Velký sešívaný obrat na Tatranu! Beksa dobyla Nusle

Nejpřekvapivější sobotní výsledek se zrodil v jediném duelu pátého dějství skupiny A2. Poslední Slavii se v osmi mužích podařil obrat z minus 15 bodů v Ostravě, kde zvítězila 64-79 a radovala se teprve popáté v sezoně.

Ve třech utkáních šestého kola A1 se taková šoková terapie nekonala. Nymburk si doma poradil s Děčínem (101-86), Brno po změně stran rozbilo enormně oslabený Kolín (112-62) a Beksa v souboji prořídlých sestav uspěla v pražských Nuslích proti USK (54-73).

Děčín veze z Polabí kilo

V duelu prvního se čtvrtým získal Nymburk úvodním hurikánem rozhodný 12bodový náskok, který už pak i přes menší obtíže a pokusy Děčína o návrat dovezl až do cíle. V zápase se 64 házenými šestkami zvítězil pošesté v řadě (101-86) a také podesáté z 11 posledních utkání NBL.

Na Válečníky na startu vrhl svou drtivou obranu, skákal do každé přihrávky, vynutil čtyři ztráty hostů a z brejků i trojek vybudoval za necelých pět minut náskok 19-7. Seveřané se postupně v zápase zachycovali, pomohl jim shluk nymburských ztrát a z minus 14 se díky útočným doskokům a zejména trojkové i dvojkové produkci do půle 16bodového Kroutila přitáhli před poločasem na čtyři body, když ve druhé čtvrtině vsítili 27 bodů. Hned v prvních dvou minutách třetí čtvrtky je však fatálně zasáhly třetí a čtvrtý faul lídra Waltona, který musel na dlouho ze hry. Domácí pak udržovali náskok nad deseti body, a i když Šturanovič se Štěrbou vrátili v úvodu čtvrté části Děčín na 9 bodů, a dočasně pomohl i návrat Waltona, bodová smršť Nymburka vzápětí rozhodla o konci napětí (94-75).

