Vítězné zásahy Sehnala i Barače

ECHO STŘEDY V NBL Pouhých 70 a 66 bodů nastřílel USK ve dvou posledních soubojích s Brnem, přesto pokaždé oslavil vítězství. V duelu 8. kola nadstavbové skupiny A1 to na pražské Folimance dopadlo 66-64 díky další vítězné střele autora 29 bodů Ondřeje Sehnala. A protože Sovy mezi dva triumfy nad Brnem vložily i dobytí města perníku, po už třetí výhře v řadě mají na 4. pozici dva úspěchy náskoku právě před Brnem.

Ve skupině A2 oslabený Hradec doma ztratil 18bodové vedení nad Ústím, aby vítězství 85-84 musel posledním útokem zachránit Nemanja Barač, který tak Sokoly dorovnal na bilanci vedoucí SLUNETY. A Olomoucko taženo 30bodovou explozí Davida Pekárka i přes potíže zvládlo vyloupit ostravský Tatran 84-96.

Další vítězný podpis Ondřeje Sehnala

Sovy každý další zápas klepou na dveře pelhřimovské Agentury Dobrý den, když v nadstavbě pravidelně zkoušejí, na jaký nejmenší počet bodů lze ještě vyhrát zápas nejvyšší soutěže. Dokud ovšem budou mít kandidáta na MVP této sezony Ondřeje Sehnala, nejspíš se o vítězné zápisy nemusí bát. USK doma zvládl i další super těsnou bitvu s Brnem (66-64), k níž jej 29 body a 7 doskoky i trojkami 10/6 dotlačil právě rozehrávač a lídr týmu, ovšem 20 body s trojkami 7/5 jej podpořil i další letošní MVP měsíce Jan Štěrba. Zejména díky nim základ domácích zdemoloval ten brněnský (bez zraněného rozehrávače Půlpána) 66-28, když i zpod koše často míjející MVP února Šimon Puršl zapsal za Brno pouhé dva bodíky. Jeho tým i přes porážku bude mít po nadstavbě o bod lepší vzájemné skore, jenže pět zápasů do konce už za čtvrtým USK zaostává o dvě výhry a za rohem tak už čouhá nevýhoda domácího prostředí ve čtvrtfinálové sérii právě se Sovami.

Ty díky brněnské střelecké mizérii ze všech pozic (z pole 29 procent, se 2 body z brejků a bez dané šestky) vedly po vyrovnané první půli 28-25, vedeny 14bodovým Sehnalem, který se postaral o všechny tři trojky týmu. Tři trojky dalo do půle i Brno, ovšem z 19 pokusů (z toho 1. čtvrtina 12/1).

Po šesti minutách třetího dějství se ale momentum utkání vychýlilo ve prospěch hostů, jež ve třetí čtvrtce 11 body potáhl křídelník Blake, a zejména on byl u zpod koše taženého obratu z 39-36 na 40-48, kdy domácím zcela vyschlo Sehnalovo střelecké zřídlo.

Jenže v posledním dějství se soví playmaker spolu s autorem 4 z pěti trojek domácích v této čtvrtině Štěrbou do hostů znovu zakousl a byl z toho obrat po šňůře 10-0. Brno si pak dvěma trojkami vzalo nové vedení 53-60, jenže USK kontroval třemi projektily na 64-64, a protože hosté posledních 2:30 neskórovali, stačilo Sehnalovi proměnit minutu do konce dvojkový jump, aby tak urval vítěznou střelou pro svůj tým další důležitý úspěch, který ještě prodloužil šanci Pražanů i na třetí místo.

Třetím střelcem vítězů byl Proleta (10+7 doskoků), za hosty dvojciferně odpověděli jen Blake (24) a Nečas (10). Domácí měli víc ze šestek (18/9 - 6/1) a trojek (22/11 - 30/7), hosté, kteří měli o 17 střel víc, dominovali zpod koše (18-30), na útočných doskocích (8-15, z toho v 1. čtvrtině 0-9) a bodech z nich (4-14).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Nemyslím si, že to byl nějaký líbivý basket. Naopak si myslím, že bylo vidět na obou celcích, že prostě ta liga je ve složité situaci. Čtrnáct dní jsme nehráli a někteří hráči ztratili herní rytmus. Proto tady bylo velmi nízké skore. My jsme nebyli schopni se prosadit v prvním poločase. Měli jsme dobrou třetí čtvrtinu, bohužel v poslední části jsme vůbec nevyřešili Honzu Štěrbu, a to mě mrzí. Ten vrátil USK do hry a překlopil výhru na jeho stranu. Je to škoda, poslední střela nám nepadla, štěstí se od nás odklonilo. Nezbývá než bojovat. Po vzájemných zápasech máme plus bod, ztrácíme dvě výhry na USK a teď budeme z pěti kol hrát čtyřikrát doma.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Gratuluji hráčům k výhře. Pro nás a Brno to byla dlouhá pauza, i proto to nebyl nijak skvělý zápas. Oba týmy měly špatnou střelbu, ale to je po té pauze normální. V první půli jsme měli problém na doskoku. Brno mělo 9 útočných doskoků za první čtvrtinu. To musíme zlepšit do play-off. Ve druhém poločase jsme měli lepší útočný rytmus. Honza Štěrba trefil dvě tři důležité střely. Na konci jsme to kontrolovali dobrým doskokem a měli jsme dvě tři dobré obrany. Vyhráli jsme, což je skvělé.“

