Vendeta Hanáků a další K.O. pro Děčín i Beksu!

ECHO STŘEDY V NBL Dějiny severočeských derby za sebou mají neopakovatelných 96 hodin, jež budou zlatým písmem zapsány v kronice ústecké a temnou černou tuší v almanachu děčínském. V duelu prvního dějství nadstavby SLUNETA zopakovala velkou sobotní loupež, když tentokrát jí na to stačilo běžných 40 minut, byť využitých do poslední sekundy. To Olomoucko se při odvetě proti Turům opět na domácí půdě pochlapilo a ve druhé půli nedalo druhému celku tabulky nejmenší šanci, navíc vysázelo stovku. V A1 došlo i na další obočí zdvihající výsledek, když Beksa jen bez Jacksona padla o bod v euforickém Brně. V A2 se ve středu odehrál jediný duel, v němž se poslední Hradec domácím skolením Ostravy přiblížil už na dvě výhry právě k Nové huti a okamžitě tak začal plnit svůj plán počítající s vyhnutím se baráži.

SKUPINA A1

Dvojitý úder venku za 96 hodin!

Zazněla koncová siréna a většina hlediště děčínského stánku nemohla věřit svým očím. Bylo to jako rána na solar. Vlastně ještě horší, ten úder přišel už neočekávaně, ze zálohy. A domácí Válečníci se z něj budou ještě nějakou dobu vzpamatovávat, protože v rozmezí 96 hodin ve své pevnosti padnout s rivalem ze sousedního města ve třetím prodloužení a pak v poslední sekundě (75-76), to se nedá vydýchat za jeden večer. Naopak SLUNETA se po dvojitém složení ARMEXU už na svého soka dotáhla a sdílí tak třetí bilanci ligy.

Domácí měli čtyři sekundy před koncem za vedení 75-74 všechny trumfy v rukou – po minuté trojce ústeckého Šotnara doskočil Pomikálek, který byl okamžitě faulován a zamířil na trestnou linii. První šestku však minul, stejně jako dva pokusy pár minut předtím. Podle pokynu pak jen nahodil druhou, aby si hosté nemohli vzít timeout a posunout se na útočnou půlku. Nához však byl velmi prudký, míč se odrazil až téměř k čáře trestného hodu, kde už byl připraven nikým neomezován ústecký forward Pecka, který posunul míč na Šotnara, jenž okamžitě vyslal do brejku nezajištěného Svejcara. Ten s klaksonem zápasu z dvojtaktu skóroval a rozhodl zápas pro Ústí.

Nebyla to však jediná situace, kterou Válečníci v koncových minutách darovali soupeři jako na podnose. Za posledních 4:40 ztratili tři míče a „zahodili“ všech šest házených šestek, byť jednu úmyslně. A po spoustě těžce získávaných útočných doskoků následovaly většinou jen jumpy z trojek nebo dlouhých dvojek.

Děčín nakonec byl z dálky lepší (trojky 24/8 – 19/4), své body si ale na rozdíl od hostů musel většinou tvrdě vydřít nebo vystřílet z dálky. Pod koš se nedokázal často dostávat skrze své perimetrové muže, ani přes své „dlouhé“, neboť Carlson s Landou operují spíš zvenku a Grunt pod košem víc ztrácel, než hrozil.

To SLUNETA do blízkosti obruče pronikala až nebývale snadno, když do půle ji umně řídil především Wisseh (10 bodů a 5 asistencí), a pak se přidávali i další. Tým tak měl za prvních 20 minut dvojkovou střelbu 22/19 a za celý zápas 39/31 (domácí 42/23)! Na body zpod koše zvítězil 34-50 a při osmi šestkách tak tady získal klíčovou výhodu. Nebýt rostoucího počtu chyb ve druhé půli, mohlo Ústí zápas utrhnout mnohem dřív, ale domácí se zvýšeným úsilím v defenzivě i na útočném doskoku a také trojkami přece jen dostali na dosah vítězství. Když však Autrey dvojkou z jumpu po útočném doskoku necelou půl minutu do konce přetočil skore na 75-74, triumf si jeho tým nechal protéct mezi prsty.

