USK se velkým výkonem nablížil k A1!

ECHO SOBOTY V NBL Týmem 20. kola je jednoznačně pražský USK, který skvělým druhým poločasem,  v němž pardubického favorita zastavil na 27 bodech, urval možná klíčovou výhru v boji o A1. Při porážce Slunety u Vajgaru, kde domácí Lions otáčeli rovněž druhým poločasem, na svého hlavního soka získal výhru náskoku a před vzájemným zápasem má navíc výhodu +15 bodů z domácho utkání. Aktuálně je tak na šestém místě jednoznačně nejblíž ke břehům A1. V posledním duelu základní části navíc doma hostí Ostravu, zatímco Pandy míří do Děčína.

O šanci na A1 už prakticky přišli Orli, kteří se pohřbili 27 ztrátami v Opavě. Na USK ztrácejí dvě výhry, navíc s ním mají horší vzájemné skore. A vzhledem k vyrovnanému skore s Ústím by je už nespasila ani minitabulka tří týmů s případnou bilancí 10-12.

Jistotu A1 po porážce v Děčíně ještě nemá Kolín, který pokud by došlo na minitabulku s Ústím a USK na bilanci 11-11, mohl by ještě o vrchní skupinu přijít. Musel by však prohrát doma s Opavou i ve Svitavách, Ústí by muselo vyhrát doma nad USK jen o určitý počet bodů a pak ještě dobýt Děčín, a Sovy by pakmusely doma zdolat NH.

Ve zbývajícím sobotním utkání se Nymburk doma proti na rozehře oslabeným Svitavám utrhl až v polovině třetí čtvrtiny.

Tuři žili 25 minut, i bez rozehrávačů

Basketbalisté Svitav, kterým stále ještě chyběl point guard Bannister, vstoupili do utkání s Nymburkem nepovedeně a po šesti minutách měli na kontě pouhé dva body. Domácí už vedli dvouciferným rozdílem a vše vypadalo na debakl od samého úvodu, ale půl minuty před koncem první čtvrtiny už hostující Teplý snižoval na rozdíl šesti bodů.

Ve druhé desetiminutovce hosté ještě přidali na obrátkách, zlepšili střelbu a v polovině druhého období Andres trojkou posílal Tury do vedení 21-23. Domácí poté zabrali a převzali vedení zpět, ale technická chyba domácího Allena dovolila Svitavám snížit na poločasový rozdíl tří bodů.

Utkání se lámalo v polovině třetí desetiminutovky (od stavu 45-45). Hosté začali kupit chybu za chybou, a domácí to brutálně trestali. Svitavy se dopustily hned šesti ztrát, Nymburk se navíc chytil z dlouhé vzdálenosti a rázem bylo po zápase. Třetí období ovládli domácí poměrem 31-17 a rozhodli.

Více než dvacetibodový rozdíl se pak hostům zlepšenou střelbou podařilo stáhnout na deset bodů, ale zápas pro domácí v ohrožení nebyl. Nymburští v poklidu dokráčeli k devatenácté výhře sezony (81-69). K té nejvíce pomohl dvacetibodový Allen, šestnáct bodů přihodil Hruban. Univerzální výkon předvedl nestárnoucí Welsch, který k osmi bodům přidal osm doskoků a pět získaných míčů. Tuři předvedli velmi dobrý výkon a ve většině statistik se soupeři vyrovnali, ale srazilo je 23 ztracených míčů, z toho pět zapsal Roseboro a čtyři Andres. Nejlepším střelcem poražených byl Slezák se 17 body.

Sovy to chtěly víc. A setnuly Beksu!

Náročný program zřejmě dostihl druhý tým tabulky z Pardubic, který v utkání, kde nehrál o tolik jako soupeř, nestačil na nadšený a bojovný výkon USK (74-62). Zápas měl být soubojem prvního a třetího střelce ligy a oba se ukazovali od samého začátku. Jak domácí Bohačík, tak hostující Burnett dali v první čtvrtině po sedmi bodech a USK vedl 19-17.

Druhá desetiminutovka pokračovaní střeleckého souboje nepřinesla, ale zase se chytili ostatní hráči, jako třeba domácí Michal Mareš, nebo power forward Pardubic Kohout. Těsné poločasové vedení (33-35) pro sebe nakonec urvali hosté.

