Válečnické starty do poločasů ničily

ECHO UTKÁNÍ 5. KOLA A2 114-35. Tak ukrutný byl rozdíl v užitečnosti domácího Děčína a Nové huti po duelu pátého kola A2, jejž Válečníci pod vedením Macha ovládli jednoznačně 91-64 a minimálně do zítra dorovnali bilanci devátých Svitav.

Domácí (bez Ježka s Kotáskem) měli drtivý nástup a už v desáté minutě po trojkách a zejména nájezdnických manévrech vedli osudově 26-9. Hosty (bez Nábělka s Heinzlem) v posledních 6:30 první půle ještě křídelník Šmíd osobním 13bodovým show timem protloukl z 35-11 na poločasových 42-30, ale po zřejmě důrazné domluvě v šatně se Válečníci opět zkoncentrovali a z 42-33 v úvodu třetí čtvrtiny se třemi slepenými trojkami v mžiku utrhli na dvacet a pak už s náskokem tří kol pádili do cíle

Jejich lídrem v utkání byl Mach (17+8 doskoků), následován Ondřejem Šiškou (14, bratra Adama v dresu NH tak přestřílel o 13 bodů), Kroutilem (13), Bradleym (11) a Pomikálkem (10+11 doskoků). Za z pole 31procentní hosty (navíc minuli 16 šestek) odpovídali Šmíd (21), Štěpán Svoboda (13) a Pumprla (12). Nová italsko-česká posila NH Prošek zaznamenala 5 bodů. Domácí kralovali zpod koše (42-16), z trojek (10-6) i na doskoku (44-33, útočné 11-16, ale body z nich 19-12), ale stejně jako hosté spáchali 20 ztrát.

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): ”Od začátku to bylo jednoznačné, hrajeme v sestavě bez pivotů a teď už dokonce jen s mladými hráči. Přesto si myslím, že jsme neodvedli špatnou práci. Tedy až na začátek, kde jsme vyrobili spoustu chyb v obraně a dovolili Děčínu hodně jednoduchých košů. Naše světlé okamžiky přišly na konci prvního poločasu a v závěru utkání, což ale bylo způsobeno tím, že Děčín dal šanci také mladým. Když ale domácí nasadili základní rotaci, hodně jsme ztráceli.”

Robert Landa (zastupující trenér BK ARMEX Děčín): ”Kluky jsme se snažili udržet v tom, že nemůžeme dnes absolutně nic podcenit, protože třeba v Hradci neodehrála Ostrava vůbec špatný zápas. A je fajn, že to dodrželi. Moc si cením toho, jak vstoupili do prvního i druhého poločasu. Ty vstupy byly velmi dominantní a našich osm hráčů základní rotace plnilo přesně to, co jsme od nich chtěli. Hodně jsme si pomáhali vysokou úspěšností zpod koše. Nyní jsme na desátém místě, ale Děčín na tuto příčku nepatří a kluci mají na to se vyšvihnout ještě výš.“

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Cesta z Ostravy je dlouhá, což se na nás podepsalo v první čtvrtině dost. Byli jsme úplně příšerní. Pak jsme se ale dotáhli na poločasových dvanáct bodů, a to bylo od nás sympatické. Třetí čtvrtinu ale začali Děčínští lépe, trefili nějaké trojky, odskočili na dvacet bodů a pak si to už pohlídali. My máme úzkou rotaci, naopak Děčín teď posílil Američan, takže mají více hráčů do rotace. Domácí měli lepší začátky obou poločasů, a to rozhodlo.”

Martin Mach (pivot BK ARMEX Děčín): ”Do zápasu jsme vstoupili naplno a úvod nám vyšel. Mrzí mě ale, že jsme si to zkomplikovali ve druhé čtvrtině, kde byl hrozný výpadek. Za poslední tři minuty jsme dostali snad sedmnáct bodů, což se nám jindy může hrubě vymstít. Tohle se už nesmí opakovat. Jinak zápas to byl běhavý, oba týmy jsou mladé a byl to hezký basketbal. Chyby tam samozřejmě byly, ale to k tomu patří. Rozhodly oba povedené začátky poločasů.”