Velký televizní večer Radovana Kouřila!

ECHO DOHRY 1. KOLA A2 Stal se vicemistrem Evropy kadetů. Také byl jednou z nejmladších pušek dějin s prvním startem ve španělské ACB. Za sedm sezon v české lize ale Radovan Kouřil dosud nikdy nedosáhl v zápase dvojciferného počtu doskoků. Když tak měl 185 vysoký rozehrávač Olomoucka po třech čtvrtinách dohrávky prvního kola A2 na kontě už 10 bodů, 10 doskoků a 8 asistencí, bylo jasné, že se chystá něco velkého.

A on si šanci na završení famózního večera při náhlé přítomnosti televizních kamer už nenechal vzít. V prvních minutách čtvrtého dějství trojkou a čtyřmi asistencemi rozdmýchal nový náskok Olomoucka na 67-59, a i když se hosté z Hradce ještě jednou dokázali v tomhle zápase vrátit a zejména díky dvěma tříbodovým útokům dvě minuty do konce srovnat na 69-69, Pekárek, hrající od 26. minuty se 4 fauly, poté jednou individuální akcí a dvěma šestkami urval pro domácí výhru 73-69, jež aspoň prodloužila týmu naději k přemýšlení o předkole play-off.

Naopak Hradec, který ve středu doma stejného soupeře i v oslabení (bez Lošonského a Šouly) jasně rozbil, tentokrát nevyužil absence ústředního centra Hanáků Bezbradici a přišel tak o šanci dorovnat ústeckého lídra skupiny. Sám byl ale oslaben mnohem víc, když vedle předem avizovaných Lošonského a Šouly postrádal i klíčového rozehrávače Stamenkoviče.

Domácí byli drtivou většinu utkání napřed. Hned v prvním dějství festivalem dunků, alley-oopů, útočných doskoků a bloků vyhnali své vedení až na 24-11 a zejména hradecká křídla Halada s Baračem pak měla plné ruce práce, aby hosté při pouhých 10 trefách z pole a manku zpod koše 26-12 uhráli poločas aspoň na 39-33. Pomohli si nicméně z trestné linie (13/9) a také lepší obloukovou produkcí (15/2 - 17/4).

Při trvající trojkové mizérii domácích se zejména Halada s Baračem (i on hrál už ve třetí čtvrtině se čtyřmi fauly) postarali ve třetí části dokonce o obrat na 47-51, tady už s šestkovou bilancí Sokolů 22/17. Jenže za kritického stavu se už v závěru této desítky začal zahřívat Radovan Kouřil.

V domácí družině jej doplnili Pekárek (17+8 doskoků), Štěpán (17+7 doskoků) a Henry (12+11 doskoků), hosté se opírali jen o duo shodně jednadvacetibodových Halady a Barače. Domácí byli výkonnější zpod koše (40-24), na útočném doskoku (13-10, body z druhých šancí 17-10), z brejků (13-6) a dvakrát nižším počtem ztrát, hostům nepomohla ani převaha z trojek (26/4 - 31/8) a šestek (9/7 - 27/21).

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko): ”Podařilo se nám napravit výkon z posledního vzájemného utkání. Tentokrát nám nechyběla bojovnost. Po dobrém vstupu jsme se dostali do problémů a přestali hrát kolektivně. Naštěstí jsme se vzpamatovali a koncovku zvládli. Tak chceme hrát, přestože jsme mladý tým. Nejen, že na výkonu bude patrný progres, ale chceme pochopitelně také vyhrávat, což se podařilo. Z obou stran to byl zajímavý zápas.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Hodně nám chyběl Peda Stamenkovič, mozek týmu. Kluci se na rozehrávce snažili, nedokázali jej ale nahradit. Kromě začátku to ale nebylo zase tak špatné. Z pohledu inkasovaných bodů to šlo, ale na šedesát devět bodů se venku vyhrát nedá. Nebyli jsme schopni dopravit míč pod koš. V kombinované sestavě jsme nehráli naši hru. Kluci ale bojovali, dokázali se vrátit a mohli i vyhrát. Domácí byli ale tentokrát o kousek lepší, je třeba jim poblahopřát.”

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli): ”Chybělo trošku štěstí. V závěru se nám nepodařilo sehrát několik akcí, jak jsme si přáli. Nezachytili jsme první čtvrtinu a domácí nám odskočili. Těžko jsme se vraceli. Chyběla nám lehkost jako v domácím utkání. Chyběli někteří hráči, s nimi by to možná dopadlo jinak, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Olomoucko má slušný tým, může porazit i další soupeře.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Olomoucko): ”Věděli jsme, že soupeři bude chybět ústřední rozehrávač a cítili jsme větší šanci. Bylo vidět, že Sokolům Stamenkovič chyběl. My jsme to dokázali využít v obraně, hlavně Henry to tam zavřel. Trošku jsme se trápili v útoku, ale podařilo se nám získat docela hodně opakovaných střel po útočném doskoku, což bylo hodně důležité.”