Už 11 výher v řadě pro Nymburk!

Nezastavitelný Nymburk se v Lize mistrů vypořádal i se svým třetím soupeřem a celkem v úvodu sezony nepoznal hořkost porážky už v jedenáctém soutěžním duelu v řadě.

Před zaplněnou pražskou Královkou (1790), kam se soutěž vrátila po dvou letech, deklasoval posledního čtvrtfinalistu německé bundesligy Vechtu (93-74) a po polovině základní skupiny si vytvořil víc než dobrou pozici pro přímý postup do další fáze z první příčky.

Už v první čtvrtině se toho stalo jako jindy za celý poločas. Zprvu skvěle zakončující hosté byli schopní díky extra pasům nacházet zejména v rozích své úderné trojkaře a po pátém zásahu vedli už za šest minut přestřelky 17-22. Jenže domácí se po timeoutu ještě víc zkoncentrovali, v obraně se nenechávali ani od bleskových guardů hostů překonávat jeden na jednoho a vynucovali na postupně stále bezradnějších soupeřích ztrátu za ztrátou. Z celkem desíti v prvních čtvrtině měl Nymburk sedm zisků, pálil do protiútoků, řízen agresivním rozehrávačem Brownem účinně sbíhal pod koš a přidal i čtyři trojky, takže šňůrou 12-0 otočil na 29-22, když z osmi útočných doskoků vytěžil devět cenných bodů.

A pak už domácí dlouho nešli zastavit. Své vedení vysunuli v závěru poločasu až na 53-31, nebyl pro ně ztracený žádný útočný doskok a plné hlediště bavili i řadou dunků. Na vedení se podílelo hned devět střelců a o třetinu bodů se postarala lavička. Vechta, jejíž náhradníci zaznamenali do půle jediný bod, už tu neměla jedinou snadnou střelu, skórovala jen z místy přísně odpískaných faulů, za prvních 20 minut nabrala 13 ztrát, 16 bodů inkasovala z protiútoků a 30 zpod koše.

Ve třetí čtvrtině ještě hosté zkoušeli pěti trojkami se zápasem něco udělat a při snížené koncentraci domácích, kterým došly útočné doskoky i získané míče, stáhli 14 minut do konce po nesportovním faulu Nymburka a dvou útočných doskocích na 65-59. V kritické situaci se ale domácí opět chytili výtečnou obranou a hlavně pomocí těžce vydřených šestek se proti nadále houževnatě bojující Vechtě odpoutali v úvodu čtvrté části na už rozhodných 76-59. Tým tak ustál i dlouhý úsek bez svého prvního rozehrávače Browna, který po třech minutách třetí čtvrtky odstoupil kvůli nutnému ošetření tržné rány na hlavě a vrátil se až do čtvrté části.

V utkání se polabský celek opřel o dvojciferné střelce Browna (25), všestranně skvělého Bohačíka (19+8 doskoků) a Bishopa (16). Německého soka, taženého výhradně základní pěticí, předčil zpod koše (46-24), z brejků (25-12), z druhých šancí (17-7) a ve ztrátách (11-22), takže měl o 16 střel z pole víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes před námi byl těžký úkol, protože po dvou venkovních výhrách vzrostlo očekávání a tlak. Není snadné, když z role outsidera přijedete domů, kde od vás najednou všichni očekávají výhru. Proto jsem moc hrdý na to, jakou mentální sílu můj tým ukázal. Bylo to už v úvodu, kdy soupeř trefoval téměř vše, ale naše hráče to nerozhodilo. Nikdo nedal hlavu dolů a všichni věřili systému. Vechta je velmi dobrý tým, teď se trochu trápí, ale věřím, že brzy zas budou velmi silní, protože si to zaslouží. Ukázali to i tím, jak se ve druhé půli vrátili do zápasu. My znervózněli, ale nepřišla frustrace, to je velký rozdíl. Tam tým ukázal silnou mentalitu a znovu soupeři odskočil, místo toho, aby ho nechal zápas otočit. Rád bych zmínil dva hráče, kteří nejsou tolik vidět ve statistikách. A to Frantu Rylicha a Tylana Birtse. Oni hodně změnili zápas svou intenzitou v obraně. Fanda v úvodů získal míč a dunkem spoluhráče nakopl. A Tylan to samé ve druhé půli. Výkony dalších hráčů Stephena Browna či Jaromíra Bohačíka jsou podle statistik výrazně viditelnější, na ty není třeba tolik upozorňovat, protože to všichni vidí, jak skvěle zahráli. Já si to opravdu užil, stejně jako si užívám celou sezonu. Zasadili jsme krásnou květinu, která je ještě hezčí, než jsme čekali, a teď je na nás, abychom ji dále zalévali, aby neuvadla. Atmosféra v hale byla úžasná, pak se hraje mnohem lépe, když vás lidi takto podporují. A také je třeba poděkovat majitelům, kteří chtějí lidem nabídnout velkou show. Doufejme, že si takovou atmosféru ještě několikrát zopakujeme.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „3-0 v Lize mistrů nikdo nečekal a lepší start do sezony jsme si nemohli představit. Já jsem z toho měl před tímhle zápasem trochu strach, abysme po těch prvních dvou výhrách nebyli moc nahoře. Podařilo se nám to ale celkem dobře uchopit, na začátku jsme hráli, co jsme chtěli, nicméně v obraně jsme měli některé blbé posuny a dostali jsme pět trojek, takže s námi soupeř držel tempo, ale pak se ta naše mašina rozjela, přitvrdili jsme postupně v obraně a do druhého poločasu šli s 18bodovým náskokem. To není vždy ideální, protože i když si člověk řekne, že to není konec, tak tým trochu poleví. Pak se ale zase ukázal charakter našeho týmu, o kterém od začátku sezony říkám, že je neuvěřitelný. Dlouho jsem v takto naladěném týmu nepůsobil, a to, jak si sednul, jsme ukázali už v kvalifikaci Ligy mistrů, kdy jsme zvládli vyhrát zápas z desetibodového manka v poločase, protože jsme našli sílu to otočit. To dnes zase rozhodlo, když soupeř ve třetí čtvrtině snížil na šest bodů. V minulých letech se spíš stávalo, že nás tohle položilo, kdy jsme na to i špatně reagovali, ale letos si věříme od začátku do konce, že ta tvrdá práce a obrana zafunguje. A dnes jsme vyhráli i útočný doskok.”

„Pokud jde o ubránění hbitých guardů soupeře, tak my se snažíme na ně vyvíjet tlak celých 40 minut, a jakmile ten guard hraje víc než 25 minut, a střídají se na něm tři lidi, tak to podle mě nemůže vydržet. Naše široká lavička je pak jednou z našich předností.”

„A pokud se mám zastavit u kvalit našeho prvního rozehrávače Stephena Browna, tak je neuvěřitelný v tom, že přesně ví, kdy má zapnout. Dnes dal 25 bodů, ale přitom to není rozehrávač, který by se na skórování vyloženě soustředil. Přesně odhadne, kdy to vzít na sebe, kdy to naopak pustit dál, a jeho přítomnost je jednou z našich výhod, přičemž ho suprově doplňuje Ondra Sehnal.”

„Přišlo hodně lidí, kteří nás hnali dopředu, fandilo se a já doufám, že se s dalšími zápasy bude hala plnit o to víc. O to, že hned na první naše utkání tady na Královce po dvou letech přijde skoro plná hala, jsme si, doufám, trochu řekli těmi výkony na začátku sezony. Jsem za tu návštěvu strašně rád a myslím, že náš basket letos musí diváky bavit.”