Výbuch tuří obrany, 3 krádeže a povstání Vyorala

ECHO SOBOTY V NBL Ohromné individuální výkony nabídlo sobotní dění osmého kola Kooperativa NBL, v němž vítězili favorité. Na pražské Folimance se při čtvrté kolínské výhře v řadě rozohnil jako víno zrající David Machač. V děčínském šlágru vystoupil do světel ramp 30bodový snajpra Lukáš Palyza, jemuž však Oscara nakonec sebral probuzený válečnický playmaker Tomáš Vyoral. Tuři nevydrželi opavské tempo a v poslední čtvrtině zcela propadli, když domácím velel nečekaný lídr Miroslav Kvapil. Americké „Legie zkázy“ si vzala na starosti zápas Beksy u Vajgaru. A Pandy i přes oslabení o dva důležité guardy poprvé uspěly venku, když se v Brně opřely o super produktivní trio Pecka-Bosák-Glover.

Machač řádil na Folimance

Nezastavitelný power forward David Machač třetinou všech bodů (23) vedl Medvědy k už čtvrtému vítězství řadě (66-69), a to na nesnadné palubovce USK. Hosté však až do posledních vteřin trnuli, zda domácí nedokážou poslat zápas do prodloužení. Poté, co se tentokrát chladnokrevný kolínský rozehrávač Hunt nechal 11 vteřin před koncem faulovat a proměnil obě šestky na 66-69, Sovy z ruky Bohačíka a po útočném doskoku i z ruky Michala Mareše měly dvě dobré trojkové pozice na prodloužení. Obě však zůstaly nevyužity.

Kolín mohl mít klid ještě o něco dřív, ale když se v závěru třetí čtvrtky nadechoval k zásadnějšímu odskoku (41-50), vzal soví osud do svých rukou Bohačík, který osmi body v řadě (v tu chvíli už měl na kontě 19) přitáhl svůj tým na 51-52. Jenže hosté pak precizními kombinacemi po clonách sytili až pod koš Machače, který jim držel stále mírný náskok, jejž v samém závěru nezmařily ani dvě kolínské ztráty.

Pražané se v rozhodné čtvrtině dostali před 336 diváky jen ke dvěma trestným hodům (celkem pouze 11/7, Kolín 20/15) a mnoho svých projektilů odbavovali zpoza oblouku. Navíc se málo prosadil centr Primorac (9), který poslední více než minutu už seděl vyfaulovaný na lavičce.

Kolín zápas přežil i bez trojek (11/2) a se 17 ztrátami. Kromě letos téměř netrojkujícího Machače se nikdo nedostal ani na 10 bodů, nový rozehrávač Dixon odehrál jen 3 minuty, „shut-outem“ (0 bodů) za 24 minut překvapil dosud třetí nejužitečnější hráč ligy Kerr. U domácích zase chyběla větší podpora duu Bohačík (22) - Madsen (15). Lavička se složila jen na 7 bodů.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Jsme rádi, že jsme vyhráli. Tady na Folimance se jen tak nevyhrává. Každý tým tu má problémy. USK dlouhodobě dobře brání. I dnes to byl souboj mezi naším slušným útokem a obranou USK. Musím říct, že jsme měli naši nejlepší obranu od začátku sezony. Jsem rád, že to kluci dokázali, hodně jsme bojovali a hodně jsme to chtěli.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Jsem zklamaný z výkonu svých hráčů. Celé utkání jsme hráli bez energie a koncentrace. Během těch 40 minut jsme měli příliš málo momentů, kdy je možné o koncentraci mluvit. V obraně a v útoku jsme chvílemi vypadali jako „Indiáni“. Jako kdybychom vybrali hráče z ulice a vzali je rovnou do hry. To je můj názor, jak jsme dnes vypadali. Nebyli jsme agresivní a dostatečně fyzičtí. Měli jsme méně trestných hodů i doskoků. Nakonec jsme měli šanci na vynucení si prodloužení, ale koncovka vždy vypadá tak, jak ten tým hrál předešlých 40 minut. Spravedlnost není slepá. Budeme pracovat o to pilněji a bude záležet, jak budou hráči reagovat. Mnoho z nich pouze čeká, kdo tu mašinu roztlačí, a v klíčových okamžicích nejsme schopni převzít odpovědnost.“

Značka „BAW“ neselhává

Na americkou legii Beksy je letos spoleh. Trio Burnett (20), Autrey (17+10 doskoků), Wall (16) s podporou kapitána Nečase (10+8 doskoků) provedlo tým nelehkým popohárovým duelem u Vajgaru až k výhře 78-90.

