Válečníci berou No.3! A emoce v Opavě

ECHO STŘEDY V NBL Oslabení Tuři nakonec uhájili pro ně historické druhé místo po dlouhodobé části Kooperativa NBL, když nakonec ani nepotřebovali vítězství v Ústí. To ovšem díky velké první půlí s 10 trojkami a přemožení Pand o sedm bodů nakonec získali a utnuli sérii 5 porážek, už i s 11bodovým rozehrávačem Adamem Čížem v sestavě. Třetí místo při shodné bilanci tří celků vybojovali šestou výhrou ze sedmi posledních kol Válečníci, kteří pod vedením Lamba Autreyho doma v koncovce zlomili Beksu a ve čtvrtfinále vyzvou šestou Opavu. Pardubice skončí až páté a půjdou na čtvrté Olomoucko, jež bez Palyzy a rozehrávačů nestačilo ve čtvrté čtvrtině na domácí Slezany. A v posledním utkání závěrečného 14. kola A1 Nymburk drtivě zvítězil v Brně, jež jde v předkole play-off na nakonec devátý USK. Ten v posledním 12. kole A2 i v sedmi stačil v Ostravě na NH, naopak další vyzyvatel v boji o devátou příčku Kolín padl o jediný bod v Hradci Králové a v předkole, jež začíná už v pátek, narazí na sedmé Ústí.

SKUPINA A1
Číž ihned pomohl k výhře

Zbrusu nový Tur Adam Číž se bleskurychle zařadil na rozehru Svitav a výtečným premiérovým výkonem s 11 body, 4 doskoky, 4 asistencemi a +8 body za 26 minut výrazně pomohl týmu hostů k dobytí ústecké palubovky (78-85), jímž si Východočeši zajistili bez ohledu na ostatní výsledky druhé místo po dlouhodobé části, což je jejich velkolepé nové maximum za dobu působení v Kooperativa NBL. Tuři nakonec při porážkách Olomoucka a Pardubic ani tuhle výhru nepotřebovali, přesto je pro ně před startem play-off důležité přerušení série pěti porážek.

Do zápasu vtrhli šesti trojkami za první čtvrtinu a skvělou závěrečnou tříminutovkou z tohoto dějství (5-14), kdy se utrhli na 20-30. A protože ve druhé čtvrtině přidali i zásluhou čerstvého maturanta Welsche další čtyři trojky, díky bilanci 19/10 a převaze na doskoku (13-28) ovládli za velení Marka (13+4 asistence) první poločas nebývale jednoznačně 35-55.

Už jistě sedmé a na rozdíl od hostů (bez O´Briena, Puršla, Kotáska) kompletní SLUNETĚ už sice o nic nešlo, přesto se nechtěla propadnout na bilanci 10 porážek z posledních 11 zápasů, ve třetí čtvrtině se opakovaně dotáhla na 10 bodů a ve čtvrté se z -12 aktivitou Martina s Wissehem přiblížila až na 66-69. Tuři však udrželi i dál těsný náskok, navíc od stavu 77-81 domácí poslední dvě minuty minuli třikrát z pole a dvakrát z trestní linie a hosté si i při míjení některých šestek došli pro vítězství.

