Veliké velikonoční zvěsti!

ECHO 9. KOLA NADSTAVBY Mistr poprvé v této sezoně sklonil hlavu! A tak jako v minulých sezonách se o to museli postarat až muži z Dašické, pro něž by to před případným střetem v sérii play-off mohlo být velkým povzbuzením, zejména pokud by se znovu rozohnil mikrovlnný americký guard Brandon Spearman. Horší zprávu mají pro své fanoušky děčínští Válečníci, kteří po drtivé porážce v Opavě už jistě skončí po nadstavbě čtvrtí, ve čtvrtfinále půjdou na nevyzpytatelné Tury, a nestane-li se zázrak, při tomto umístění se do sféry mimo hranice reality dostává akce „Zimák IV“ alias čtvrté finále v řadě. Třetí místo si na úkor ARMEXU zabrala Opava, kterou ve čtvrtfinále čeká šesté Olomoucko, jež v sobotu velkou trefou Močnika pár vteřin před koncem složilo Svitavy. Ve skupině A2 si jasnou domácí výhrou nad Brnem řeklo o sedmé místo a sérii s Beksou Ústí, kolínští trojkometčíci 24bodovou senzací na Folimance nejspíš vyfoukli osmé místo USK, ovšem ještě větší zprávu mají Lions – i bez čtyř opor dobyli ostravský Tatran, který rozstříleli rovněž nebývalými salvami trojek.

SKUPINA A

Opus Brandona Spearmana!

Když po první čtvrtině děsu a hrůzy Beksa sedmi ztrátami provedla domácí sebevraždu v přímém přenosu a po 14 minutách ztrácela propastných 19 bodů (19-38), a když ještě po 22 minutách za vlády lídra hostů Hrubana zaostávala 36-54, nebyl v hale nejspíš nikdo, kdo by ještě věřil v jakékoli drama.

Jenže pak, pak se pohnuly ledy úplně opačným směrem. Pardubice zagresivnily obranu, zabednily šestku a mistra ve třetí čtvrtině zavřely na pouhých 7 bodů (2 za jejích posledních 8 minut)!To znamenalo pod vedením skvělého Spearmana (dal tu 12 bodů za 3,5 minuty) už po 28 minutách obrat na 55-54 a především platformu pro závěrečný úder.

Neudržitelný Američan dostal domácí až na 65-56, aby pak jeho tým 5,5 minuty neskóroval a hosté snížili na bod. Byl to však opět Spearman, který krvácení zastavil, za stavu 67-66 stopnul skvělým obranným zákrokem nymburského Bohačíka Welsch, který vzápětí trefil jump, a po srovnání Raye si vzal koncovku na starosti muž zápasu Spearman. Najel složitě přes obránce a 17 vteřin do konce poslal domácí do vedení 71-69. A když pak Welsch vykryl nájezd Lawrence, Spearman dunkem z brejku korunoval svůj famózní výkon i historický výsledek této sezony (73-69).

Pod vůbec první porážkou obhájce trofeje se podesal 26 body za 23 minut, až daleko za ním byl s 11 body Kent. Za hosty (bez Bendy, Beriši, Pumprly) byl nejlepší Hruban (14, 12 do půle). Domácí pro sebe těsně vyhráli důležitou bitvu na dosoku, a i když při útočných doskocích 11-15 zaostali v produkci z druhých šanci (0-13) a celkem měli o 16 střel z pole míň a dokonce minuli 11 šestek ze 30, držely je brejky (24-15) a díky Spearmanovi především body lavičky (42-22).

