Velký boj i zvraty v Děčíně a krutá soví odplata

ECHO ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Jen v jediné sérii to není po úvodních dvou zápasech 2-0, a to v souboji mezi USK a Opavou. Pražané ve středu povstali a ve druhém čtvrtfinále, taženi svým lídrem Jaromírem Bohačíkem, dominovali už od první čtvrtiny. Nedaleko velkého vítězství a srovnání série byli Medvědi, kteří však v Děčíně po pořádné houpačce nedokázali své úsilí dotáhnout ke zlatému vrcholu. Nymburk i Pardubice pak doma zvítězily s jistotou, byť Tuři i Pandy dosáhli zajímavých dílčích statistik. Všechny týmy si teď na několik dní odpočinou a jako první se vrátí do práce Tuři s Beksou na velikonoční pondělí, navíc před kamerami ČT Sport.

ECHO ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Jen v jediné sérii to není po úvodních dvou zápasech 2-0, a to v souboji mezi USK a Opavou. Pražané ve středu povstali a ve druhém čtvrtfinále, taženi svým lídrem Jaromírem Bohačíkem, dominovali už od první čtvrtiny. Nedaleko velkého vítězství a srovnání série byli Medvědi, kteří však v Děčíně po pořádné houpačce nedokázali své úsilí dotáhnout ke zlatému vrcholu. Nymburk i Pardubice pak doma zvítězily s jistotou, byť Tuři i Pandy dosáhli zajímavých dílčích statistik. Všechny týmy si teď na několik dní odpočinou a jako první se vrátí do práce Tuři s Beksou na velikonoční pondělí, navíc před kamerami ČT Sport.

Sovy splácely i s úroky

Jestli byl někdo rád, že mezi prvními dvěma utkáními série je necelých 24 hodin, tak on. Myslet ještě o den déle na velké osobní trápení i šílený průběh a výsledek úvodního duelu čtvrtfinále, nemohl by sám se sebou vydržet. Po opavské sprše ale přišlo noční uklidnění v rodinném kruhu a do Zápasu 2 už vstoupil někdo úplně jiný, než ten Jaromír Bohačík, na jehož hlavu v prvním utkání na domácí půdě - jen pár minut poté, co obdržel trofej pro Nejužitečnějšího hráče ligy – znělo posměšné skandování „M-V-P!“ ze sektoru hostů, když spáchal jednu ze svých 4 ztrát. Ve středu už se něco takového neozvalo ani jednou…

Průrazný křídelník napadal opavský koš od prvních vteřin z brejků i v postupných útocích, brzy zasadil i jeden dunk a vystřelil USK do vedení 9-2. Hosté se pak díky nájezdům Šiřiny (20), svého jediného produktivnějšího muže, na krátkou chvíli vzpamatovali, ale od jejich vedení 12-15 už existovalo na kurtu jen jedno mužstvo.

Vyšší a mohutnější Sovy drtily soupeře na útočném doskoku (celkové doskoky po 1. čtvrtině 12-4), Bohačík nejčastěji čistil ten obranný a sám přidával i nůše bodů. Za stavu 21-15 jich měl na kontě už 15, aniž minul jediný pokus. I když se později už trvalá opavská zóna snažila vyšším středovým mužem vytlačovat domácí nájezdníky ven z vymezeného území, domácí byli i tak schopní najít si v ní dostatečně velké skuliny a později překonávali i agresivní celoplošný presink Slezanů.

Po 14 minutách vedli už 33-17, když Opavě (z pole jen 34 procent) nedávali téměř žádný dobrý výhled z oblouku (v zápase bilance 14/2) a Šiřinovy nájezdy postupně vykrývali tak dobře, že lídr hostů neměl prostor k dobrým zakončením. A nikdo další ho nezastoupil. A protože obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli, po 30 minutách bylo skore 56-34 a jízda domácích se zastavila až na triumfu 74-49, což sérii posílá do Opavy za stavu 1-1.

Bohačík vedl svůj tým double-doublem za 21+10 doskoků, produktivní pivot Primorac přidal 11+8 doskoků. Ač USK opět překročil dvacítku ztrát (22, Opava 17), bohatě to vynahradil na doskoku (36-22), z dvojek (28/20 – 39/16) a trojek (22/7).