K němu je vedle Číže nejvíc tlačili další rozehrávač Marko (22) a dlouzí Kovář (15+12 doskoků) s Aikenem (13+13 doskoků). Tým sice ve druhé půli minul všech 13 trojkových pokusů, ztratil celkem 16 míčů (domácí 9) a zpod koše zaostal 38-26, přesto celkově byl z trojek lepší (20/6 – 32/10), využil marnosti Pand na trestné linii (29/18 – 31/25) a výhru stvrdil na doskoku (33-45, v útoku 7-14). Domácí, kteří nyní v předkole play-off půjdou na Kolín, drželi Martin (19), Wisseh (17) a Pecka (11+10 doskoků).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme utkání dvou poločasů, bylo to jako den a noc. My jsme přijeli na zápas naprosto zkoncentrovaní, hráli jsme naši hru, v prvním poločase jsme stříleli s vysokým procentem úspěšnosti z dálky. Dali jsme deset trojek, které jsme si dobře připravili. Do druhé půle jsem hráče varoval, že úvodní pětiminutovka bude takové momentum, které jsme ale bohužel nezvládli. To domácí nakoplo, udělali šňůru 7-0 a 9-0 a vrátili se do zápasu. My jsme se trápili, vkradla se do nás nervozita a nepřesnost, ale naštěstí jsme zvítězili, za což jsem moc rád. Udrželi jsme druhou příčku, ale před play-off před sebou máme ještě spoustu práce s doléčením hráčů a přípravou na soupeře, jenž vzejde z předkola.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Výhra pro Svitavy je důležitá, protože udržely druhou příčku. V první půli jsme hořeli v obraně clony na míč, špatně jsme rotovali, naopak soupeř dobře pouštěl míče z ruky, hodně mi to připomínalo první zápas v Ústí, kdy jsme prohráli o padesát bodů. Ať jsme na pick-and-rollu zkoušeli jakoukoli obranu, Svitavy si s tím dokázaly poradit a navíc střílely s vysokou úspěšností. My jsme navíc zahazovali šoupáky a jednoduché střely, takže jsme poločas prohráli o dvacet. Ve druhé půli jsme přitvrdili v obraně, dostali se na dostřel a jak už to tak bývá, soupeř znervózněl. My jsme měli několik příležitostí překlopit utkání na svou stranu, ale třikrát došlo k tomu, že soupeř dal v poslední vteřině útoku koš s faulem, což udrželo Svitavy na koni. Zároveň bych chtěl pozvat všechny fanoušky v pátek na zápas proti Kolínu. Vím, že je to v nestandardní den, ale budeme potřebovat jejich podporu. Uděláme všechno pro to, abychom z předkola postoupili a pokud počítám správně, vyzvali znovu Svitavy.“

Bez dirigentů v Opavě padli

Dokud Olomoucko v Opavě držela po 26 minut zejména druhá vlna, jež nahrazovala „zavřené“ ústřední opory, dokázali hosté maskovat absenci rozehrávačů Pelka s Močnikem i klíčového snajpra Palyzy. S vyvážením míčů pomáhal proti agresivně presujícím domácím, kdo mohl, Dunans je však na pozici 1 jen nouzovou záplatou a mladík Goga vše v tak klíčovém duelu, kde jde o konečné třetí místo, ještě zachraňovat nezvládne, zejména když Slezané na perimetru všechny clony přebírali a na nejužitečnějšího muže ligy Douglase čekali na vrcholu trojky ve trojvalu.

Douglas si navíc už do půle udělal dva nenutné fauly, do třetí čtvrtiny vstupoval už se třemi a 5:20 do konce, kdy zápas hostům utekl na 11 bodů, se technickou chybou vyfauloval Dunans.

Už jistě šestá Opava sice neměla motivaci stran umístění, ale po posledním výprasku ze hřiště soupeře nechtěla nic podobného opakovat. Začala ovšem zle a ztrácela až 4-14. Šiřina s Gniadkem, kterého do půle tížily tři fauly, ji však vrátili zpět a tým agresivní a velmi aktivní obranou postupně ztěžoval hostům většinu útoků. Téměř do konce třetí čtvrtiny se ještě s hosty přetahoval o vedení, ale pak Olomoucku útok takřka vyschl, což ilustrovalo 13 bodů za posledních 14 minut.

Když se hosté proztráceli ve čtvrté čtvrtině až na 69-53 (Opavu při tomhle trháku nasytil 10 body Klečka), Váňa s Markem Sehnalem ještě třemi trojkami v řadě zkusili zadělat na drama, ale rozdíl 69-62 minutu a půl do konce byl stále příliš velký.

Opava (bez Kvapila) zvítězila 72-64, tažena Kouřilem (12+7 asistencí), Šiřinou (11), Klečkou a Bujnochem (po 10). Měla o 10 střel víc, v trojkách soupeře přetlačila 11-8, v šestkách 13-8, v bodech zpod koše 24-16, z druhých šancí 15-8 a ve ztrátách 13-22. Hosté měli dvojciferné jen Váňu (16, trojky 6/4) a Mikuliče (12). Olomoucko porážkou přišlo o šanci na třetí místo a ze čtvrtého půjde ve čtvrtfinále na páté Pardubice. Opavu pak čeká třetí Děčín.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání, ve kterém (Opavě) prakticky o mnoho nešlo, se zvrhlo v nervózní bitvu. Na jednu stranu jsem rád, že jsme vyhráli, ale vše pokazil hráč Olomoucka Douglas, který se zachoval velmi nesportovně a po konci utkání nám nepodal ruku a ještě udeřil do tváře (asistenta) Kryštofa Vlčka. Za opavský tým jsme tohoto hráče dali na první místo jako MVP NBL, ale za jeho dnešní chování si to vůbec nezaslouží. Takto se MVP nemůže chovat.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Chyběli nám tři hráči základní rotace a to je na Opavu velké oslabení. Nechápu nervozitu některých hráčů.“

Adam Goga (rozehrávač BK Olomoucko): „Opava vyhrála zaslouženě, ve druhé polovině utkání nás přehrávala.“

Jiří Štěpánek: (forward BK Opava): „Vyhráli jsme zaslouženě, zejména díky tomu, že jsme soupeře přinutili k velkému počtu ztracených míčů.“

Děčín si koncovkou řekl o No.3!

