Velký obrat USK! A Opava jde na Kolín

ECHO ZÁPASŮ 3 ČTVRTFINÁLE Sovy se zvedly z provazů a náporem v závěrečné čtvrtině přemohly doma Brno 80-75, čímž se po třetím čtvrtfinálovém duelu posunuly na dosah jedné výhry k postupu do semifinále. To už má po dnešku jako třetí postupující jisté Opava, jež se silnějším druhým poločasem vyšvihla k drtivému vítězství v Hradci (70-95) a postoupila přes oslabené Sokoly 3-0 na zápasy.

Opava na startu druhé půle akcelerovala za postupem

Podřazením o dva stupně na začátku druhého poločasu, jejž ovládli 34-55, vystřelili Slezané k jednoznačné výhře v Hradci (70-95), jež je už po třech utkáních nasměrovala k očekávanému postupu do semifinále proti Kolínu. Domácí Sokoli, hrající bez opěrných křídel Barače a Halady, končí přelomovou sezonu na historickém maximu, jímž je sedmé místo v NBL.

Hosté se zejména v první čtvrtině hledali a jejich obrana proti snaživým domácím vykazovala řadu otevřených oken, což i po čtyřech trojkách Hradce rezultovalo v jeho náskok 25-18 po osmi minutách. Z pole dlouho výrazně přesnější domácí, v první čtvrtině nasyceni 8 body Peterky a sedmi Lošonského, hodně těžili z poločasové trojkové marnosti Opavanů (15/0, Hradec 15/6), jenže hosté postupně začali utahovat obranu, Sokolům se zasekl útok (11 bodů ve 2. čtvrtině) a Opava se zpod koše a z šestek probila k poločasovému obratu na 36-40, když vládla na body z vymezeného území 14-30, na doskoku 13-26 a minula jen 5 z 21 dvojek.

A start do třetího dějství už rozhodl o vítězi definitivně. Šiřina se Slavíkem tu vedli pětiminutovou smršť 5-22 a po nabytí náskoku 41-62 už Slezané zbytek zápasu v klidu kontrolovali.

Vítěze (bez Petra Bohačíka a Klečky) tlačili Slavík (17), Šiřina (14+7 asistencí), Kouřil (14) a Gniadek (12+7 doskoků). Jejich tým kraloval zpod koše 30-58, z brejků 5-19, na doskoku 27-50 (útočné 6-18, body z nich 4-11) a měl o 18 střel z pole víc. Za domácí se dvojciferně prosadili Lošonský (20+9 doskoků), Ondřej Peterka (13) a Kantůrek (11).

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): ”Těžko se to hodnotí, prostě jsme vytuhli. To tempo, které Opava nasadila hned na začátku, bylo pro nás náročné. První poločas jsme s ní zvládli držet krok, ale po poločase jsme odpadli fyzicky. Dělali jsme hloupé ztráty. Já sám jsem udělal asi dvě. Přidaly se hloupé fauly a také nám hosté dali nějaké koše s fauly a najednou to skore skočilo na 15 až 20 bodů. Řekl bych, že nás prostě přeběhali. Je to určitě nejúspěšnější sezona Hradce. Vyhráli jsme třetí místo v Českém poháru, dostali jsme se do play-off NBL a bereme sedmé místo. To je obrovský úspěch pro hradecký basketbal a pro nás to bylo taky super, protože z baráže jsme se dostali během tří let do play-off. Dalo nám to cenné zkušenosti, obzvláště mladým hráčům.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Z naší strany špatný vstup do utkání a celkově do prvního poločasu. Hráli jsme vlažně a mysleli jsme si, že Hradec to jenom odchodí a my vyhrajeme snadno, ale opak byl pravdou. Nám tam navíc nepadly i nějaké trojky. Rozhodl náš vstup do třetí čtvrtiny, kdy jsme šli přes domácí, vytvořili si náskok a zlepšenou hrou na útočné polovině jsme utkání vyhráli, ale myslím si, že na naší hře je co zlepšovat, protože s takovým přístupem nebo s takovou hrou budeme mít velké problémy v semifinále. Každopádně gratuluju Hradci k historicky nejúspěšnější sezoně, a ať se mu daří i v té další. Hradec vložil všechny svoje síly a energii, co měl, do prvního zápasu. Tam předvedl velmi dobrý výkon. Bylo na něm vidět, že hrál bez tlaku a uvolněně. Pro něj byl úspěch už to čtvrtfinále, takže hrál uvolněně, naopak my jsme museli vyhrávat a potvrdit roli favorita a to nás možná i trošku svazovalo. První zápas byl ze strany Hradce asi nejdramatičtější z pohledu výsledku a pak už rozhodla naše širší rotace, ale přesto ten výkon někdy nebyl takový, jak jsme si představovali.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Nástup do třetí čtvrtiny ukázal, jak agresivní a jak dobrý tým jsme, protože první poločas mi přišlo, že když jsme zjistili, že nehraje Barač s Haladou, tak jsme si mysleli, že to půjde samo, protože přece jen Hradec má úzkou rotaci a jsou to dva podstatní hráči týmu. Všechno to bylo takové vlažné a do toho jsme měli trojky 15/0 v poločase, což se pro náš tým, který se o trojkovou střelbu opírá, nevykrývalo lehce. Nástup do třetí čtvrtiny byl velmi dobrý a agresivní. Půjčovali jsme si balon. Jak v obraně, tak v útoku jsme si byli schopni vyhovět a vytvořili si takový náskok, že se potom zápas už jen dohrával.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Nejprve bych pogratuloval Opavě k naprosto zaslouženému postupu. Poločas byl slušný, myslím, že v tom hrálo roli to, že Opava měla trojky 15/0. My jsme nezachytili nástup do druhého poločasu a pak už jsme i trošku odpadli mentálně a Opava dokráčela pohodlně k vítězství. Já jsem dal prostor i hráčům z lavičky. Až se tato porážka rozleží, tak sezonu budeme brát jako úspěšnou a já jsem teď děkoval i klukům v šatně. Opavě přeju, ať se dostane co nejdál.”

