USK to dokázal znovu! Orli po 11 vítězní!

ECHO SOBOTY V NBL Velmi zajímavé i horké momenty byly k vidění ve čtyřech sobotních duelech 6. nadstavbového kola. Sovy zapomněly na 30bodový výprask z města perníku a Bekse doma i bez pivota Grunta způsobily i podruhé porážku, když nad nejlepšími doskakovači ligy vyhrály bitvu o odražené míče. Jsou tak zodpovědné za celou třetinu pardubických proher v letošní Kooperativa NBL, navíc v tabulce dorovnaly čtvrtou Opavu, s níž je velmi pravděpodobně čeká i čtvtfinálová série. Kolín v souboji s mistrem nedosáhl na zázrak, zapsal už 10. porážku v řadě a jeho čtvrtfinále s Děčínem už je velmi blízko. Ve skupině A2 se i díky příspěvku po zranění se vracejícího power forwarda Norwy po 11 ztracených utkáních konečně radovali Orli, kteří zvítězili po třech měsících a jednom týdnu, taženi 21bodovým kariérním maximem Marka Sehnala. Tuři se rozdrcením Pand opět přiblížili k sedmému místu v duelu, který nedohrál vyloučený ústecký rozehrávač Šotnar, jenž podle dostupných informací druhou technickou chybu inkasoval už po vystřídání na lavičce.

SKUPINA A1
Sovy doma opět zdolaly Pardubice!

Vysokoškoláci potvrdili, že na domácí palubovce jsou jen těžko k poražení, když na Folimance porazili silné Pardubice i podruhé a po výsledku 74:67 uštědřili druhému týmu tabulky jeho šestou porážku v sezoně.

Domácí dobře zareagovali na nepovedený vstup do zápasu, začali střílet dobře ze střední vzdálenosti a po první desetiminutovce drželi mírný náskok. V druhé čtvrtině se ale Sovy trápily, daly jen jedenáct bodů a hosté překlopili skore na svou stranu. Ve vedení se drželi hlavně díky minimálnímu počtu faulů, ve čtrnácté minutě zápasu se dopustili teprve druhé osobní chyby.

Po změně stran se domácí ještě chvíli trápili se střelbou, Beksa utekla na osm bodů a měla několik šancí zápas utrhnout. USK se více otáčel po rozhodčích, než soustředil na hru, a nevypadalo to s ním dobře. Pak se ale trefili Michal Mareš s Bohačíkem za tři body, a to jako by srovnalo domácí koncentraci. Sovy najednou hrály s větším nasazením a díky skvělému Bohačíkovi měly před poslední čtvrtinou nejtěsnější náskok.

Závěrečná desetiminutovka byla pravým dramatem připomínajícím souboj play-off. Skore se přelévalo ze strany na stranu a oba týmy byly blízko výhře. Tři minuty před koncem bylo naposledy srovnáno, když na Křivánkův koš z rychlého protiútoku odpověděli hosté oddechovým časem a košem Autreyho na 65:65. Pak už rozhodovaly trestné hody. Nejprve skóroval znovu Křivánek, pak domácí ubránili a dvakrát se trefil Bohačík. V důležité chvíli se nechal pod košem domácích zblokovat Pandula, Feštr na sebe získal faul a dvakrát se nemýlil. Beksa znovu neuspěla a domácí uzavřeli zápas dalšími šestkami. Poslední tři minuty skončily 9:2 pro domácí, když USK trefil devět z deseti trestných hodů.

Extrémně vyrovnané utkání rozhodovaly maličkosti. USK předvedl mírně lepší trojky, kterých trefil sedm oproti třem hostujícím, a také Sovy zachránily výborné šestky, když minuly pouhé dva pokusy ze sedmnácti.

