Výhra uprostřed smutku a sokolí sláva v baráži

ECHO SEMIFINÁLE 3 A ZÁVĚRU BARÁŽE Nymburk exkluzivní poslední čtvrtkou získal ve třetím semifinálovém klání na kurtu Olomoucka třetí vítězství. Neměl z něj však žádnou velkou radost. Už po pár minutách totiž ztratil vážně zraněného power forwarda Martina Kříže, jejž zároveň ztratila i česká reprezentace. Na jak dlouho, není zatím jasné, ale s přetrženou achilovkou mu hrozí, že přijde o světový šampionát. I poslední tým letošního pořadí NBL Hradec Králové počítal v rozhodném duelu celé své sezony podstatné absence, přesto po zdolání vítěze první ligy GBA v závěru baráže slaví záchranu mezi elitou.

Sokoli slaví udržení NBL!

Královští sokoli přežili nejnervnější dvě hodiny celé sezony. V pravý čas dokázali „shodit rez“ z měsíční zápasové pauzy, která byla znát v sobotu v jejich prvním barážovém střetu proti Jindřichovu Hradci, a v závěru klíčové nedělní bitvy o všechno se s domácí GBA Europe dostali už bezpečněji nad potřebný šestibodový rozdíl, který tým v posledních minutách udržel. V posledním duelu barážového turnaje v pražských Stodůlkách, který by ještě za pětibodové porážky vystřelil do nejvyšší soutěže GBA, zvítězili 94-82 a udrželi si tak příslušnost ke Kooperativa NBL pro druhou sezonu v řadě.

Fantastickým výkonem při absenci Candy s Hamplem v dresu vítězů zazářil především playmaker Stamenkovič, který zaznamenal dokonce triple double za 21 bodů, 15 asistencí a 11 doskoků! Velkou produkci přidalo i slovenské podkošové duo Lošonský (24+8 doskoků) - Sedmák (20+9 doskoků). GBA (opět bez týmového top skórera Killey-Jonese) tak nestačily ani dvojciferné příspěvky Sisoha (20), Pekárka (16+12 doskoků), Konontšuka (15) a Novotného (14). Výhru na stranu Hradce převážily doskoky (50-37, v útoku 14-9) a body zpod koše (40-24).

Sokoli zápas v prvních pěti minutách odzátkovali trhákem 17-7 s 10 body Sedmáka a celkem 4 trojkami týmu. Po 14 minutách vedli už 41-25 a mladíci z GBA nestíhali především v obraně. Favorit i dál udržoval většinou naddesetibodové vedení, jenže v úvodu čtvrté části Pražané taženi Pekárkem a Sisohem stáhli až na 72-67. Hradec však v rozhodných okamžicích přitvrdil na útočném doskoku a za ztrát soupeře se vrátil na dvojciferný náskok (83-72). GBA se ještě dvakrát přiblížila na osm až devět bodů, ale Lošonský a také Stamenkovič svou trojkou pak zasadili vítězi první ligy klíčové údery.

Šach mat čtvrtou čtvrtinou

Mistrovi stačilo nasadit skutečně mistrovskou formu v jedné čtvrtině – v té nejdůležitější. Po 30 minutách zatěžovalo jeho útočnou činnost obří břemeno 17 ztrát. V poslední desítce ale jako když utne, Nymburk už nepřišel ani o jeden míč, dějství ovládl na palubovce Olomoucka 12-25 a to mu stačilo ke třetímu vítězství v semifinálové sérii (76-85). Šlo už o jeho 54. ligovou výhru v řadě a v této sezoně tak zůstává i nadále neporažen. Naopak Hanáci nevyužili svou další šanci nad obhájcem trofeje uspět.

I když se to za vedení domácích 40-38 nezdálo, na výsledek založila už první půle, v niž jejich kompletní základní pětice (opět pod košem s Petrem Bohačíkem) strávila na kurtu nejméně 15 minut, a to se někde postupně muselo projevit. Lídra týmu Douglase navíc tížily stejně jako prvního playmakera hostů Lawrence 3 fauly, což ale byla větší rána pro výrazně úžeji rotující Hanáky.

