Válečníci odvrátili i mečbol No.2! Opava s postupem

VIDEOECHO STŘEDY V NBL Válečníci už podruhé odvrátili konec sezony a Tuři tak nevyužili ani druhý postupový mečbol! Naopak Opava po pohodově zvládnuté dohrávce druhého zápasu čtvrtfinále s Olomouckem už může sbírat síly na semifinálového soupeře. O zápas dál je i dění v play-out, kde v předehře šestého kola Ostrava doma setnula USK a uchovala si tak šanci dál bojovat o konečné deváté místo. Ve čtvrtek bude na programu jediný čtvrtfinálový zápas, zato pořádně žhavý – v pardubické hale na Dašické se bude domácí Beksa v pátém čtvrtfinálovém utkání bít o třetí bod s Ústím, a vy můžete tuto bitvu sledovat na webu ČT od 17:50.

Opava drtivě za postupem

Slezané v dohrávce druhého zápasu čtvrtfinále nenechali nikoho na pochybách, kdo je pánem série, a po jasném domácím vítězství 93-63 nad Olomouckem ukořistili poslední čtvrté vítězství potřebné k postupu do semifinále. Sérii ovládli bez jediné ztráty a nyní budou čekat, kdo se jim vyvrbí jako soupeř pro boj o finále, v němž Opava naposledy účinkovala před 15 lety.

V dohrávce, jež odstartovala na konci 18. minuty, trefila všechny tři trestné hody za nesportovní faul a technickou chybu pivota Olomoucka Čohadareviče, vyloučeného před týdnem před ukončením zápasu. I když však domácí neuspěli z následného útoku, v poločase vedli o 9 a ve třetí části ze stavu 49-40 vyskočili díky své aktivní hře až na 57-40. A dál už nebylo, co by je od postupu odstavilo.

Útok Slezanů vedli Zbránek (21), Jurečka (17, trojky 7/5), Bujnoch (15) a Šiřina (11+8 asistencí). U hostů jen zpovzdálí kontrovali Fuller (13), Mitchell (12+11 doskoků) a Močnik (11). Domácí byli lepší z trojek (12-7), útočných doskoků (11-6), v bodech z nich (14-6), dále v bodech z protiútoků (23-5) a zpod koše (40-28). Druhou půli vyhráli 48-27.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Smekám před našimi hráči. Nerozhodilo je nic v podivné serii a jasně přehráli celek Olomoucka čtyři nula. Diváci byli opět vynikající a pomohli nám k postupu do semifinále.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Dnes byla Opava opět nahoře a zaslouženě vyhrála sérii čtyři nula. Přeji domácím hodně úspěchů v dalším pokračování NBL a gratuluji ke skvělým divákům.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Dnes jsme byli opět lepším týmem a můžeme se v klidu soustředit na semifinále. Jsme rádi, že nás zvláštní rozhodnutí o pokračování kontumovaného utkání nerozhodilo, ale spíš nakoplo.“

Michal Křemen (křídlo BK Olomoucko): „My už jsme dnes neměli vůli zvrátit serii, která se rozhodovala na naší palubovce, kde Opava dokázala dvakrát zvítězit.“

Děčín je zpět v sedle!

Necháte-li zejména na jejích domácích kolejích rozjet děčínskou lokomotivu, se zlou se potážete. Tuři to na severu nedovolili v prvním a druhém utkání, ale páté už na kurtu soupeře absolutně nezvládli a utrpěli 23bodový debakl (84-61). Jestliže po ztrátě Zápasu 4 na domácí půdě ještě nemuseli být přehnaně nervózní, po druhé porážce v řadě, navíc od laufujícího Děčína, už musejí být za nejtěsnějšího vedení v sérii (3-2) velmi v pozoru. Před domácím Duelem 6 na nich bude ležet dosud největší tlak, který bude zároveň největší zbraní Válečníků.

Ti do pátého utkání vlétli lépe i přesto, že v první čtvrtině (18-12) minuli všechny čtyři trojky. Agresivně napadali koš, míč jim rychle koloval z ruky do ruky a z dálky míjející hosté, kteří jen za první čtvrtku přišli o 7 míčů, nemohli chytit žádný rytmus. Navíc od konce prvního dějství do poloviny druhého stihli za 6 minut pouhé 3 body, naopak domácí za stejnou dobu vysázeli 19 a vyhráli tu celý zápas.

