Vyoral mistrem neskutečného dramatu!

ECHO SOBOTY V NBL Jednoznačně nejzajímavějším představením sobotního programu 1. kola nadstavby byl nekonečný duel v Děčíně, kde domácí zdolali Opavu až ve druhém prodloužení! Druhý zápas A1 byl jasnější, když si Nymburk bez problémů poradil s Kolínem. V A2 zopakovala Ostrava stovku, kterou Lions nastřílela už před dvěma týdny na konci základní části, a Brno zdolalo prostějovské Orly, kteří padli již posedmé v řadě.

SKUPINA A1
Vyoral chladnokrevným čarostřelcem!

Nekonečné drama pro Válečníky! Neuvěřitelnou podívanou předvedli hráči Děčína a Opavy divákům v ARMEX Sportcentru. Extrémně vyrovnaný duel dospěl až do druhého prodloužení a v něm nakonec domácí uhájili svou palubovku těsným skore 112:109.

Začátek vyšel v zóně často bránícím hostům, kteří drželi mírné vedení a dotáhli ho až do konce první desetiminutovky. Druhé období ale patřilo domácím Válečníkům, kteří otočili a do přestávky šli s náskokem. Nerozhodla ani třetí čtvrtka, po které se oba týmy srovnaly na 61 bodech. Ve čtvrté čtvrtině to vypadalo, že zápas ovládnou domácí, kteří vedli dvě a půl minuty před koncem o sedm bodů, ale Šiřina s Jurečkou snížili a Kouřil těsně před koncem srovnal trojkou přes obránce na 86-86, čímž zařídil prodloužení. Hosté si ve druhé půli pomohli hned 6 trojkami.

První nastavená pětiminutovka přinesla bitvu o každý bod, ve které měli mírně navrch hosté. Ti měli na rozdíl od čtvrté čtvrtiny v poslední minutě náskok a byli blízko výhře, ale Vyoral trojkou pár vteřin před koncem srovnal a poslal zápas do druhého prodloužení. Hlavní rozehrávač Děčína v prvním prodloužení dal osm bodů včetně dvou trojek.

V druhém prodloužení už se hrálo opatrněji a skore nepřibývalo jako v prvním nastaveném čase. Minutu a půl před koncem srovnal hostující Blažek na 107:107 a napětí vrcholilo. Z dalšího útoku poslal Děčín do vedení Houška střelou ze střední vzdálenosti, ale na druhé straně rychle srovnal Gniadek. Pak Pomikálek ztratil míč, ale Kouřil svou trojku neproměnil. Rozhodnutí přinesla až v úplném závěru dalekonosná trojka Vyorala, na kterou už hosté neměli čas odpovědět.

Zápas, který byl jedenadvacetkrát vyrovnaný a třiadvacetkrát se měnil vedoucí tým, rozhodovaly maličkosti. Opavě nestačilo ani třináct úspěšných trojek, protože Děčín byl mírně lepší na doskoku a výrazně lepší v úspěšnosti dvojek (62 procent ku 52). Domácí Válečníky (bez centra Jakuba Houšky) táhla čtveřice hráčů, tři z nich se dostali dokonce přes dvacet bodů. Nejlepší byl s 26 body Pavel Houška, 23 bodů dal Bažant a 21 Pomikálek, na osmnáct se dostal hrdina domácích Vyoral. Nejlepším ze šesti dvouciferných střelců hostů byl Šiřina s 20 body (+17 za 27:22), Martin Gniadek přidal 17 bodů a devět doskoků, přičemž už v 25. minutě měl 4 fauly.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes to byl pěkný a dlouhý zápas. K vidění byly super individuální výkony a tři šťastné střely. Od začátku jsme chtěli zabránit Děčínu v útočném doskoku, což se v první čtvrtině nepovedlo, protože jich měl šest. Věci, které se dějí na konci zápasu nebo v prodloužení, jsou vidět nejvíc, ale já jsem viděl, že jsme naší nekoncentrovaností neměli neutrální míče a dělali zbytečné ztráty. Naštěstí v závěru základní doby přišla naše šťastná trojka. Jinak to byl pěkný zápas v krásné atmosféře, bohužel pro nás se smutným koncem. Ale klukům jsem řekl, že se nemají zač stydět a mají dát hlavy nahoru. Naše forma jde nahoru a uvidíme, co z toho vytěžíme.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji Opavě za předvedený výkon. Dnes to byl neskutečný večer, protože oba týmy ukázaly, proč se dostaly do skupiny A1. Kdyby se udělal sestřih některých akcí, mohl by směle konkurovat NBA. V závěru normální hrací doby jsme zápas dostali zbytečně do prodloužení, protože jsme udělali dvě tři chyby a dostali těžkou trojku Kouřila přes Pavla Houšku. V prvním prodloužení se Opava dostala do lepší výchozí pozice, ale oplatili jsme jí stejnou mincí. Ve druhém prodloužení už bylo vidět, jako toho mají oba týmy plné zuby, ale snažily se a zasloužit by si vyhrály oba. Děkuji všem fanouškům, že nám pomohli.“

