Úvodní trojková show Nymburka odčarovala peklo

Od Mezinárodního dne žen Lukáš Palyza z následujících 20 zápasů zaznamenal jen tři bodově dvojciferné. Za celé play-off to byla jen jedna desítka na samém začátku. Po proměnách nymburské sestavy také ve vyřazovacích bojích viděl u svého jména stále méně minut. Od pátého duelu semifinále se ale jeho situace po další rotační změně radikálně změnila a v posledních dnech se mění i vyhlídky jeho Nymburka na postup do dalšího finále.

V šesté bitvě před ligovou návštěvou sezony v celé lize (3062) zaúřadoval národní křídelník velkým výkonem (17 bodů a sezonní maximum 6 doskoků), když v bouřící hale Slezanů podstatně přiložil ruku k dílu v klíčovém trojkovém úvodu, pomohl tak k týmové bilanci 16/11 po 22 minutách a vedení 40-57, a i když obhájce za zbytek zápasu sesměroval do obruče už jen jediný projektil z 11 pokusů a jeho vedení se scvrklo na jediný bod, koncovku díky forwardu Lockettovi zvládl a druhou výhrou v sérii v řadě (77-89) si vynutil pondělní Zápas 7, který nehrál od prohraného finále 2003 právě s Opavou.

Ta na domácí půdě propásla velkou šanci zapsat se do dějin, jako první tým právě od onoho finále, který by v play-off NBL tuzemského hegemona vyřadil. Tuhle šanci stále má, ale na kurtu soupeře to bude opět o stupeň těžší.

Hosté poprvé od začátku dubna zaznamenali dva zápasy v řadě s dvojciferným počtem trojek, ovšem na rozdíl od pátého utkání jimi Opavu zasypávali už od prvních útoků. Nově hýbali míčem ze strany na stranu, vytvářeli si volné pozice a skoro na každou trefu měli asistenci. A právě tady se už v první čtvrtině chytil nejen Palyza, ale i Kříž, což byla pro domácí obzvlášť špatná zpráva, neboť právě podkošového reprezentanta nechávali celou sérii úplně volného, byť právě v jejich stánku letos v únoru exceloval 6 zásahy z 10 pokusů.

Nymburk po trojkové bilanci 7/5 vedl už za 8 minut 9-25, když v úvodu k tomu ještě stíhal uhánět i do protiútoků. A v obraně nedával domácím žádnou otevřenou trojku, opavský lídr Šiřina ani neviděl na obroučku a celý zápas se z dálky neprosadil. Jeho tým brzy zjistil, že z oblouku úspěšný nebude a zaměřil se tak na totální napadání koše. Už za první čtvrtinu měl šestky 9/9 a v poločase 16/15, což jej spolu se zásahy z nájezdů udrželo aspoň na stavu 35-49 i přes 30procentní manko z pole (trojky 15/2 - 14/9).

Ve druhé půli se ale hnán bouří fanoušků pokusil o comeback. Vytáhl svou zónu blíž k půlce, i nadále hráče s míčem agresivně zdvojoval i na středu hřiště a ze stavu 40-57 se koš po koši blížil zpět. Hosté poněkud ustoupili od své náročné obrany, několikrát nechali najet Šiřinu i další až příliš snadno, sami navíc oproti pátému utkání doma dost vyklidili útočný doskok, po úspěšném úvodu už neměli body z brejků a při míjecí sekvenci dovolili domácím 5:30 do konce snížit na 68-69.

Pak ale zacílil svou třetí trojku Kříž, Lockett proměnil čtyř šestky, a když domácí dočasně střelecky vyhasli, Nymburk i přes nulové využití prvního ze dvou slepených nesportovních faulů opavského pivota Gniadka na útočné polovině už při solidní šestkové úspěšnosti nedal domácím naději.

Slezské šiky (bez Dragouna, Kvapila) vedli Šiřina (19+7 doskoků, 6 asistencí a 8f+, TH 11/11), Mokráň (12), Zbránek a Kouřil (po 11). Nymburk (bez Gilyarda, Rylicha, Nováka) vedle Palyzy sytili Lockett (21), Sehnal (13+8 asistencí na 1 ztrátu, TH 10/5) a Kříž (11, trojky 6/3). Z pole vládnoucí hosté (v procentech 36-50) kralovali i z trojek (23/4 - 27/12) a produkcí lavičky (30-46), domácím zbyly lepší body zpod koše (32-24), dané šestky (31-23) a útočné doskoky (11-4, body z nich 10-3).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Nakonec zasloužené vítězství Nymburka, který měl neskutečnou úspěšnost trojkových pokusů v prvním poločase. Přestože jsme v průběhu utkání prohrávali až o sedmnáct bodů, neskutečnou bojovností jsme se dotáhli až na rozdíl jednoho bodu. Hosté mírně znervózněli, ale trojky Palyzy a Kříže je opět dostaly do náskoku, který si již pohlídali. Diváci byli opět skvělí, zaplněná hala vytvořila úžasnou atmosféru.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Utkání jsme si prohráli v první půli, kdy jsme neuhlídali trojky soupeře. I když jsme se ve čtvrté čtvrtině dotáhli na jeden bod, nestačilo to. Stav je tři ku třem a tak rozhodne sedmý zápas v Nymburce.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hrát v takové atmosféře, to se nepoštěstí každému. Naši hráči se však vzepjali k výbornému a bojovnému výkonu, který znamená, že jsme  srovnali stav série. Rozhodovat se bude na naší palubovce v pondělí a jen doufám, že si diváci najdou cestu na utkání.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Výborný zápas z obou stran. My jsme výborně zvládli první půli, ale domácí ukázali svou sílu a ve čtvrté čtvrtce skore dorovnali. Utkání rozhodla naše větší úspěšnost ve střelbě za tři. Ještě není hotovo, Opava je silný tým a v pondělí nesmíme nic podcenit.”