Radek Farský (křídlo Basket Brno): „Do zápasu jsme vstoupili s dobrou energií, to bylo vidět i slyšet. Bohužel jsme se střelecky nedokázali prosadit, bylo to až chvilkami úsměvné, jaké pozice jsme neproměňovali. Nezbývá, než se z toho oklepat a jít do dalšího zápasu s čistou hlavou. Byla to double game, protože tohle by se počítalo v případě výhry skoro dvakrát. Nestalo se. Hrajeme čtyřikrát doma a uvidíme. Musíme podávat vyrovnané výkony, abychom mohli pomýšlet na dobré umístění v play-off.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „My jsme měli na začátku problém dostat se do tempa, přeci jen jsme měli čtrnáctidenní herní výpadek. Brno na tom bylo podobně, možná proto bylo tak nízké skore. Zápas byl jako na houpačce. Začali jsme špatně, pak jsme se vrátili do zápasu. Vedli jsme a pak zase Brno šlo nad nás. Bylo to dneska ubojované. Nevím, jestli to bylo dobrou obranou, nebo špatným útokem. Asi to nebyl hezký basketbal, ale musím ocenit Honzu Štěrbu, který nám podle mě zápas vyhrál. Vrátil nás do něj, dal nám vedení, uklidnil nás trošku a ta výhra jde jasně za ním.“

Pekárkova druhá třicítka

Křídelník David Pekárek svou druhou ”třicítkou” sezony a osmou ”dvacítkou” za posledních 15 zápasů dovedl Hanáky k dobytí Tatranu (84-96) a ještě jim tak uchoval jiskérku naděje na předkolo play-off. Aktuální lídr týmu ke 30 bodům přidal i 8 doskoků a trestné hody 12/10 z 9 získaných faulů.

Jeho tým k páté výhře za posledních sedm utkání vykročil už silným startem do utkání (16-26), když domácí (bez Nábělka a Henzla a poprvé i bez Alleyna, který odešel) udržely ve hře alespoň trojky Týmla se Šmídem. NH se na dosah pěti až deseti bodů chytala i ve druhém dějství, přičemž v poločase (41-47) dorovnávala čtyřnásobné manko zpod koše především sedmi trojkami.

Ve třetí čtvrtině se po čtyřech minutách třemi trojkami dokonce dostala na 52-53, ale pak znovu zaútočili hosté, kteří se z šestek a zpod koše utrhli na 62-74. Domácí se z trojek, útočného doskoku i zisku odrazili ještě k jednomu přiblížení (76-78), ale Hanáci vzápětí zakontrovali šňůrou 0-6 a to už jim stačilo ke klidnému závěru.

Za Pekárka se u vítězů jako střelci seřadili Feštr (19), Váňa (15), Kouřil (13+6 asistencí) a Henry (10+10 doskoků). Hosté kralovali zpod koše (26-40) a na útočném doskoku (7-13, body z druhých šancí 9-14), domácím nestačily ani lepší trojky (27/13 - 27/8) a body z brejků (26-13). NH sytili Šmíd (20+8 doskoků), Týml (18, trojky 7/5), Pumprla (15) a Štěpán Svoboda (13).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Dnes jsme odehráli dobrý zápas s dobrým nasazením, byl tam dobrý přechod do útoku a také pár chyb na doskoku, které se musí mladému týmu i prominout. Pokud budeme hrát s takovým nasazením dále a budou takové výkony podávat naši mladí hráči, tak máme z čeho vybírat.”

