Večer marných comebacků domácích

ECHO SOBOTY V NBL Velký lup USK, který využil slabšího střeleckého dne i nakonec neúspěšného finiše domácích Medvědů. Opavské K.O. ve druhé čtvrtině ve Svitavách, po němž se už Tuři marně zvedali z provazů. A hvězdná třetí čtvrtina NH proti Nymburku, která však nestačila na celkový úspěch. Takové byly tři sobotní duely 19. kola, jež bez výjimky uchvátili hosté.

10 minut ostravské euforie

Ostravský stánek Tatran se na deset minut ponořil do velké euforie. Domácí NH ještě ve 24. minutě ztrácela s mistrem 45-65, ale pak se její americká legie vzepjala k jedné z nejlepších sekvencí sezony a proti velmi silné sestavě obhájce trofeje se ještě do konce třetí čtvrtky přitáhla na 68-72. Ještě po 33 minutách domácí zaostávali pouze 75-80, ale stačily dvě ztráty, hosté se dostali do vedení o tucet a tím veškeré drama skončilo. Středočeši zvítězili 83-104.

NH proti favoritovi nevyšly závěry tří ze čtyř čtvrtin. V první Nymburk otáčel v posledních třech minutách z 18-15 na 18-28, v posledních 4 minutách té druhé navyšoval náskok z 10 na 16 bodů. Třetí dějství (30-18) už ale patřilo domácím.

Nymburk, který zápas vyhrál především na body z brejků (17-35), nejvíc sytilo americko-kubánské trio Allen (28), Meier (21), Sant-Roos (20, trojky 8/4). Za domácí se prosadili Painter (16), Smith (15) a Canada (14).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme věděli, že hosté mají za sebou asi třicetihodinovou cestu do Soluně, tak jsme chtěli využít jejich unavenosti, což se nám trochu dařilo. Nymburk sice hrál s podobnou energií, na jakou jsme zvyklí, ale netrefoval některé střely. Měli jsme problém s jeho rychlým protiútokem, a i když to naši hráči věděli, tak nám z toho soupeř dal spoustu lehkých košů. Do druhého poločasu jsme vstoupili lépe, Nymburk pod dojmem vedení polevil a my jsme dali nějaké těžké střely a zápas zdramatizovali. V poslední periodě však hráči hostů na sebe vzali zodpovědnost, dali trojky a ukázali, proč jsou v Nymburce.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Moji hráči Ostravu trochu podcenili, i když jsem je upozorňoval, že rozhodně nepatří na poslední místo tabulky. Naši hráči na to ze začátku špatně reagovali, Ostrava hrála jednoduchý basketbal, který měl úspěch. Ve třetí periodě hrála skvěle, ale ke konci jsme to naší zkušeností uhráli. Pro nás to byl dlouhý týden a jsem rád, že jsme ho zakončili vítězně.“

USK ustál závěr Kolína!

Sovy proti z oblouku hluchému Kolínu (16/2), jemuž chyběli dva důležití guardi Bakič s Ličartovským, udrželi celý zápas nízké skore, a když jim nevyšel první nástup ze závěru úvodní čtvrtiny (na 15-24), schovali si ten druhý a rozhodující na přelom třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy je křídleník Michal Mareš s pivotem Gruntem vytáhli během 8 a půl minuty z 48-45 do trháku 57-69.

Domácí po většinu času nehráli dobrý druhý poločas (27-33), v němž při disciplinovaném útoku USK neměli žádné brejkové příležitosti a pomalý postupný útok s řadou ztrát především rozehrávačů ve hře 1 na 1 nesl jen řídké ovoce.

Za stavu -12 ovšem přišel tradiční domácí finiš Medvědů s útočnými doskoky i šesti trestnými hody, jehož hlavním tahounem byl se 6 body Kerr. Závěrečný útok s trojkou Vocetky na výhru a po útočném doskoku s krátkou dvojkou Číže na prodloužení už ale domácím kýžený úspěch nepřinesl.

USK nečekaná 9. výhra sezony (69-71) o další krůček přiblížila ke skupině A1. Sovy uspěly díky 8 trojkám, těsně vyhranému doskoku i 20 bodům lavičky (Kolín 7). V utkání 7členných rotací navíc přežily i velký deficit na trestné linii (32/27 – 8/7). Vítěze táhli Bohačík (18 za 39 minut), Mareš (13 za 40 minut), Grunt a Feštr (po 10). Za poražené kontrovali Machač (17), Skinner (15), Kerr (14) a Číž (12).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „USK dnes opravdu bojoval celých 40 minut. My jsme také bojovali, ale USK chtěl vyhrát víc než my. Odehráli jsme velmi špatně 1. a 3. čtvrtinu, které jsme výrazně prohráli. Pět minut před koncem jsme pochopili, že to ještě můžeme vyhrát a začali jsme se snažit. Odehráli jsme možná nejlepších pět minut zápasu, ale neměli jsme štěstí v závěru. To si ale tým musí zasloužit a my si ho nezasloužili. USK měl také lepší obranu a procento střelby z dlouhé vzdálenosti, hlavně trojky.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Pro nás to byl důležitý zápas z hlediska postupu do první šestky. Jediný komentář, který k zápasu řeknu, je, že celý tým bojoval až do úplného konce a zaslouží tak pochvalu.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Zápas se rozhodl ve 3. čtvrtině, kdy jsme stáhli náskok a šli jsme přes Kolín. Ve 4. čtvrtině už Kolín jen dotahoval, ale my jsme to ubránili a bojovali jsme až do konce.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Byl to zápas jako každý s USK už několik sezon. Vždy to končí plus minus pět bodů. Dnes vyhrál ten, který o něco víc chtěl. USK měl na konci víc štěstí, my jsme jej měli zase minule v Jindřichově Hradci.“

