Vzpoura malých a Soví pravidlo potvrzeno!

ECHO SOBOTY V NBL První kolo nadstavby se v sobotu rozjelo čtyřmi zápasy, v nichž se většinou děly věci! Na úvod skupiny A1 USK znovu ukázal, že proti silným umí, a když se navíc Turům rozrostla marodka, vezou si Sovy velký lup z východu Čech. Navíc porazily Svitavy podruhé v řadě. Nymburk sice doma proti multioslabené Bekse poločas prohrál o dva body, ale pak mu na nastolení pořádku stačila jako většinou třetí čtvrtina, a má tak 81. ligovou výhru v řadě. V oddělení B se radovaly dva nejjižněji položené celky tabulky. Poslední Brno v Hradci oplatilo Sokolům čtyři dny staré rabování pod Špilberkem a Medvědi na domácím kurtu vysázeli stovku Nové huti, která opět postrádala ligového top skórera Newkirka. V neděli se od 18 hodin chystá magnetický zápas A1 v Ústí, kam se během pár týdnů potřetí hrne BK Opava.

SKUPINA A1
Torzo Beksy žilo 24 minut

Stojíce před pardubickou sestavou prostou kvartetu Půlpán, Pavlovič, Nečas a Vyoral (byl šetřen na pondělní čtvrtfinále Alpe Adria Cupu), pojali hráči mistra (bez Dixona a Pavla Pumprly) první půli domácího duelu ve velmi volném tempu a dokonce po 20 minutách ztráceli 46-48, když neohrožení pardubičtí snajpři počínaje 20letým Michalem Svobodou a konče svátečním distančním ostřelovačem, power forwardem Slaninou, který hned v úvodu utkání z 16. pokusu sezony vsítil svou první trojku, sesměrovali zpoza oblouku do obruče 7 tref z 15 pokusů. Domácí, kteří měli na kontě 1 trojku z 11 pokusů, ale tohle manko zvládali dorovnávat produkcí z brejků (12-0) a zpod koše (34-16).

Herní obraz a především vyrovnané skore se začalo měnit od stavu 61-57 po 24 minutách, kdy hostům po 9 trefách začalo vysychat trojkové zřídlo se souběžným množením ztrát, a na domácí straně profoukl svou opakovačku křídelník Hruban. Ten v úvodu třetího dějství za tři minuty nastřílel tři trojky a celkem 11 bodů, pak začal přidávat i asistence a po jeho dalších pěti bodech v obraně přísnější mistr vedl 13 minut do konce 76-58, což se rovnalo konci nadějí pardubického torza. Třetí čtvrtinu favorit opanoval 39-19.

Pod 81. ligovou výhru v řadě (109-87) se v nymburském dresu nejvíc podepsali Hruban (22, trojky 6/4), Hankins (19), Jaromír Bohačík (14+6 asistencí), Kříž (14) a Dalton (10). Beksu drželi Michal Svoboda (19, trojky 7/4), Škranc (16+8 doskoků), Potoček (16, trojky 7/4), Slanina (14+8 doskoků) a Švrdlík (12). Domácí ničili z brejků (35-3) a zpod koše (60-26), také méně ztráceli (9-18) a měli o 18 střel víc. Na straně poražených byly především trojky (11-13).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Vždy říkám hráčům, ať už hrají proti komukoli, nelze vstoupit do zápasu tak uspokojeně jako my dnes. Byl to pro nás špatný první poločas, ale je také třeba ocenit výkon Pardubic, které hrály s větším nasazením než my, disciplinovaně a proměňovaly své střely. Hráče jsem pak upozornil, že soupeř je také dobrý, má také svůj plán a také chce vyhrát, takže se musíme na hřiště vrátit připraveni bojovat. Pro nás byla první půle lekcí. Ale jsem rád, že do druhé půle si to hráči v hlavě přepnuli a zápas rychle rozhodli.“