Vítěze (bez Svejcara) bodově táhli Bohačík (20), Gordon (16), Kříž (12), Stephens (11) a Sanders (10). Za hosty korigovali Kroutil (16), Ogundiran (14), Walton (12+7 asistencí) a Pomikálek (12). Z pole přesnější Nymburk (v procentech 56-39), který vypálil o 14 střel z pole míň, měl víc zpod koše (40-32), z šestek (25-19) a na doskoku (44-31), zaostal však z brejků (16-28) a taky víc ztrácel (17-13).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Dnes jsme nehráli náš nejlepší zápas a hodně to souviselo s tím začátkem, který nám vyšel dobře, a proto následovalo polevení. To nás trápí, že nedržíme kvalitu hry ve chvílích, kdy se nám zdá, že se zápas vyvíjí dobře. Po dobrém začátku jsme zpomalili. Zásluhu na tom ale má i soupeř, který pak začal hrát hodně tvrdě a my trochu ztratili sebevědomí, které jsme měli na začátku. Na tom musíme rychle zapracovat, abychom byli schopni to tempo držet a nepolevovat. Už ve středu nás totiž čeká Varese, které hraje jeden z nejrychlejších basketbalů v Evropě. Ale důležité bylo, že když se soupeř dotahoval, byli jsme schopni mu zas odskočit a v klidu dohrát zápas k vítězství. Nebylo to ale jen o tom, že jsme byli schopni proměnit v důležitou chvíli trojky, ale že jsme byli schopni pro naše střelce vytvořit dobrou střelu, která má větší šanci na úspěšnost. Raději bych, abychom hráli konzistentně celý zápas, ale ve chvílích, kdy jsme to potřebovali, jsme byli schopni zapnout a hrát dobrý basketbal. Věřím, že ve středu budeme schopni hrát naplno celý zápas. Moc bych si přál, aby fanoušci přišli a zaplnili halu a hnali nás dopředu. My jim můžeme slíbit, že necháme na hřišti všechno a budeme se snažit, aby na nás byli pyšní. My potřebujeme jejich pomoc, a pokud bude plná hala, tak si to všichni opravdu užijeme. A myslím si, že za to, co jsme dosud v Europe Cupu předvedli, si zasloužíme, aby bylo plno.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Jsme moc rádi za ten úvod. V této sezoně máme se začátky často problém, ale dnes nám vyšel velmi dobře. Jenže pak jsme trochu polevili a neudrželi to tempo. To musíme ještě zlepšit. Náskok ze začátku jsme si ale drželi až do konce. Škoda bylo, že jsme ve druhé čtvrtině nechali jejich střelce Filipa Kroutila často volného a on nás trestal. To by se nám nemělo stávat. Ale i my jsme si pomohli trojkami. Navíc jsme ve druhé půli zlepšili obranu i doskok. Navíc zvláště Boči s Tyem Gordonem dali v důležitých chvílích trojky a pomohli nám náskok udržet. Poslední zápasy i tréninky jsme vypadali docela dobře, jsme v dobré kondici a rytmu, takže věřím, že jsme na ten středeční zápas s Varese dobře připraveni.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začneme zápas a po dvou minutách prohráváme 0:10. Za to bychom si zasloužili sami sobě nafackovat. Takto pustit Nymburk do zápasu, to si jen tak někdo dovolit nemůže. My si tento luxus dovolili. Nechápu své hráče. Jedeme hrát takto skvělý zápas proti evropskému týmu a místo toho, abychom nastoupili s tím, že si to chceme užít se vším všudy, tak začneme takhle špatně. To je ale asi jediná věc, kterou bych svým hráčům vyčetl. Zbytek zápasu jsme prohráli o pět bodů, což je pro nás skvělý výsledek. Můžeme být sami na sebe naštvaní, že jsme to nestlačili pod deset bodů, to by pro nás bylo velké povzbuzení do dalších zápasů. Příště budu muset na hráče více kleknout. Čeká nás totiž Brno a to je pro nás velmi důležité utkání, kde si takové výpadky nemůžeme dovolit. Když jsme pak začali bránit a běhat, tak to bylo o něčem jiném. Když si budeme myslet, že můžeme hrát s Nymburkem na pohodu, tak to bude jasné od začátku do konce. Pak jsme se ale probrali a nutili jsme Nymburk hrát naplno až do konce. Nymburk je letos rozhodně silnější než v minulé sezoně a na hřišti je to vidět. Ve chvíli, kdy jsme přiskočili blíže, zapnul naplno a v tu chvíli nemáme šanci. Ale už teď se těším na další zápas s Nymburkem. Nedáme mu zas nic zadarmo.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Začátek byl od nás naprosto hrozný. A ten náskok, co si domácí vytvořili na začátku, se pak táhl celý zápas. V poslední čtvrtině už nám pak došly síly. Já ve druhé čtvrtině jen využil šancí, které se mi naskytly. Já nejsem typ hráče, který se v útoku do něčeho nutí. Spíše těžím z toho, co vytvoří ostatní, a když to na mě vyjde, tak střílím. Když jsme dal první a druhou střelu, tak jsem si více věřil a více jsem se do toho pouštěl. Většinu zápasu jsme hráli zónu, což není naše hlavní obrana a bylo vidět, že jsou tam ještě nějaké nedostatky, které domácí dobře přečetli a vytvořili si dobré pozice. Díky tomu si udržovali to vedení až do konce.”

Velký lup Beksy v duelu oslabených

Brutálním orkánem v první čtvrtině (12-32) sfoukl významně oslabený KVIS tým na palubovce USK neméně seslabené domácí a založil tak na kontrolovaný průběh duelu, na jehož konci bylo třetí vítězství v řadě (54-73) a přiblížení se čtvrtému místu na rozdíl jediné výhry.

Guardem Šafarčíkem nakopnutá Beksa úvodní dějství ovládla čtyřmi trojkami, útočnými doskoky i nůší šestek, na což trestné hody míjející a chabě bránící Sovy neměly odpověď. A po zbytek zápas už soupeře nedokázaly jakkoli ohrozit. Bez kvarteta Vyroubal, Matt Johnson, Faulkner, Bátovský měly jen dva desetibodové střelce Šafaříka a Petruželu.

To vítěze (bez Chatmana, Pekárka, Potočka) výrazněji zásobili Marshall (19), Šafarčík (15+7 doskoků) a Švrdlík (11). Z pole přesnější hosté (v procentech 33-42) dali víc bodů zpod koše (28-42), z trestné linie (12-16) a také z oblouku (trojky 20/2 - 27/5).