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Byla to dvě těžká utkání ve dvou dnech. Dnes se zdálo, že si oba týmy prohodily role, čemuž odpovídá i výsledek. Série se přesouvá do Opavy, kde nás čekají další dvě těžká utkání.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Je to play-off a dnes jsme si ty hlavy nastavili špatně. Včera jsme plnili, co jsme měli, a drželi jsme nebezpečné hráče USK od míče. Dnes ne, a proto se dostali do pohody. Navíc včera nám to vyšlo a padaly nám i těžké střely. Dnes jsme začali špatně, nechali jsme Bohačíka dát za 10 minut 15 bodů, rozehrát soupeře a nastartovat. Potom se USK uklidnil, věděl, že našel recept na Opavu a my se trápili celých 40 minut. Dát 49 bodů…, pak už jsme nedávali ani trestné hody a to už si člověk nemůže pomoct ničím. USK je tým, který samozřejmě, když má sebevědomí, jde jeho výkon nahoru. Nechtěli jsme takto odehrát zápas, protože USK pojede k nám s vírou, že může zopakovat takové utkání. Čeká nás těžký dvojzápas. Série je vyrovnaná a uvidíme příští týden.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Věděli jsme, že jde téměř o vše. Za stavu 0-2 jet do Opavy by bývalo bylo obtížné. Do zápasu jsme vstoupili mnohem lépe než včera. Utkání se vyvíjelo stejně, jako včera, pouze jsme si vyměnili role s Opavou. Byli jsme důraznější, vyhrávali jsme osobní souboje o míč a to rozhodlo.“

Děčín musel obracet

Medvědi na druhý pokus už vnesli do série s Válečníky výraznější neklid a hned se to projevilo na až téměř do konce vyrovnaném skore. Hosté z Kolína už v úvodu využili mnoha minutých děčínských trojek i slabší chvilky domácího rozehrávače Šišky, který jen za první čtvrtinu ztratil čtyři míče, a vedli 12-15. Kouči Benáčkovi se po čase povedlo rozpumpovat skórera Bakiče, který už do půle stihl 11 bodů a pomohl k minitrháku na 26-33.

Jenže právě tam se Medvědi zaseknuli a domácí v závěrečných třech minutách první půle otočili zejména díky Bažantovi na 36-33. Hosté se však nevzdali a ve třetí čtvrtině skvělou tříminutovkou obrátili z 38-33 na 38-46. Tam ale povstal domácí hrdina Pavel Houška a 7 body v řadě, svými prvními v utkání, zavelel ke kontra ataku. Ten se domácím definitivně začal dařit za stavu 47-50 13 minut do konce. Šňůrou 10-0 šli na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny dopředu na 57-50 a 3:40 do konce vedli už o tucet (70-58). Medvědi sice ještě minutu do závěru srazili manko na šest, ale to bylo jejich maximum.

Děčínu, který doma zvítězil i podruhé (80-71), ve ztrátově střídmém souboji (10-9) patřily body zpod koše (38-26). Kolín držely šestky (25/24), zato z pole byl bídný (35 procent). Vítězové měli tři 12bodové střelce v Pavlu Houškovi, Vyoralovi a Bažantovi, hosté se opřeli o Bakiče (22, TH 11/11) se Skinnerem (16).

S tržným zraněním v obličeji skončil zápas pro domácího kapitána a věčného zdravotního smolaře Jakuba Houšku, který podle kouče Pavla Budínského musel po utkání odcestovat do nemocnice na šití.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Děčín vyhrál zaslouženě. Dnes to byl mnohem bojovnější zápas, alespoň z naší strany, než ten včerejší. Bylo to jako na houpačce, chvíli jsme vedli my, pak zase Děčín a pro diváky to bylo jistě zajímavé utkání. Náš největší problém byla hra našich amerických rozehrávačů Hunta a Dixona, kteří neodehráli svůj nejlepší zápas. Prohráváme 0-2 na zápasy a tlak je na naší straně. Nyní budeme hrát v Kolíně a musíme vyhrát.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Na play-off je krásné to, že sice hrajete stále s jedním soupeřem, ale každé utkání má jiný příběh. Dnes to bylo mnohem bojovnější utkání. Počítali jsme s tím, že Kolín předvede jinou hru, že se víc vyšťaví a bude důraznější. To se naplnilo, navíc hned na začátku změnil obranu ze zónové na osobní. Byla to přetahovaná a tohle novum, kdy se hrají dva zápasy play-off ve dvou dnech, jsme zvládli. Jsme rádi, že jsme ubránili domácí palubovku a vedeme 2-0, ale dnes jsme se na výhru opravdu nadřeli. Rozhodly maličkosti, ale za mě bych řekl, že momentum se změnilo v okamžiku, kdy soupeř udělal zkraje druhé půle šňůru třinácti bodů, dostal nás pod tlak, ovšem z něj nás vymanil svými sedmi body Pavel Houška a na konci této čtvrtky jsme vedli už o čtyři. Dnes nám nešla příliš střelba, naopak Kolín si pomohl skvělými šestkami, kdy dal dvacet čtyři z dvaceti pěti pokusů. Vedeme tedy 2-0, ale nic není hotovo, protože v Kolíně nás čeká žhavá palubovka.“