O přestávce jako by jim však zvlhnul střelecký prach, za třetí období dali jen tři koše z pole a vysokoškoláci taženi mladou dvojicí Mareš – Bohačík převzali otěže zápasu. Do poslední čtvrtky si nesli osmibodový náskok.

Vše se tak rozhodovalo v závěru. Sedm minut před koncem snížil Burnett z jumpu na rozdíl čtyř bodů, ale domácí zareagovali nejlepším možným způsobem – šesti body v řadě. Když se pak hosté znovu přiblížili na kontakt, měli Pražané odpověď znovu. Sváteční distanční střelec Primorac se trefil za tři body a do té doby neviditelný Madsen dal pět bodů v řadě, čímž už zlomil odpor Pardubic.

Velký rozdíl mezi oběma týmy byl v úspěšnosti střelby. Domácí se blýskli úspěšností 51 procent (62 z dvojek) zato hosté se protrápili k 36, navíc zahodili devět trestných hodů. USK měl dva jasné tahouny v Bohačíkovi a Michalu Marešovi. Ligový lídr v bodech přidal dalších dvacet na své konto a doskočil i osm míčů, Mareš dal 17 bodů, oba navíc pálili s velmi dobrou úspěšností. Viditelně unavená Beksa měla oporu v úřadujícím MVP měsíce Burnettovi, který dal 21 bodů a byl za svých 32,5 minuty +2, rozehrávač Autrey přidal 12 bodů.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Domácí hráli s ohromnou energií, hladem po vítězství a s chutí rvát se o každý míč. V tom nás přehrávali pod oběma koši jak v obraně, tak v útoku. My jsme se v prvním poločase drželi v zápase díky střelbě z větší vzdálenosti. Dobře jsme hráli připravené akce, kdy jsme si dobře vytvořili pozice, které jsme proměnili. Bohužel pro nás se nám nevydařil vstup do druhého poločasu, kdy domácí tým šel do toho ještě s daleko větší energií, než v prvním poločase. My jsme dali první koš ze hry až v 8. minutě. Tím domácí získali náskok 10 až 12 bodů a chytili lauf. Když jsme se přiblížili na 10 bodů, trefili důležité trojky. Ať už to byl Madsen, nebo Bohačík, a tím zase odskočili na víc.“

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Souhlasím, že vyhrál ten, kdo více chtěl a kdo byl více zapálený. My měli více energie. Dnes jsme ukázali dvě tváře. V prvním poločase to nebyla naše hra a naše tempo. Vše bylo zbytečně pomalé a z toho pramenila i špatná rozhodnutí. V poločase jsme řekl hráčům, že takto nelze pokračovat a musíme zlepšit obranu a začít běhat. A v útoku stejně jako v obraně musíme hrát jako tým. Nechci, aby jednotlivci měli pocit, že je to postavené na nich. To se podařilo změnit a také téměř všichni skórovali. Když jsme z vedení o 12 klesli na 6, a Pardubice dotahovaly, nezačali jsme panikařit a to bylo klíčové. Již jsem řekl hráčům, že tohle utkání je minulost a nás čeká další práce a to je Ústí.“

Orly srazilo na kolena 27 ztrát!

Prostějovští do zápasu s Opavou velmi dobře vstoupili, když hned vedli 3-13, ale domácí se toho nezalekli, využili mezer v obraně hostů, a ještě do konce prvního období získali zápas pod kontrolu. Ke konečnému výsledku 91-72 byl klíčový hned první poločas, protože domácí na dobrou první čtvrtinu navázali ještě lepší druhou desetiminutovkou a ztráta za ztrátou hostů jim pomohly navýšit náskok až na dvacet bodů.

Orli se ještě pokusili utkání zdramatizovat a v závěru třetí čtvrtiny po trojce Sehnala byl rozdíl jen jedenáctibodový, ale Opava odpověděla pěti rychlými body a zápas nabral znovu jasný směr. V závěrečné čtvrtce už k pokusu o obrat nedošlo, rozdíl se držel celou dobu na dvaceti bodech a domácí v poklidu kontrolovali průběh.