Lions nedokázali zastavit největší zbraň soupeře a před 800 diváků inkasovali 29 bodů z brejků (a body zpod koše 36-58), Východočeši navíc domácí celek deklasovali na doskoku (26-42), přičemž nepotřebovali ani trojky (19/3). Ze čtyř dvojciferných Lions byli nejlepší Šoula (18) a Brooks (13). Nový rozehrávač Lipkins odehrál 11 minut se 2 body a 1 asistencí.

Zápasu i přes většinou nevelký rozdíl ve skore chyběla skutečná zápletka. Hosté vyskočili do úvodního trháku 0-11, ale domácí se zachytili a ve střední části druhé čtvrtky šli do vedení, když jim hrál do noty nízký počet ztrát. Pak si ale brejkující Beksa opět vybudovala trvající minináskok, a byť zejména Brooks se Šoulou dělali, co mohli, hosté v koncovce větší drama nepřipustili.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Pro nás to byl extrémní zápas, jeden z nejtěžších po Nymburku. Musím kluky pochválit, že ho zvládli se ctí. Kdybychom lépe pokryli rychlý protiútok Pardubic, mohli jsme sahat po výhře. Bylo tam příliš mnoho jednoduchých košů soupeře, my jsme se naopak na každý nadřeli. V čem jsme měli smůlu, to byly odražené míče. Ve vzduchu létalo asi 10 bodů, když se naši hráči třeba srazili, a soupeři dávali jednoduché koše. Těch situací tam bylo minimálně pět a při skore o 12 bodů je tento rozdíl smrtelný. Pardubice ukázaly svou kvalitu, přechodovou fázi mají propracovanou a těžko se to brání. Mají ve své středu tři osobnosti, zahraniční hráče, kteří měli poslední střely skoro s klaksonem a proměňovali je. V klíčových fázích uhájily Pardubice náskok. Já jsem však rád, že jsme soupeře donutili hrát s tou nejlepší sestavou až do konce, a mladí hráči hostů se dostali do hry až na poslední vteřiny, což je dobrá vizitka pro náš tým.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Utkání by se dalo shrnout jako bez obran, byly to trošku útočné manévry. Jsme rádi za výhru, jakákoli výhra venku je v tomto systému cenná, protože týmy mají čas se připravit na jedno utkání týdně. Měli jsme velmi dobrou přechodovou fázi, dali jsme 29 bodů z protiútoku, což chceme. Nedařil se nám ale návrat do obrany, kdy jsme se zapomínali v útoku a dostali moc laciných košů. Když jsme bránili jako tým, dokázali jsme si získat náskok, hlavně ve 3. čtvrtině, kdy jsme domácí udrželi na 14 bodech. Ovšem 22 a 25 bodů ve druhé a čtvrté čtvrtině je moc, toho se musíme vyvarovat.“

Palyzovu show zničil Vyoral

Prostějovský snajpr Lukáš Palyza nemohl dát týmu víc. Jeho fantastických 30 bodů ale v Děčíně stáhlo ke dnu 18 ztrát hostů (7 Norwa) a o zbytek se postaraly domácí trojky (20/10 ku 15/5) a šestky (31/22 ku 14/11). Jmenovitě pak v děčínském dresu vládli Pavel Houška (21+7 doskoků, trojky 4/4) a rozehrávač Vyoral (22+6 asistencí, trojky 6/3, 7F+, TH 10/9 za 29 minut), který povstal po třech hluchých zápasech velkolepým způsobem. Byl to ovšem druhý playmaker Šiška (7+4 asistence), kdo se při výhře 90-76 dostal za svých 22 minut jasně nejvíc do plusu (23).

Válečníci před 1000 diváků vyskočili přes ztráty soupeře už v první čtvrtině do vedení 24-13. V poločase se na vývoji utkání moc nezměnilo (41-32), ovšem ve třetí části Orli začali manko zkracovat a ještě po 29 minutách byli při 25 bodech Palyzy zpět jen těsně (59-56). Pak ale přitopil pod domácí kotel 9 body v řadě Pavel Houška a Prostějov už neměl další zbraně, kterými by dostal rozdíl na nějakých pět bodů a dal tak ARMEX pod větší tlak.

