Už i doma se Sokoly! Pád Turů pokračuje

ECHO STŘEDY V NBL Z kvartetu bitev sedmého ligového kola do popředí vystupují hned tři triumfy hostů. A z nich bije do očí krádež Královských sokolů ve Svitavách (86-97), která Tury odsoudila už k hrozivé bilanci 1-5. Stejnou ji nyní má dokonce i Olomoucko, a to po druhé jednobodové domácí porážce (75-76), tentokrát z rukou sovího krále Ondřeje Sehnala.

Venku se radovali i pardubičtí specialisté na „výjezdní bankovní loupeže“, kteří po obratu ve čtvrté čtvrtině udeřili i v Brně (70-78). Jen Nymburk v hitu kola uhájil čest domácích týmů, když především na přelomu poločasů odrazil nápor Opavy a zvítězil 100-87.

100 Opavě za velení Prewitta

V hitu sedmého kola favorizovaný Nymburk, který nastoupil poprvé po návratu z Final-8 Ligy mistrů, postupoval podle zatím obvyklého scénáře této sezony a opět mu to vyšlo. Až k domácí výhře 100-87 v souboji dvou posledních neporažených celků soutěže, kdy se jeho obětí stala Opava (bez Klečky). Lídrem týmu při 91. ligové výhře v řadě byl mikrovlnný americký skórer Omar Prewitt, který skóroval ze všech vzdáleností i z nájezdů, budoval svému celku stále nová vedení a nakonec u svého jména našel 28 bodů při trojkách 10/5.

V prázdné nymburské hale domácí (i bez rozehrávače Hardinga) tradičně zabrali v první čtvrtině, kdy MVP měsíce a top skórera NBL Šiřinu zdvojovali už pod košem soupeře, na své polovině si jej přebírali, znovu zdvojovali a nutili do ztrát, a to vše s jediným cílem, aby se musel zbavovat míče. I tak ale do půle stihl 15 bodů a celkem 27 s trojkami 8/5, 6 asistencemi a 7 získanými fauly, také ale zapsal 8 ztrát.

Nymburk po 8 ztrátách soupeře už za prvních 8,5 minuty vyšplhal k trháku 27-11, o nějž se 9 body v řadě nejvíc zasloužil střídající Prewitt, který rovněž těžil z presinku svého týmu na útočné polovině. Jenže vzápětí favorit podobně jako ve většině předchozích zápasů „vyřadil na neutrál ledabylosti“, navršil několik ztrát a Opava dokázala trestat - z trojek i pomocí jednoduchých zásahů zpod koše. Vedena kým jiným než Šiřinou a jeho rychlými 10 body byla už po 16 minutách na remíze 31-31 a domácí museli budovat nový náskok. Stačilo jim však posledních 100 sekund první půle, aby po šňůře 8-0 šli do šaten s vedením 48-40 – opět díky dvěma trojkám Prewitta.

Ten hned v úvodu druhé půle navázal dalších 9 bodů v řadě a po trojce kolegy Rupnika se Nymburk z náskoku 60-46 už odrazil do cílové rovinky. Opava sice ve čtvrté části ještě zastavila vodopád svých ztrát (celkem 21) a snížila na 79-75, ale blesková reakce Prewitta, Daltona a Bendy s novým odskokem na 11 bodů už vzala hostům i poslední závan větru z plachet.

Za Prewitta se v nymburském dresu seřadili jako dvojciferní střelci i Hruban (19), Dalton (13+7 doskoků), Benda (11) a Rupnik (10+6 asistencí), u hostů, kteří dali 17 trojek, vedle Šiřiny dvojciferně opláceli Gniadek, Jurečka (po 12), Švandrlík (12, trojky 7/4), Slavík (11) a Kvapil (10). Domácí vládli zpod koše (42-20) v produkci laviček (45-23) a lepší byli i na doskoku (37-30), byť 15 útočných doskoků soupeře stejně jako vlastních 19 ztrát je pro ně velkým varováním.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to těžký zápas. Opava hraje poslední dobou úžasně. Střílí extrémně dobře, je silná na doskoku a hodně hráčů má v dobré formě. Zejména pak Jakuba Šiřinu. Pro nás je hlavní, že se povedlo vyhrát, zvláště poté, co jsme se vrátili z Final-8 Ligy mistrů v Aténách.“