Orli by zřejmě měli šanci na úspěch, nebýt astronomických 27 ztrát, které domácí přetavili hned ve 44 bodů. Navíc Opava si dávala extrémní pozor na ztráty, měla jich jen osm a ještě přidala dvanáct útočných doskoků. Nejlepším z pěti dvouciferných střelců vítězů byl Gniadek s 19 body, střelcem zápasu však byl hostující Dyck s 23 body.

Petr Czudek (trenér BK Opava): "Nezačali jsme dobře a Prostějov šel rychle do desetibodového vedení. Naštěstí druhá sestava se začala trefovat a již v první čtvrtině jsme se dostali do vedení. Do poločasu jsme náskok navýšili na dvacet bodů a tím prakticky utkání rozhodli. Druhá polovina se jen dohrávala. Mrzí mne, že jsme občas polevili v koncentraci, dělali chyby v obraně a neproměňovali vyložené šance z pod koše. Výborně dnes hrál Martin Gniadek, ale limitovaly ho fauly."

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): "Začali jsme výborně, ale když Opava začala zdvojovat, neuměli jsme si s tím poradit. Prohráli jsme vysokým rozdílem, takže zasloužené vítězství domácích. Obrovské množství ztrát nás dnes srazilo na dno."

Rostislav Dragoun (rozehrávač BK Opava): "Zpočátku jsme byli nervózní pod tíhou významu utkání, ale po pěti minutách jsme se uklidnili a utkání dopadlo, jak dopadlo."

Petr Dokoupil (křídlo Orli Prostějov): "Po rychlém vedení jsme si mysleli, že už je hotovo a začali jsme hrát příliš individualisticky a to se vyhrávat nedá. Obrana domácích byla nad naše síly, udělali jsme příliš velké množství ztrát."

Poločas ztrát popravil Medvědy

Po vyrovnané první čtvrtině v ARMEX Sportcentru nevyšel Medvědům vstup do druhého období a po úseku 10-2 najednou měli dvoucifernou ztrátu. Na shooting guardu dál oslabení Kolínští pak dvěma rychlými koši největší nebezpečí zažehnali, ale i tak se domácí, hrající znovu bez pivota Jakuba Houšky, dostali před přestávkou do desetibodového vedení.

Třetí desetiminutovka byla oboustrannou přestřelkou. Hosté tak sice dávali jeden koš za druhým, ale náskok Severočechů ne a ne stáhnout. Dostali se až na pět bodů rozdílu, ale domácí vždy zareagovali a vrátili své straně vyšší náskok. Pokus o obrat mohl ještě nastat v poslední čtvrtině, ale zaplněná hala to hostům nedovolila. Nejblíže byli v poslední minutě na sedmi bodech, a to už bylo pozdě.

Domácí předvedli při čtrnácté výhře sezony (80-71) o něco lepší střelbu a také méně ztrát. Těch spáchali třináct, ale hráči Kolína hned o šest víc, z toho 14 do půle. Válečníky dotáhl k výhře 23 body Pavel Houška, Vyoral přidal dvanáct bodů a Pomikálek 10. Medvědi měli opory v cizinecké legii. Skinner byl jejich střeleckým lídrem s 23 body, Kerr přidal double-double za 17 bodů a 12 doskoků.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): "Děčín odehrál slušné utkání jak v obraně, tak v útoku. My jsme hráli v prvním poločase trochu alibisticky v útoku, ve druhém se to změnilo, ale bylo už bohužel pozdě. Vyrobili jsme veliký počet ztrát, což je hlavní důvod toho, proč jsme prohráli. Děčín byl lepší a zaslouženě vyhrál, vždyť vedl třicet osm minut. Když jsme se snažili v závěru průběh zdramatizovat, neměli jsme štěstí. Domácí ale vyhráli zaslouženě."