V především bojovném utkání, jež spolurozhodovalo o třetím až pátém místu, se šlo do poslední šestiminutovky za téměř vyrovnaného stavu 66-63. Zbylý čas ale domácí Děčín ovládl 14-6, zvítězil nad Beksou 80-69, přidal už šestou výhru za posledních sedm kol A1 a při shodě bilancí s Pardubicemi a Olomouckem se na poslední chvíli vyšvihl na třetí místo, takže se ve čtvrtfinále utká s Opavou. Naopak Beksa se sesunula až na pozici číslo pět a čtvrtfinále se čtvrtým Olomouckem tak začne venku.

Válečníky potáhli Autrey (21+8 doskoků), Šiška (15) a Pomikálek (11), na druhé straně se snažili Kohout (13), Jackson (12) a Švrdlík (11+8 doskoků). Hosté byli lepší zpod koše (28-38), ale trojky (10-6), šestky (35/20 – 15/9) a ztráty (6-14) byly na straně vítězů.

Domácí měli famózní nástup, když z poměrně otevřených pozic trefili tři trojky a za 4 minuty vedli 11-0. Naštvaný kouč hostů Sanders v timeoutu vystřídal celou pětku, jež nebyla s to se prosadit v útoku, ani ubránit, a druhý kvintet v čele s rozehrávačem Singletarym už začal manko od stavu 16-4 snižovat. A po trojce svátečního distančního střelce Nečase se dokonce po 13 minutách Pardubice dostaly k obratu na 26-27.

Pak ale až do konce střídaly světlé momenty s nedůslednostmi, nedůrazem i úplnými „kiksy“, což se týkalo zbytečných faulů na útočné půlce i spousty ztrát, jež naopak téměř nepáchali domácí, kteří navíc házeli ohromné množství šestek a také předvedli řadu pohledných pick-and-rollů, na nichž už se zdál být patrný rukopis nového kouče Grepla.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Děčín nastoupil do zápasu velmi dobře připraven, s velikou energií a vlétl na nás. My jsme úvod úplně nechytili, ale pak jsme prostřídali a vrátili se do utkání. Už před zápasem jsem upozorňoval, že podobné zápasy rozhodují malé a velké věci. A jedna z velkých věcí, ve které jsme si nepomohli, byl doskok. Především ve čtvrté čtvrtině jsme Děčínu dovolili několik důležitých doskoků. Také nás trápily nevynucené ztráty. A pokud děláme tyto chyby, nezasloužíme si vyhrát. Naopak Děčín si vítězství zasloužil.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Nám se povedl začátek utkání, možná až nečekaně, protože jsme si pomohli střelami zvenku. Pardubice jsou ale velmi kvalitní soupeř, vrátily se do zápasu a utkání pak bylo velmi vyrovnané. Výsledek tomu úplně neodpovídá, ale rozhodovaly maličkosti. Jsme rádi, že se nám zápas podařilo zvládnout, protože to už byla příprava na play-off jak pro nás, tak pro Pardubice. Teď se musíme dobře připravit na první čtvrtfinále, které zde budeme hrát proti Opavě.“

Radek Nečas (pivot BK JIP Pardubice): „Vstup do zápasu jsme neměli optimální a pět minut jsme nedali koš. Po prostřídání jsme se vrátili do utkání, které bylo pak vyrovnané a mohlo dopadnout jakkoliv. Děčín ale střílel o dvacet šestek víc a tyto body je pak těžké nahradit. V závěru už to byl takový chaotický výkon od nás, kdy jsme se snažili to dotáhnout, ale Děčín si náskok udržel.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Od úvodního rozskoku byla ze všech našich hráčů cítit energie a vítězství patří celému týmu. Věděli jsme, že to bude těžké utkání a připravovali jsme se na něj jako na zápas play-off. Také jsme věděli, že budeme muset hrát čtyřicet minut a podařilo se nám energii udržet po celý průběh. Je to veliká výhra a povzbuzení před play-off.“