Tři další střelci Hanáků se dostali do dvojciferných bodů, ale týmu stále chybí produkce obvyklého bodového úderníka Slezáka.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Domácí byli po většinu času lepší a vedli. My jsme jim k tomu v první půlce nahrávali spoustou faulů a ztrát, které nás oslabovaly a posilovaly Děčín. Neměli jsme taky vůli jít na útočný doskok, ale tohle jsme ve druhé půli zlepšili. Ztráty jsme však omezili jen málo, a v rozhodujícím okamžiku jsme vždy nějakou vyrobili. To nás stálo pohodu a šanci víc si v útoku věřit. Bylo to z naší strany takové upachtěné, sice se dařilo Lukáši Palyzovi, ale byl na to sám a mnohdy to bylo na hraně možností, že dal koš. Ostatní se tím pádem ale nedostali příliš do hry. Ve třetí čtvrtině jsme byli pomalejší v obraně a trestal nás Pavel Houška. Závěrečné skore vypadá skoro hrozivě, ale to zavinilo až pár trojek Vyorala přes ruku obránce a do jeho obličeje.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Byl to náš nejlepší (letošní) výkon proti velmi kvalitnímu týmu, jakým Prostějov bezesporu je. Od začátku jsme hráli velmi disciplinovaně, protože jsme před zápasem dlouho mluvili na téma míčové ztráty, selekce střel a podobně. Dobře jsme týmově bránili a celkově jsme nepustili Prostějov k nějaké extra souhře nebo pozicím, které potřebuje. Chvílemi to vypadalo, že hrajeme proti Lukáši Palyzovi, že to je souboj Děčín - Palyza. Klobouk dolů před jeho fenomenálním útočným výkonem. Ale je to vlastně takový evergreen, protože on se proti nám dokáže vždy namotivovat a předvést mimořádný střelecký výkon. A tohle drželo Prostějov ve hře. Trošku mě mrzí, že jsme si pokazili první poločas nekoncetrovaným vstupem do toho druhého, kdy jsme Prostějovu dali šanci, aby se nadechl a dotáhl na dva body. Pak nás ale podržel Pavel Houška, který proměňoval střely z dálky. Prostějov nás také zlobil na doskoku, ale koncovku jsme už kontrolovali. Přesto jsem si vzal dva timeouty, protože jsme chtěli hrát na skore. Plus čtrnáct je dobrý výsledek. Je to zasloužená výhra, protože jsme vedli třicet sedm minut.“

Marek Souček (centr Orli Prostějov): „Mně osobně přišlo, že jsme prohráli na doskoku a měli jsme víc ztrát, ale nakonec byly tyto statistiky vyrovnané. Domácí vedli a pohlídali si to. Vždy, když jsme se dostali na dostřel, trojkou nebo dvojkou si vedení pohlídali. Před svými diváky zahráli v pěkné atmosféře dobře.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Jsem rád, že se nám povedl chytit začátek utkání, ale vstup do druhé půle byl špatný a máme se na co zaměřit. Myslím, že utkání v Prostějově bude hodně těžké.“

Tuří apokalypsa posledních 10 minut

Ta jedna čtvrtina zdevastovala celou jejich defenzivní reputaci. V očekávaném duelu druhé (opavské) se třetí (svitavskou) obranou ligy svítilo po 30 minutách na tabuli pro Tury nadějné skore 71-63. Závěrečné dějství se však pro hosty změnilo v apokalypsu – tato herní sekvence s 6 ztrátami „kameníků“ skončila 30-10, Slezané tu vysázeli 5 ze svých 15 trojek (z 29 pokusů) a spíše sváteční střelec Kvapil explodoval 10 ze svých 17 bodů. Konečné skore znělo 101-73, což dosvědčilo 920 fanoušků.

Opavskou ofenzivu v celém utkání vedle Kvapila nabíjela i tříčlenná baterie Gniadek (19), Jurečka (17, trojky 10/5), Šiřina (17+7 asistencí). Druhý rozehrávač Kouřil pak všechny zásoboval 10 asistencemi. Vedle 24bodového deficitu v trojkách výškové Tury srazily i slabé doskoky (33-31) nebo 11 minutých šestek. A jejich náhradníky ti domácí přestříleli jasně 52-33. Tým měl jen tři výraznější střelce v Bannisterovi (15+8 asistencí), Roseboroovi (13+8 doskoků) a Maysovi (12).

