Vrátí se Pandy do série? Zvedne se Děčín?

PREVIEW ZÁPASŮ 3 A 4 ČTVRTFINÁLE Dvě bitvy číslo 3 a jeden duel číslo 4 servíruje ve čtvrtfinálové fázi čtvrteční program play-off, který startuje kompletně v 18 hodin. Na stanici ČT Sport se představí za stavu 1-2 na utkání domácí Opava proti hostům z Děčína, kteří mají po středečním debaklu co napravovat. Do třetího utkání jde na pražské Folimance mistr z Nymburka a také ambiciózní svitavští Tuři v Ústí, které doma za stavu 0-2 už stojí takřka zády ke zdi a i v oslabení se musí pokusit proměnit výhodu domácího prostředí.

6. BK Opava - 3. BK ARMEX Děčín

Absence Opavy: zřejmě power forward Kvapil (koleno)

Absence Děčína: možná nadále centr Grunt

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 79-100, 61-77, 70-58, 70-78, 79-84, 82-90, 89-68, v poháru 82-78

Stav série: 1-2

Ač podkošoví muži Opavy odehráli ve třetím utkání dohromady pouhých 41 minut a rozehrávač Šiřina za 21 minut neskóroval vůbec, Slezané na domácím kurtu svou agresivní a fyzickou hrou naprosto dominovali, což pro Válečníky (nadále bez centra Grunta) nebyla dobrá vizitka a nedá se předpokládat, že by se to opakovalo i ve čtvrtečním čtvrtém zápase opět v Opavě.

Dlouzí Slezanů Gniadek i Bujnoch se však ve svém omezeném čase vyznamenali, když Gniadek (3 fauly do půle, pak ani jeden) stihl 18 bodů a 7 doskoků za 21 minut a Bujnoch před svým rychlým vyfaulováním (3 chyby už do půle) 16 bodů za pouhých 15 minut, přičemž hned v první čtvrtině udeřil třemi trojkami za necelé tři minuty.

Špatnou zprávou v podkošovém teritoriu však pro Opavu je, že třetí dlouhán Kvapil odehrál jen pět minut, neboť si obnovil zranění kolena a jeho zapojení do čtvrtého utkání není příliš pravděpodobné. Z toho pohledu bude faulový management a agresivita obrany v podání dua Bujnoch – Gniadek jedním z klíčových faktorů Zápasu 4, byť na pozicích power forwardů mohou zaskočit i Zbránek se Švandrlíkem, případně Jurečka, už proto, že Děčínu zřejmě nadále bude chybět výškově vyčnívající centr Grunt a ze zbývajícího tria Carlson, Landa, Krakovič se centimetry mírně vymyká jen poslední jmenovaný.

Opava ve třetím utkání dominovala v tom, v čem zaostala v prvních dvou zápasech, tedy na doskoku. Navíc po dvou vyrovnaných střetech na trojkovém oblouku tentokrát soupeře jasně přestřílela (12-6). Vedle toho mnohem víc vytěžila i z šestek a v obraně zavřela většinu hlavních opor Děčína, což se týkalo Autreyho (3 body za 26 minu), Šišky (6 za 23) a Pomikálka (4 za 18).

8. USK Praha – 1. ČEZ Basketball Nymburk

Absence USK: rozehrávač Ondřej Sehnal (koleno), otázkou je zdravotní stav guarda Applebyho a forwarda Stevanoviče

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 56-101, 59-97, 78-100, 58-95

Stav série: 0-2

Už 49 zápasů trvá včetně závěru minulé sezony ligová neporazitelnost týmu Nymburka, který již v plné sestavě s Myersem i Pavlem Pumprlou bude ve čtvrtek na pražské Folimance cílit na třetí výhru ve čtvrtfinálové sérii. Mnohem hůř je na tom po kádrové stránce domácí tým, kterému se zřejmě vrátí jen mladíci Samoura s Böhmem a Tůma by tak v prvním jmenovaném měl dostat alespoň dílčí výpomoc na rozehře. Větší otázkou je návrat opěrných hráčů Applebyho a Stevanoviče, bez nichž mohou Sovy jen těžko myslet na solidní výsledek.

Ještě nerozjetý mistr, navíc při skvělém představení Sov Mareše s Tůmou, v prvním utkání dlouho nedominoval, přesto byl většinou vpředu a konec pořešil jednoznačně, když mu patřily body zpod koše, útočný doskok a třikrát lepší management ztrát. Ty naopak trápí USK, který k 21 chybám z prvního utkání přidal 20 ve druhém, v němž navíc už pustil soupeře i ke spoustě brejků. Ve druhém utkání během 24 hodin byla znát ještě zúženější rotace, kdy se ke kvartetu Sehnal, Appleby, Samoura, Böhm přidal i zraněný Stevanovič.