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Viděli jsme dva rozdílné poločasy. V prvním domácí byli trochu nekoncentrování v obraně a my přijeli i v oslabené sestavě hrát naplno a zasloužili jsme si vést o dva body. Pak ale domácí změnili intenzitu v obraně a Vojta Hruban byl téměř nebranitelný, trefil několik střel po sobě a Nymburk ukázal rozdíl. Byl lepším týmem, z pohledu celých 40 minut si zasloužil vyhrát, ale já jsme rád, že jsme mu byly vyrovnaným soupeřem a že jsme hráli naplno. Teď se musíme soustředit na odvetu Alpe Adria Cupu s Levicemi, což je pro nás velmi důležitý zápas.“

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „My do zápasu nenastoupili tak dobře, jak bychom chtěli. Nechci říci, že bychom hosty podcenili, ale to, co jsme předváděli v obraně, to už nesmíme opakovat, jinak za to příště zaplatíme. Do druhé půle už jsme nastoupili tak, jak jsme chtěli, a dotáhli jsme to k vítězství.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „V prvním poločase jsme odvedli docela dobrou práci a asi jsme i Nymburk překvapili. Asi nevěděl, co od nás čekat, jelikož nám chybělo dost hráčů. Ale tím poločasovým vedením jsme domácí asi naštvali a ve druhé půli nám ukázali, že jsou lepší. Dostali se do vedení a v pohodě dotáhli zápas do vítězného konce. My jsme se s tím ale poprali docela dobře.“

Soví pravidlo platí i po Turech!

Nervózní duel s nevídanými 71 šestkami ve Svitavách potvrdil „Soví pravidlo“, z nějž by už soupeři z vrchních pater měli mít pěkně nahnáno. USK se totiž posledních několik týdnů umí vyhecovat především proti silným protivníkům. A třetí DEKSTONE mezi takové rozhodně patří. Výsledek? 76-94 pro Pražany!

I přes různé horké chvíle se skutečné napětí nad svitavskou palubovkou vznášelo jen prvních 17 minut. O dalšího muže oslabenější Tuři (bez Svobody, O´Briena a nově i bez centra Dodda) byli mimo svou obvyklou kůži a nedokázali zastavovat pestrý, Applebym řízený útok USK, který poměrně snadno chodil až do koše, trefoval trojky i získával trestné hody (23 do půle), ve druhé čtvrtině už byl vpředu a od stavu 44-45 se proti sestavě se třemi domácími mladíky utrhl z útočných doskoků až na 44-55 po 20 minutách. A když v úvodu druhé půle namísto náporu Turů přiložil USK pod kotel ještě víc, únikem na +18 bodů rozhodl definitivně, když druhou a třetí čtvrtinu v součtu ovládl 36-56.

Lídrem vítězů, kteří měli tři hráče vyfaulované za 18 či méně minut ve hře, byl Stevanovič (24+9 doskoků), následován Marešem (13), Ondřejem Sehnalem (11+9 asistencí), Proletou (11) a Křivánkem (10+7 doskoků). Za domácí dělal, co mohl, Puršl (Puršl 22+7 doskoků a 9f+), za nímž byli až s odstupem Crandall (14, vyfaulován za 21 minut ve hře), Svetozar Stamenkovič (12) a Marko (11+6 asistencí). Hosté trefili víc trojek (3-6) i bodů zpod koše (38-48).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „My jsme přijížděli s tím, že proti nám bude tým s druhou nejlepší hrou po Nymburku, jak jsme to viděli po zničení Opavy. My jsme za poslední dva roky vyhráli všude, kromě Nymburka a právě Svitav. Věděli jsme, že proti nám bude velmi silný tým se zkušenými hráči a nebude to jednoduché. Poslední tři dny jsme se připravovali speciálně na zápas ve Svitavách. Soustředili jsme se na detaily, naši útočnou hru, dokázali jsme to provést na hřišti a vypadá to jako jednoduchá výhra. Samozřejmě domácí měli problém se zraněními a já jim přeju, aby byli brzy kompletní. Stejně tak u nás, protože uvidíme, jak na tom budou Appleby a Stevanovič.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme bohužel šli do zápasu bez dlouhodobě zraněného Matěje Svobody, Seana O’Briena a v noci před zápasem dostal horečku Damonte Dodd, takže jsme byli v hodně okleštěné sestavě. Do toho si v pátek Geno Crandall udělal na tréninku lehký výron a Sveťo Stamenkovič netrénoval dva dny. Věděli jsme, že to bude o vůli, ale tu jsme bohužel nepředvedli a USK zcela zaslouženě vyhrál. My se budeme muset dát zdravotně do pořádku. Předvedli impozantní šňůru, kde jsme vyhráli 12 z posledních 13 zápasů (včetně poháru). A teď se musíme uzdravit, dát se dohromady, protože skupina A1 bude dlouhá a musíme se soustředit na další zápasy.“

