Vyoral pětkrát ztratil, přesto znovu udeřil

ECHO 10. KOLA Luboš Stria vysílal zabijácké trojky, přesto to byl opět playmaker Tomáš Vyoral, kdo v koncovce rozhodl mega bitvu o první místo na pardubických prknech, a postaral se tak už o osmou výhru Válečníků v řadě. Opava se v Ostravě nechala fyzicky přetlačit, přestaly jí padat trojky a po 22 ztrátách padla s jen 56 vstřelenými body. Kolín bez Bojana Bakiče jen tak tak přemohl Brno, jež skvěle 31 body podržel Andell Cumberbatch. Mizérie Lions se v Ústí i přes 31bodovou explozi Stephona Lamara protáhla už na 7 porážek, o což se měrou vrchovatou zasloužil MVP Jan Jiříček. A Orli měli přetěžkou šichtu se Sovami, jimž chyběl playmaker Lukáš Feštr, a nakonec se musely sklonit před ostrostřelcem Pavlem Slezákem.

22 ztrát Opavy a koncovka pro NH

Severomoravské derby dospělo až do strhující koncovky poté, co většinu utkání vedli o pár bodů hosté z Opavy. Ti se však za vedení 54-55 zasekli a poslední tři minuty vsítili jeden jediný bod. NH už pak na nic nečekala – po koši Kerra přidal dva trestné hody Číž a po Blažkově snížení jednou šestkou přihodil ještě jeden trestný bod opět Číž. To chybělo za stavu 59-56 do konce 21 vteřin a přišel čas poslední opavské zteče.

Šiřina však minul trojku a po útočném doskoku se se stejnou potázal Gniadek, aby po dalším útočném doskoku sebral Jurečkovi míč Kerr a Bohačík z trestných hodů účet zápasu uzavřel.

Favorizovaní hosté, jejichž soupiska se jen hemží ostravskými rodáky, se potopili 22 ztrátami, z nichž jen rozehrávač Šiřina zapsal 7. Jeho týmu nepomohla ani širší rotace (9 ku 7) a 8 trojek z 34 pokusů. Opava měla jen 55 pokusů z pole a nespasila ji tak ani výtečná úspěšnost dvojek (21/12). Domácí posbírali o 6 dvojkových tref víc a k tomu přidali dvojnásobný počet trefených šestek (16 ku 8), jež hrály stěžejní roli. Při poměru útočných doskoků 16-13 měla nemalou důležitost i bilance bodů z druhých šancí (13-4).

Vítěze, kteří vyhráli druhý poločas 33-23, potáhl kvartet Bohačík (15), Číž (13), Hooker (11) a Kerr (10+10 doskoků).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Bylo to derby se vším všudy. Výborná kulisa, boj o každý míč. V prvním poločase nám dělal problém pivot Kramný, který nám dal tři trojky v řadě. Mně vadilo, že ty takzvané "mrtvé" balony nebyly naše. Na to jsem svoje hráče upozorňoval, že v případě, kdy nemáme balon, tak nejdeme do protiútoku. Pak jsme to odbránili, dostali jsme 56 bodů, což je fantazie, a za obranu klukům gratuluju. Řekli jsme si, že když ubráníme rozehrávače Šiřinu, tak vyhrajeme. A to se i povedlo."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Domácí předvedli velice bojovný výkon a zaslouženě vyhráli. Bojovalo se o každý centimetr palubovky, o každý odražený balon. Bylo to derby se vším všudy. My jsme se možná dostali trochu do trháku, tím, že jsme trefili něco z dálky. Ve druhém poločase to soupeř zatáhl a u nás pak bylo jen otázkou času, zda se trefíme, nebo ne. K těm 6 trojkám z prvního poločasu jsme už ale přidali jen dvě, i když jsme na to pozice měli. Řekli jsme si, že nesmíme nechat soupeře útočně doskakovat a v rozhodujícím momentu nám Kerr dvakrát doskočil míč v situacích, kdy je to plus minus o bod. Navíc jsme měli 22 ztrát, což nechápu. Byly to ztráty typu, kdy si někdy myslíme, že míč máme, ale nemáme ho.  A s tím se teď potýkáme. Pak se potýkáme s tím, že pokud se do nás soupeř tlačí fyzicky, tak nemáme tak odolné hráče. Pak ustupujeme a vyklízíme pozice. O tom nás přesvědčil i domácí zápas s Děčínem."