Omar Prewitt (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Máme další výhru, ale stále to ještě nebyl náš standard, jaký chceme hrát. Musíme se ještě zlepšit, a to včetně mě. Umím určitě lépe bránit, často jsem ztrácel svého hráče. Také jsme tam měli zbytečné ztráty. Na tom musíme ještě zapracovat, pokud chceme uspět v Lize mistrů. Bez fanoušků je to rozhodně jiné utkání, když nemáte za sebou někoho, kdo vás povzbuzuje, a pro koho hrajete. Ale jsme profesionálové a musíme hrát každé utkání naplno, jako kdyby se nic nedělo.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Důležitý je vstup do utkání a možná byla moje chyba, že jsem dal vysokou sestavu, která měla přitlačit na doskoku, protože opak byl pravdou. Soupeř se rozehrál, utekl na 16 bodů, a i když jsme se dostali zpět do hry, tak nás to stálo hodně sil. Soupeř točil více hráčů a měl více energie. Mrzí mě ztráty, 21 ztracených míčů je hodně, zvláště když 10 z nich bylo z kategorie hloupých. To se pak nedá s Nymburkem hrát vyrovnaný zápas. Výsledek je to pro nás dobrý, o 13 bodů není tragédie, ale měli jsme na to sahat po ještě vyrovnanějším zápase. Držely nás trojky, dát tu 17 trojek je úžasné.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Je to velká škoda, protože se tu dalo pomýšlet na lepší výsledek. Dali jsme domácím několik dárečků a jednoduchých košů. Potřebovali bychom podat 110 procentní výkon a to dnes nevyšlo. Ale kredit nám patří, že jsme se dokázali vrátit do hry. Mrzí mě ale závěr první půlky, kdy jsme se dostali na remízu a pak přišly dvě trojky a bylo to zase o osm. A následoval nápor Nymburka a jeho uklidnění. Tam kdybychom víc kousali, mohlo to vypadat jinak. Nemáme se za co stydět. Hráli jsme dobře a snad v tom budeme pokračovat.“

Nebeský Peda a pátá bolest Turů!

Svitavští Tuři v aktuálním rozpoložení, navíc bez dua Křivánek – Dragoun, rozhodně nepotřebovali, aby proti nim někdo vystřihl jeden z padesáti top výkonů za posledních více než 20 let ligových dějin. Jenže když se srbský dirigent Hradce Peda Stamenkovič rozohní, většinou už nejde zastavit. Jeho nejlepší představení za tři roky v NBL s ratingem 48 za 26 bodů, 15 asistencí, 7 získaných faulů a střelbu 14/11 neměli domácí borci čím dorovnat a po nečekané porážce 86-97 s bilancí 1-5 už musí řádně zpytovat svědomí. Tentokrát jim kvůli vyhlášení nouzového stavu nemohlo pomoci ani jejich tradičně bouřlivé hlediště, což naopak hrálo do karet Hradci, který se dočkal své druhé výhry.

Tuři se navíc ještě dlouho budou vzpamatovávat ze způsobu, jakým zápas ztratili. Už po 12 a půl minutách totiž vedli 39-23 a vše se zdálo být na dobré cestě, byť se vůbec neprosazoval nový podkošový muž Johnson (v utkání bez bodu za 18 minut). Tým v této sekvenci vsítil pět trojek, skóroval ze zisků i z útočných doskoků a byl krůček od toho udělat nad zápasem kříž.

Jenže pak se naplno rozjel i bodostroj hostů, kteří začali lépe bránit, také důrazněji doskakovali a ještě do půle snížili na 48-47, když už tady měl 10 bodů a 9 asistencí Stamenkovič.

Pak se hrálo obrovsky vyrovnaně, s vedením jen drobně vychylovaným na jednu či druhou stranu, až do startu 39. minuty. Za stavu 84-85 však udeřili slepenými trojkami Sokoli Šoula se Sedmákem a na to už domácí nenašli odpověď.

