USK doma utekla ještě větší šance!

ECHO PŘEDEHRY 5. KOLA A1 Téměř kompletní Sovy (bez Štěrby) dostaly do rukou příležitost, jakou právě v těchto dnech měly proměnit. Protože další podobná už se jim na 99 procent v této sezoně nenaskytne. Obhájce trofeje, myšlenkami už poletující spíš kolem blížícího se osmifinále Ligy mistrů, dorazil na pražskou Folimanku bez odpočívajících reprezentantů Hrubana a Jaromíra Bohačíka a s rozehrávačem Dixonem stále jen na lavičce, Nymburku tak chyběli – při plné formě a zdraví – tři nejlepší hráči a i přes některé silné zápasové úseky to bylo znát. I tak ale duel 5. kola A1 po ztrátě 14bodového vedení ze závěru 3. čtvrtiny dostal opět alespoň do prodloužení a v něm se štěstím dotlačil zápas k 84. ligové výhře v řadě (88-93). Opakovala se tak téměř dokonale koncovka z nedávného finále Českého poháru.

ECHO PŘEDEHRY 5. KOLA A1 Téměř kompletní Sovy (bez Štěrby) dostaly do rukou příležitost, jakou právě v těchto dnech měly proměnit. Protože další podobná už se jim na 99 procent v této sezoně nenaskytne. Obhájce trofeje, myšlenkami už poletující spíš kolem blížícího se osmifinále Ligy mistrů, dorazil na pražskou Folimanku bez odpočívajících reprezentantů Hrubana a Jaromíra Bohačíka a s rozehrávačem Dixonem stále jen na lavičce, Nymburku tak chyběli – při plné formě a zdraví – tři nejlepší hráči a i přes některé silné zápasové úseky to bylo znát. I tak ale duel 5. kola A1 po ztrátě 14bodového vedení ze závěru 3. čtvrtiny dostal opět alespoň do prodloužení a v něm se štěstím dotlačil zápas k 84. ligové výhře v řadě (88-93). Opakovala se tak téměř dokonale koncovka z nedávného finále Českého poháru.

Hosté sice tentokrát měli silný už start utkání (se základem, Tůma, Rogič, Pavel Pumprla, Dalton, Hankins), když šli agresivně a nekompromisně pod koš, a se dvěma trojkami Daltona a Tůmy vedli za pět minut 9-17. A po krátkodobém dotažení domácích jim další dvě trojky i podkošová zakončení z aktivity na útočném doskoku pomohly až na 20-35 po necelých 12 minutách.

Jenže právě tady jako by mistr polevil v pozornosti a naopak USK začal zabírat. Nejřív rozhodil hosty nasazením zóny, nepustil je k dalšímu posouvání skore a od stavu 35-50 se začal kutat zpět. Trojkami se v závěru půle přes ztráty hostů probil na 50-41 a ve třetí části se po zpřísnění obrany dostal při ztrátách nymburského Daltona z -11 na -4.

Pak se Nymburk tažen rozehrávačem Rogičem a sycen lacinými domácmi ztrátami ještě jednou vytáhl k vyššímu náskoku (52-66), aby docela vyhasl. Nebývale míjel zpod koše i z dálky a domácí se chytili i těžkými střelami a snížili až na 64-66 po 30 minutách, když v tu dobu měli 76procentní dvojky, což byla úspěšnost o 22 procent lepší hostů.

Když pak Marič završil trojkou šňůru 15-0, už USK o bod vedl. Nymburský čahoun Hankins se rázem nedokázal prosadit ani proti mladíku Petruželovi, v obraně jen sledoval útočně doskakující Sovy a Daltonovi soupeři brali míče i po zprvu úspěšných obranných doskocích. Po koši z útočného doskoku Stevanoviče vedli rázem domácí už 77-73. Nymburk ale pěti body otočil, aby Mareš trojkou po vlastním útočného doskoku dal USK vedení 80-78.

Domácí však poté nevyužili dvou lajdáckých ztrát hostů, minuli dvě trojky a Rogič už 80 sekund do konce 4. čtvrtiny poslal nájezdem zápas do prodloužení. Nikdo z obou týmů už se ve zbytku 4. části netrefil a potenciálně vítězná trefa z útočného doskoku Hankinse přišla o desetinky sekundy pozdě, o čemž i bez možnosti kontroly na videu sudí správně rozhodli po krátké společné poradě.