Famózní Cumberbatch byl příliš sám

Mmcité, věrno tradici posledních zápasů, vzdorovalo dlouho předlouho i v Kolíně. Nejdřív přestálo úprk Medvědů na 27-15, jejž ve druhé části táhli Skinner s Horákem, aby křídelník Cumberbatch, autor 31 bodů, téměř sám obrátil na 31-38.

Mmcité ještě ve třetí čtvrtině vedlo 36-41, ale pak si Allen s Vocetkou vzali na starosti nový kolínský nápor. Když skončil, vedli domácí po 33 minutách 62-50 a už se nedívali zpět. Druhý poločas ovládli 41-27.

Při 19 brněnských ztrátách měli Medvědi o 14 pokusů z pole navíc, v kulise 580 byli lepší o šest dvojek a jejich šiky vedli při absenci Bakiče Horák (16, MVP utkání), Skinner a Vocetka (oba 15). Na straně hostů zůstal Cumberbatch příliš osamělý, nejblíž mu byl s 12 body Nehoda.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Pro nás to nebyl jednoduchý zápas, protože jsme věděli, že jsme zůstali na nějakou dobu bez Bojana Bakice a to špatně působilo na hráče, protože to je hlavně v útoku jednoznačně největší opora a nejzkušenější hráč. Bylo to vidět, že jsme se celou dobu hledali a měli jsme obrovské výkyvy. To jsme ale čekali, protože Hunt, náš první rozehrávač byl zraněný skoro měsíc. Karel Aušprunk taky není ještě připravený nastoupit na sto procent. My jsme chtěli jen zvítězit a ne podat náš nejlepší výkon. Takže cíl jsme splnili a taky musím říct, že Brno hraje od začátku sezony bez svého prvního rozehrávače Šotnara, což také bylo znát. My jsme hlavně sázeli na to, že ti mladí rozehrávači to neodehrají. Samozřejmě nás překvapil Cumberbatch, který dal 30 bodů a zlobil nás nejvíc. Jsem spokojený s obranou, kde jsme dostali jen 65 bodů. Brno střídalo tři druhy obran a našim hráčům trvalo nějaký čas, než se přizpůsobili, což zapříčinilo výpadek ve druhé čtvrtině."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Gratuluju Kolínu k upracovanému vítězství. Bohužel, my jsme si zápas prohráli sami ve druhém poločase svou nedisciplinovaností v útoku a špatnou produktivitou, protože když máte 19 ztrát a převážná část jich je právě ve druhém poločase, Kolínu jsme víceméně nabídli, aby skóroval z jednoduchých protiútoků právě po našich ztrátách a ještě tak strašných ztrátách, které nebyly vůbec vynucené obranou. V první půlce jsme ale plnili přesně to, co jsme si řekli, tedy že budeme střídat obrany a hrát rychlý protiútok. Se stejným úmyslem jsme šli do druhého poločasu, ale bohužel nás zklamal výkon podkošových hráčů. Michal Norwa měl brzo pět osobních chyb, do hry se špatně zapojil Ivoš Prachař a nešlo to ani našemu třetímu pivotovi Egwuonwuovi. A v tom okamžiku nemůžete spoléhat na dva mladé rozehrávače, kteří to mají odehrát, když jim je oběma 19 let. Bodový příděl potom zůstal jen na jednom cizinci a to je opravdu na Kolín v domácím prostředí, kde je silný, málo. Nemůžu se však ubránit dojmu, že Kolín nepředvedl dobrý výkon a my jsme mu to darovali."

Lee Skinner (power forward BC Geosan Kolín): "Hráli proti velmi dobrému, silově vybavenému soupeři. Začali jsme dobře, ale museli jsme být trpěliví. Nakonec jsme dali víc těžkých střel. Bylo to dobré utkání a myslím, že jsme předvedli dobrý týmový výkon."

Martin Vyroubal  (rozehrávač mmcité Brno): "První poločas jsme odehráli velmi dobře, bohužel do druhého jsme nastoupili a hned jsme udělali několik zbytečných ztrát, což podle mě rozhodlo. V závěru nám pak Kolín odskočil a my už jsme nebyli schopní tento deficit dotáhnout."