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Nebyl to úspěšný celý zápas, úspěšný byl až druhý poločas. V první půli, obzvlášť v první čtvrtině, jsme nehráli vůbec dobře, dělali jsme všechno špatně: nechtěli jsme Nymburk pouštět ke snadným košům z přechodové fáze, nechtěli jsme ho nechat útočně doskakovat, ale nedařilo se nám to, měli jsme také hodně ztrát. V šatně jsem hráčům říkal, že ve druhém poločase musíme ukázat mnohem větší hrdost, odhodlání. Trošku nám pomohla hra Nymburku, hrál potom hodně 1 na 1, už si tolik nepůjčoval balon. Klíčové ale bylo, že jsme zastavili jeho přechodovou fázi, protože ve hře 5 na 5 jsme byli schopni je zastavit. Každé vítězství nad Nymburkem pomůže sebedůvěře hráčů. Víme, že nás čekají další těžké zápasy a půjdeme do nich naplno.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Začátek zápasu nebyl dobrý, ale postupně jsme se dostávali zpátky do hry. Naše výhra je o to cennější, že přišla z 19bodové ztráty - dokázali jsme se dostat zpět do zápasu a otočit nepříznivý vývoj. I po nepovedené první čtvrtině jsme moc chtěli, chtěli jsme tenhle zápas urvat. Semkli jsme se jako tým, bránili jsme jako tým, nenechali jsme už Nymburk dávat jednoduché koše, musel útočit 5 na 5. Věřím, že nejen my, ale i diváci mohou být spokojeni. Pro nás je to skvělá výhra, na které můžeme stavět.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Než abych mluvil o výkonu našeho týmu, vyzvednu především výkon Pardubic, které hrály velmi dobře. Předčily nás v agresivitě, což bylo velmi důležité. Ve druhém poločase jsme hůře stříleli, ale zapříčinila to i dobrá obrana domácích, kteří nás tlačili do těžkých pozic. Tím, jak ztrácíte určité útočné sebevědomí, zhoršuje se i úspěšnost střelby, což se nám stalo. Je to pro nás dobrá lekce. Sice se zastavila naše vítězná šňůra, ale doufám, že to pro nás bude spíš poučení.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Po dobré první půli jsme vstoupili do druhého poločasu nekoncentrovaně. Přestali jsme hrát, mysleli jsme si, že už je hotovo, což byla obrovská chyba. Domácí slušně bránili, rozložili náš útok, my jsme hráli hrozně individualisticky. Nepůjčili jsme si míč a to byla cesta do pekel. Na druhou stranu se pro nás nic nestalo, možná můžeme být rádi, že tahle facka přišla takhle včas.“

Hit o 3. místo jasně pro Opavu

Ne, Válečníci to nedokázali. Ač se půl sezony statečně prali se situací, kdy stáli non stop zády ke zdi, ten nejdůležitější zápas k potřebné výhře nedotáhli. Už s průnikem do A1 to měli s odřenýma ušima, ale nejhůř třetí místo kvůli vyhnutí se Nymburku v případném semifinále už dobýt nedokázali. V Opavě, kde nutně potřebovali zvítězit k udržení nadějí na třetí místo, padli jasně 78-54, když ve druhé půli zůstali za domácími o parník (46-26). Opava má nyní už jistou třetí příčku a při úspěšné čtvrtfinálové misi s Olomouckem může po dlouhých letech myslet i na otevření finálových bran.

Duel s Děčínem zahájila díky Šiřinovi s Bujnochem skvěle (9-0), a když hosté tento první direkt vykryli a udrželi hratelný poločas (32-28) i prvních 7 minut druhé půle (45-39), opřeli se do nich v závěrečné tříminutovce třetí čtvrtiny trojkař Jurečka s Kouřilem a Kvapilem, kteří trhákem na 57-39 i díky sekvenci děčínských ztrát rozhodli. Znovu váznoucí útok Válečníků (z pole 35 procent) se až 7 minut do konce dostal na kótu 40 bodů.

Pod koš směřující (body odtud 36-22 a převaha v TH 18-5) Opavu vedl 22 body za 25 minut Šiřina (TH 11/9 ze 7F+), 15 přidal Bujnoch. Za hosty výrazněji kontroval jen Pomikálek (16).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád, že jsme uhájili třetí místo po základní části a nadstavbě. Utkání s Děčínem jsou vždy náročná, tvrdá, ale férová. Nejinak tomu bylo dnes. Po vyrovnaném poločase jsme ve třetí čtvrtině odskočili na dvouciferný rozdíl a bylo hotovo. Za úspěch považuji i tu skutečnost, že jsme dokázali zvítězit ve všech čtvrtinách. Rovněž spokojen mohu být s doskoky pod oběma koši. Příští týden zajíždíme do Svitav a to už bude generálka na play-off, kde nás čeká 11. a 12. dubna doma Olomoucko.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Drželi jsme se první poločas, ale ve druhém jsme propadali zejména v útoku, kdy jsme zaznamenali mnoho ztrát a neproměněných podkošových střel. Opavští se dostali do herní pohody a přehrávali nás. My jsme často bránili jen za cenu faulů a domácí tak měli možnost dvaceti pěti pokusů z čáry trestného hodu oproti našim osmi.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „Utkání rozhodla naše vynikající obrana ve třetí čtvrtině, kde si kluci dokázali úžasně vypomáhat a nedovolit Děčínu skórovat. A když se zadařilo i v útoku, tak bylo rozhodnuto o dnešním vítězi.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „První půle dobrá, ale ve druhé bylo z naší strany všechno špatně jak na obranné, tak na útočné polovině. Domácí vyhráli zcela zaslouženě. Teď nás čeká play-off proti Svitavám a musíme se hodně zlepšit, chceme-li jít dál.“

II. výhru Hanáků v A1 trefil Močnik

Dlouho vyrovnaný duel šestého s pátým v A1 se poprvé začal lámat za stavu 27-30 sedm minut do poločasu. Domácí Olomoucko tu využilo ztrátové sekvence Turů ke šňůře 9-0 a v půli vedlo i bez jediného bodu čtvrtého skórera ligy Fullera 43-36, když si hodně pomohlo doskokem a 15 body z druhých šancí.