V dresu vítězů svému lídrovi sekundovali Sedmák (20, trojky 8/4), Lošonský (17), Halada a Šoula (po 13). Jejich tým si podmanil trojky (31/8 – 24/12) a zejména doskoky (27-42). Ty byly ještě v minulé sezoně tuří chloubou (druzí nejlepší), nyní jsou však Pivodovi svěřenci druzí od konce a poslední USK jim zle dýchá na krk.

Nejlepšími střelci Svitav byli v utkání Matěj Svoboda (25), Bujnoch (17+10 doskoků) a Marko (17+9 asistencí).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme do zápasu vstoupili, jak jsme chtěli. Za prvních patnáct minut jsme dostali 27 bodů a potom za pět minut 20 bodů. Takže do šaten jdeme za stavu +1. 47 obdržených bodů je otřesné číslo. Pak opět, když odskočíme někdy na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny na 7 bodů, tak místo toho, abychom zápas ukončili a ten náskok zvýšili, tak dostaneme okamžitě dvě trojky. Je neomluvitelné, že opět prohrajeme doskok o 15 míčů. Nejdeme tam, nerveme se, nejsme agresivní a neplníme absolutně žádné pokyny. Vůbec nechci nic házet na hráče. Je to chyba nás všech, ale týden a půl něco děláme na tréninku a potom to absolutně nejsme schopni implementovat do zápasu. A to se bavíme o triviálních věcech, jako je odstupování ze slabé strany a bránění „bedny“, protože dostáváme spoustu jednoduchých košů. Dnes to bylo z „bedny“ 40 bodů. V poločase si řekneme, že budeme hrát tvrdě a agresivně do Stamenkoviče a výsledkem je, že má 48 efektivitu a absolutně nás rozebírá do jakékoli obrany, kterou hrajeme na pick-and-roll. S tím koresponduje i naše střelba. Když máme 25 procent trojkovou střelbu doma a většina našich střelců nemá ani 20 procent, tak bohužel se potom těžko hraje. Už to začíná být klišé, ale nezbývá nic jiného než makat na tréninku a snažit se chyby odbourat a zvednout hlavu, i když uznávám, že teď je to hodně těžké. Protože to je pořád stejná písnička. Ať se bavíme po dobrém, nebo po zlém, není tam žádná změna.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já k tomu nemám moc co říct. Hrajeme špatně. Nejde nám to. Nekomunikujeme na hřišti, jak bychom měli. A taky podle toho vypadají naše výsledky. My se pořád bavíme o tom, že tady chceme vybojovat nějaké úspěchy a podobně. Musíme si uvědomit, že vše začíná už teď, od prvních zápasů. Pokud na úspěchy chceme pomýšlet, tak v sobotu musíme vyhrát. Jinak na to můžeme hodně rychle zapomenout.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli Hradec Králové): „Já jsem velmi rád a musím klukům poblahopřát. Protože za stavu, kdy jsme prohrávali o 16 bodů, tak by si na nás diváci, kdyby tu byli, určitě nevsadili. Tým ovšem ukázal charakter a my jsme se postupně už do poločasu dostali do zápasu. Druhý poločas jsme byli vyrovnaným soupeřem a nakonec jsme to přetlačili. Když vidím statistiky, tak jsme vyhráli i zaslouženě. My jsme vyhráli doskok, výborné procento trojek. Domácí zkoprněli a nevěděli, co s námi. Jsem hodně šťastný. Výhra venku nám hodně pomůže. Tady je horká půda, i když bohužel dnes bez diváků. Kluci to nevzdali, vybojovali to a můžou po zásluze slavit. Ještě doplním, že Peda Stamenkovič byl dnes famózní a on byl strůjcem dnešního vítězství.“

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli Hradec Králové): „Zápas se ze začátku pro nás nevyvíjel dobře. Do poločasu jsme se z toho ale dokázali vzpamatovat a myslím, že tento návrat byl rozhodující. Protože jsme potom měli větší energii a cítili jsme, že zápas můžeme vyhrát. Musíme pochválit Pedu, který byl X-faktor utkání. Jsme rádi, že nám konečně padly nějaké střely. Už jsme měli smolný zápas v Ústí, ale tady se nám to podařilo. Za to jsme rádi, vyhrát tady je velký svátek.“

Ničitel Sehnal opět konal!