Tradiční hvězdou USK byl Jaromír Bohačík. Nejlepší ligový střelec přidal na své konto dalších 24 bodů, když se desetkrát dostal na čáru trestného hodu. Skvělý výkon podal hlavně ve čtvrté čtvrtině point guard Feštr, jenž nastřílel sedmnáct bodů a dával klíčové střely ve vyrovnaném závěru. Na jedenáct bodů se dostal Michal Mareš, jenž měl ale celý zápas problémy s fauly, stejně jako desetibodový Madsen, jenž koncovku pro vyfaulování nedohrál. První pivot Primorac dal sice jen šest bodů, ale doskočil jedenáct míčů. Hostům se střelecky příliš nedařilo, přes deset bodů se dostali jen Burnett se 14 a Wall se 13 body.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Pokud hrajete s USK, musíte být připraveni na bitvu a musíte hrát celých 40 minut. Domácí hrají hodně nájezdů z driblinku a to nutí obranu být ve střehu třeba i 20 sekund. Špatně jsme doskakovali na začátku utkání a tím se domácí dostali do hry. Pokud jim dáte další pozice a šance v útoku, pak jste v obraně třeba 40 sekund. Na začátku jsme je tak nechali dostat se do utkání a dali jsme jim sebedůvěru a pak to byl efekt valící se sněhové koule. To, co si musíme dnes odnést, je to, že musíme hrát celých 40 minut. Nesmíme mít výkyvy, pak je to těžké vyhrát. Další věc je, že bychom měli být více soutěživí. Proti USK musíte hrát naplno a ještě s větší intenzitou než soupeř. Pokud se to nestane, je těžké proti němu uspět. Není to konec sezony a čeká nás spousta práce, abychom se zlepšili. Doufám, že se z dnešního utkání poučíme.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Hráči se chtěli prezentovat jiným výkonem, než tomu bylo v Pardubicích. Toho jsme docílili. Snažili jsme se soustředit na naši hru, přestože to utkání bylo jako na kolotoči. To znamená, bylo tam hodně propadů, ať už bodových, či výkonnostních. Nejdůležitějším faktorem utkání bylo, že jsme se v druhé půlce probrali a řekli si, že je potřeba hrát a bojovat do konce. To se taky v druhé půli stalo. Hráči zaslouží pochvalu.“

Jubilejní desátá Geosanu

Medvědi chtěli mistrovi zkomplikovat předpokládanou výhru ve svém doupěti co možná nejvíc, ale už do půle jim nevyšly závěry obou čtvrtin. V té první nabrali manko ze 14-15 na 16-23, ve druhé pak ve stejném úseku přišel únik hostů ze 41-45 na 41-54. Po třech a půl minutách třetí části favorit utekl až na 43-64. Skinner pak ještě do konce třetího dějství vedl domácí stíhačku na 58-67, blíž se však Medvědi dostali už jen na krátkou chvíli v poslední minutě (74-81).

Kolín tak zaknihoval 10. porážku v řadě (74-84) a jeho 6. místo po A1 je už téměř neodvratitelné. Jeho lídry v zápase byli Skinner (16+9 doskoků) a Dixon (14), vítěze táhli Sant-Roos (21+11 doskoků) a Meier (17). Medvědy zatížilo 17 vlastních ztrát stejně jako 22 brejkových bodů Nymburka, který byl produktivnější z trojek (8-10) i dvojek (19-24).

Ronen Ginzburg  (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Po většinu zápasu jsme jeho průběh kontrolovali, ale neudělali jsme ten krok, abychom se dostali přes 20bodové vedení. Ve druhém poločase začal Kolín praktikovat zónovou obranu a my jsme měli hodně otevřených střel, netrefili jsme a tím se Kolín  dostal na dostřel. Vítězství je pro nás důležité, každý tým, který přijede do Kolína, to tu nemá lehké a nakonec jsem spokojený s naším vítězstvím.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Hosté vedli po celý zápas, místy i o 20 bodů, ale důležité je pro nás, že jsme utkání nevzdali a že jsme to opravdu odehráli do konce a hlavně druhý poločas byl z naší strany mnohem lepší. My jsme měli úkol, a ne jenom dneska, ale kdykoli hrajeme s Nymburkem, máme za úkol zabránit mu v rychlých protiútocích a donutit ho hrát postupný útok. V tu chvíli máme šanci. Dnes jsme to nedokázali hlavně v prvním poločase. Dostali jsme z protiútoku mnoho lehkých košů, hlavně na začátku první čtvrtiny a bylo to díky rychlosti a síle nymburských hráčů. Ve druhém poločase jsme změnili obranu a to přineslo ovoce a trochu jsme skore udělali pro nás příznivější, ale Nymburk přesto zaslouženě vyhrál.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „I když je konečné skore vysoké, tak jsme neměli úplně dobrý den v útoku a to hlavně ve druhém poločase. Kolín vytáhl zónu a my jsme se nedokázali trefit a to zapříčinilo to, že zápas byl vyrovnaný až do konce a velký kredit patří Kolínu, který se dokázal vrátit, trefil nějaké střely a stáhnul to na přijatelný rozdíl. Myslím, že to byl hezký zápas, hlavně pro fanoušky.“