Filip Petružela (power forward USK Praha): „My jsme se poslední tři dny připravovali na Tury, protože hrají velmi kvalitní basketbal. Chtěli jsme zastavit jejich doskok a přechod do rychlého protiútoku. To se nám povedlo.“

Svetozar Stamenkovič (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „USK zahrál velmi dobře. Nechci se vymlouvat, ale chyběli nám zranění hráči a takový je bohužel výsledek. Doufám, že se poučíme z této prohry a uzdravíme se do dalších zápasů. A doufám, že budeme rozumní a nebude se to víckrát opakovat. Toto si nemůžeme dovolit před našimi fanoušky a na našem domácím hřišti. USK chtěl vyhrát, udělal pro to všechno a my ne. Můžeme se vymlouvat, ale dnes jsme nebojovali, jak se má.“

SKUPINA A2
Kolín zabral sedmi muži

Medvědi nezažili v základní části mnoho radosti. Vlastně jen ve čtyřech případech. Jenže z posledních šesti zápasů sklidili už tři vítězství a po domácím složení Nové huti 106-92 v prvním kole nadstavby se přiblížili Hradci a Ostravě na jedinou výhru. Jen teď musí řešit přetlak cizinců, kterých po sobotní premiéře amerického power forwarda Gilla je v kádru dokonce šest. S NH – při zápasovém limitu pěti zahraničních hráčů - zůstal mimo hru polský křídelník Krefft, což naznačilo, komu zůstane v rukou černý Petr.
GEOSAN se v úvodní čtvrtině uloupl třemi trojkami a útočnými doskoky do vedení 23-14. Jenže i hostům to z oblouku „lepilo“ a čtyřmi zásahy se drželi nablízku. Byl to tak až úsek posledních 5:30 druhé čtvrtiny, kdy se domácí utrhli výrazněji, z 35-32 až na 52-34, opět z útočných doskoků a také díky řadě ztrát Nové huti. Tu navíc v tomto úseku zatížily i druhý a třetí faul jediného rozehrávače Nábělka (Newkirk podruhé v řadě chyběl).

Ve 3. části Kolín vedl až 61-39, ale Nábělek i Calloway v tu chvíli přispěchali každý se dvěma trojkami a vrátili Ostravu na deset. Stačily však dvě a půl minuty čtvrté části, aby po ztrátách soupeře domácí znovu vedli o 19, a i když se NH v závěru probila z -20 na -9, sto sekund do konce už bylo příliš pozdě na větší drama.