Klíčem svitavské sucho

Tuři dovršili večer neúspěšných comebacků domácích a v 19. zápase sezony zapsali už 14. porážku (z toho šestou doma). Pod výsledek 57-63 se podepsala především katastrofická druhá čtvrtina (5-19, mimo jiné 3 útočné fauly), v jejichž posledních 8 minutách se domácí propadli z 16-12 na 19-33. Slezané navázali i kvalitní třetí čtvrtkou, v jejímž závěru vytáhli své vedení až na 31-55, a i když domácí finiš přinesl v závěrečném dějství stažení manka z 20 na 6 bodů (55-61 dvě minuty do konce), víc už hosté nedovolili.

Opava se tak i přes oslabení o Bujnocha, Dragouna a Vlčka prodrala k 10. vítězství, díky němuž se zavěsila o jedinou výhru za čtvrtý Kolín. Soupeře předčila z trojek (5-9) a opřela se o trio Jurečka (17, trojky 7/5), Šiřina (11+5 zisků, 8 asistencí na 8 ztrát) a Cvek (10).

Domácí nakonec měli do hry i (původně nejisté) Jelínka, Roseboroa, Andrese i Špačka, ale chyběl ústřední rozehrávač Bannister (kotník), stejně jako nový playmaker Marko (jeho příchod z Prostějova řeší arbitráž). V týmu už také není guard Mays, s nímž se klub rozloučil. Nový shooting guard Slezák za 35 minut stihl 8 bodů, 8 asistencí, 6 dokoků a 4 zisky, netrefil však žádnou trojku a ztratil i 5 míčů. Tuři se v utkání téměř nedostali na trestnou linii a navíc je tížilo 19 ztrát.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro nás velmi důležité vítězství. Měli jsme v nohách zápas s Ostravou, ale to si myslím, že bylo naší výhodou, protože první poločas bylo vidět, že na soupeři ta pauza byla znát. My jsme toho dobře využili. Měli jsme dvanáctibodový náskok, což jsme chtěli. Pak přišla výborná třetí čtvrtina. Z naší strany míč putoval na hráče, co je mít mají. Jurečka tam dával trojky. Bylo to s lehkostí. Bylo jasné, že soupeř začne hrát vabank a bude riskovat, přitvrdí, půjde do risku a tam nám trochu ubývaly síly. Přišly pohledy na tabuli, jak čas šel pomalu, což tak je pokaždé, a vidíte, že basketbal je hrozně rychlá hra. Pokud vedete o 24 bodů, tak to vůbec nic neznamená a není to nic jistého. Udělali jsme pár chyb v obraně, naštěstí jsme náskok zuby nehty udrželi, protože soupeř hrál poslední čtvrtinu opravdu dobře. My už jsme neměli sílu něco vytvořit a z toho vyplynulo i těch osm vstřelených bodů v poslední čtvrtině.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na nás byla vidět třiadvaceti dní dlouhá pauza, která není obvyklá. Samozřejmě jsme chtěli odehrát přátelské utkání v tomhle týdnu, abychom měli aspoň nějaký zápas v nohách, ale bohužel nás skolila chřipková epidemie. Dneska někteří kluci vstali z postelí a šli hrát. Zápas se dostal do stavu minus 24 bodů a my jsme šli do hry vabank. Ta byla vodou na náš mlýn a začali jsme soupeře stahovat. Rozhodla hlavně v prvním poločase naše bojácná hra všech hráčů, takové rozkoukávání všech na hřišti. Opava se dostala ve třetí čtvrtině do pohody, rozebírala nás jednoduchostí a na nás byla vidět taková kostrbatost. To byl největší rozdíl, proč nastal tak velký propad ve skore. Potom už jsme se chytli košem s faulem, jednoduchou trojkou, druhou trojkou a byli jsme zase ty Svitavy, které doma bojují a hrají bez bázně a hany. Prohra se stala, neděláme z toho tragédii. Už abychom zase byli kompletní a zdraví, pak můžeme hrát s každým.“