Je to už skutečně seriózní otázka. Pro ty nejlepší ligové obrany. Kdo zastaví Ondřeje Sehnala?! Od okamžiku svého triumfu v Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge se řítí jako utržený vagon ze strmého kopce, který už dávno přišel o všechny brzdy. V pěti posledních utkáních navršil rating nejméně 30 a pokaždé zapsal i dvojciferný počet asistencí, což je v současnosti evropského basketbalu věc jen zřídka vídaná. A k tomu ve čtyřech z těchto pěti utkání položil na společný stůl i více než dvacet bodů.

Při již čtvrté výhře USK v řadě (75-76) to na Hané byla už doslova one man show (jediní další dvojciferní střelci Mareš s Kolářem měli po 11 bodech). Při tak nízkém skore sesbírat 26 bodů s 10 asistencemi, 9 doskoky i 7 získanými fauly, to už je, jako hrát za několik dalších hráčů. Výhodou rozehrávače na hraně reprezentace je jeho nekonečný hrací čas (s Olomouckem 38 minut), přesto jeho dokola podnikané ataky koše musí stát spoustu sil a Olomoucko musí stále ještě strašit, kolikrát Sehnalovi dovolilo dojít až „do středu své kuchyně“.

Hanáci sice měli lepší start a po dvou trojkách vedli rychle až 10-0. Pak se ale rozehřál nový soví obr Rikič, měřící 219 centimetrů, a USK při zamrzlém útoku domácích, kteří za posledních 7 minut první čtvrtky dali jen 5 bodů, zanedlouho otočil. Pak se hrálo nějaký čas vyrovnaně, aby USK trojkami Koláře a Vyroubala odskočil v samém závěru poločasu na 36-44, když dominoval v procentu z pole (36-55) a bodech zpod koše (12-28).

Domácí se však po změně stran vzchopili a z 41-52 vyšplhali ještě ve třetí části až k obratu na 56-54. Když ale po dvou technických chybách pro hosty ve čtvrté čtvrtině byli vpředu 67-62, začal se jejich vítězný sen v posledních pěti minutách hroutit. Sovy nejdřív nastartoval k vyrovnání čtyřmi body Kolář, svou tradiční práci odváděl „buldozer“ Sehnal a Mareš přidal trojku už na 67-73. Olomoucko se ještě šestkami protáhlo na 75-76 a mělo dokonce útok na výhru, ale Pekárkova závěrečná trojka už tým, který se propadl na již téměř kritickou bilanci 1-5, nespasila.

Hanáci se v utkání opírali o Váňu (17), Pekárka (15, TH 13/11), Palyzu (14) a Bezbradicu (12). Ovládli sice bilanci šestek (31/27 – 21/10), jenže fatálně zaostali v bodech zpod koše (28-46), ve ztrátách a také měli jen 37procentní střelbu z pole. Poslední tři domácí utkání ztratili o tři, o jeden a znovu o jeden bod.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Hosté vyhráli zaslouženě, byli o kousek lepší. My jsme sice měli poslední střelu a šanci na obrat, to ale opět nevyšlo. USK byl šťastnější, ale tomu štěstí šel během utkání naproti. Nás to pochopitelně hodně mrzí, protože se nám doma ještě nepodařilo vyhrát, podruhé jsme navíc prohráli o jediný bod. Jediným pozitivem je, že jsme hráli mnohem bojovněji, než minule proti Ostravě.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Zápasy proti Olomoucku jsou vždy hodně těžké, je jedno, jestli se hraje u něj, nebo v Praze. Opět se to ukázalo. Byl to náročný zápas, ve kterém jsme byli pětadvacet minut ve vedení. Rozhodovalo se ale až v poslední čtvrtině, kdy domácí vedli. Musím ocenit charakter našeho týmu, který se v samotném závěru dokázal vrátit do zápasu. Tahounem byl Ondřej Sehnal, nejlepší hráč zápasu.“

Postrach domácích plení dál

Beksa ztratila oba své domácí zápasy, zato venku zatím řádí ve velkém a má tam bilanci 3-1. Poslední lup ukořistila v Brně, kde ovládla závěrečnou čtvrtinu jednoznačně 9-25, až k vítězství 70-78.