Filip Zbránek (křídlo BK Opava): „Utkání bylo pro diváka určitě atraktivní, bohužel pro nás se smutným koncem. Rozhodovaly maličkosti, jednou z nich bylo osm našich nedaných šestek.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Byl to krásný zápas pro diváky, těžké střely, fyzický basketbal a hrálo se rychle nahoru dolů. Ani jeden tým si nevytvořil vetší bodový náskok a závěr byl spíše o vůli a šťastných střelách.“

Nymburk bez větších problémů

Nymburk doma vítězí tradičně bez problémů a stejně si počínal i na úvod nadstavbové skupiny A1 s Kolínem. Zápas byl v poločase rozhodnutý a obhájce titulu nakonec zvítězil 90:57. Hosté drželi kontakt osm minut, když dvě minuty před koncem první čtvrtky vedli 12:14, ale následujících 150 sekund prohráli 12:1 a od té doby měl favorit zápas pod kontrolou a uštědřil Medvědům pátou porážku v řadě.

Ještě na úvod druhé čtvrtiny po dvou rychlých trojkách hostů byl rozdíl šest bodů, ale pak se vrátilo vše do jasných kolejí. Poločasový rozdíl byl 23 bodů a po přestávce už si vydatně zahrály obě lavičky. Na hřiště vyběhli všichni hráči napsaní na soupisce a jen po jednom hráči z každého týmu nedokázalo skórovat.

Jasným lídrem Kolína byl Kerr se 14 body a 13 doskoky, nikdo jiný se nedostal přes deset bodů, když hosty zradila střelba. Kolínští proti nátlakové obraně proměnili pouze lehce přes 30 procent svých pokusů. To domácí sázeli střely z dlouhé i blízké vzdálenosti, dali deset trojek a měli jedenadvacet asistencí. Šest borců ve dvouciferných číslech vedl patnáctibodový Allen.

SKUPINA A2
NH znovu za sto

Ostrava ukázala, že to doma na Lions umí, když proti nim podruhé během čtrnácti dnů předvedla skvělý střelecký výkon a dva body po výhře 101:83 zůstávají doma. Ostravští nakročili k výhře hned skvělou první čtvrtinou a od té doby se neohlíželi zpátky. Domácí skórovali prvních deset bodů zápasu a udali ráz tomu, jak se bude večer vyvíjet. Náskok narostl až na šestnáct bodů a skore Ostravy se zaseklo na třicítce po deseti odehraných minutách.

Ve druhé čtvrtině se hostům podařilo zastavit střeleckou lavinu NH, ale rozdíl se jim nedařilo snižovat, protože jinak velmi dobrý útok Lions se nemohl chytit. Obávaná ofenziva Jindřichova Hradce se rozjela po přestávce, když za druhou půli nasázela 51 bodů, ale blíže, než na devět bodů se hosté nedostali, a když si nechali dát za dvacet minut druhé půle dokonce třiapadesát bodů, nemohou se moc divit, že odjíždějí z Ostravy s druhou inkasovanou stovkou za čtrnáct dnů a druhou porážkou.

Klíčovým faktorem utkání byla obrana, protože Lions velmi dobře stříleli (50 procent z pole), dali deset trojek a málo ztráceli míče (deset ztrát oproti šestnácti Ostravy), ale dovolili soupeři proměnit dokonce 57 procent svých pokusů, dát třináct trojek a ještě byli přeskákáni 40:21 (14 útočných doskoků domácích).