Ústeckou střelnici řídil Jiříček

Nečekaný trumf vytasila Sluneta na hosty od Vajgaru, když je svými 22 body zasypal forward Jiříček, který navíc přidal i 8 doskoků a 5 asistencí. Jako lídr a MVP utkání vedl úderný kvartet, jejž tvořili ještě Barham (19), Pecka (18) a Votroubek (18), kteří byli v kulise 950 diváků po ruce prakticky pokaždé, když Pandám teklo do bot. Sluneta si po výhře 95-84 zapsala třetí výhru, naopak Lions po sedmé porážce v řadě zůstali přilepeni na ligovém dně.

Nic s tím neudělal ani playmaker Lamar se svými 31 body. Ze zámořských akvizic hostů zůstal příliš osamocen a nejsilněji jej tak podpořil 20bodový Zuzák.

Sluneta v utkání hraném téměř bez ztrát (11-5) pálila z pole s úspěšností 59 procent a rozhodla dvojkami 47/32. Její nový rozehrávač Dean stihl 4 body za 13 minut.

Lions patřila většina první čtvrtiny a až do začátku čtvrté části se drželi zuby nehty za pandí kožich, když guardi Lamar s Šoulou stáhli rozdíl z 56-41 až na 69-66. Pak ale americký playmaker už osamoceně nestačil na produktivní trio Pecka, Votroubek, Barham a domácí šli do závěru s náskokem blížícímu se deseti bodům.

Slezák tlačil Orly k pátému v řadě

Už za Opavu na páté místo se vyhoupli po pátém vítězství v řadě prostějovští Orli. USK složili 68-55, když po skromné první půli (26-24) vzal do svých rukou zápas 21bodový MVP utkání Pavel Slezák, který po čase vystoupil ze stínu druhých. V závěru třetí čtvrtky odpoutal domácí 12 body na 50-39, a byť Michal Mareš dvěma slepenými trojkami 2:38 do konce přitáhl Sovy na 60-55, více lepu na rukou už neměl a Ariete už dotáhlo duel před 670 diváky k triumfu.

USK hrající bez rozehrávače Feštra trápilo 19 ztrát, Orli tak měli k dispozici o 11 více pokusů z pole a utkání rozhodli z dvojek (21 ku 16).

Pražané měli jediného dvojciferu v Šafarčíkovi (12). Jaromír Bohačík při svém prvním návratu na Hanou v dresu USK nasbíral 8 bodů, 7 doskoků, 4 asistence i 8F+, ale také technickou chybu, jež byla součástí rozhodujícího Slezákova trháku.

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Je to složité hodnotit, ale v naší hře je určitý posun. První poločas jsme hráli dobře, především v obraně. Problém jsme měli v útoku, kdy jsme nedávali jednoduché koše z dvojtaktu a trestné hody, a v průběhu celého zápasu nás trápily ztráty, kterých bylo 19. Velkým problémem je to, že polovinu ztrát vyrobili rozehrávači. Křivánek i Šafarčík nebyli připraveni vzít na sebe tu zodpovědnost. Jakmile se Prostějov dostal do devítibodového vedení, kdy Slezák dal trojky a dále Bohačík zaslouženě obdržel technickou chybu, tak jsme se položili. Já doufám, že my se z toho poučíme, především oba rozehrávači, aby byli připraveni lépe. To by mělo být klíčové do dalšího utkání, které hrajeme doma."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsme rádi za vítězství, protože to bylo velmi těžké utkání. USK hrál velmi dobře, především v obraně. Nakonec to vidíme na velmi nízkém skore. Nemohli jsme se především v úvodu dostat přes velmi dobrou obranu do pozic, naštěstí tento nestřelecký zápas obran otevřel ve třetí čtvrtině Pavel Slezák, který v tu dobu zaznamenal čtyři trojky. A to nás posunulo na bezpečný rozdíl, který jsme si pohlídali až do konce. Museli jsme hodně bojovat, byť jsme udělali méně ztrát než soupeř. Měli jsme víc těžit ze sebevědomí, domácího prostředí a zkušeností. To se nám nepovedlo a o to je vítězství cennější."