Téměř neztrácejícím Pardubicím těsně patřila už většina prvního poločasu, v němž se začal 15 body s trojkami 4/4 rozjíždět ke svému kariérnímu představení 21letý křídelní snajpr Michal Svoboda, který nahrazoval výpadek přísně stráženého lídra Vyorala (do půle 2 body za 17:35). Domácím tu do vedení nepomohl ani lepší doskok.

Ve třetí části se ale od stavu 39-45 začali lepší obranou zvedat a z útočných doskoků i trojkami teenagera Bálinta otočili 11 minut do konce na 61-51. Sedm ztrát ve čtvrté části, z toho 6 ve zlomových posledních pěti minutách, však brněnským mladíkům srazilo vaz. Hosté v této periodě trefili čtyři trojky, rozjel se jim Vyoral a v závěru vedli až o 11 bodů.

Fantom Svoboda je táhl 24 body (trojky 8/6), Vyoral přidal 15 se 7 asistencemi, Slanina 14 bodů a Dunans 10. Beksa vytěžila víc ze šestek (16/10 – 21/16), výrazně méně ztrácela (19-8), a i když propadla na doskoku (49-35, útočné 15-10), z druhých šancí udržela vyrovnané bodové skore (10-9). Skromný domácí útok sytili Puršl (14+11 doskoků), Bálint (12, trojky 6/4) a Farský (10). Nově angažovaný guard Blake se zápasem mihl jen na pět minut.

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Myslím, že tohle byl zápas blbec, nebo den blbec, protože nám vypadlo z koše spoustu dobrých příležitostí z vymezeného území. V podstatě jsme se natrápili na každý koš. Už v poločase jsem nabádal hráče, že musíme zvednout obranu i přechodem do protiútoku, což se nám ve třetí čtvrtině podařilo, a udělali jsme si bodový polštář osmi bodů. A pak z prvních čtyř pozic ve čtvrté čtvrtině jsem měl pocit, že má soupeř snad brankáře v bráně a nemůžeme dát koš. I přesto, že jsme se dostávali do dobrých příležitostí, tak jsme je neproměnili. Tím se soupeř dotáhl. Tomáš Vyoral ve druhém poločase dal 13 bodů a výborně zahrál i Michal Svoboda. Ale takový je život. Já jsem viděl, jak se do nás v poslední čtvrtině vloudila křeč, a docházela nám šťáva. Vlastně tři čtvrtiny jsme Pardubice drželi na 53 bodech a za to klukům patří absolutorium. Mě teď mrzí, že o víkendu asi hrát nebudeme, takže nás čeká deset dní přípravy, přitom tohle mužstvo potřebuje hrát a hrát. Závěrem jen dodám, že rozhodly ztráty ve druhém poločase, kdy jsme jich měli 12, což je strašně moc.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Bohužel jsme si to prohráli čtvrtou čtvrtinou a nezbývá nám, než tvrdě dřít, jít dál a ukázat všem, že jsme dobrý tým, co drží spolu.“

Ken Scalabroni (kouč BK JIP Pardubice): „Vyhráváme hlavně venkovní zápasy, proto by pro nás bylo nejlepší hrát jen venkovní zápasy. Utkání bylo fyzicky hodně náročné, Brno nám nedalo nic zadarmo a hrálo dobrou hru. Nám se podařilo urvat především poslední čtvrtinu, kdy jsme zakončili několik akcí, které rozhodly o konečném skore. Beru to jako cenný výsledek a velmi si ho vážím.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Brno hraje fyzicky velmi náročnou hru a má dobře postavenou obranu. První poločas byla přetahovaná o každý bod, třetí čtvrtina nám ujela, když jsme měli špatnou střelbu. Naštěstí jsme se do čtvrté čtvrtiny semkli a za 8 minut Brnu povolili jen 6 bodů.“