V nastavení už domácím podobně jako ve finále poháru došly distanční trefy a Hankins třikrát udeřil zpod koše na 83-89. Další dvě nymburské ztráty ale pomohly USK k návratu, který trojkou po útočném doskoku nejvíc zařídil Mareš (88-89). Kapitán Nymburka Pumprla pak sice minul dvě šestky, jenže v těžkém nájezdu zády neproměnil i domácí Appleby, který oproti finále poháru při častém vypomáhání obrany hodně míjel, a po jeho nesportovním faulu už hosté dotlačili zápas k výhře.

Nymburk vedli Hankins (23+9 doskoků), Dalton (19+15 doskoků, ale i 5 ztrát), Rogič (18) a Pumprla (10), domácí se v kulise 900 diváků opírali o Stevanoviče (24+9 doskoků a 7f+), Mareše (19+7 doskoků, trojky 7/5), Mariče (14+9 doskoků, trojky 11/4), Applebyho (12+7 asistencí) a Ondřeje Sehnala (11+6 asistencí). Domácí hosty přestříleli z trojek (11-7) a dali 19 bodů z druhých šancí, ale chyběly jim šestky (13-22) a body zpod koše (30-44). Nymburk zatížilo 17 ztrát.

Domácí klub v utkání splnil velký sen 12letému basketbalistovi Janu Říhovi, který skrze projekt MF Dnes dostal možnost strávit celý zápas s mužstvem pražských Sov, od nichž dostal i vlastní dres. Ve videu si můžete poslechnout jeho postřehy.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jestli někdo miluje basketbal, ať se chodí dívat na utkání USK Praha, když hraje s Nymburkem. Je to třetí utkání, které jsme s USK hráli a které se rozhodlo v koncovce, nebo prodloužení. Budu to říkat stále, i když si někdo myslí, že jsem bláznivý - takové utkání je jedině dobře pro basketbal v Česku. My musíme vrátit hráče po návratu z reprezentace co nejdřív do systému, v úterý nás čeká Liga mistrů a já jsem rád, jak jsme hráli 25 až 30 minut po desetidenní pauze.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Na to, že hosté netrénovali pohromadě 10 dní, předvedli docela dobrý basketbal. To, jak jsme dnes začali, nebyla naše hra. S ní jsem byl spokojenější až začátkem druhého poločasu. Pokud ale takhle začnete, dáte soupeři, jakým je Nymburk, hned na začátku sebedůvěru a je složité ho pak zastavit. Podařilo se nám vrátit zpět do utkání i přesto, že jsme ztráceli už 15 bodů. Pak rozhodly maličkosti. Nedali jsme nějaké dvojtakty, odevzdali útočný doskok…, malé detaily, které ukázaly, že jsme ještě daleko k tomu, abychom vyhrávali takováto velká utkání. Nymburský Hankins naopak třeba v kritické chvíli úspěšně odehrál míč z obroučky a tyhle malé, ale důležité věci velké týmy umějí.“

Hayden Dalton (power forward ERA Basketball Nymburk): „Je velmi důležité, že se v české lize našel tým, který nás nutí hrát naplno a hraje s námi vyrovnanou partii. Připravuje nás to dobře na Ligu mistrů. USK hraje proti nám opravdu dobře a jsem rád, že jsme dokázali vyhrát. A to i přesto, že tentokráte hráli koncovku jiní hráči než v pohárovém finále. Tentokrát trenér věřil nám mladším. Zvládli jsme to tehdy i teď, což ukazuje, jak vyrovnaný tým máme. Navíc jsme to zvládli i bez Vojty Hrubana a Jardy Bohačíka, kteří dostali volno. Já se cítil velmi dobře, padalo mi to a jsem rád, když mohu týmu takto pomoc. Máme další výhru. Ta vítězná série je hezká, ale tolik se o ní nestaráme. My totiž chceme vyhrát každý zápas bez ohledu na to, jestli je to nějaká série.“