Domácí sytilo hned 7 dvojciferů: Igrutinovič (19), ve výtečné premiéře Gill (17, TH 10/7), Granič (17), Durham (14), Richardson (14, trojky 6/4), Číž (13+7 doskoků) a Machač (12). Za hosty odpovídali Calloway (21+10 doskoků, trojky 10/4), Radek Pumprla (17), Šmíd (11), Holsey (11+7 doskoků) a Nábělek (10). Domácím patřily body zpod koše (50-34), dané šestky (22-15) i ztráty (13-18) a při bilanci útočných doskoků 13-21 měli na své straně body z nich (23-20).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Nám utekla druhá čtvrtina, kde jsme byli marní v obraně, udělali jsme strašně moc chyb, ztrát a domácí byli schopní dostat se do vedení o 16 bodů v poločase. Poté jsme se ještě jednou vrátili dobrým nasazením do zápasu, zlepšíli jsme útok, pohyb míče, a to nás v té chvíli zbobilo. Poté jsme se udělali nějaké tři čtyři chyby a domácí znovu odskočili přes 15 bodů. Nemůžu říct, že bychom odehráli špatný zápas, ale soupeř byl lepší, důslednější a my mu nechali hodně otevřených střel a pozic pro zakončení.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Většinu času byli lepším družstvem, ale já nemohu být spokojen s obranou ve druhém poločase. My jsme chtěli pokračovat v tom, co jsme předváděli v prvním poločase, ovšem Ostrava zlepšila hru, zpřesnila ji, my vůbec nedodržovali stanovenou taktiku a ve 3. čtvrtině jsme obdrželi 30 bodů, což v zápase, který tým potřebuje vyhrát, je opravdu špatné. A druhý špatný statistický ukazatel je 21 útočných doskoků Ostravy. My jsme za to vítězství samozřejmně rádi, startujeme skupinu A2, kde se chceme pokusit dostat na přední příčky a bojovat v předkole play-off.“

Štěpán Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Nám utekla druhá čtvrtina, kterou jsme si zápas prohráli. Druhý poločas už byl jen o tom, že jsme se snažili dostat zpět do utkání. To se nám v nějakém úseku podařilo, poté nám však chyběli dva klíčoví hráči a už jsme to měli těžké.“

Vlatko Granič (power forward BC GEOSAN Kolín): „Z našeho pohledu to bylo dobré utkání. Všichni byli soustředění a připravení bojovat o vítězství. Navzájem jsme si pomáhali v obraně, i útok byl kvalitní a byli jsme koncentrovaní na úspěch. Pokud takto budeme hrát i nadále, můžeme bojovat o předkolo play-off.“

Vendeta oživlého Brna

Stačily jen čtyři dny a všechno je jinak. Nový estonský křídelník Brna Kirves se v lize velmi rychle zorientoval a v Hradci mmcité1 táhl 19 body a 9 doskoky za odplatou za středeční domácí porážku právě od Sokolů. Poslední celek tabulky se tak po šesti porážkách vzepjal ke čtvrtému úspěchu sezony a po zřejmě plodném posílení se ještě chystá zamíchat kartami v A2, kde ještě zůstává ve hře 11 zápasů.

Hosté (dál bez Heřmana) byli díky Kirvesovi s Nehybou v čele už od první čtvrtiny, pak se do střeleckého mixu přidal i neomylný šetkař (15/15) a top skórer utkání Roby (24) a po 14 minutách jeho tým vedl už o deset, když domácí (bez Pekárka) se přes své ztráty nemohli dostat blíž (navíc Barač a Peda Stamenkovič měli už do půle po 3 faulech). Ve třetím dějství Brno vedlo až o 14, když pokaždé mělo odpověď na jakýkoli kontr Hradce. Ten se přesto v posledních pěti minutách z -13 dostal koši Sedmáka se Stamenkovičem na 73-75, na což ale hosté zareagovali čtyřmi šestkami. Sedmák pak ještě trojkou snížil na 76-79, ale dvojka Kirvese nemnoho sekund do konce už dala Brnu klid.

Ke triumfu 76-85 jej vedle Robyho (6 asistencí) s Kirvesem dotlačili i Krakovič (14+8 doskoků) a Nehyba (11). Za domácí se činili Lošonský (16), Sedmák (14), Barač a Stamenkovič (po 13). Klíčovou statistikou utkání byly trestné hody (15/14 - 30/26).