V Opavě nedohráno! Beksa o jediný bod!

ECHO ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Velké emoce vládly na obou kurtech ve čtvrtfinálových Duelech 2 na opavské i pardubické palubovce. V Opavě se zápas dokonce nedohrál, když jej po 18 minutách za vedení domácích utnula inzultace sudího Kučery Darkem Čohadarevičem z týmu Olomoucka. Vášně plály i v Pardubicích, kde o jediný bod zvítězila domácí Beksa, ale Ústí chtělo faul na svého pivota Šteffela při posledním zakončení duelu.

Nedohráno, Opava přesto vítězná

Na to, že se hrají teprve druhé zápasy čtvrtfinále, je už na ligových palubovkách hodně horko. V sérii Opavy s Olomouckem se ve čtvrtek dokonce nedohrál druhý duel, když pivotovi Hanáků Darku Čohadarevičovi byl dvě minuty před poločasem za stavu 40-34 pro Opavu odpískán nesportovní faul na útočně doskakujícího Zbránka (zachycení za rameno), dlouhý muž hostů vzápětí za protesty inkasoval technickou chybu, což v součtu znamenalo vyloučení. Čohadarevič se pak dostal do těsné blízkosti se sudím Kučerou (signalizujícím vyloučení), ten byl kontaktován čelem hráče, upadl na zem a pro inzultaci rozhodčího byl zápas ukončen.

V platnosti zůstal výsledek, dosažený v době ukončení utkání. Opavský celek tak vede 2-0 na zápasy a série bude pokračovat podle plánu třetím utkáním v neděli v Prostějově. Darko Čohadarevič má pozastavenou činnost, jeho konání bude řešit disciplinární ředitel NBL a ve třetím zápase určitě nenastoupí, což při úzké rotaci týmu bude citelné oslabení.

Domácí Opava měla do zápasu opět lepší start a vedla za 2:40 11-0. Opory hostů však „krvácení“ brzy zastavily a snížením na 22-16 dostaly Olomoucko zpět do zápasu. Hanáky sice sužovaly ztráty, ale až do ukončení zápasu byli na dostřel několika bodů.

Opavu střelecky vedli Zbránek (12), Bujnoch (10), Jurečka (9), soupeře Močnik s Křemenem (po 8). Domácí měli převahu v trojkách (7-4) a také dvakrát méně ztráceli (5-10).

Z pekla štěstí Beksy!

Běžela už poslední půlminuta a Beksa balancovala na okraji propasti. Ztrácela 74-75 a jen vteřiny ji dělily od katastrofy v podobě stavu 0-2 v sérii po prvních domácích zápasech. Po timeoutu si však vzal střelu ze střední vzdálenosti na starosti vedle Panduly jediný další muž bez nervů – Brandon Spearman. A jumpem z dobré pozice poslal svůj tým do vedení.

Jenže pořád ještě zbývalo 13 nervydrásajících sekund. Slovo si vzal ústecký šikula Robinson, který však svůj nahozený floater neproměnil. K odraženému míči se ale dostal centr SLUNETY Šteffel, který vypustil zpod koše další pokus, ale ani ten v koši neskončil. Hosté se ještě zle čertili, protože si žádali faul, na výsledku už to však nic nezměnilo a Beksa vyvázla ze dvou domácích utkání s nakonec ještě lichotivým stavem 1-1.

Zápas do velké míry kopíroval Duel 1. Klidněji, soudržněji a nebezpečněji působící Pandy využily prvotní ofenzivní marnosti soupeře k úniku z 8-7 na 8-18. Domácí se pak jako horníci zavalení v dole kopali na povrch a silou vůle se ze stavu 11-22 probili zpod koše šňůrou 14-0 na 25-22.

Beksa už do půle měla o 13 střel víc a drtivou převahu na útočném doskoku (11-0), ovšem v kolonce bodů z druhých šancí svítila titěrná číslice 3. Jedinou trojku z 12 pokusů týmu trefil Spearman a při disciplinované, neztrátové hře SLUNETY zcela chyběly i body z brejků.

Až do konce už pak bylo skore vyrovnané a uměrně s tím se zvyšovala nervozita domácích, již odmítali jen dva muži – Pandula (17) a Spearman (22, trojky 7/4), kteří se postarali o 31 ze 44 bodů týmu ve druhé půli a udrželi jej tak při životě, byť i Američan dvě minuty do konce za stavu 70-70 podlehl tíze okamžiku minutím dvou trestných hodů.

Ústí, jež při zavření rozehrávače Šotnara (1 bod) nejvíc sytilo trio Šteffel (16), Singletary (15), Pecka (14), se snáz dokázalo dostávat na trestnou linii a na body odsud vyhrálo 7-16. Domácí minimálně využili ukrutné převahy na útočném doskoku (18-3), když z druhých šancí vsítili jen 10 bodů a celkově zpod koše vyhráli pouze 30-22. O 17 větší počet pokusů z pole znehodnotila zejména do poločasu jen 32procentní střelba. Naopak příslibem pro tým může být 6 trojek z druhé půle.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Po celé utkání jsme měli velkou energii, bojovali jsme, rvali jsme se o každý míč, což se nakonec vyplatilo. Je to vybojované utkání, pro nás nesmírně důležitý bod. Dobře jsme bránili, chodili jsme na doskok a to se nám vrátilo v tom, že jsme v útoku proměnili i některé těžké střely a to nás dovedlo k vítězství.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Bylo to stejně těžké, jak vypadá i výsledek. Mohlo se to překlopit na obě strany, víc štěstí jsme měli my. Myslím si, že dnes jsme daleko agresivněji bránili, i v útoku to bylo lepší, ale my se musíme zaměřit na to, aby na hřišti všech pět hráčů vědělo, co hrajeme, protože chvílemi jsme se tam motali a to byly úseky, v nichž jsme ztratili mírné vedení, které jsme měli.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Odehráli jsme velice dobré utkání. Nepodělali jsme se z toho, věděli jsme, že pardubičtí hráči na nás po včerejším nemastném neslaném výkonu vlétnou, že budou mnohem agresivnější. Makali jsme, dřeli jsme a i přes obrovský hendikep na doskocích jsme opět udrželi domácí pod 80 body. Šli jsme do koncovky a ta dopadla, jak dopadla... Ať si každý udělá obrázek sám, pro mě jsou kluci dneska vítězi, byť Pardubice mají na svém kontě o bod víc.“

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Pardubice jsou jeden z nejlepších týmů u nás, ale stejně jako včera jsme se s tím znovu popasovali dobře. Některé věci bohužel moc neovlivníme, ale klidně to mohlo být 2-0 pro nás. Myslím, že rozhodlo štěstí v závěru - Don Robinson nedal nájezd, což byla de facto poslední střela.“