Sovy vzlétly z popela na hranu postupu!

Brno ve čtvrtém dějství třetího duelu čtvrtfinále bolestivě promarnilo nebývalou příležitost, za což domácí Sovy s úklonou poděkovaly, přespurtovaly soupeře a do cílové pásky už vtrhly o pět bodů napřed. Vítězství 80-75 po obratu z minus deset v poslední čtvrtině (vyhrané 23-8) je nasměrovalo na hranu postupu do semifinále, kam se USK může posunout už v neděli večer.

Domácí tým, nakonec i se zraněným Proletou v základní sestavě, měl lepší nástup (16-10), když právě chorvatský power forward dvakrát využil volné pozice na trojce a Schilb (v první čtvrtině 12 bodů) svou trojku obalil i trefami zpod koše. Zprvu chybující (v první části 5 ztrát) a z vymezeného území míjející Brno se vrátilo do hry třemi trojkami, jednou i z ruky centra a top skórera týmu Puršla, vracejícího se po zdravotní pauze.

Po vyrovnaném boji ve většině druhé čtvrtiny si hosté lepším závěrem řekli o vedení o sedm, navíc s bonusem třetího faulu hlavního podkošového muže USK Prolety, který (hrající se zřejmými limity po zranění kotníku z prvního utkání) do půle za 14:30 nesebral žádný doskok. Oba týmy si po 20 minutách hýčkaly nadpadesátiprocentní střelbu. Brno, jež vládlo zpod koše 8-20, tu sytilo 23 bodů náhradníků, naopak jen na 4 body se složili základní guardi Blake s Půlpánem, který se nenastartoval celý zápas (4 body a jen 14:30).

Třetí čtvrtinu odpálil svou obvyklou one man show do půle málo viditelný team leader USK Ondřej Sehnal, ale po rychlých sedmi bodech se opět odmlčel a začal vršit chybná rozhodnutí. K tomu se už po 6 minutách přidal čtvrtý faul Prolety i celkem již 10 šestkových minel týmu a po řádění Puršla i trojkách Koziny s Farským to rázem bylo po 30 minutách 57-67 pro z pole stále téměř 60procentní Brno.

To se ale v závěrečné zatáčce zaleklo vítězství, při snaze hrát do Prolety a později i do rovněž čtyřfaulového Štěrby si nepočínalo šikovně a vršilo ztrátu za ztrátou, navíc při svých podkošových možnostech nelovilo útočné doskoky. A domácí na nic nečekali. V útoku jim přitom dlouho stačilo stále dokola totéž - nechat míč rozehrávači Sehnalovi, který hrou jeden na jednoho většinou bez výpomoci obrany sbíral faul za faulem, či z nájezdů rovnou skóroval.

2:20 do konce ale už zřejmě i pod vlivem vyčerpání minul za remízy 71-71 dvě šestky a v závěru se domácí museli opřít i o další muže. Tím klíčovým byl Schilb, který dvakrát skóroval po útočném doskoku, a když vzápětí Blake snížil na 75-73, Sehnalem uvolněný Proleta snadno zvýšil opět na čtyři. Blake z trestných hodů dal hostům ještě jednu naději, ale Mareš pak rovněž z šestek 13 sekund do konce už pečetil výhru USK.

Ač v mnohem užší rotaci hrající domácí v utkání minuli z trestné linie 15 z 32 pokusů (hosté 19/12), bilance 15/10 ze závěrečné čtvrtiny je posunula k výhře. Pod tu se nejvíc podepsali Schilb (20), Sehnal (19+9 asistencí a 10f+, TH 13/8), Mareš (16), Proleta (13 za 25 minut, trojky 4/3) a Štěrba (10). Za hosty výrazněji odpovídali jen Puršl (18) a Farský (11). Jejich tým víc ztrácel (8-14) a zaostal na útočném doskoku (6-4) i v bodech z druhých šancí (11-6).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„Byl to pro nás velice těžký zápas. Myslím, že po tři čtvrtiny jsme byli lepším týmem, vypracovali jsme si až desetibodový náskok, ale bohužel v poslední čtvrtce USK zahrál velice dobře, my jsme nedali nějaké volné pozice a dostali jsme se do srabu. Je to série, zítra nás tady čeká další zápas a porveme se o vítězství.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Těžký play-off zápas. Brno hrálo skvěle, speciálně v druhé čtvrtině. Jsem spokojen, protože jsme věřili do konce utkání i přesto, že stav byl minus deset bodů deset minut do konce. Naše obrana v poslední čtvrtině byla skvělá a i díky tomu jsme ji vyhráli 23-8. Kontrolovali jsme doskok, což je pro nás velmi důležité. Musíme zlepšovat trestné hody, to je o hlavě. Nemůžeme hrát play-off sérii a minout patnáct trestných hodů. Máme mečbol a musíme analyzovat, co jsme udělali dnes špatně a napravit to.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Tři čtvrtiny jsme hráli dobře. První poločas se s námi USK držel, pak jsme mu po třetí čtvrtině odskočili. Potom nám poslední čtvrtina úplně utekla, přestali jsme hrát a to bylo asi to, čím jsme si prohráli zápas.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Bylo to dnes náročné pro oba týmy. Prohrávali jsme na začátku poslední čtvrtiny o deset bodů, ale pořád jsme věřili. V poslední čtvrtině jsme zlepšili trestné hody, a to nám pomohlo.“