Znovu ten Vyoral. A Děčín poosmé!

I kdyby po 35 minut nebyl vidět a nedal nic, stejně by nakonec mohl rozhodnout. Do role tichého zabijáka, který pravidelně útočí až v týlu znaveného nepřítele, se obsadil znovu i ve šlágru 10. kola Tomáš Vyoral. Minutu a půl před koncem, kdy už měla Beksa na rozdíl od hostů nafaulováno, po cloně dvakrát najel do středu vymezeného území a dvakrát z jumpu přesně trefil. Válečníky poslal do vedení 63-66 a po drtivou většinu zápasu vedoucí JIP, jenž několikrát měl šanci překlopit své vedení přes desetibodovou hranici, už nestihl nalézt odpověď.

Škranc ještě z šestek snížil na bod, ale po Vyoralově minuté trojce Wall neproměnil nájezd, a byť Vyoral poté ve zdvojení udělal kroky (jeho pátá ztráta), Pandula svou trojkou na výhru – odpoutanou už 14 vteřin do konce, kdy domácí mohli hrát až do závěru hrací doby a kdy střela vyplynula z aktuální situace na hřišti - neproměnil. Jeho tým se po jedné proměněné šestce Děčína ještě pár vteřin do konce mohl o něco pokusit, jenže Válečníci stále měli nestřelecké fauly a domácí, kteří už neměli timeout, se tak jen stěží mohli dostat na trestnou linii.

Vítěze v kulise 1100 diváků nejvíc táhl 18bodový Vyoral (12 ve druhé půli), dvanácti body jej při výhře 65-67 podpořil centr Houška a deseti včetně tří důležitých trojek ze 3 pokusů Stria. V duelu s oboustranně jen 37procentní střelbou z pole si Válečníci výrazněji pomohli z šestek, odkud i přes řadu minel získali 15 bodů proti 8 domácích. Poslední čtvrtinu vyhráli 12-20 i přes 5 vlastních ztrát.
Beksa měla do utkání výborný vstup (8-0), kdy až velmi lehce pronikala obranou hostů. V první půli ještě forward Wall dostával volné trojky, jež trefoval (celkově 5/3 a 13 bodů), a jeho tým i díky podkošovým minelám soupeře vyšplhal ve druhé části k nejvyššímu vedení v zápase (30-21). Místy se mu dařilo využívat hru v dolním postavení od křídelníků, ale nešlo o velkou frontální aktivitu.

V této činnosti se dokázal prosadit například 19letý Škranc, který se blýskl i bloky nebo zisky v obraně a odehrál 16 plodných minut s 9 body, 3 doskoky a +3 body.

Válečníci od prvních minut udeřili z útočných doskoků, kam chodili v mnoha mužích, a dělali tak domácím velké potíže. Hlavně je ale odstavili od snadného přechodu do útoku, který Beksa vyjma úvodu neměla. Anebo ho pokazila riskantní přihrávkou. Stejně ale i domácí nutili hrát Armex převážně do plných a to při minutých podkošových zakončeních dávalo celkově nízké skore.

Beksa se v obraně hodně uchylovala k přebírání clon, což dávalo soupeři mnohé výhodné situace, jež sice nedokázal využívat pravidelněji, přesto z nich bodoval pro domácí bolestivě. Pardubičtí zároveň v těchto okamžicích nabírali fauly. Jako první se s třemi chybami dostal do potíží rozehrávač Půlpán už po 17 minutách. Hned na startu druhé půle si během jediného obranného pobytu udělal druhý a třetí faul guard Kotas, který čtvrtý faul přidal v úvodu čtvrté části, kde domácí zbytečnými zákroky přiblížili soupeře k možnosti trestných hodů.

Stejně tak se v utkání několikrát obrali o možnost jít do vyššího vedení, když buď selhali zpod koše, nebo ztratili míč. A Děčín okamžitě kontroval, třeba velkými trojkami MVP utkání Strii, nebo akcemi až do koše.