Frank Kuhn (trenér USK Praha):
„Samozřejmě je škoda, že jsme prohráli. Ale na to, s jakou sestavou jsme dnes nastoupili, dokázali jsme s mladými hráči podat kvalitní výkon a jsem na své hráče hrdý. Dokázali soupeře ubránit na 12 bodů ve třetí a 15 bodů ve čtvrté čtvrtině. Máme 20 asistencí, což ukazuje, že kluci chtějí hrát týmově. Navíc máme jen 9 ztrát, což je také dobré číslo a je to známka konzistence v naší hře. Bohužel jsme minuli množství volných střel, za tři body jsme to měli jen 10 procent a jen 46 procent zevnitř. Hosté byli lepší po fyzické stránce a úspěšnost střelby měli na úrovni 60 procent, takže tam vidím hlavní rozdíl a důvod, proč jsme prohráli. Ale měli jsme nezkušený tým, doufám, že příští týden budu mít k dispozici opět celou soupisku a vrátíme se zpátky k dobrým výkonům. Přesto jsem hrdý na své hráče a na týmový výkon, který jsme podali.”

Matouš Brunner (křídlo USK Praha): „Nastoupili jsme v omezené sestavě. Já jsem byl rád za tu minutáž, kterou jsem dostal. Padlo mi tam pár těžkých střel za tři body. Doufám, že v následujících zápasech budeme vyhrávat a dostaneme se výš v tabulce.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji svému týmu k výhře. Těší mě, že jsem mohl dát prostor i mladým hráčům z lavičky. Zlepšují se od zápasu k zápasu. V první polovině jsme ukázali přesně to, co jsme chtěli, v druhé části jsme však poněkud stagnovali v útoku a snažili se příliš improvizovat. Nenahrávali jsme si a to byl jeden z problémů, ale měli jsme fantastickou obranu, soupeře jsme téměř celou třetí čtvrtinu drželi na 6 bodech. Mrzí nás samozřejmě zranění Vyorala, pravděpodobně bude mimo na delší dobu, ale musíme se s tím popasovat. Pokračujeme dál, máme čas na zotavení pro další hráče, protože hrajeme až za týden.”

Matyáš Vrábel (power forward BK KVIS Pardubice): „Pro nás bylo nejpodstatnější, že jsme dokázali navázat na výhru s Ústím. Zápas jsme zvládli naprosto skvěle, takže pro nás je tato výhra hrozně cenná i tím, že postrádáme hráče ze základní pětky. A to se nám tady ještě zranil Tomáš Vyoral. Snad to nebude tak vážné. Celkově k zápasu bych řekl, že od první minuty jsme dokázali hrát s velkou energií, která nám pomohla, abychom byli vždy bodově nad USK, myslím, že ani dokonce nevedl. Z naší strany byl výkon docela konzistentní, i když jsme tam samozřejmě měli nějaký výpadek. Celkově si ale myslím, že jsme byli lepším týmem po celý zápas.”

62-20! Ničivá druhá půle Brna

V dané situaci to byl větší než malý zázrak, že Medvědi v osmičlenné sestavě s minimem borců s větší ligovou zkušeností dokázali v Brně vzdorovat domácím v plné palbě celých prvních 16 minut. Díky produkci Veljkoviče, Stegbauera a Gogy s podporou občasného útočného doskoku a nějaké té trojky to ale zvládli a před poločasem ztráceli jen 37-35.

Pak ale domácí, kteří v úvodní čtvrtině zasypali Kolín baterií trojek, podřadili, Krakovič s Šiškou je odtáhli z 37-35 na 47-35 a po čtyřech minutách třetí čtvrtiny bylo za vedení 65-44 už o všem jasno. Druhou půli vyhráli Brňané o parník 62-20.

Na jejich deváté výhře ze 13 posledních utkání (112-62) se nejvíc podíleli Křivánek (16+12 asistencí a 7 doskoků), Šiška, Šimon Svoboda (po 14), Lee (13), Brown-Soares (11+7 doskoků) a Krakovič (11). Za hosty (bez Smithe, Burnse, Číže, Halady, Boškoviče), kteří padli podesáté za 11 ligových zápasů, korigovali Veljkovič (18+8 doskoků), Stegbauer (15+7 doskoků) a Novotný (11). Z pole přesnější domácí (v procentech 56-37) kralovali zpod koše (50-34), z brejků (31-6), v trojkách (26/15 - 30/5), na doskoku (46-30) i ve ztrátách (10-18).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„V prvním poločase jsme byli trochu zabrždění. Jsem rád, že pak jsme se rozjeli a ukázali jsme, co v nás je. Dohráli jsme to s našimi mladými hráči. Jsem rád za takové vítězství, zasloužili jsme si to. Dnes jsme se prezentovali rychlou hrou, to jsem zvládli dobře a v tom bychom chtěli pokračovat. Získali jsem spoustu míčů, soupeře jsme donutili k těžkým přihrávkám a to je to, co bychom chtěli udržet i do dalších zápasů.”

