Velký obrat Beksy na severu!

ECHO DOHRY 11. KOLA Říct jim někdo v ten okamžik, kdy zápas jasně ovládali a 11 minut do konce před 850 fanoušky nakračovali za vedení 66-54 k důležité domácí výhře, že už vzápětí je čeká nebývalý kolaps a desetibodová porážka s hrůzným dílčím skore 5-27 a 7 ztrátami, nevěřil by ani jeden ze sluneťanů.

Přesně to se jim ale v duelu s Beksou přihodilo a museli tak skousnout velehořkou prohru 71-81. Nejlépe bránící tým ligy naopak potvrdil výbornou aktuální formu, byť právě po stránce defenzivy až v rozhodné sekvenci utkání, a šestou výhrou za sedm utkání už útočí na třetí místo v tabulce.

Vyrovnaný první poločas (43-41) s padesátiprocentní palbou obou týmů nabídl jen jeden větší nápor, když Martin s Nábělkem dvěma trojkami potáhli pandí minitrhák na 36-27, jenže pardubický power forward a elitní trojkový snajpr Čolak dvěma projektily okamžitě vrátil hosty do hry.

Na aktuální SLUNETĚ je znát snaha létat do brejků, z nichž už do půle nasázela hned deset snadných bodů. Méně ztrácející Beksa (8-6) si tu stejným způsobem nepomohla ani jedním košem a musela si všechny body vypracovat ze hry do plných.

Ve třetí čtvrtině přišel nový nápor domácích, který zahájil Pecka. Za stavu 46-49 slepil dvě trojky i nájezd přes obra Rikiče, vzápětí na něj navázali američtí parťáci a chybující hosté tu celých pět minut zapomněli skórovat byť jediný bod, přičemž kouč Repeša si marně bral dva timeouty po sobě. Domácí pak svůj náskok navýšili až na tucet, což bylo jejich nejvyšší vedení v zápase. Ovšem zároveň to byla jejich labutí píseň.

Vítěze nasytil kvintet Pekárek (20+8 doskoků), Rikič (16+8 doskoků), Vyoral (14+8 doskoků), Čolak (11) a Švrdlík (10). Hosté byli lepší v trojkách (7-9), útočných doskocích (5-16, body z nich 3-13) i ztrátách (17-13). Za domácí, kteří si v kritickém úseku utkání už nepomohli z rychlého přechodu, se snažili Pecka (14+9 doskoků), Martin (13), Hicks a Svejcar (po 12).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji svému týmu k výhře, protože hráči si věřili, i když jsme byli minus 12. Nebylo to vůbec jednoduché proti tak kvalitnímu týmu, jako je Ústí. Minulý rok jsme tu prohráli dvakrát a určitě jsem tým připravil více psychicky, aby si tady hodně věřil, protože tady je velmi těžké hrát, což jsme taky v prvním poločase ukázali, prohrávali jsme hodně ve hře 1 na 1 a to určitě není cesta, jak chceme bránit další zápasy. Myslím, že druhý poločas jsme byli lepší v obraně 1 na 1 a druhý důvod je, že jsme vyhráli druhý poločas na doskoku. To je klíčové číslo, a když máš víc útoků, tak máš víc šancí skórovat. Na konci jsme sice vyhráli, ale je to stále ještě začátek sezony a čeká nás ještě hodně zápasů.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás těžká prohra, myslím, že to vystihuje jedno slovo, a to je disciplinovanost. My jsme ve 4. čtvrtině přestali hrát, udělali jsme z obrany free style, každý si řešil clony na hráče bez míče, jak chtěl, a dostali jsme 8 bodů z akce, kterou jsme chtěli bránit určitým způsobem, a přitom jsme ji řešili třikrát jinak. Takže za mě jenom nekoncentrovanost a nedisciplinovanost některých hráčů. Dneska jsme měli vyhrát, po třetí čtvrtině to byl náš zápas a o to více tahle prohra bolí. Ale jak říkám, pokud budeme hrát takhle nedisciplinovaně, tak můžeme hrát někde venku na hřišti a ne na basketbalových palubovkách.“

Mateo Čolak (power forward BK KVIS Pardubice): „Dnes jsme měli velmi dobrou druhou půli, v první jsme nebyli tak dobří, obzvláště v obraně se nám nedařilo. V druhém poločase jsme dobře bránili a mluvili v obraně, pohlídali si doskok a společně bojovali až do konce, a to byl klíč k úspěchu.“

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Po velmi vydařené třetí čtvrtině jsme bohužel ztratili koncentraci, přestali jsme bránit a špatně jsme útočili a kvůli tomu jsme prohráli.“