Garret Kerr (power forward BC GEOSAN Kolín): „Vstupovali jsme do zápasu s tím, abychom zastavili rychlý protiútok soupeře a to se nám nepovedlo. Bohužel jsme v první polovině předvedli několik ztrát a z těch jsme dostali několik jednoduchých košů. Ve druhém poločase jsme se vrátili do zápasu dobrou obranou a klidným útokem, ale Nymburk je výborný tým, proměnil několik střel a vyhrál.“

SKUPINA A2
Možný klíč k 7. příčce Turů

Svitavy udělaly další krok k historické sedmé příčce, když doma nedaly šanci v tabulce dotírajícímu Ústí (83-57). To čtyři kola do konce ztrácí na osmém místě jednu výhru, navíc má se sedmým Dekstonem horší vzájemné zápasy (1-3).

Vítěze tlačili Roseboro (20+8 doskoků), Smithson (19+7 doskoků) a Mickelson (13+7 doskoků), a byť byli horší ve ztrátách (24-17) i útočných doskocích (9-17), nadstandardně je podržela úspěšnost střelby (dvojky 36/22 – 48/19, trojky 20/6 – 20/1 a TH 29/21 – 27/16). Neproduktivní Pandy měli jako top skórera pouze 12bodového Thompsona.

Tuři nemohli 17 minut soupeře setřást ze hřbetu, ovšem během sedmi minut na přelomu poločasů unikli z 34-29 až na 54-34, když Slunetu pohřbila smršť ztrát, technických chyb a řady minutých střel. Dál už nebylo co řešit.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „První zápas v základní části ve Svitavách i ten dnešní skončily podobným rozdílem. Druhé utkání bylo ale trošku jiné. My jsme do něj nevstoupili úplně dobře, protože domácí na nás zase vlítli. Nám trochu trvalo, než jsme se s tím porvali. Byli jsme ještě schopní se během prvního poločasu vrátit do zápasu, a byť jsme po něm prohrávali o 10 bodů, ještě nic nebylo rozhodnuto. Dalo se ještě o to porvat. My jsme si o tom nějakým způsobem promluvili. Samozřejmě naším deficitem byla v poločase střelba za 3 body (13/0). Byli jsme aktivní na útočném doskoku, měli jsme spoustu útočných doskoků, ale bohužel jsme to neproměnili v body. Druhá věc byla naše ztráty. Po nich zakládal soupeř rychlé protiútoky. Bohužel na začátku druhého poločasu se stalo, co se stalo, a přišli jsme o Michala Šotnara. Já doteď nevím, co se stalo. Nicméně jsme o něj přišli a dohrávali bez něj. Tým už nenašel žádnou sílu, ani mentální - na to, abychom takhle silnému soupeři byli schopní čelit, nebo se vrátit vůbec do zápasu. Za mě byla důležitý tři čísla. My jsme vyhráli na útočné doskoky 9-17, ale na body z druhých šancí jsme prohráli 10-8. My jsme opravdu nebyli produktivní v útoku. Domácí měli 24 ztrát, my jsme jich měli po strašně dlouhé době méně než soupeř (17), ale na body z rychlých protiútoků, které jsou většinou po ztrátách, jsme prohráli 26-8, takže ta naše efektivita, a to, co se stalo všechno okolo, to pramení v tenhle výsledek. Nám nezbývá, než se za týden dát do pořádku zdravotně a porazit Prostějov.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „To vítězství je přesvědčivým rozdílem. My jsme věděli, jak to utkání je velmi důležité. Já jsem tenhle týden udělal jednu netradiční věc, že jsem na dva dny odjel od družstva. Nechal jsem odpovědnost svému asistentovi, protože jsem cítil, že družstvo už je nemocné při pohledu na můj obličej. Když jsem přišel v pátek na trénink, tak jsem viděl zase rozzářené kluky, kteří se těší na sobotní zápas. Za tenhle týden velký kredit mému asistentovi, protože on to družstvo připravil naprosto skvěle. To družstvo bylo dneska hladovější. Samozřejmě ta čísla, která tady Tonda říkal, jsou strašlivá, ale pokud budeme mít pořád 20 ztrát, a budeme pořád vyhrávat, tak já nad tím přimouřím oči, protože minule jsme měli ztrát 13 a prohráli jsme. To jen tak na odlehčenou. Rozhodl náš přístup a energie. Byli jsme kompaktnějším týmem, že jsme si vyhověli na útočné polovině, hledali jsme otevřené střely. Já chci hráčům pogratulovat, ale chci na ně apelovat, aby zůstali nohama na zemi, protože pořád nás čekají ještě čtyři utkání.“