Šest ztrát mistra (polovinu Jaromír Bohačík) už v první čtvrtině (a dokonce 11 do půle, což je jeho nové maximum v sérii) založilo na výbornou a pod koš zacentrovanou úvodní pětiminutovku domácích (19-8), když o prvních 13 bodů se postaralo duo Douglas (měl tu 9 ze svých 16 bodů) – Dunans. Jenže pak domácí vlastními ztrátami pustili soupeře zpět a Nymburk v závěru druhé čtvrtiny dorovnal skore.

Ve třetím dějství domácí ještě udržely ve hře shodně dvě trojky Petra Bohačíka i Dedka, stejně jako šest ztrát hostů, ale v poslední čtvrtině, do níž už se 4 fauly vstupoval Douglas, již hosté šli nekompromisně pod koš, první tři minuty jim patřily 0-9, 5:41 do konce se navíc za stavu 67-73 technickou chybou vyfauloval domácí Douglas, který odehrál jen 21 minut, a poté naděje Hanáků ještě ponížily trojky Lawrence (stejně jako Davis, Pumprla a Wright dohrával se 4 fauly) a skvělého Pumprly. Poslední šanci dal domácím Dunans snížením na 76-81 90 sekund do konce. Jenže pak profičel do koše Pumprla a Wright už skore definitivně uzavřel.

Vítěze vedli Jaromír Bohačík (15+7 doskoků), Pumprla (15+5 zisků), Wright (13+7 asistencí), Martin Peterka (11+6 doskoků), Lawrence a Davis (po 10), jen 10 minut s pěti fauly stihl pobýt na kurtu veterán Benda. Za z pole jen 37procentní domácí se prosadili Douglas (16), Pelko (14+9 asistencí a 6 doskoků), Petr Bohačík (13+7 doskoků), Dunans (13) a Palyza (12). Mistrovi patřily body zpod koše (28-44), doskoky (37-45, v útoku 13-14, body z druhých šancí 8-14) a body laviček (8-50).

Pro tým Nymburka ovšem radost z výhry zcela překrylo vážné zranění power forwarda Martina Kříže, jemuž po třech minutách hry jeden z protihráčů neúmyslně přišlápl patu, Kříž upadl a výsledkem byla přetržená achilovka. Mimo hru nyní bude několik měsíců a s největší pravděpodobností tak přijde i o zářijové mistrovství světa, které pomohl v kvalifikaci vybojovat.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Především chci popřát rychlé uzdravení Martinu Křížovi. Je vždy nepříjemné, když hráč ukončí sezonu takto. Už se nám něco takového stalo podruhé. Doufám, že bude brzy v pořádku. To je důležitější, než cokoli jiného, co se dnes stalo. Nehrál se hezký basketbal. Bylo tam hodně taktiky, trenéři se snažili najít vhodné sestavy a využít slabiny soupeře. Pro diváky to nebylo pohledné. Olomoucko opět ukázalo, že je velmi dobrý tým a jsme rádi, že jsme zvítězili. Teď musíme obnovit síly a být připraveni na další zápas.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Také chci popřát Martinovi Křížovi, aby to nebylo tak špatné, jak to vypadá. A aby se brzo vrátil. Nymburk odehrál poslední čtvrtinu zkušeně a nám došly síly. Stejně jako v Nymburce jsme nakonec prohráli. Chtěli jsme hodně vyhrát, dali jsme do toho maximum, ale těžko se hraje s týmem, který má osm reprezentantů a čtyři Američany. Nemají slabinu. Velký rozdíl byl v tom, že jejich lavička dala o 42 bodů víc než naše. V pondělí se budeme snažit alespoň jednou vyhrát a vrátit se ještě do Nymburka.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Zase jsme špatně začali, to nás trápí celou sérii. Na to se musíme více zaměřit a v pondělí konečně snad začneme dobře. Nebylo to moc pohledné utkání. Bylo vyrovnané. Ve čtvrté čtvrtině jsme to urvali, dali jsme nějaké koše z pick-and-rollu a vyhráli. Za to jsme rádi, protože Olomoucko hraje opravdu dobře. V pondělí nás zase čeká těžké utkání.“