Domácí v utkání, které provázely enormně náročné podkošové souboje, vedle Walla držel ještě průrazný tank Pandula a zejména do půle Švrdlík. Ovšem v rozhodné čtvrté čtvrtině nikdo z opor výrazněji nezabral a týmu odešla i střelba.  A Děčín tak mohl slavit už osmou výhru v řadě.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Když porazíte Nymburk a pak hrajete další utkání, tak to s vámi určitě může něco udělat. Svým způsobem to může vyvolat velký ohlas a my jsme přijížděli s vědomím, že musíme odehrát dobrý zápas, řekněme něco mimořádného. Úplně si nemyslím, že bychom odehráli něco mimořádného, ale vyhráli jsme díky našim klasickým zbraním, a to naší buldočí houževnatosti, v kterou jsme věřili po celé utkání. Ač jsme ztráceli několik bodů, tak jsme byli schopni utkání otočit. Hned vstup 0-8, první timeout, domácím jsme nabídli, aby měli krásný úvod, naštěstí jsme na to správně zareagovali a hned jsme se dotáhli. První poločas jsme se nemohli dostat do tempa, špatně jsme četli hru soupeře. Pardubice hrály hodně přebírání na všechny clony, my jsme trochu hůř pohybovali míčem, a i když jsme našli volného střelce, tak jsme nedali. Celkově to byl víc boj, jak se dalo očekávat od obou soupeřů. Ve druhém poločase jsme zase udělali pár mentálních chyb, nicméně jsme nesložili zbraně, a když Luboš Stria trefil dvě trojky, trošku nás to nakoplo. Lépe jsme četli hru, a když jsme se přiblížili k domácím, bylo vidět, že oba soupeři jsou jako unavení boxeři, kteří jsou v lanech, a je velmi těžké do nich dostat nějaký taktický záměr. Nám se ale v jeden okamžik zadařilo dát rychlé dva koše díky Tomáši Vyoralovi, a po průběhu, kdy jsme pořád tahali za kratší konec lana, jsme se dostali přes domácí, což jsou nejhorší okamžiky: když v pozici domácího vedete a pak vám soupeř začíná brát vítězství. Nakonec jsme ten náš koš uhájili a vezeme si podle mě velmi cennou výhru i v kontextu toho, že Pardubice porazily Nymburk."

Luboš Stria (forward BK Armex Děčín): "Rozhodovalo se ve druhém poločase. My jsme vyhráli obranou a nějakým naším entusiasmem, kdy jsme začali líp bránit. V první půli jsme byli hrozně zmatení, ale ve druhém poločase jsme se zlepšili a dokázali zápas otočit. Takovýto defenzivní zápas trochu připomíná play-off a my jsme šťastní, že jsme v Pardubicích vyhráli."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "V situaci po Nymburku se mohlo zdát, že máme určitý lauf, ale my jsme zkušený tým a víme, do čeho jsme dneska šli, takže nějaké podcenění v hlavách nenastalo. My jsme vstoupili do utkání dobře, i když vedení 8-0 v basketbale není nic zvláštního. Jednoznačně se rozhodlo ve druhé půli, kdy jsme svými chybami nechali Luboše Striu dát dvě otevřené pozice. A to jsou ty mentální chyby, jež bych připsal na vrub špatné komunikaci. Kdyby tam byl hráč, je ta střela jednoznačně těžší a procento klesá. To jsou faktory, které rozhodují takové zápasy. Druhý moment, který ovlivnil koncovku, byl pick-and-roll s Vyoralem v závěru utkání. Nebyli jsme tolik aktivní, dovolili jsme hráčům, jako je Vyoral a Šiška nabrat rychlost, a to je jejich nevětší přednost. My jsme se v útoku nedostali do takových pozic jako proti Nymburku, obrana byla o něčem jiném. Pro Děčín je to zasloužené vítězství - i když jsme vedli 32 minut, dokázal to otočit, naopak my jsme právě ty rozhodující chvíle nezvládli."

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): "Většinu zápasu jsme vedli a nevím, čím to bylo, proč jsme v koncovce začali hrát staticky a nebyli jsme schopni si vypracovat dobré střelecké pozice. Samozřejmě tam byly chyby v obraně, ale hlavně jsme neskórovali, Děčín nás dotáhl a v koncovce získal vítězství. Já jsem byl v obraně dvakrát u zmiňovaných soupeřových pick-and-rollů s Vyoralem… Koncovka byla trochu o štěstí, my jsme nedali několik střel a Děčín vyhrál."