Ladislav Horák (power forward BC GEOSAN Kolín): „Oba zápasy jsme si nesmírně užívali, protože v Děčíně je fantastická atmosféra. Dnes rozhodovaly drobnosti, bylo to vyrovnané a my měli snad jen horší střelbu za dva body. Možná nám taky chyběla trocha štěstí, které ale věřím, že najdeme na domácí palubovce.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Kolín předvedl úplně jiný výkon než včera. Nastoupil soustředěněji a intenzivněji. Nám se zkraje nedařila střelba, přestože pozice nebyly špatné. Byl to zápas play-off se vším všudy - dobrá atmosféra, bitva pod košem a osobní souboje. My jsme v důležitou chvíli utáhli šrouby v obraně, opřeli jsme se o naši defenzivu a bod po bodu jsme získali náskok.“

Dílčí „plusáky“ Slunety

Slunetě se napodruhé podařilo na palubovce mistra uhrát mnohem lepší půli než v Utkání 1, což dokumentovalo skore 38-29. První čtvrtinu (16-12), v níž hosty neohrozilo ani totální šestiminutové sucho, kompletními 12 body potáhlo duo Abercrombie – Thompson, ve druhém dějství už se přidali i další, přičemž Ústí hodně pomáhala minimalizace ztrát.

Třetí čtvrtina už ale byla nad pandí síly. Hosté sice i nadále dobře pečovali o míč, ale dostat jej do koše byl stále větší problém a domácí tak už po čtyřech minutách natáhli náskok na 52-34, což definitivně značilo konec byť i menší dějové zápletky.

Mistr, jejž vedli Lawrence (17) s Hallem (15), se ke druhému vítězství (86-59) odrazil vedle obrany především z drtivé převahy pod košem (na body 50-20, na doskoky 51-36). Pandy, za něž Abercrombie vsítil 13 bodů a Thompson 10, mohlo hřát pouhých 11 ztrát i 7 proměněných trojek, méně už 28procentní úspěšnost z pole.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Dnes to byl trochu odlišný zápas. Kdo viděl ten první, ví, že dnešní poločasové skore svítilo včera už po první čtvrtině. My jsme si řekli, že nechceme dostat tolik laciných košů jako v prvním utkání, kdy jsme z rychlého protiútoku obdrželi 34 bodů. Snažili jsme se eliminovat ztráty. I přes obrovský tlak Nymburka jsme ztratili jen 11 míčů a z rychlých protiútoků jsme obdrželi pouze 13 bodů. Pomohla nám i horší střelba Nymburka za tři body. Jen málokdy se stane, že by měl střelbu 13/3. V zápase jsme se nebáli faulovat a použít chytré fauly. Byť jsme prohráli, můžeme být s výkonem spokojeni.“

Vladimír Dolanský (guard SLUNETA Ústí): „My jsme se na utkání připravili s tím, že nechceme Nymburk pustit přes sto bodů, což jsme splnili. Do utkání jsme vstoupili tak jako v úterý s energií. Nevím, jestli to bylo tím, že domácí byli trochu nervózní, ale začátek pro ně nebyl moc dobrý. Ke konci nás trochu ničil pivot Hall.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to jiný zápas než v úterý. Beru to jako přirozený vývoj série, kdy se hraje v dvou dnech po sobě. Byl jsem ale daleko spokojenější s obranou. Dostali jsme pouze 59 bodů a to Ústí je tým, který umí skórovat daleko víc. Na začátku jsme nehráli moc dobře, ztráceli jsme míče a netrefovali se. Nicméně zbytek zápasu se nám dařilo kontrolovat. Hráli jsme proti dobrému týmu stejně jako v úterý a musíme se na příští týden opět svědomitě připravit.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „My jsme mnohem agresivněji bránili. Více jsme zatlačili na Thompsona a Abercrombieho, kteří jsou klíčovými hráči soupeře. Obrana nám pomohla v tom, abychom mohli jednoduše skórovat. Obrana byla agresivní a věděli jsme, že útok přijde sám. V úterý už v poločase padlo hodně bodů, toho jsme se chtěli vyvarovat a povedlo se nám to.“

Beksa hladce i napodruhé

Pardubice ani ve druhém utkání neměly s Tury problémy a doma zvítězily hladce 82-68.

Beksa si v prvním duelu hodně pomohla hned skvělým nástupem do utkání, ale tentokrát to tak lehké nebylo. Svitavy se v úvodu držely a nesrazila je ani rychlá šňůra osmi bodů, která posunula skóre na 15-8 pro domácí. Kdyby se hostům dařilo lépe bránit, mohli být i ve vedení, ale 26 inkasovaných bodů odsoudilo Svitavy k mírné ztrátě.