Opava udeřila poprvé hned na začátku a za 8 minut vedla po 6 trojkách 25-9. Jenže Tuři se v mžiku dostali na pár bodů a pak až do konce třetí čtvrtiny nepustili domácí dál než na 14.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Svitavy nejsou vůbec špatným týmem, což dokazovaly po tři čtvrtiny utkání. Nám se podařilo v desetičlenné rotaci udržet energii po celých čtyřicet minut. Vysoká úspěšnost trojkové střelby a zlepšené doskakování ve druhé půli dnes rozhodly.“

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nepochopitelné selhání v obraně ve čtvrté čtvrtině rozhodlo o vysokém vítězství Opavy. Nezačali jsme dobře, ale postupně jsme se dostávali do utkání a byli domácím docela vyrovnaným soupeřem. Závěr nám ale hrubě nevyšel.“

Martin Vaňák (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Mysleli jsme si, že dobře bráníme, ale dnes to pravda nebyla. Neubránili jsme střelbu Opavy a prohráli doskoky, což při výšce naší sestavy není dobré.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „To, že jsme dnes točili deset hráčů, rozhodlo. Přidala se vysoká úspěšnost střelby a je tady výhra téměř o třicet bodů.“

Pecka znovu udeřil. S Bosákem i Gloverem

Pandy už umějí vyhrávat i venku. A s bilancí 4-4 nyní o jedinou výhru zaostávají za čtvrtým místem. Playmaker Showron Glover při absenci Šotnara (navíc chyběl další guard Igrutinovič) vydržel v Brně nekonečnou 40minutovou šichtu, již proměnil v 19 bodů i 12 asistencí, a v pouze sedmičlenné rotaci jej obr čísly mocně doplnil i guard Bosák (23) a ještě plodněji nejužitečnější hráč ligy Pecka (25+13 doskoků), který všechny své body měl na kontě už za stavu 61-66 na startu poslední čtvrtky.

A byl to právě letošní severní fantom, který ve třetí čtvrtce ze stavu 49-51 utrhl tým do vedení 49-60, z nějž Pandy vyžily až do konce utkání, byť se o to musel 12 body ve čtvrté čtvrtině přičinit Bosák. Jeho tým výhru 77-83 získal hodně díky vládě na doskoku (27-41) a také zásluhou trojek (4-8).

Brňané měli před 375 diváky hned pět dvojciferných střelců, mezi nimiž se 18 body (s 8 doskoky) zviditelnil Simpson a 17 body křídelník Pumprla, který si udělal osobní rekord v NBL. Nová posila na pivotu Cedrick Turman zapsal 10 bodů a 2 doskoky za 21 minut. Na prvních 8 minut sezony se objevil ve hře rozehrávač Kozina.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Jeli jsme sem trochu nervozní, protože se nám v pátek zranil Luka Igrutinovič, což bylo vidět v první čtvrtině. Nebyli jsem doteď schopni vyhrát venku (prohry o 3 v Prostějově a v Pardubicích). V Brně jsme věděli, že vyhrát musíme, přijeli jsme sem v roli favorita. Ty dva body pro nás byli proti nekompletnímu Brnu povinností. V prvním poločase jsme poztráceli snad 11 míčů, což je pro nás typické, zejména v situacích 1 na 1, 3 na 1, 3 na 2, což řešíme bohužel ztrátou. Ve druhém poločase jsem již toto eliminovali. Hra Brna na útočné polovině je trochu netypická, disponují obrovskými pivoty a další 4 hráči hrají zvenku. Soustředili jsme se na pokrytí střelců Siandinoviče a Zachrly. Vyhráli jsme zde o 6 bodů a já jsem za to moc rád, doufám, že z nás už spadne deka z venkovních zápasů.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Po trénincích během týdne jsem měl pocit, že to dnes bude trochu jiný zápas. Naše opory ale nezahrály tak, jak jsme čekali, nedařilo se nám hrát s energií v obraně, ani při přechodu do rychlého protiútoku. Byli jsme v útoku pomalí, neposílali jsme si dostatečně míč, a proto jsme zápas ztratili. Beru absolutní zodpovědnost za výsledek a děkuji fanouškům, že nás znovu přišli podpořit. Slibujeme, že od nás uvidí i lepší výkony.“