Marek Volný (guard NH Ostrava): „Zápas hodnotím kladně, hlavně výkon mladých byl dobrý. Mohla z toho být i výhra. Škoda, že jsme prohráli, byl tam jednu dobu rozdíl jen dvou bodů, škoda, že jsme nešli přes soupeře. Na výkonu se však dá stavět dál.“

Michal Pešta (trenér BK Olomoucko): „Z naší strany jsme opět udělali v obraně spoustu chyb, 41 bodů v poločase je strašně moc. Soupeř nás trápil celý zápas a za výhru jsme rádi.“

David Pekárek (křídlo BK Olomoucko): „ Za výhru jsme rádi, byla velmi vydřená stejně jako minulý zápas. Ale počítá se.  84 bodů od oslabené Ostravy je strašně moc, za útok má náš kredit. Byl to vyrovnaný zápas až do konce a jsme rádi, že odjíždíme s výhrou.“

Sokolí hra s ohněm a thriller vyřešený Baračem

16 a půl minuty do konce oslabený Hradec doma i bez Lošonského se Šoulou lámal k podlaze ústeckou SLUNETU 54-36 a ještě 6:40 do konce vedl o 13 bodů, aby hosté vzápětí přiložili pod kotel čtyřmi trojkami a útočnými doskoky a půl minuty do konce nastupoval ústecký šéfdirigent Lamb Autrey na trestnou čáru po velkolepém obratu za stavu 79-82 a mohl domácím udělit K.O. Jenže proměnil jen jednu šestku, před zápasem zdravotně nejistý Sokol Stamenkovič okamžitě snížil trojkou na bod, ústecký Haymond na trestné linii napodobil Autreyho a aktuální sokolí lídr Nemanja Barač víc nepotřeboval.

Skóroval zpod koše i s faulem, trefil i trestný hod, otočil na konečných 85-84 a hostům po závěrečné trojkové minele Haymonda zbyla jen marnost nad zbytečně vynaloženým úsilím. Výsledek značí nejen čtvrté vítězství Sokolů z pěti nadstavbových utkání, ale především dorovnání Pand na čele skupiny A2.

Většinu utkání lepší Hradec, který v půli (42-31) soupeře přebíjel z brejků (16-4) i ztrát (8-13), byl v utkání tažen Ondřejem Peterkou (22), Sedmákem (20), Baračem (17+8 doskoků) a Haladou (15+11 doskoků). Za SLUNETU kontrovali Autrey (27+10 doskoků), Hanes (18) a Haymond (12+9 doskoků). Domácí si nejvíc pomohli trojkami (32/11 - 23/7) a menší chybovostí (12-19).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Těžko se mi to hodnotí, protože jsme hráli hrozně špatně. První poločas jsme vůbec nehráli naši hru v obraně. Byli jsme rádi, že to bylo jenom o 11 bodů, protože Hradec nás jasně přehrával. V obraně jsme tvořili strašně moc chyb, nehráli jsme vůbec dopředu. Naopak Hradec nás trestal protiútoky. Druhý poločas kredit mým hráčům, že to nevzdali. Dostali jsme se do koncovky, ve které jsme vedli o 4 body. V závěru jsme měli mentální chyby, které nás bohužel stály vítězství.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): ”V prvním poločase jsme přišli bez energie a obrana byla špatná. V druhém poločase jsme se zvedli, i když jsme věděli, že to bude těžké. V posledních sekundách jsem udělal chybu, že jsem chtěl vypíchnout balon. Je to zápas, který jsme měli dovést do vítězného konce. Hradec hrál velmi tvrdě.”

Ondřej Peterka (křídlo Královští sokoli): ”V koncovce to bylo hlavně o štěstí. My jsme hráli asi 35 minut dobře, když míč šel pěkně z ruky, měli jsme volné střely a vybudovali jsme si až 18bodový náskok. Bohužel v poslední čtvrtině jsme nedali nějaké trestné hody a otevřený střely a takhle jsme pustili Ústí zpět do zápasu. Myslím si, že jsme tak trošku utekli hrobníkovi z lopaty. Prohrávali jsme o 4 body , Peda Stamenkovič tam měl šťastnou trojku, pak Baky (Barač), který dal koš s faulem. To se většinou v koncovce nestává. Jsme rádi za toto vítězství. Koncovka už byla o štěstí a jsme za to rádi. Důležité vítězství, o 7. místo se musíme porvat a jedeme dál.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Musím říct, že ta koncovka byla o štěstí. Stamenkovič trefil důležitou trojku, ale celkově si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme vedli tuším až o 18 bodů a hráli jsme fakt dobře. Bohužel pak byli vyfaulovaní hráči, trošku nám docházela i energie. Samozřejmě, že hrajeme na úzkou rotaci, ale i tak zasloužené vítězství, i když koncovka byla o štěstí. Takže klukům gratuluji a máme důležitou výhru.”