Brno bez Američanů o 51

Brňané přistoupili k poslednímu duelu nadstavby svérázně, když vedle dlouhodobě absentujícího power forwarda Keelyho nechali odpočívat i křídlo Robyho a rozehrávače Geigera, a v utkání nebyli ani chvíli. První čtvrtinu ještě uhráli na přijatelné skore 15-23, protože Nymburk trefil jen tři trojky. V prvních pěti minutách druhé čtvrtky ale začal z trojkoviště bilancí 7/6, v poločase to měl neuvěřitelných 10/9 a vedl 32-58, což předurčilo i zbylých 20 minut. Zápas mistr vyhrál 60-111, dlouhodobou část uzavřel na bezchybných 36-0 a bude čekat na soupeře z předkola.

Jeho střeleckou divizi vedli Martin Peterka (17), Kříž (16+11 doskoků), Wright (13), Jaromír Bohačík (12) a Davis (10). Tým byl lepší zpod koše (24-38), z brejků (10-42), z trojek (24/5 – 24/14), ve ztrátách (22-12) i na doskoku (28-40). Za osmé Brno, které v nadstavbě vyhrálo jen 3 ze 14 utkání a v předkole play-off půjde na devátý USK, dvojciferně korigovali jen Jokl (12) a Kereselidze (10).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Hlavní je, že se v posledním utkání před play-off nikdo nezranil. To je nejdůležitější pro nás i Brno.“

Chris Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Souhlasím, že hlavní je, že se nikdo nezranil. Nebylo pro nás snadné hrát bez čtyř hráčů, ale důležitější zápas nás čeká v pátek. A doufám, že se zase potkáme ve čtvrtfinále.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Přijeli jsme si splnit povinnost posledního utkání nadstavby a to se nám povedlo.“

SKUPINA A2
USK i v sedmi lehkou nohou

Pražané sice vyrazili do Ostravy ke klíčovému závěrečnému duelu A2 o potvrzení deváté příčky bez několika maturantů pouze v sedmi (při povinnosti deseti mužů na zápasové soupisce tak museli dostat výjimku), ale své hlavní opory s výjimkou dlouhodobého absentéra Ondřeje Sehnala měli všechny a už od páté minuty bylo zřejmé, že jim budou stačit. USK se proti oslabenému soupeři (bez Zaharijevice a Alleyna) ještě do konce úvodního dějství prostřílel k vedení o 12 bodů, zanedlouho vedl o 20 a ráz zápasu se nezměnil ani ve druhé půli. USK tak po výhře 72-96 obsadil 9. příčku a v předkole play-off půjde na osmé Brno.

Ze střeleckého pole vítězů, kteří vládli v bodech zpod koše (38-52) i na doskoku (30-41), čněli Appleby (27 (22 do půle)+6 asistencí), Stevanovič (22+10 doskoků), Vukosavljevič (20+7 doskoků a 6 asistencí) a Štěrba (10). V dresu NH byli nejlepší Barham (17+8 doskoků), Štěpán Svoboda (15), Bažant a Nábělek (po 12).

Medvědi v předkole na Pandy

Na osmi výhrách ze 34 pokusů zakončili svou nováčkovskou misi v NBL Sokoli z Hradce Králové, kteří v posledním kole nadstavby i bz Candy a Stamenkoviče přetlačili doma 82-81 Kolín, který tak končí desátý a v předkole play-off se utká se sedmou SLUNETOU.

Hradec se aktivitou Marquardta se Štěpánem výrazněji utrhl po 14 minutách (35-23) a poločas vyhrál 46-35. Stačily ale tři minuty druhé půle, aby Thompson s Novotným otočili na 46-49 a pak se až do konce hrálo vyrovnaně. 40 sekund do poslední sirény to bylo 81-81, domácí pak ztratili, ale Walton na druhé straně neskóroval a hradecký Sedmák si došel pro šestky, z nichž tou druhou zajistil Kingspanu těsné vítězství.

Jeho tým, který nyní čeká baráž o NBL s finalisty první ligy, táhli Marquardt (20), Štěpán (14+16 doskoků, z toho 10 v útoku), Ondřej Peterka (12), Mráz a Lošonský (po 10). Kolín sytili Walton (20+8 doskoků), Thompson (20) a Purifoy (16). Domácím patřil lepší doskok (51-41), šestky (13-6) i trojky (5-3, Kolín do půle nástřel 12/0).