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): "Utkání jsme odehráli tak, jak jsme si předsevzali. Chtěli jsme v domácím prostředí vnutit Kolínu naši hru, přidat trochu celoplošné aktivity i agresivity a nešetřit krokem. Také zvednout tempo hry, abychom měli možnost jednoduchého zakončování. V prvním poločase byla hra líbivá a z naší strany tam byla spousta pěkných věcí v obraně i útoku. Soupeř měl do poločasu navíc čtrnáct ztrát, což nám nahrávalo do karet. Bohužel, poslední zápasy si sami komplikujeme vývoj utkání tím, že nedáváme body z čistých podkošových šancí. Tyhle situace by nás dostaly do většího mentálního i herního komfortu a naopak soupeře do skepse a větších potíží. Takže je pak frustrující, když zahodíme tři střely zpod koše a naopak dostaneme body od Kolína, který samozřejmě útočný potenciál má. Ve druhém poločase se hra zpomalila, byla patrná únava na všech aktérech a Kolín nikdy neskládá  zbraně. Naštěstí, přestože jsme občas neproměňovali šance, jsme se drželi v mírném trháku, ale museli jsme být obezřetní až do konce. Dnes jsme si výhru zasloužili za úsilí a bojovnost, kterou jsme vložili do hry."

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): "Utkání jsme ztratili v prvním poločase tím, že jsme vyrobili kupu ztrát. Děčín nás zaskočil tím, jak bránil, a naše ztráty mu umožnily dávat jednoduché koše. Tam vznikl ten desetibodový náskok. Ve druhém poločase jsme to chtěli stáhnout, ale když jsme se dostali na dostřel, přišla další naše hloupá chyba a Děčín si to v závěru zkušeně pohlídal. "

Pavel Houška (pivot BK ARMEX Děčín): "Rozhodl první poločas a jsem rád, že jsme v něm Kolín udrželi na devětadvaceti bodech. Snažili jsme se také zaměřit na některé prvky, chtěli jsme zvýšit agresivitu a to si myslím, se nám dařilo."

Brejky Lions a král Lipkins 28

Hráči Ústí si u Vajgaru připsali nepříjemnou porážku (88-84) v boji o nadstavbovou skupinu A1. V souběžně hraném zápase totiž USK zdolal doma Pardubice a před vzájemným soubojem s Vysokoškoláky tak Sluneta na svého soupeře ztrácí jednu výhru.

Pandy předvedly u Vajgaru nepovedený výkon, když si připsaly šestnáct ztracených míčů oproti devíti soupeře, z čehož vyplynulo hned 26 bodů domácích. Hostům se nedařilo ani v obraně, když inkasovali jedenáct trojek.

Zápas jako na houpačce nabral na obrátkách hned v úvodu. Hosté do něj vlétli plni energie a hlavně díky 11 bodům Thompsona vedli po deseti minutách 14-25. Druhá desetiminutovka se však nesla ve znamení střelecké pohody domácích, a i když se nepodařilo náskok Ústí úplně stáhnout, náznak lepšícího se výkonu tam byl.

Ve třetí čtvrtině jako by byli na hřišti jen domácí. Pandy ztrácely míč za míčem a Lions postupně ukrajovali z náskoku, až se dostali do vedení, které si donesli i do poslední čtvrtiny.

Klíčové pak byly první minuty posledního období, protože Lions se trefili z dálky a utekli soupeři na jedenáct bodů. Zoufalý pokus Pand o obrat pak gradoval snížením Pecky 40 sekund před koncem na 84-82, ale Lipkins pak košem a dvěma šestkami korunoval svůj výborný výkon a rozhodl o výhře Lions.

Americký playmaker se stal s 28 body střelcem večera, k tomu přidal i po šesti doskocích a asistencích. Sedmnáct bodů přihodil Brooks a patnáct Zuzák. Sluneta měla oporu hlavně v Thompsonovi (21) a Šotnarovi (18), nikdo další se k nim však střelecky nepřidal.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): “14 dní se pereme se zdravotními problémy, tím se ale nechci vymlouvat. Tento týden to gradovalo a nebyli jsme schopni trénovat 5 na 5. Standa Votroubek nám pravděpodobně nepomůže dva měsíce, už 14 dní máme v šatně virózu. Dnes jsme si však nějaké věci řekli, jasně jsem kluky připravoval na to, že hra soupeře bude zejména v útoku stát na třech hráčích – Lipkinsovi, Brooksovi a Zuzákovi. Ti hráči nám dali kolem 60 bodů z 88, což je strašně moc. Výborně jsme však do utkání vstoupili, až jsem byl překvapený. Samozřejmě jsme věděli o posledním zápase soupeře v Pardubicích, kdy Hradec prohrál tak, jak prohrál. Věděli jsme, že to bude mít v hlavách. První čtvrtina tak byla super. Následné čtvrtiny - s tím se už ale tady nedá vyhrát. Co bych však ze statistik vypíchnul, je 26 bodů domácích z rychlého protiútoku. Bavíme se o tom posledních x zápasů. V útoku špatným spacingem poztrácíme mnoho míčů a nahráváme tím soupeřům k jednoduchým košům. A to nás dnes stálo výhru, je zde rozdíl 21 bodů. Byť to bylo pouze o 4 body, Hradec si výhru zasloužil.“