Právě Autrey byl nejvýraznějším hráčem domácích (19+5 asistencí, 5 doskoků, 3 zisky). Jediným dalším dvojciferou byl Šiška (13). Hosty sytili Wisseh (16+8 asistencí), Pecka (12) a Houška (11). Domácí z převahy na útočném doskoku (17-9) vytěžili jen drobný přesah v bodech z druhých šancí (14-11).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My jsme rádi za vítězství. Nechci řešit detaily. Obecně bylo velice důležité, že jsme zvládli první poločas po sobotní výhře tady a získali jsme si v něm mírné vedení. Bavili jsme se o větším tlaku. A pak jsme zvládli i vstup do druhého poločasu, získali jsme si desetibodové vedení. Pak Děčín přitáhl šrouby, neuvěřitelná byla jeho energie hlavně na útočném doskoku, kde jsem mohl točit sestavu, jak jsem chtěl, a stejně jsme nebyli schopní odstavit. Je neuvěřitelné, že jsme i přes 17 útočných doskoků Děčína mohli jen doufat s velkým D, že bychom ten zápas mohli vyhrát.“

Jaytornah Wisseh (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Když jste basketbalový fanoušek, tohle je přesně zápas, který chcete sledovat. Tedy zápas se střídáním vedení a s vítěznou střelou s klaksonem. Dnes jsme nestříleli dobře z tříbodové vzdálenosti, neměli jsme dobré trestné hody, ale nahradili jsme to vysokou úspěšností dvojek a jsme rádi za velkou výhru.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme to Ústí trochu darovali závěrečným selháním v situaci, kdy by to asi každý vyřešil lépe. Hráli jsme vyrovnaný zápas s Ústím, které střílí z dvojek s úspěšností 80 procent, a my máme 55, což je velký rozdíl. Nás to velmi frustruje, protože sice můžeme bojovat, tvořit tlak, ale když máme otevřené střely z dálky v závěru a nedáme, k tomu poslední šestky 6/0. Jsme zkrátka v útlumu a pak ještě přijde taková chyba, jako když se Svejcar rozběhne, a nic jiného už se asi stát nemohlo.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsou to pro nás dvě těžké porážky, my se z toho musíme oklepat. Dnes v poslední vteřině, v sobotu taky na poslední chvíli. V obou duelech stačilo, abychom dali třeba koš navíc, máme dvě výhry a smějeme se. My se musíme oklepat, jet do Nového Jičína a urvat medaili z Final Four Českého poháru.“

Hanáci zvládli odvetu bravurně

Když to nevyšlo během drtivého začátku první čtvrtiny s únikem na 16-5 po 4 ztrátách hostů, zabili Hanáci re-match sobotního domácího propadáku s Tury na začátku druhé půle. Třetí čtvrtinu ovládli 28-15 a kouči hostů Růžičkovi nepomohlo ani vybrání třetího timeoutu druhé půle už 9 minut před koncem zápasu. Za stavu 80-63 po dalších inkasovaných koších z brejků to beztak byla poslední šance, jak se zápasem ještě něco udělat. Jeho muži toho však podruhé v rozmezí čtyř večerů nebyli schopní a padli vysoko 106-81. Hanáci, Válečníci i Pandy jsou za nimi nyní už jen o dvě výhry zpět.

Hosté po úvodním propadu vyjmuli ze sestavy svého sobotního hrdinu Aikena a útočným doskokem a otevřenými trojkami se ještě do konce prvního dějství prodrali k obratu na 20-23, aby ve druhé čtvrtině přetavili nesportovní faul Norwy v minitrhák na 31-38, ale pak už Dunans s Douglasem začali domácí vracet a po půli 47-48 (s 10 ztrátami Svitav) se v úvodu 3. části Hanáci odrazili k náporu na 59-49. Soupeři nedávali na rozdíl od soboty takový prostor pod košem a naopak se sami trpělivější hrou protloukali k dobrým zakončením. Tuři ve 3. čtvrtce naopak ztráceli i míjeli od trojek po trestné hody. Ještě se sice vyhecovali ke snížení na 61-58, ale to byla jejich labutí píseň. Domácí dvou ztrát soupeře využili k úspěšným brejkům a Váňa je trojkou na 75-61 už definitivně nasměroval na vítěznou stezku.

