Velké trio USK zlomilo vicemistra!

ECHO STŘEDY V NBL Orel Roman Marko při úchvatném představení v Ostavě dvě asistence od triple doublu! Ústí deklasovalo Kolín 110 body a Opava naložila jindřichohradeckým Lions v jejich stánku jen o 9 méně. Největší představení viděla pražská Folimanka, kde Velké trio USK 67 body zlomilo po obratu vicemistry z Děčína, a to v prodloužení. A utajená posila Brna Ivan Mikulič byla zásadním faktorem při prvním vítězství Brna. Po čtyřech kolech tak zůstává bez porážky už jen mistr a bez výhry je pouze Kolín.

Marko v Ostravě vzlétl

Ať dáte kouči Cholevovi do ruky jakoukoli sestavu, je téměř jisté, že z ní vytluče maximum možného. Aktuální bilance v létě oslabeného Prostějova (3-1) to jasně dokládá. A nejčerstvější důkaz snesli jeho svěřenci na ostravské palubovce, kde triumfovali 73-79. V čele pětičlenné ekipy dvojciferných střelců byl svítícím majákem rozehrávač Marko se svými úžasnými čísly – 16 bodů, 11 doskoků a 8 asistencí.

Orli první atak podnikli už během výstavní dvouminutovky v první čtvrtině, kdy po neúčelném driblování zámořských mužů a soupeřově dálkovém ostřelování koše posílali jeden míč za druhým do brejků a při nenávratu NH se utrhli z 11-11 na 11-21 (Marko 8, Palyza 7). Domácí se pak ještě ve druhé čtvrtině dostali k obratu, ale přelom poločasů patřil už zase Markovi, jímž vedení hosté postupně vytáhli svůj náskok až na 43-60. Nová huť pak až do konce pokoušela dotažení, ale srážela jí špatná organizace útoku, a když necelé tři minuty do konce nevyužila Slezákovy ztráty ke stažení manka pod 6 bodů, bylo po jejích nadějích.

V opět úzké šestičlenné rotaci tentokrát fatálně chyběly body ex-Orla Bratčenkova, který za 22 minut zůstal zcela na suchu. A produkce tria Smith (24+10 doskoků, 6 asistencí, 6F+), Guercy (17+8 asistencí), Sevlie (16) v kulise 800 diváků nestačila.

O něco šířeji rotující Prostějov vyhrál i díky 21 bodům lavičky, z níž vyniklo 10 bodů (vše v první půli) za pouhých 12 minut centra Součka. Prostějov vyhrál doskok (33-44) a také na body z brejků (22-30).

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Jsme rádi za vítěztví, jelikož Ostrava hraje doma dobře, což potvrdila v minulém domácím zápase s Opavou, a tak jsme sem jeli s velkým respektem a to se asi vyplatilo. Ostrava má užší rotaci než my a v některých momentech to bylo vidět. Především na doskoku jí chyběly síly. Chyba trošku byla, že když jsme se dostali na větší odskok od soupeře, tak jsme ho ztratili našimi ztrátami. Za průběh zápas jsem celkem rád, i když mě mrzí ty ztráty a neproměněné trojkové pokusy.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme se druhý zápas hledali v útoku, což je ale normální u týmu, který je tak krátce spolu. Když jsme šli přes Prostějov na nějaké tři body, tak jsme měli náskok navýšit, ale místo toho jsme zbytečnými ztrátami pouštěli soupeře do protiútoků. Nemohli jsme se trefit zvenku, bylo to křečovité a mohli jsme prohrávat i o více bodů. Ve druhém poločase jsme chtěli bojovat, ale Prostějov si to zkušeně pohlídal. Roman Marko dobře rozděloval míče, hrál to přes vysoké hráče, kteří byli lepší než ti naši. Ke konci, když hosté měli možnost trojky, tak dali a my ne.“

Demolice Kolína z rukou Pand

Sedm dvojciferných střelců Ústí značilo jediné – 110bodovou kanonádu a další sražení trápících se Medvědů do kolen. Středočeši od poloviny druhé čtvrtiny, v níž pokoušeli velké množství nepřesých trojek (poločasová bilance 16/3, tým tu držel 14 body pouze Kerr), neměli nejmenší šanci a padli vysoko 110-87. Po čtyřech kolech už jen oni nemají na kontě ani jeden vítězný zářez.

Sluneta měla v kulise 750 diváků o 22 lepší procento z pole, přičemž rozdíl ve dvojkách byl přímo propastný: 46/36 – 44/23. Z domácích vynikli především Pecka (14+11 doskoků) a ex-kolínský rozehrávač Glover (18+6 asistencí). Za hosty se nejvíc zviditelnili Machač (21 za 24 minut), Kerr (18+9 doskoků), Ličartovský (16, trojky 6/5) a Bakič (15).

