Večer moravské vlny a smutný let Sokolů

ECHO STŘEDY V NBL Pozvolný vzestup Olomoucka odnesli v rámci tří středečních duelů sedmého kola kolínští Medvědi, kteří po dramatu padli na domácím parketu 90-96, a zatímco hanácký snajpr Lukáš Palyza udržel pozici top skórera Kooperativa NBL, lídr GEOSANU Anthony Walton se z ratingového trůnu propadl až na pátou příčku. O šedesát kilometrů západněji se v hlavním městě pochlapila i Nová huť, jež nesena velkým double doublem Petra Bohačíka skolila domácí USK 70-80. A prapor hostitelů tak v televizním souboji udržely jen ústecké Pandy, jež odrazily nápor hradeckého nováčka, který po prohře 77-67 dál čeká na svůj první úspěch.

Šach mat hostů v koncovce

Hanáci už dokážou udeřit i venku. Stojí to výrazné vytěžení základní pětky, jež se složila na 85 bodů, ale v Kolíně to přineslo ovoce v podobě dalšího dramatického vítězství Benáčkovy družiny (90-96). Ta na tom přitom dlouho nebyla dobře. V posledních 80 vteřinách první čtvrtiny jí Medvědi unikli na 26-17 a pak až na jeden remízový stav (58-58) ve třetí části byli až do začátku posledního dějství minimálně o několik bodů vpředu.

Jenže za stavu 72-62 se do věcí pustilo trio Smith, Dunans, Palyza, jež i pomocí ztrát domácích otočilo na 78-79, a když guard Pelko završil dvě minuty do konce sekvenci se svými dvěma trojkami na 82-89, už to bylo na domácí příliš velké sousto.

Vítěze vedli Dunans (24+6 asistencí, 17 bodů do půle), Pelko (19+6 asistencí), Palyza (19, 17 ve 2. půli) a Smith (14+10 doskoků). Domácí se opírali o Thompsona (23, 17 do půle), Číže (16), Šafarčíka (15+6 asistencí), Pajoviče a Purifoye (po 11). Olomoucko deklasovalo Kolín zpod koše (26-44) a z druhých šancí (9-16) a Kolínu tak nepomohly ani skvělé trojky (23/13), neboť i hosté je měli velmi přesné (27/11), navíc vyhráli doskok. Velkým klíčem k jejich úspěchu bylo i zavření dosud nejužitečnějšího hráče ligy Waltona na 6 bodech a 5 asistencích za necelých 23 minut.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Podle mého názoru nezvítězil lepší tým, ale tým šťastnější. O naše vítězství nás připravila zejména špatná obrana v druhém poločase na Palyzu a Dunanse. A také mnoho individuálních, nepochopitelných chyb. Velký problém nám dělal jednoduchý pick-and-roll soupeře a také jsme dostali hodně bodů z druhých šancí.“

Jiří Šoula (guard BC GEOSAN Kolín): „Byl to vyrovnaný souboj, kde jsme v koncovce povolili v obraně, a to rozhodlo.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Smekám před celým týmem, protože v Kolíně se nehraje nikdy dobře. Potýkali jsme se celý týden se zraněními a nemocemi. Zvláště Dunans měl po výronu kotníku a Douglas hrál pod prášky proti chřipce. Všichni ale se obětovali za tým a toho si vážím.“

Adam Goga (guard BK Olomoucko): „V prvním poločase jsme nehráli moc dobře, vyříkali jsme si to a průběh zápasu jsme postupně obrátili.“

Úder NH na doskoku i z trojek

Druhým moravským celkem, který ve středečních bitvách 7. kola loupil v českých zemích, byla nečekaně Nová huť, jež po první žatvě na půdě soupeře a své druhé výhře v řadě sídlí v tabulce na osmé pozici. Pražskou Folimanku dobyla 70-80, což pro Sovy značí už třetí domácí porážku ze čtyř pokusů.

USK se povedl jen začátek utkání. Pak NH skore dorovnala a v posledních 80 vteřinách první půle utekla po dvou trojkách na 39-45 (navíc s poločasovými dvojkami 21/14). Další tři obloukové projektily ji ve třetím dějství vystrčily kupředu o tucet a každá další trojka ve čtvrté části přidávala k náskoku další dílky. Až byli hosté tři minuty před koncem v trháku 61-78, s nímž už bezpečně směřovali k vítězství.