Svitavy (bez centra Roseboroa) se ale ve třetí části vrátily trojkobitím zpět a pak se až do závěru čtvrté čtvrtiny držely Hanáků jako klíště. Když ztrácely 90 vteřin do konce o pět, během půminuty srovnaly, pak ale propásly šanci jít dopředu a domácí rozehrávač Močnik dvojkou sedm vteřin před koncem rozhodl o druhém nadstavbovém triumfu svého týmu (87-85).

Mitchell se na něm podílel 16 body a 10 doskoky, playmaker Močnik přihodil 16 bodů a Čohadarevič 15 s 9 doskoky. Za Tury se nejvíc prosadil Slezák (26, trojky 9/7) s Jelínkem (15). Olomoucko vládlo dvojkami (22-11), jimiž vykrylo manko v trojkách (9-16), lepší bylo i na doskoku (43-31), v bodech zpod koše (34-20) a z druhých šancí (21-11).

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme docela dobrý start, ale ve druhé čtvrtině tým přestal hrát kolektivně a z toho pramenila naše mírná poločasová ztráta. Po pauze to zase bylo dobré pouze deset minut. Hodně nás trápil útočný doskok Olomoucka, po kterém jsme dostali jednadvacet bodů což je hodně, protože jsme se na to připravovali. Závěr byl o jedné střele. Močnik to vzal na sebe a rozhodl.“

Předrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Přestože z pohledu tabulky už o nic nešlo, byl to dobrý zápas. Oba týmy chtěly vyhrát. Nám se to podařilo, i když hrát proti soupeři, který vystřelí jednačtyřicet pokusů z dálky, a dá šestnáct trojek, se hraje špatně. Přitom náš tým přes třicet minut dobře bránil. Některé svitavské střely byly opravdu těžké a takové body vždy zabíjejí morálku týmu, který inkasuje. Nám se to naštěstí podařilo ustát.“

SKUPINA A2

Řekli si 13 trojkami o play-off?

Senzační trojkovou kanonádou Medvědi na Folimance zcela zaskočili domácí Sovy a možná je tak nadobro odstřihli od play-off. Až neuvěřitelný výsledek 60-84 znamená, že Kolín dorovnal bilanci USK, má lepší vzájemné zápasy a k dobytí osmého místa už mu stačí „jen“ vyhrát doma s Brnem.

Středočeši vystřelili na orbitu sovích ztrát a minutých trojek už po 9 minutách do trháku 5-22 a v poločase to bylo se 13 body Machače a celkem 7 kolínskými trojkami dokonce 21-42. Na rozdíl od nedávného duelu v Ústí už tentokrát Benešova družina luxusní náskok nerozházela, ale od poloviny třetí části jej naopak ještě navýšila až na 30 bodů.

Vítězství hostů nejvíc jistili Machač (20), Vocetka (14, trojky 10/4) a Skinner (14), za z pole jen 32procentní domácí se nejvíc prosadili Ondřej Sehnal (18) a Bookert (14). Klíčový rozdíl v zápase udělala produkce trojek (4-13).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Dnešní utkání nás zastihlo v dobré formě. Musíme vyhrát i poslední zápas, takže v play-off jsme zatím napůl. Věděli jsme, že USK doma tři měsíce neprohrál. Prohrál naposledny 5. ledna a my věděli, že každá série jednou končí a proč by nemohla skončit zrovna dnes. Změnili jsme něco v obraně a na začátku to pomohlo. USK se nemohl dostat vůbec do hry a střílel z nepřipravených pozic. Ve druhém poločase byl horší náš vstup. Vedeme a sklopíme hlavu. Naštěstí jsme to překonali a hodně nám k tomu pomohla domácí zóna. Do té jsme velmi dobře stříleli. Kolektivní výkon podpořilo 22 asistencí. Pořád živíme naději na play-off.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Kolín od první čtvrtiny ukazoval, že tu výhru chce víc než my. Nechci mluvit o žádném zápase, protože to zápas nebyl. Nebyl od momentu, kdy jsme hráli bez energie, tlaku, rychlosti a koncentrace v obraně. Bez toho to není utkání. To nebyl náš tým, který známe. Ještě dva měsíce zpět jsme byli jedenáctí a nyní jsme měli šanci na play-off ve vlastních rukou. V 52 dnech jsme hráli 15 zápasů. Máme to 12-3 a nemůžu hráčům nic říct, bojovali v každém utkání ligy i poháru. Někteří hrají ještě za B-tým. Dnes jsme tu v nejdůležitějším okamžiku nebyli. Musíme se na to znovu podívat a najít důvod, proč jsme tak hráli.“