Koncert slezských dirigentů

Tři kola udílel stovky jen mistr z Nymburka, ale v tom čtvrtém se osmělili i další. Vedle Pand to byla také Opava (bez Zbránka), jež u Vajgaru postupovala nekompromisně (68-101) a svých 101 bodů dosáhla při pouhých 60 ranách z pole (úspěšnost 65 procent).

Z pohledu hostů to byl doslova koncert rozehrávačů: po dvou zápasech, v nichž jako by ani nebyl, se vyšrouboval k 19 bodům, 8 asistencím a 4 ziskům Šiřina (nejlepší s +36), ovšem 21 body jej ještě trumfl top skórer týmu Kouřil (trojky 5/4, 5 asistencí bez ztráty).

Slezský tým dominoval zpod koše (26-48), mnohem víc těžil ze ztrát (poměr 17-17) soupeře, trojky měl 21/11 a o 49 bodů se postarala lavička. U Lions, kteří před 550 diváky rozhodné manko nabrali hned na startu, byl na stráži jediný muž – 22bodový shooting guard Brooks.

Karel Forejt (kouč Lions J. Hradec): „Nevím, co si mám o našem dnešním výkonu myslet. Začalo to rozcvičkou, protože takový úvod zápasu, nekoncentrovanost a studenost všech hráčů, to jsme ještě neměli. Asi si budu muset rozcvičku pohlídat, tak katastrofální úvod už nechci zažít. Opavě jsme to hloupými ztrátami dost ulehčili a úvod určil ráz zápasu. Jednoznačný průběh, i když jsme se někdy nadechli a já věřil, že bychom zápas mohli odehrát podle jiných not a zdramatizovat ho. Opava to ale chytrou hrou vždy vrátila do rozdílu, který jí dával klid. My jsme se neskutečně trápili, obrana byla děravější, než kdy jindy. V útoku jsme až moc spoléhali na Brookse a musím říct, že po většinu utkání to byl z naší strany streetball a ne zápas vrcholové úrovně. Jeden hráč hraje a 4 koukají. Dnes to byl z naší strany velmi špatný zápas.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za náš výkon venku, kde se trošku trápíme, a to především v koncentraci. Dnes jsme dobře vstoupili do zápasu. Ale tak tu nastoupil i USK a zápas dopadl, jak dopadl. Nabádal jsem ke koncentrovanosti, i tak jsme tam měli několik hluchých míst. Měli jsme 17 ztrát a to mi přišlo docela hodně. V prvním poločase jsme nechali rozstřílet Brookse, který držel akcie domácích, protože 14 bodů je stále hratelné. Třetí čtvrtina byla vyrovnaná, rozhodl vstup do poslední čtvrtiny, kdy jsme odskočili a kontrolovali zápas. Soupeř dohrával s mladými hráči, tak bych konečný výsledek nekomentoval. Jsem rád za výhru, jsem spokojený s 11 trojkami. Zahráli oba rozehrávači, byli produktivní bodově i asistencemi.“

Velký obrat Velkého tria!

Po famózní bitvě na Folimance už bez ztráty pokračuje pouze mistr z Nymburka. „Velké trio“ USK nakonec dokonalo velký obrat druhé půle a v prodloužení složilo děčínské vicemistry 87-84. V sedmi hrající Sovy se plně spolehly na svou základní pětici (85 bodů) a především ovládly podkošový prostor: doskoky vyhrály 37-26, na body zpod koše 44-36 a na šestky 18-8.

Válečníkům sice patřil po řadě minutých trojek domácích úvod (2-12), ale USK udržel ve hře centr Primorac, který po 8 minutách sám prohrával s hosty 11-14, když se postaral o všechny soví body. Děčín v 15. minutě po smršti svých trojek a také chyb USK unikl až na 21-38, jenže právě tam opožděně vystartoval z bloků Fin Madsen, ještě do půle stihl 9 bodů a s 15 body Primorace přisál tým až na rozdíl pěti bodů.

Ve třetím dějství USK spustil hurikán a z 37-49 otočil na 57-51 (šňůra 20-2) po směsici 6 děčínských ztrát během 7,5 minuty. 12 body v této části úřadoval Jaromír Bohačík, který v reprezentačním souboji ničil Pomikálka, a to i trojkou přímo „do obličeje“.

Ani stav 63-53 ale ještě jeho tým nespasil. Děčín zapnul nejvyšší rychlost, přitlačil v obraně, útok domácích začal drhnout (ve čtvrté čtvrtině 5 ztrát) a distančním střelám se nechtělo do koše. Pavel Houška dostal hosty až na bod, a když v závěru Bohačík ze 2 šestek proměnil jen jednu, Jakub Houška srovnal na 75-75 a poslal duel do prodloužení.