Orli slaví přerušení série porážek

Orli z Prostějova zlomili nekonečnou sérii proher, když po jedenácti zápasech poznali výhru, a navíc po výsledku 81:76 ukončili třízápasovou sérii výher hostujícího Brna.

Domácí zvládli skvěle prostřední pasáž první čtvrtiny, kdy předvedli šňůru 8:2 a získali dvouciferný náskok, který díky výborné střelbě udržovali. Druhá čtvrtina nabídla pokračování dobrého výkonu domácích, kteří vedli až o patnáct bodů a hosté mohli být rádi, že jim vyšel závěr poločasu a stáhli rozdíl na 47:37.

Brňané bojovali a snažili se po přestávce skore snížit, ale vždy když se přiblížili na šest bodů, nevyšla jim střela a domácí udrželi mírný náskok. Ještě ale nebyl konec, protože v poslední čtvrtině se pustili do střeleckého souboje domácí Sehnal s Warem a hostující rozehrávač pomohl Brnu dokonce srovnat skore. Po jeho rychlých pěti bodech to bylo dvě a půl minuty před koncem 76:76. To byl ale poslední koš hostí. Následně se trefil z čáry trestného hodu Norwa a klíčový koš s faulem dal po Wareově minele Simmons. Když se pak netrefil z dálky ani Tomanec, stanovil Simmons jednou šestkou konečný výsledek..

Hosté měli problémy se ztrátami, kterých spáchali hned 16, a navíc se jim vůbec nedařilo střelecky. Brno dalo jen šest trojek ze třiceti pokusů, a hlavně mělo úspěšnost trestných hodů jen lehce nad padesát procent, celkem jich zahodilo 13 z 29.

Hvězdou zápasu byl domácí Marek Sehnal, jenž k 21 bodům přidal i šest doskoků. Sekundovali mu Dokoupil s 19 body a Jacobs s 15. Hosty držel s 26 body Kevin Ware, který navíc doskočil jedenáct míčů a měl i pět zisků, ale proměnil jen devět střel z 25. Nevydařený střelecký večer prožil i Křemen, jenž na patnáct bodů spotřeboval osmnáct střel a trefil jen dvě z dvanácti trojek.

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „Když se moji hráči netrefují, tak jsem špatný trenér, když se trefují, tak jsou dobří hráči, takže dnes jsem špatný trenér. Měli jsme absolutně katastrofální střelbu, trochu do nás vlezla mentalita po několika vyhraných zápasech, že jsme mistři a přijeli jsme namistrovaně, byť jsem na to celý týden upozorňoval. Tím ale nechci snižovat výkon Prostějova, hrál s větší taktickou zralostí v útoku, razantně chodil do koše a připadalo mi, že chtěl víc vyhrát.“

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): „Jsme hrozně rádi, že jsme utnuli tu strašidelnou sérii porážek. Dobře jsme vstoupili do zápasu, dali jsme nějaké střely z dálky a tím jsme si začali věřit. Také nám pomohl pod košem Michal Norwa, který se vrátil. První čtvrtinou jsme udali ráz celému utkání, byť v poslední čtvrtině začal hrát víc Michal Křemen a Kevin Ware, tam se to ztenčilo a měli jsme velké problémy. Nakonec se štěstím a hrou pod koš jsme to urvali. Dali jsme do toho všechno a za to hráčům děkuji.“