Petr Křivánek (rozehrávač Basket Brno): „Využili jsme toho, že měl Kolín menší rotaci. Ve druhém poločase jsme je uběhali. Dnes jsme se prezentovali rychlou, agresivní hrou, kterou chceme předvádět. Dostali jsme málo bodů, na obranu se pořád zaměřujeme. Když to vyjde takhle, tak jsme rádi. Tohle vítězství na domácí palubovce je velmi cenné.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Dlouhodobě máme problém, že máme malý počet hráčů, kteří jsou schopni hrát nejvyšší ligu. Bohužel to je naše realita v současné době. Tento výkon a výsledek je realita Kolína v současné době.”

Adam Goga (guard BC GEOSAN Kolín): „K tomuto zápasu nemám co říct, prohráli jsme o 50 bodů. Náš výkon ve druhém poločase byl k smíchu. Bylo to trapné a jedna velká ostuda. První poločas jsme se drželi, pak nám úplně došly síly a těžko se hledají pozitiva.”

Překvapení na Tatranu!

Více než 1012 fanoušků se v nabitém hledišti ostravského Tatranu nestačilo divit průběhu duelu Nové huti s poslední Slavií, která za dosavadních 26 utkání uspěla jen čtyřikrát a venku pouze na hřišti Olomouce.

Jen zhruba prvních 13 minut se nedělo nic neočekávaného. Favorizovaní domácí, vyztužení o dvě nové posily křídelníka Škrance a pivota Stevense, dvojciferně vedli (až o 15 bodů) a nic neindikovalo překvapivý zvrat. K tomu ale vzápětí začalo docházet a osmičlenná sešívaná eskadra se koš po koši začala blížit. Začalo to sedmi šestkami v řadě, činil se křídelník Olejník, přidali se i další a po trojce Pumprly už slávisté po 18 minutách vedli. Zaskočení domácí se nestihli z obratu situace vzpamatovat ani v poločase a třetí čtvrtinou (10-24) s řadou ztrát a minel všeho druhu ztratili zápas docela.

Po porážce 64-79 devátou NH v pondělí může dorovnat Písek, anebo se na rozdíl výhry přiblíží Olomoucko. Se Slavií byl jejím jediným dvojciferou MVP měsíce února Rashad Madden (17+8 doskoků). Za Pražany (bez Mrázka, Šťovíčka) řádili Agravanis (14+10 doskoků a 8 asistencí), Thompson (14), Kimbrough (12+7 doskoků), Pumprla a Mareš (po 11). Z pole přesnější Slavia (v procentech 35-43) přestřílela Novou huť z trojek (29/4 - 22/8) a z šestek (12-17).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
„Těžko se to hodnotí, my jsme začali velmi dobře, když jsme dali skoro 30 bodů. A pak jsme se trápili. Nemohli jsme se trefit z dálky. Slavia hrála zónu a nemohli jsme se do toho prosadit. Nemohli jsme se dostat do rotace, v útoku to byla tragédie. Je to dobrý budíček, ukazuje se, že v A2 může porazit kdokoli kohokoli. My musíme předvádět naši hru a to, co jsme hráli v první čtvrtině. Dál už to byla blamáž.”

Enis Samouk (asistent SK Slavia Praha): „Je to naše první výhra proti Ostravě. Vždy, když máme takto rozdělené body, tak vyhráváme. Domácím nešla střelba a pak se více věnovali diskusi s rozhodčími než vlastní hře. Hezké vítězství a příští týden zkusíme vyhrát zase.”

Alex Thompson (power forward SK Slavia Praha): „Dnes jsme neměli co ztratit, hráli jsme s lehkostí a týmově a bereme výhru.”

Ben Stevens (pivot NH Ostrava): „Pro nás je to těžká porážka, v útoku jsme se nemohli pořádně trefit, v obraně to nebylo špatné. Musíme se z dneška poučit a jít dál.”