Lídr Hanáků Douglas vedl tým 29 body a 10 doskoky, Palyza přidal 20 bodů, Váňa 12, Pelko 10 s 11 asistencemi a Dunans s Mikuličem po 10 bodech. Za hosty kontrovali Kovář (16+9 doskoků), Teplý (14, trojky 7/4), Slezák (13) a Marko (10), téměř vůbec se neprosadili Aiken (1) s nejužitečnějším Turem O´Brienem (7). Domácí, kteří vyhráli druhou půli 59-33, dominovali z dvojek (46/29 – 29/12), v bodech zpod koše (46-24), z brejků (24-10) a šestek (24-15). Navíc byli lepší ve ztrátách (13-22).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Absolutně jsme si nevážili míče. Hlavně ve druhém poločase jsme hráli hodně naivně. Soupeř dal dvaatřicet bodů po našich ztrátách, kterých bylo dvaadvacet. S takovým číslem bychom se vším respektem nemohli hrát ani v Hradci Králové. Musíme se vrátit k naší hře. Nedělal bych z toho velké závěry. Takovým rozdílem jsme prohráli první zápas v sezoně, to se prostě může stát. Nebudeme kvůli tomu věšet hlavy.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „U hostů tentokrát nezahrál Aiken, který nás minule porazil. To byl jeden z důvodů úspěchu. Docela jsme se soustředili na bránění Romana Marka, který je svitavským tahounem, a dařilo se nám to. Ve druhém poločase se nám podařilo výrazně zlepšit obranu, tam nám to opravdu sedlo. Před zápasem bychom brali i výhru o jediný bod, dopadlo to mnohem lépe. Máme radost, protože Tuři v této sezoně hrají opravdu výborně.“

Trojkoncert Deremyho Geigera!

Brňané dál stínají hlavy úřadujících ligových medailistů. Jejich poslední obětí se stala pardubická Beksa! Ta nakonec uschopnila oba své rozehrávače Půlpána s Williamsem (spolu 20 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků za shodných 36 minut), ale ani jejich produkce k lupu favorita pod Špilberkem nevedla. Po výsledku 81-80 Pardubice zatížila už čtvrtá porážka za pět ligových zápasů (a pátá za sedm), naopak euforií sycené egoé po šestém úspěchu z deseti posledních utkání už visí za sedmou Opavou o jedinou výhru.

Ke triumfu Brňany dovedl rozehrávač Geiger, autor 30 bodů a sedmi trojek z 12 pokusů. Jeho tým si právě trojkami pomohl vůbec nejvíc (29/15 – 27/8), také ovšem nasbíral víc šestek (18-12). Bekse nakonec nepomohla ani velká převaha zpod koše (16-38) a na útočném doskoku (7-18, body z druhých šancí 9-16). Při zavření zbylých amerických opor byl nečekaným druhým střelcem Brna centr Jokl (12), třetím pak forward Nehyba (11). Beksu drželi McGaughey (19+7 doskoků), Pavlovič (14+9 doskoků), Půlpán (11) a Kohout (10).

Brno bylo v poločase o pět bodů vpředu, zejména díky šestkové převaze (12-2) a 10 ztrátám Beksy. Druhou půli pak domácí urvali díky 9 trojkám (dali tak z nich 27 z celkových 39 bodů), z nichž 6 mělo podpis Deremyho Geigera. Ten po změně stran zatížil koš soupeře 23 body a pomohl k vedení domácích 81-76 2:17 do konce. Tým sice od té doby neskóroval, ale Beksa už pak stihla jen trojku McGaugheyho a šestku Pavloviče. Půlpánův nájezd na výhru v posledních vteřinách už minul cíl.

SKUPINA A2
Stamenkovič velel triple doublem!

Jedenáctibodové domácí vítězství Sokolů nad Novou hutí se zdá pro hosty krajně nespravedlivé, protože skore se po 37 minut úvodního duelu A2 přelévalo sem a tam, ale nikdy nevedl ani jeden tým zásadním rozdílem. Od stavu 81-80 však ostravský playmaker Stanojevič rozjel pětiztrátovou sekvenci svého týmu, jež pohřbila jeho naděje na další odskok soupeři v tabulce. Naopak domácí Sedmák, Lošonský, Canda a Stamenkovič nastartovali šňůru 12-2 a playmaker Stamenkovič tu dokonce završil v Evropě velmi zřídka vídaný triple double!

Při vítězství 93-82, jímž poslední Kingspan stáhl manko na předposlední NH na dvě výhry, první rozehrávač Hradce nasbíral 16 bodů, 10 asistencí a 10 doskoků. Sedmák se zaskvěl 22 body a 7 doskoky, Lošonský 17 body, 7 doskoky a 6 asistencemi, o krok zpět byli Canda (14) s Ondřejem Peterkou (10). Za hosty (bez Zaharijevice) se zviditelnili Alleyn (20), Petr Bohačík (19+15 doskoků a 6 asistencí), Stanojevič a Boggs (po 16). Domácí tým měl především lepší produkci šestek (26-12) a také méně ztrácel (9-16).