Vrátí se obhájce večer do sedla?

PREVIEW ZÁPASU 3 FINÁLE Charakter třetího zápasu finálové série (16:55 na webu ČT Sport Plus a od 17:45 na ČT Sport) bude dnes na nymburské palubovce dán především jedním faktorem, a to dostupnou sestavou opavského týmu. Tomu může chybět až šest opěrných hráčů, tedy ještě o jednoho muže víc než ve druhém utkání. A to už by při frekvenci zápasů co dva dny a ohromném fyzickém výdeji půltuctu Slezanů v neděli představovalo pro jejich celek enormní zátěž.

Čtyři absence jsou jasné předem, křídla Švandrlík a Jurečka ještě mají naději na zapojení. A kouč Czudek by je hodně potřeboval, neboť bez nich by mu ze základní osy zůstávalo posledních šest hráčů, což je pro nejtěžší možné zápasy sezony už mise z nejsložitějších. I z hlediska pěti nedělních absencí lze tak výhru Opavy považovat za senzaci svého druhu.

Ve hře budou za stavu 1-1 v sérii zhruba dva scénáře. Slezané buď i v okleštěné sestavě zkusí, zda se jim alespoň do půle s nabroušenými domácími, kteří budou chtít za každou cenu odčinit nedělní porážku, podaří udržet vyrovnaný krok, anebo budou točit maximální rotaci včetně mladých doprovodných hráčů a všechno vsadí opět až na čtvrtý domácí duel, kde bude možná i větší šance uzdravit další hráče.

Už v prvním utkání, i při mnohem plnější soupisce, Opava i podle observace soupeřů vynechala ze hry některé obranné systémy, jež jí přinesly triumf v Českém poháru, a všechny své trumfy úspěšně vrhla na favorita až na domácí půdě. Je možné, že podobný scénář s méně květnatou defenzivou se bude opakovat v Nymburce i tentokrát.

Na domácí půdě se těžko bude opakovat scénář s 10 rychlými ztrátami obhájce trofeje z opavského utkání, zejména američtí guardi Harding s Rossem se ale musí lépe naučit volit, co dělat, pokud jsou zdvojení, a nepouštět se do ztrátových misí a zakončení s malou šancí na úspěch. Opavě vyhovuje, pokud hodně hrají s míčem, a do hry se nedostanou střelci z perimetru jako Palyza, Benda či Hruban, který po 29 bodech z prvního utkání byl až téměř do závěru opavského utkání na pouhých dvou.

Nymburk nakonec neměl ani v Opavě špatnou obranu, což dokládá 78 inkasovaných bodů, ale efektivitu svého útoku musí oproti Zápasu 2 zlepšit, a to i proti složitějším obranným systémům Slezanů. Těmi se v poslední době nechal zaskočit už dvakrát, přičemž po zkušenosti z finále poháru je to o to větší překvapení.

(1) ERA BASKETBALL NYMBURK - (2) BK OPAVA

Odehrané zápasy série: 99-72, 76-78

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (zranění kolena), křídlo Váňa (zraněné koleno z prvního utkání finále)

Absence Opavy: guardi Dragoun (koleno), Klečka (koleno), Gumbs (zlomená ruka), rozehrávač Kouřil (zraněný kotník z prvního utkání finále), křídla Švandrlík (zraněný kotník z prvního utkání finále, start nejistý) a Jurečka (zraněný nos z druhého zápasu finále, start nejistý)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Doma jsme v úžasné atmosféře dokázali porazit Nymburk, který i nadále zůstává favoritem finálové série, která se už zúžila na dvě další vítězná utkání. Máme hodně zredukovanou sestavu o zraněné hráče. Podle sestavy, kterou v úterý ráno dáme dohromady, se bude odvíjet i taktika.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Doma jsme hráli v hodně úzké rotaci a únava dělá své. Na druhé straně ani Nymburk nehrál  s celým kádrem. Neděláme si iluze o úspěchu venku, ale je to 1-1 a ve sportu je možné všechno.”

Atrakce utkání: pro finálové zápasy je připraven bohatý doprovodný program. O hudbu se bude starat profesionální DJ. Za koši budou dva sloupy Vesuvia, z nichž bude po každé úspěšné střele v zápase vypuštěna efektní mlha. A dojde i na dvě velké divácké soutěže.

Ta první bude interaktivní o poukaz v hodnotě 15.000 korun od partnera NBL, společnosti Louda Auto, na produkty a služby z jejího portfolia. Soutěž bude probíhat skrze aplikaci Slido. Do té se diváci dostanou po naskenování QR kódu, jenž bude zobrazen na plakátech v příslušné hale, do svých mobilů. Na každý zápas bude v aplikaci nachystána jedna soutěžní otázka, na kterou bude třeba odpovědět do konce prvního poločasu. V závěru poločasové přestávky pak bude ze správných odpovědí vylosován šťastný výherce.

Další soutěž představuje „Kooperativa Lucky Shot”, v níž se bude každý zápas soutěžit o dvě vstupenky na zářijový EuroBasket mužů v Praze. Vždy během první půle utkání budou mezi fanoušky do hlediště vhozeny tři míčky a jejich majitelé si to pak v jednom z timeoutů druhého poločasu rozdají o výhru v soutěži na hrací ploše.