Ostravskou sedmičlennou rotaci vedli Stanojevič s Alleynem (po 18), Petr Bohačík (15+16 doskoků) a Zaharijevic (10+7 doskoků). Nová křídelní posila Lukáš Bažant odehrála při premiéře 3 minuty. Za USK se výrazněji prosadil jen guard Whack (15 za 17 minut), kapitán Mareš s trojkami 7/1 skončil na 11 bodech a podkošové duo Vukosavljevič – Petružela (od začátku 3. čtvrtiny laboroval se 4 fauly) shodně na deseti. NH měla sílu z trojek (6 ku s9), ještě větší na doskoku (33-50, body z druhých šancí 4-13) a její dvojnásobný počet ztrát domácí „dorovnali“ 13 šestkovými minelami ze 27 pokusů.

Peter Bálint (asistent NH Ostrava): „Bylo to z naší strany pohledné utkání. Rozhodlo se na doskoku. Přeskákali jsme je o 17 míčů, z toho jsme měli 10 útočných doskoků. To byl ten klíč k výhře. Druhý cíl byl, že jsme chtěli pokrýt dva hráče soupeře, a to se nám taky povedlo. Proto je to cenná výhra.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Soupeř měl o 17 doskoků víc, a to jsme hráli doma. To nemůžeme dopustit. Jsem zklamaný, jak jsme hráli po docela dobrých výkonech v minulých zápasech. Především v obraně. Za takový výkon je třeba se fanouškům omluvit. Jediná pozitivní věc je minutáž Petružely, který ožil, ač měl z počátku problémy s fauly.“

Pandy po závěru slaví

Hradecký nováček už musí mít pocit sisyfovského úsilí. Čím víc se snaží a čím dál se v zápasech dostává, tím smutněji pak skončí. Tak se stalo i v televizním duelu v Ústí, kde domácí SLUNETA po vydřeném vítězství (77-67) své širší rotace unikla soupeři v tabulce už na rozdíl dvou výher.

Sokoli přitom měli výborný start a po třech trojkách vedli za 7 minut už 9-19. Jenže pak jim distanční zásahy došly a naopak Pandy se po dvou svých trefách dorovnaly na 19-19. Ve druhém dějství ovšem Hradečtí vyjmuli z arzenálu další baterii trojek a díky bilanci 15/7 vyhráli poločas 41-43.

Vyrovnaný duel se pak hrál až do stavu 65-62, kdy zbývalo do konce utkání 5:26. Hosty od té doby srážely ztráty a neprodukce v útoku a do konce utkání stihli už jen 5 bodů. Naopak domácí v této sekvenci trefili tři trojky a dotlačili utkání k prvnímu domácímu vítězství sezony.

Vítěze sytili Pavel Houška (20+11 doskoků), Pecka (15+12 doskoků), Wallace (11) a Šotnar (10+9 doskoků, 5 asistencí). Ve vyrovnané základní pětici Sokolů Canda zajistil 13 bodů a 8 doskoků, Rikalo 12 bodů, Sedmák 11 bodů a 7 doskoků a Jiříček s Pandulou po 10 bodech. Vedle větší výživy z lavičky si SLUNETA, jež zapsala jen 13 faulů, nejvíc pomohla body z trestných hodů (12/9 – 2/2).

Lubomír Peterka (asistent Královští sokoli): „Domácí se na vítězství pořádně nadřeli. Mě dost mrzí, že jsme nakonec utkání nezvládli. Jako klíčové bych viděl dvě pasáže. První byla na začátku třetí čtvrtiny, kdy jsme asi čtyři minuty nedokázali dát koš a domácí se chytli, druhá pak ve čtvrté čtvrtině, kdy nám Ústí odskočilo na šest bodů a rázem ho byla plná palubovka a výhru už si pohlídali, ač se nerodila lehce. Mám smíšené pocity, protože jsme konečně snížili počet ztrát ze 17 na 6, soupeře jsme udrželi na 77 bodech, ale bohužel jsme měli katastrofální střelbu z hranice tří bodů i přesto, že první půle byla fantastická. Podle mě jsme mohli zápas zdramatizovat ještě víc, Ústí v závěru prokázalo větší zkušenost a zápas si pohlídalo.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu, ač se to někomu může někomu zdát překvapivé, nevstoupili špatně, protože Hradec proměňoval spoustu těžkých střel z odskoku, s klaksonem a podobně, naopak nám se nedařilo trefovat otevřené pokusy. Na to se nabalila druhá čtvrtina, kdy jsme si příliš nevěřili, Hradečtí dobře přebírali clony a pro nás první půle nebyla vůbec ideální. Při pohledu na výsledek se dá říct, že jsme ve druhé půli kvalitněji bránili, nicméně Hradec měl dost otevřených střel, které ale netrefil. Není to teda ani tak zásluhou zlepšené obrany, jako neúspěšné střelby hostů. My jsme sice rádi za výhru, můžeme si říct, že jsme Hradec udrželi na 67 bodech, ale kdo zápas viděl tak ví, že nás čeká ještě spousta práce.“