Tomáš Vyoral (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Je to play-off a každý se snaží hrát co nejlépe. první zápas se USK extrémně povedl, trefoval se z dálky. My nebyli schopní soupeře tak zatlačit, aby mu to tak nešlo. Sovy ale v podstatě hrály v šesti lidech, takže odešly fyzicky. Je jasné, že s námi v tak malé rotaci nemohou vydržet běhat. Ale hrály pěkný basket. Doma mohou cítit větší šanci, možná se jim někdo uzdraví, ale my jim musíme od prvních minut ukázat, kdo je v této soutěži lídrem, a nepřipustit žádné komplikace.“

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Jisté je, že musíme být připraveni od první minuty, protože USK u nás ukázal, že umí hrát dobrý basketbal. Někteří zranění hráči se už asi zapojí, což z týmu USK bude dělat ještě nebezpečnějšího soupeře. Naše výhoda je, že máme hráče, kteří jsou zvyklí na to hrát v rychlém sledu po sobě. To se budeme snažit využít a také ukázat, že hrajeme na vyšší úrovni.“

7. SLUNETA Ústí – 2. DEKSTONE Tuři Svitavy

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (zraněné zápěstí, start nejistý)

Absence Svitav: zřejmě dále rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 70-66, 56-103, 77-81, 78-85, 83-95, 76-87

Pandy v prvních dvou utkáních i bez zraněného rozehrávače Šotnara až nečekaně zkomplikovaly situaci domácím Turům, kteří byli hodně rádi za návrat i nemalé příspěvky měsíc nepřítomného forwarda O´Briena a také za dvě kvalitní představení rozehrávače a lídra týmu Marka. V prvním duelu byla znát na mladé sestavě Turů nezkušenost s takto vypjatými bitvami a chyběla tak obvyklá suverenita z domácí půdy, i proto, že hosty skvěle podržel double doublem jediný zbývající playmaker Wisseh.

Ve druhém zápase si Tuři pro změnu nevěděli rady s 20bodovým náskokem a trestuhodně dovolili soupeři návrat do utkání, kdy hrozící apokalypsu v závěru odvrátil až teenager Kovář.

Svitavy se i jako trojkařsky kvalitní tým v domácích zápasech systematicky tlačily pod koš, k čemuž je tým díky vynikajícímu rozehrávači Markovi ideálně vybaven, a Ústí tady přehrával, když dosahoval spousty dvojek s vysokou úspěšností, což místy a zejména v koncovkách kontrastovalo s výraznějším zaměřením na trojkopalbu v podání soupeře. Tuři si navíc dali velký pozor na svou bolavou patu v podobě ztrát a lepší měli i doskok.

Pandy tak nebudou mít ani doma, kde v této sezoně DEKSTONE ještě nepokořili, jednoduchou situaci a uspět v jejich omezené sestavě bude úkol velmi těžký. Pokud však mají mít šanci, je to při dobré obraně ve třetím utkání, kdy ještě budou po několika dnech oddechu plné sil. Při spoustě způsobů krytí ničivého svitavského pick-and-rollu, které už v sérii vyzkoušely, bude opět zajímavé sledovat, co na Romana Marka vrhnou tentokrát.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V domácích odvetách bude základem kvalitní obrana po celých čtyřicet minut. V prvním i druhém utkání jsme vždy dokázali ztratit jednu čtvrtinu výrazným bodovým rozdílem a to nás stálo zápas. Důležité bude lépe ubránit vymezené území, ze kterého Svitavští skórovali až příliš snadno a se skvělým procentem.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „V prvních dvou zápasech jsme ukázali velkou bojovnost, soupeř však ukázal svou kvalitu v závěru, kdy pokaždé rozhodl. Na rozehrávce nám chyběl Michal Šotnar a na Jayovi Wissehovi bylo vidět, že toho má občas plné kecky, ale i tak dokázal řídit naši hru a s absencí druhého „čistokrevného“ rozehrávače jsme si dokázali poradit a sehrát dva vyrovnané zápasy. Věřím, že v domácím prostředí nás poženou fanoušci kupředu a bude to opět velký boj.“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme posíleni dvěma domácími výhrami, za které jsme moc rádi. Nicméně k ukončení série potřebujeme ještě dvě vítězství, což znamená, že k dvojutkání na půdě soupeře musíme nastoupit plně koncentrováni. Dále musíme omezit zbytečné chyby v obraně a v útoku potřebujeme dobře pohybovat míčem.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme sice s dvěma výhrami, ale k postupu jsou potřeba čtyři. Do zápasu musíme nastoupit už od prvních minut na sto procent. Důležité je, abychom soupeři nedovolili útočný doskok, zamezili jeho rychlému protiútoku a půjčili si míč v útoku.“