Střeleckým lídrem šesti dvouciferných borců domácích byl osmnáctibodový forvard Kevin Mays, po sedmnácti bodech přidali Petr Bohačík a Deshawn Painter. Nový srbský rozehrávač Svetozar Popovič, který přišel nahradit Guercyho, stihl za 18 minut 5 bodů a 3 asistence a byl +3. Lions nestačilo 28 bodů skvělého Brookse (trojky 6/5), který však neměl výraznější podporu svých spoluhráčů.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pro nás důležitá výhra. Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, dali jsme nějaké trojky, vedli jsme asi 12-0 a odehráli jsme výbornou první periodu. Pak jsme trochu polevili a soupeř nám dal nějaké trojky. V šatně jsme kluky upozorňovali, že budou kousat. Po poločase se hostům rozjel Brooks, který dával střely přes hráče, ale chvála Bohu, že jsme nezpanikařili a dovedli jsme to do vítězného konce.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Historie se opakuje. Průběh byl stejný jako před dvěma týdny, skoro i výsledkově. Drtivý nástup domácích, kdy nejsme v úvodu schopni v útoku vůbec nic předvést, což proti týmu, který dobře posílil, nelze. Hrajeme bez rozehrávače a bez centrů. A budeme to mít v závěru sezony hodně těžké.“

Brno vítězí podruhé za sebou

Sedmou porážku za sebou si připsali hráči Prostějova. Neuspěli ani na palubovce poslední týmu tabulky, když celý zápas prohrávali (až o sedmnáct bodů), a nakonec padli 86:77. Brňané se od úvodu ujali vedení, vedli v první čtvrtině 20:12 a drželi mírné vedení. Nad deset bodů náskok narostl v úvodu druhé desetiminutovky, když se začal více prosazovat domácí playmaker Ware.

Po přestávce Prostějov zabral a dostal se na rozdíl čtyř bodů, jenže v tu chvíli se chytil domácí rozehrávač Kozina a pomohl Brnu znovu získat dvouciferné vedení. Poslední čtvrtina byla ve znamení pokusu hostí o obrat, který byl ale neúspěšný. Nejblíž byli šest a půl minuty před koncem po koši Simmonse na šestibodovém rozdílu. Zkušené domácí opory Křemen s Tomancem ale odpověděly trojkami a závěr si Brno pohlídalo.

Domácí dokázali dát dvanáct trojek, i když na ně spotřebovali 32 pokusů. Hosté byli lepší z dvojek (49 ku 55 procentům), ale ztratili 18 míčů a nechali Brnu šestnáct útočných doskoků. Šest dvouciferných střelců vítězů vedl Ware s 18 body, mladík Kozina se blýskl 15 body. I nejlepší střelec Orlů měl na kontě 18 bodů a to Marek Sehnal, po šestnácti přidali Jacobs se Simmonsem. Navrátilec do prostějovského dresu Dylan Talley zapsal v obnovené premiéře 10 bodů, 5 doskoků a 4 zisky za 29 minut (-10).

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): „Brno hrálo lépe než my, dalo více bodů zpod koše, spoustu bodů z druhých šancí po útočných doskocích, kterých mělo dohromady 16. My jsme nebyli schopni poslat si míč, a když už jsme jej poslali, tak jsme nevystřelili. Byli jsme jaloví, na rozdíl od Brna, které, když jsme se dostali v druhé půli na dostřel, nás hned potrestalo. Vyrovnali jsme se na ztráty, ale ne na počet vystřelených trojek, hráli jsme pomalu, nevyhověli jsme si. Byli jsme měkcí, pomalí v okolí koše, odkud jsme dostali skoro 40 bodů.“

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „Kontrolovali jsme celé utkání, i když jsme nebyli připraveni na tolik zónové obrany, kdy jsme byli moc statičtí. V druhé půli jsme nedodrželi plán dovolit soupeři jen 18 bodů za čtvrtinu, což musíme zlepšit. Hráli jsme ale jako tým, chtěli jsme výhru víc, než soupeř.“