SLUNETA jde na Pardubice

Jen jednu čtvrtinu se zdála ústecká mise „Sedmé místo“ v lehkém ohrožení. Hosté z Brna se na vlně tří trojek vyvezli k vedení 16-19, ale od začátku druhého dějství se SLUNETA i pomocí pohotových defenzivních zákroků už tlačila dopředu. V půli sycena 11 body a 7 doskoky Pecky vedla 37-28, když dominovala v bodech zpod koše 18-6.

Od stavu 40-33 ve třetí čtvrtině si pak o zápas řekla naplno. Pecka rozjel pětiminutovu sekvenci plnou tříbodových akcí, na jejímž konci byl náskok 58-37, vedoucí k přesvědčivému vítězství 91-58, jež při porážce USK znamená definitivu 7. místa a čtvrtfinále s Pardubicemi.

Lídry Ústí byli Pecka (18+13 doskoků) se Singletarym (15), u hostů pak Barry (17) a Radulovič (13). Domácí tým měl převahu v trojkách (10-5), dvojkách (23-17), bodech zpod koše (38-20), produkci laviček (50-5) i na doskoku (40-26).

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Zápas jsme začali dobře, pak jsem střídal několik hráčů a nevidím důvod, proč šla naše hra opět takhle dolů. Obzvláště ve druhé půli, do které jsme vstoupili jako bychom vedli o dvacet bodů. Opět jsme měli několik lehkých pozic, které jsme neproměnili, a navíc špatné procento střelby, a proto vyhráli domácí.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Já bych chtěl poděkovat celému týmu za to představení. Byl to jeden z nejlepších výkonů v naší sezoně. I když jsme do zápasu nevstoupili ideálně, od druhé čtvrtiny byl na hřišti už jenom jeden tým a já jsem měl možnost protočit všech 12 hráčů. Všichni skórovali a prosadili se a navíc jsme neztráceli na intenzitě. Zápas byl od druhé čtvrtiny přesně tak, jak jsme si plánovali, je pravda, že nám to Brno vůbec neztížilo, ba naopak, vyprodukovalo spoustu hloupých ztrát, což nás také posadilo na koně. Chtěl bych pogratulovat Lukášovi Růžičkovi k prvním bodům v profesionální soutěži. Víme, že Kolín vyhrál na USK a tím pádem máme jisté sedmé místo. Nebylo to úplně jednoduché, protože jsme si to sami ztížili některými zápasy, viz třeba v Brně, ale vydrželi jsme až do konce a zaslouženě bereme sedmé místo.“

Odměnou za 18 trojek výhra No.2

Že se Lions dočkají svého druhého úspěchu v sezoně na venkovním kurtu a navíc v ohromně seslabené a jen šestičlenné rotaci (bez Upchurche, Rhymese, Zuzáka, Šouly), to je ne právě malý šok. Leč přihodilo se – druhou obětí outsidera se na svém domácím parketu stala Nová huť po porážce 89-94. Do role hlavního popravčího Ostravanů se nominoval autor 8 trojek a 24 bodů Bašta. 18 bodů přidal Stegbauer, 16 Petrič a 15 Fait.

Za bankéře měl famózní vstup power forward Fait, který vysázel prvních 10 bodů v řadě. Pak už se přiali i Bašta se Stegbauerem a jejich tým byl více než poločas těsně vpředu. Pak si krátce vzala vedení NH, ale od stavu 59-56 se hosté 5 trojkami odpoutali na 61-76. Na to opět reagovali domácí a Blagojevič je 15 body vystřelil k obratu na 85-79. Lions ovšem poslední dvě minuty přestali ztrácet a Stegbauer je 9 body dovedl k triumfu, který pár vteřin do konce za stavu 89-92 umožnila i ztráta domácího Stojačiče.

Ostravu v utkání nejvíc sytili Stanojevič (28, 5 trojek), Woods (16) a Blagojevič (15).