V něm už to byl totální zmar Děčína – po první trefě Pavla Houšky s faulem na 75-78 zůstal tým 4,5 minuty bez bodu a USK odskočil na osudových 85-78. Šiky vítězů vedli Bohačík (26), Primorac (21+9 doskoků) a Madsen (20+8 doskoků). Trio spolu nasbíralo 15F+ a mělo pouhé 2 ztráty.

Děčín držel střelec kola Vyoral (29+6 asistencí, trojky 8/4) spolu s Pavlem Houškou (20, +15 za 29 minut). Vzhledem k tomu, že kolega zpod koše Jakub Houška byl +13 za 32 minut, hosté zápas před 550 diváky prohráli, když byli pod košem Krakovič s Landou (oba -17) a na perimetru playmaker Šiška (-14). Hluchý zápas zažil i Pomikálek (2+3 doskoky za 22 minut).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Bylo to zajímavé utkání. V rámci našich vzájemných soubojů bylo až moc ofenzivní. Bylo to i díky velkému představení některých hráčů. V prvním poločase jsme měli velké procento střelby, tam jsme trefovali i těžké střely, nebo jsme rychle zakončovali a hra měla tempo. Dostali jsme se do vedení, ale to mělo jepičí život. USK nesložil zbraně a v poločase jsme byli plus 8. Důvod, proč jsme prohráli, byť v prodloužení, vidím ve třetí čtvrtině. Tam jsme propadli v obranných činnostech, na druhou stranu Jaromír Bohačík předvedl famózní výkon. Jeho střely přes různé obránce, plus houževnatost soupeře a taky bych řekl náš nekomfortní útok. Měli jsme příliš toporných střel a přestali jsme se trefovat. Pravdou je, že jsme se zase zvedli, vyhráli čtvrtou čtvrtinu 18-12 a dostali se do prodloužení. Tam měl lepší efektivitu USK a my už jsme pak jen výsledek zkorigovali střelami Tomáše Vyorala.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Musím říct, že jsme zatím předvedli náš nejlepší výkon. Měli jsme velkou chuť vyhrát, šli jsme do toho naplno a dali do toho vše. To nám trochu chybělo v předešlých utkáních. Celé utkání bylo vyrovnané a klíčový tak byl moment, kdy Jaromír Bohačík vzal na sebe odpovědnost a přinesl tím sebedůvěru i spoluhráčům. Do tohoto momentu jsme byli příliš sobečtí v obraně i útoku. Po oddechovém času hráči pochopili, že pokud chceme uspět, musíme pracovat jeden pro druhého. Bylo to skvělé utkání pro naše fanoušky. Ukázali jsme jim, že možná jsme mladý tým, ale jsme hladoví, nic nevzdáváme a chceme se s tím poprat. Jen to bude chvíli trvat. Pouze s takovýmto nasazením můžeme hrát. Pro mladý tým je ale typické, že po výhře hráči začnou létat v oblacích a to se projeví v dalším utkání.“

S posilou mají první

Tajemný nový muž mmcité přinesl dosud bezvítěznému celku jeho první úspěch sezony. 25letý 191 vysoký Chorvat Ivan Mikulič přišel nahradit zraněného křídelníka Křemena a hned na úvod se před 320 diváky zaskvěl 13 body a 5 asistencemi, jež měly klíčovou hodnotu při dramatickém vítězství nad Tury 79-76.

V 6 hrající Brno se zvedlo ve druhé čtvrtině (27-15), kdy díky 10 bodům Paintera (2 trojky) a celkem pěti trojkám přešlo do vedení 44-36. Po dalších třech trojkách se ve třetí čtvrtce posunulo až na 56-41, jenže Tuři se ve velkých trojkových dostizích (12 ku 11) drželi stále na dostřel, 43 vteřin do konce se dostali na bod a pak mohli jít i do vedení – nebýt ztráty Mickelsona 17 vteřin před koncem.

Svitavy už pak musely faulovat, domácí Zachrla se z šestek nemýlil, a byť se Dekstone dostal ještě ke dvěma trojkám, prodloužení mu to nepřineslo.

Z pěti dvojciferných střelců vítězů, kteří vyhráli bitvu na doskoku, vynikli vedle Mikuliče i Painter (21+14 doskoků) a Zachrla (14). V dresu hostů, kterým málo pomohla podkošová jednotka, zabral jen playmaker Bannister (20+7 asistencí za 38 minut).

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Ve druhé čtvrtině jsme si vytvořili mírný náskok. Ten nám pomohl v dalším pokračování, nicméně znovu jsme se nevyvarovali zbytečných chyb, které nám zápas nakonec zkomplikovaly.“