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): “Souhlasím s tím, že jsme si výhru zasloužili za nezměrné úsilí po 3 čtvrtiny. V prvním poločase jsme trpěli aktivitou vysokých hráčů soupeře. V poločase byl rozdíl pouze v TH, soupeř si chodil pro fauly a mělo o 8 víc daných TH. My jsme chtěli hrát do velkých hráčů, aby se dostali do problémů s fauly, což bylo klíčovým faktorem zápasů. Všichni, co se dostali na hřiště, chtěli vyhrát. Souhlasím, že nad námi byla i deka z Pardubic. Body jsou však doma a já jsem za ně strašně rád. “

Křemen výhru Brnu nevystřílel

Zápas měl neurovnaný úvod plný ztracených míčů a nepřesné střelby na obou stranách. Z toho se lépe dostali domácí, kteří získali v úvodu vedení. Pak se chytil domácí Křemen z dálky a Radek Pumprla o chvíli později smečí zvyšoval už na 21:10. Hosté se nepoložili a zakončili čtvrtinu šesti body v řadě.

Druhá čtvrtina byla naopak úplně jiná, když Ostrava přestala ztrácet míče a nabídla divákům střeleckou exhibici a 34 body zničili domácí. Ti drželi až do sedmé minuty druhé ho období vedení, hlavně díky dvojici veteránů Křemen – Tomanec, ale poslední dvě a půl minuty prohráli 11:2, znovu dostali trojku v závěrečných sekundách čtvrtiny a v poločase ztráceli devět bodů. Dařilo se hlavně rozehrávači Canadovi, který dal za druhou desetiminutovku dvanáct bodů.

Po přestávce se oba celky střelecky trápili, když se ve třetí čtvrtce složili dohromady jen na třiadvacet bodů. Na obou stranách byla spousta špatně zvolených střel a ztracených míčů. Domácí sice zachytili úvod a dostali se zpět na dostřel, ale pak se Ostrava probrala a vrátila se zpátky do dvouciferného vedení. Vůbec se nemohl po svém návratu do sestavy Brna prosadit Kevin Ware.

Náskok hostů narostl v posledním období až na patnáct bodů a vypadalo to jasně, ale pak se probral rozehrávač Mikulič a pod jeho taktovkou začali domácí z náskoku postupně ukrajovat. To už na hřišti nebyl Jan Tomanec, který po srážce se svým spoluhráčem Warem odstoupil s bolavým krkem. Dvě a půl minuty svou šestou trojkou snížil Michal Křemen na rozdíl čtyř bodů a obrovský boj pokračoval. Po chybách na obou stranách byl Křemen faulovaný a minutu a půl před koncem snížil na 71:74. Divoký útok hostů skončil trojkou v poslední sekundě útoku z rukou Bratčenkova. Ostrava pak hloupě faulovala Křemena při trojce, ale ten proměnil jediný trestný hod ze tří. Když pak dvakrát minul z čáry trestného hodu i Mikulič, připsali si hráči Ostravy cennou výhru.

Domácí sice donutili NH k šestnácti ztraceným míčům a velmi dobře útočně doskakovali (15 doskoků pod košem Ostravy), ale ztráty využili jen ke 12 bodům a zahodili více než polovinu z 23 trestných hodů.

K posunu na předposlední místo Ostravě pomohla pětice dvouciferných střelců v čele s Canadou a Bratčenkovem, kteří dali po šestnácti bodech. Malcolm Canada navíc přidal i šest doskoků a osm asistencí (plus 12). Brnu nepomohlo 25 bodů včetně šesti trojek Křemena, Tomanec před svým odstoupením dal 13 bodů. Kevin Ware se protrápil ke třem bodům a střelbě 1/12.