Ústecká pevnost se otřásla v základech!

ECHO DERBY SEVERU „Ús-tí, Ús-tí“ dunělo napěchovaným stánkem SLUNETY, který už v posledních vteřinách prvního severního derby této sezony stál na nohou. Alespoň domácí sektory rozhodně. Euforii z triumfu nad trojnásobnými vicemistry nezažívaly Pandy od návratu do NBL právě často. Za posledních 18 ligových zápasů s Děčínem 15 skončilo pro žluté ústecké barvy zklamáním. A dlouho to vypadalo, že i nedělní svátek dopadne přes veškerou snahu domácích podobně. Jenže 19. listopadu 2017 sluneťané vyhnali svůj motor do maximálních otáček, určitě do mnohem vyšších než naposledy na Folimance, a i přes o tři muže kratší rotaci urvali koncovku 81-75, čímž v 9. kole dorovnali soupeře na aktuální bilanci 5-4. Druhý poločas jim patřil 48-34.

ECHO DERBY SEVERU „Ús-tí, Ús-tí“ dunělo napěchovaným stánkem SLUNETY, který už v posledních vteřinách prvního severního derby této sezony stál na nohou. Alespoň domácí sektory rozhodně. Euforii z triumfu nad trojnásobnými vicemistry nezažívaly Pandy od návratu do NBL právě často. Za posledních 18 ligových zápasů s Děčínem 15 skončilo pro žluté ústecké barvy zklamáním. A dlouho to vypadalo, že i nedělní svátek dopadne přes veškerou snahu domácích podobně. Jenže 19. listopadu 2017 sluneťané vyhnali svůj motor do maximálních otáček, určitě do mnohem vyšších než naposledy na Folimance, a i přes o tři muže kratší rotaci urvali koncovku 81-75, čímž v 9. kole dorovnali soupeře na aktuální bilanci 5-4. Druhý poločas jim patřil 48-34.

Válečníci přitom měli dobrý herní plán a ve trojici hráčů ztékaný útočný doskok jim od druhé čtvrtiny držel vládu nad zápasem. Ovšem jen do stavu 41-54 14 minut před koncem. Hosté sice i dál sbírali útočné doskoky (do konce zápas už ale jen 5), jichž celkem bylo 17 (s 18 body z nich), jenže domácí právě tady začali nacházet do té doby nepřítomnou distanční mušku a za necelých 2,5 minuty byli po třech ranách zpoza oblouku zpět (54-54).

Rozjel se především do půle dvoubodový Robinson (celkem 18) a jeho tým ani dál nezapomínal na agresivní vnikání do srdce děčínské defenzivy. Z toho vytěžil nejen 32 bodů zpod koše, ale i 25 trefených šestek z 29 (Děčín 44 a TH 12/8).

Oba soupeři vtrhli do cílové rovinky prsa na prsa a ve čtvrté čtvrtině se nikdo nedokázal odpoutat. To platilo do koše s faulem Robinsona z útočného doskoku Šteffela na 77-75. Děčínský Ježek vzápětí fatálně selhal na trestné linii a Robinson na druhé straně uspěl v obou případech. Když pak Šiškova divoká trojka minula cíl, byl osud ARMEXU zpečetěn.

Vítěze ve skvělé kulise 1465 fanoušků táhli vedle Robinsona (+25 za 27 minut) i Pecka (18+11 doskoků), Svejcar, Singletary (po 12) a Šteffel (11). Hosty, kteří 43 bodů získali od náhradníků, vedli Šiška (12) s Pavlem Houškou (11), nikdo další se nedostal na 10 bodů.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Bylo to další bojovné derby v perné atmosféře. My jsme hráli dobře 27 minut, tak jak jsme chtěli, ale už je to poněkolikáté, kdy jsme si vytvořili dílčí dvouciferný náskok a pak se naše hra z nějakých důvodů rozsypala, protože chceme hrát nějakou údržbu, chceme hrát pomalu, místo abychom soupeře více atakovali v obraně. A místo abychom byli nastaveni, že chceme dominovat, tak hrajeme údržbu. Hrajeme pak s mentalitou, že chceme neprohrát, místo toho, abychom hráli tak, že chceme vyhrát. Ústí to vycítilo, získalo znovu sebedůvěru, díky tomu, že trefilo nějaké střely, doskočilo nějaké míče, které potřebovalo doskočit, po 30 minutách se k nám přiblížilo a pak už ta energie, hlavně u zahraničních hráčů, byla cítit a hráli hodně v izolované hře, ve které si v takové atmosféře věřili. Myslím, že dnes byl v té obecné rovině největší rozdíl v počtu střílených trestných hodů. My stříleli 12, zatímco domácí 29. Buď jsme málo aktivní, nebo si neumíme dojít pro faul. Takhle ty týmy proti nám hrají, že když už se nějak snažíme bránit, tak na čáře trestného hodu byli domácí neomylní, hlavně v té 4. čtvrtině. My jsme neměli jedinou držbu míče, kdy bychom domácí ubránili, buď byl faul, nebo jejich doskok. Fatální se mi tam zdála situace, kdy míč skákal asi třikrát po obruči a Filip Šmíd ho doskočil a dal koš s faulem a my na to koukali, neodstavili jsme hráče.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Souhlasím s trenérem, prvních 25 minut jsme tahali za kratší konec. Tam jsme se po oddechovém čase nějak probrali hlavně tím, že jsme dali dvě tři střely z dálky, dotáhli jsme se na přijatelnější rozdíl a potom jsme zapnuli i v obraně. Bohužel u nás to jde ruku v ruce, že když se nám daří v útoku, nakopne nás to i do obrany, potřebovali bychom ale, aby to bylo obráceně. Nicméně slouží ke cti klukům, že ten zápas nezabalili, samozřejmě ve chvíli, kdy jsme si čuchli k tomu, že jsme byli na dostřel, tak jsme začali o hodně víc lítat, chodili jsme na útočný doskok, byli jsme aktivnější směrem dovnitř. Dneska bych chtěl kluky pochválit, že jsme jakž takž drželi spacing, který nám pomohl k těm otevřeným střelám a naštěstí jsme ve druhém poločase něco proměnili. Za nás super vítězství po těch nevalných výsledcích z minulých týdnů. Jen tak dál.“