V úvodu druhé čtvrtky otevřel scénu první děčínskou trojkou Kroutil, po divoké střele Tura Marka kontroval dunkem Pomikálek, svitavský Petway pak na půlce složil o hlavu menšího guarda Kroutila, přes nějž se útok předtím nedokázal prosadit zpod koše, domácí jeho nesportovní faul potrestali 4 body, dalších pět obstaral přesný Pavel Houška a trojka Pomikálka už upravovala na 35-15. Knokaut. Svitavy, za něž do poločasu neskórovali Jelínek, ani Kerr, se do půle (43-28) zmohly jen na 9 tref z pole a po třech čtvrtinách měly na kontě sotva 42 bodů.

Vítěze vedli Pavel Houška (13) s Pomikálkem (10), hosty Slezák (12) s Teplým (9, trojky 3/3). Domácí dominovali dvojkami (37/21 – 32/11), doskoky (42-31), body z druhých šancí (12-4) a produkcí zpod koše (30-16). Tuři stříleli z pole s úspěšností jen 37 procent a nabrali i 18 ztrát.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín jednoznačně dominoval a již v první čtvrtině byly náznaky toho, že nejsme tak produktivní jako v některých předchozích zápasech. Přestože jsme měli volné střely, neproměňovali jsme je, dostala se do nás frustrace a z toho pramenilo vedení soupeře o patnáct bodů před druhým poločasem. Ve druhé půli jsme se snažili s tím něco udělat, ale Válečníci nastoupili velmi koncentrováni a nedovolili nám se přitáhnout na lepší bodový rozdíl a utkání zcela kontrolovali.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme hráli opět proti konci sezony a já viděl dvanáct odhodlaných Válečníků s velikým srdcem, kteří se nechtějí loučit před domácími fanoušky s touto sezonou. Od začátku na nás bylo vidět, s jak velkou touhou, zarputilostí a bojovností chceme toto utkání vyhrát. Že jsme vyhráli poměrně přesvědčivě, nic neznamená, nicméně za předvedený výkon, nasazení, spolupráci a celkový dojem bych dal všem dobrou známku. V play-off se však počítají jen výhry, takže již teď se musíme koncentrovat na zápas číslo 6. Dnes to byl náš nejlepší výkon v sérii, kluci rostou zápas od zápasu, především pak uvědomění si toho, v jaké jsme situaci. Že nikdo jiný za ně tu zodpovědnost nevezme. A to se mi dnes líbilo, že jsem se mohl věnovat čistě „křížkům a kolečkům“ (kreslení signálů) a nemusel jsem hráče nabádat k větší agresivitě a nasazení. To bylo dnes perfektní a myslím, že si to užili i naši fanoušci. Byla plná hala, atmosféra byla krásná a chceme sem přitáhnout zápas číslo sedm.“

Luboš Kovář (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hned od začátku zápasu jsme měli veliký problém na obranné polovině. Nedokázali jsme ubránit jeden na jednoho, nezastavili jsme rychlý protiútok. Soupeř se na začátku chytil a kontroloval tempo celých 40 minut. Ale je to teprve jeho druhé vítězství, my vedeme 3-2 a doufám, že celý tým se na domácí palubovce vzchopí, podpoří nás fanoušci a dotáhneme to do vítězného konce.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Jsem moc rád, že jsme předvedli to, co umíme. Odehráli jsme konečně před našimi fanoušky zápas hodný děčínské palubovky. Dnes to bylo v nás, každý si řekl, že musíme přinést svůj díl k celkovému vítězství. A dnes to sedlo, dnes to bylo ready. Tohle musíme mít v hlavách nadále a nic jiného.“

NH udržela šanci na No.9

Ostrava doma otočila vývoj předehrávaného zápasu 6. kola play-out s USK a vítězstvím 89-79 si uchovala ještě alespoň malou šanci na deváté mésto, jež aktuálně s náskokem dvou výher obývá právě soví družina.

Tu její omladina vystřelila v první čtvrtině k úniku z 12-8 na 12-19 a USK vyhrál toto dějství 17-27. Blagojevič se Stanojevičem však ve druhé čtvrtině NH vrátili na remízu a druhý jmenovaný v posledních čtyřech minutách třetí čtvrtiny nakopl rozhodný náskok z 56-55 na 70-57.

NH (bez Stojačiče, Paynea) nejvíc sytili Stanojevič (29, trojky 14/7) s Blagojevičem (26, trojky 7/4), USK drželi Křivánek (16), Michal Mareš (14) a Ondřej Sehnal (13). Domácím patřily trojky (13-9), dvojky (23-18) a body z brejků (16-4), Pražané nevyužili převahu na doskoku (32-46, v útoku 5-14) a v bodech z druhých šancí (4-15).