Velká bolest mistra i vicemistra

ECHO 9. KOLA LIGY MISTRŮ Musí to být až k vzteku, ale je to realita letošní nabité skupiny v Lize mistrů. Nymburk po porážce doma v prodloužení s AEK Atény a šestibodové domácí prohře s Bambergem padl čerstvě s našlapaným aténským celkem veletěsně i v OAKA aréně (80-76), opět po velkém boji. S bilancí 2-7 ztrácí pět kol do konce základní části tři výhry na play-off. Ještě nešťastněji dopadla oslabená Opava (bez prvního i druhého rozehrávače Šiřiny a Kouřila), která doma se švýcarským Fribourgem prohrála 76-77 a dál čeká na druhou výhru.

Český mistr předvedl proti favorizovanému AEK (bilance 8-1) další z neohrožených venkovních výkonů, ale ani to nestačilo na stržení výherního jackpotu. Po vyrovnané první čtvrtině tým bez úhony přežil i zcela hluchou čtyřminutovku uprostřed druhé části a v půli těsně vedl (29-32). Ve třetí čtvrtce byl většinou o několik bodů vpředu, ale v posledním dějství se za stavu 55-56 po dvou ztrátách zasekl a domácí se šňůrou 8-0 utrhli na 63-56.

Poté ale hosté zprovoznili svou trojkovou mašinu, z oblouku se trefili Bohačík, Peterka, Hruban i Benda, který už obracel na 71-72. V závěru však domácím zapršelo z trestných hodů (ve 4. čtvrtině 13 daných), a i když produktivní Peterka ještě 40 sekund do konce snížil na 78-76, Wright po minele domácího Mačiulise už sedm sekund do konce trojku na výhru neproměnil.

Jeho tým vedli Cosey (13 za 11 minut), Benda (12+7 doskoků, vyfaulován za 22:36), Bohačík (10+5 asistencí), Peterka (10+5 doskoků, s +12 nejlepší) a Hruban (10). Za AEK se činili Hunter (18+8 doskoků), Sakota (18), Mačiulis (15+10 doskoků) a ex-nymburský Sant-Roos (12+9 doskoků). Domácí si o výhru řekli šestkami (dané 30 ku 7 při faulech 13-27) i z brejků (13-7). Nymburku nestačila ani velká převaha z trojek (6-11).

„Skoro každý zápas v této sezoně hrajeme vyrovnaně, ale nedokážeme to zlomit na svou stranu. Domácí ve čtvrté čtvrtině dali osm bodů v řadě a to v zápase udělalo rozdíl,“ uznal power forward Petr Benda.

Kouč Oren Amiel dodal, že zkušený soupeř v závěru právě zkušeností plně využil. „Umějí zápas urvat některými velkými střelami a dobrými akcemi, ale já musím ocenit i svůj tým. Přijeli jsme sem už s hlavami dole, ale dokázali jsme se odhodlaně postavit jednomu ze dvou nejlepších týmů v naší skupině a možná v celé soutěži. Je těžké takto prohrát, ale mě aspoň uspokojila naše energie vložená do zápasu.“

Slezané museli celý zápas vykrývat absenci obou stabilních playmakerů a na 34 minut svěřili svou hru především do rukou Klečky, který na oltář celku odevzdal 25 bodů (TH 10/7), 6 doskoků a 4 asistence při 6 ztrátách. Jeho tým se sice po 7 minutách propadl do téměř fatálního manka 10-24, o něž se Fribourg zasloužil hrou pod koš, ale pak se dvěma Opava trojkami i produkcí Klečky vrátila na 21-26 a od stavu 34-44 po 17 minutách už začala utahovat šrouby. Hrou pod koš a také díky ztrátám soupeře se ještě do půle přisála na 44-47, v posledních 4 minutách třetí čtvrtky se už z dvojek posunulu do plusu a devět minut do konce pro trojce Gniadka vedla dokonce 67-59.

Jenže pak domácí 4:20 neskórovali a těsně vpředu se udržovali jen díky dočasně vyhaslému útoku hostů. Pak ale většinu zakončení bral do rukou Klečka, který míjel, a třebaže za stavu 70-77 ještě Švandrlík dvěma slepenými trojkami uchystal minutu do konce jednobodové drama, navíc Fribourg už se při ztrátách nedostal k dalším bodům, vyčerpaný Klečka pár sekund před závěrečnou sirénou nevyužil ani jeden ze dvou dvojkových jumpů na výhru.

Jeho celek zcela propadl zpod koše (26-44) a na doskoku (37-52, v útoku 12-20 a body z druhých šancí 7-14) a nespasily jej ani lepší trojky (10-3). Vedle Klečky se prosadili ještě Švandrlík (15+6 doskoků) a Gniadek (10). Fribourg byl nejvýrazněji sycen triem Williamson (15+11 doskoků), Mladjan (15), Toure (14+11 doskoků).

„V prvním poločase nás trápil obranný doskok, stejně jako v zápase ve Fribourgu. Nedali jsme si na to pozor a soupeř nám odskočil. Ve druhé půli byl pozitivem lepší vstup do ní, dokázali jsme pak soupeři i odskočit, bohužel závěr zamrzel, o to víc, že jsme měli dvě střely na výhru,“ uvedl opavský guard Radim Klečka, který exceloval i v prvním střetu se švýcarským mistrem.

„Soupeř vstoupil do utkání daleko koncentrovaněji, vedl 31 minut a vyhrál zaslouženě,“ lakonicky doplnil kouč Petr Czudek.