Důležitá však byla druhá čtvrtina, ve které hosté čekali na první koš z pole téměř čtyři minuty, a domácí se ujali dvouciferného vedení. To si díky ztrátám hostů udrželi a navýšili až na poločasových 47-32.

Ani po přestávce se Tuři nevyvarovali střeleckého výpadku a jejich tři minuty bez koše a série 9-0 posunula rozdíl už ke dvaceti bodům. V poslední desetiminutovce se hosté ještě pokoušeli o obrat, ale blíže než na 14 bodů v úplném závěru se nedostali. Hodně je trápily ztráty, kterých spáchali hned 20, nedařily se jim trojky, ani trestné hody.

Devět hráčů Pardubic dalo alespoň sedm bodů, nejvíce Dušan Pandula 16, ligový lídr ve střelbě Burnett přidal 13 bodů. Tury táhl se 16 body Mickelson, 14 přidal Jelínek. Slezák zůstal na 4 bodech a Marko na sedmi. Třetí zápase se hraje ve Svitavách příští úterý.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme dnes naštěstí nezačali tak hrůzostrašně jako včera, už jsme byli připraveni na ten tlak, který nastane. Bohužel jsme první poločas vůbec netrefovali trojky a dělali jsme opět školácké chyby. Hlavně ve druhé polovině první čtvrtiny nebo ve druhé polovině druhé čtvrtiny, kdy jsme třeba netrefili trojku, a Pardubice nás trestaly rychlým protiútokem, který jsme nedokázali pokrýt. Nedokázali jsme někdy bohužel pokrýt ani protiútok po koši, k tomu se přidala impotence z trojkového oblouku a Pardubice se dostaly do vedení. Třetí čtvrtinu jsme se trošku opět nadechli, ale vždy, když jsme dali koš, tak jsme koš i dostali a to se pak těžko odpovídá. Vždy když jsme dobře bránili patnáct dvacet vteřin, tak Pardubicím padla nějaká těžká střela - nebo ani ne těžká, Pardubice takové střely prostě dávají. Nám se těžko v té úzké rotaci, ve které jsme hráli, dařilo přiblížit. Vždy, když jsme se přiblížili, Pardubice nám odskočily.“

Bryan Smithson (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Věřím, že i trenéři a ostatní hráči souhlasí s tím, že je těžké hrát dva večery po sobě, ale Pardubice si to pohlídaly. Musíme se zlepšit, musíme být lepší venku, ale hlavně teď musíme být lepší v domácím prostředí. Jen jednu statistiku bych chtěl vyzvednout - měli jsme dvacet ztrát. Pardubice dnes hrály ve skvělé rychlosti, rozhodily nás z našeho rytmu a my tak musíme hrát líp. Pozitivní je, že jsme dnes lépe doskakovali, ale Pardubice samozřejmě skvěle střílely. Na to, abychom je porazili, je nemůžeme nechat střílet z pole s úspěšností 48 procent. Musíme se dát dohromady, potrénovat, podívat se na video a snažit se vyrovnat sérii u nás doma.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Vedeme 2-0, je to super začátek série. Uhájili jsme domácí palubovku, ale potřebujeme ještě dvakrát vyhrát. Musíme se teď dobře připravit na pondělní a na středeční zápas ve Svitavách. Byl to dnes rychlý zápas, oba týmy se snažily o rychlý přechod do protiútoku, padalo z toho hodně bodů, buď to byl otevřený dvojtakt, nebo otevřené pozice z perimetru. Ve druhé čtvrtině jsme dobře bránili, dostali jsme pouhých 12 bodů, naše obrana byla klíčem k úspěchu a musíme takto pokračovat dál.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Asi nikdo nemohl předpokládat, že začátek zápasu bude vypadat tak jako včera. Myslím, že my jsme hráli ve stejné rychlosti, ve stejné agresivitě jako včera, ale Svitavy se nám v tom především v prvním poločase, kdy ještě měly síly, vyrovnaly. Co se týče našeho útoku, tak první poločas jsme hráli kolektivně, bylo tam hodně volných střel nebo seběhů, naopak nás trochu srážely ztráty, kterými jsme nabíjeli do protiútoku soupeři - zrovna já to udělal dvakrát. Tímhle jsme trošku zvedli fanoušky Svitav a dali jsme jim zase vítr do plachet. Nicméně v poločase bylo dvouciferné vedení, řekli jsme si, že nechceme připustit to, co včera, kdy jsme vrátili Svitavy do zápasu, když jsme měli vlažnější začátek druhého poločasu. Bohužel jsme se toho zase nevyvarovali, ale po těch dvou minutách jsme navázali na střeleckou potenci z prvního poločasu a dvouciferné vedení jsme udrželi.“