Walton vrátil úder impériu

Až ve druhém kole nadstavby - a ve čtvrtém vzájemném souboji v sezoně -  se Válečníci dočkali triumfu nad obhájcem trofeje.

Stalo se v jeho bouřícím chrámu (81-85), když hlavním strůjcem loupeže se stal z oblouku nezastavitelný Anthony Walton. Ve druhém sobotním duelu skupiny A1 Nymburk v Kolíně zavřel domácí Medvědy na v sezoně rekordních 43 bodů při snadné výhře 43-87. Ve skupině A2 si Olomoucko ve druhé půli řeklo o domácí vítězství nad Pískem (96-78) a NH si zejména v první čtvrtině nablížila dobytí Edenu (80-89).

Walton se vrátil jako král!

Byl to pro něj osobní zápas a po celý jeho průběh dělal vše pro to, aby z něj neodešel jako poražený, což by v soubojích s mistrem bylo už počtvrté v této sezoně. A také aby z něj nemusel odejít předčasně, jako se to stalo kvůli vyloučení v prvním duelu v Opavě. Ještě půl minuty do konce ale nebylo za stavu 81-82 pro jeho Děčín nic jasné. Ne dokud Anthony Walton neposlal 18 sekund do závěrečné sirény do obruče soupeře svou pátou trojku ze sedmého pokusu a nestanovil konečný rozdíl zápasu.

Když míč propadl košem, jeho pohled do publika, jež ho při předčasném odchodu do šatny v 11. kole nemilosrdně vypískalo, i beze slov říkal vše - Ještě stále jsem tu, jako úřadující MVP ligy, a takhle jsem se sem chtěl vrátit. Válečnický capo di tutti capi doručil první přemožení mistra ve čtvrté repríze posledního finále a splatil tak se svým týmem po dvou týdnech Slezanům domácí bolest.

Mega vyrovnaný duel si při absenci bosse Šiřiny (navíc chyběli i Zbránek a Kvapil) vzal jako první do správy opavský křídelník Slavík, který odvážně vysázel 14 bodů za prvních 11 minut. Jenže i tak jeho tým ztrácel 25-28 a hlavně dvoumetrový forward už do konce zasíťoval jen jediný bod. Hosté se domácím vyrovnali v kadenci trojek, když do půle měly oba celky mnohem přesnější obloukovou palbu než dvojky (Opava 66 ku 45 procentům při bilanci 12/8, Děčín 50 ku 33 procentům při bilanci 14/7). Válečníci dlouho nedávali soupeři téměř žádné útočné doskoky, mistr navíc do půle hned desetkrát ztratil míč. Po trojkovém řádění Waltona se hosté utrhli ve druhé čtvrtině na 28-37, ale Kouřil pak zosnoval obrat na 43-40.

V závěru třetí části se Děčín i za pomoci řady opavských trojkominel a ztrát znovu trhal na devět bodů, ale Farský s podkošovými Gniadkem a Puršlem dostali Opavu k trojkami taženému obratu (71-69). Děčín ale minutu a půl do konce znovu skočil na koně (76-82), aby Kouřil s Gniadkem ještě snížením na bod vykřesali domácím naději. Než přišel zásah krále dredů.

Ten vedl loupeživé seveřany 27 body, 7 asistencemi a 4 zisky. Štěrba nečekaně přidal 15 bodů, Matěj Svoboda doplnil 12 a Pomikálek 10. Jejich tým byl napřed zpod koše (20-30), z brejků (7-17) i ve ztrátách (16-11), při poměru útočných doskoků 12-7 víc vytěžil z druhých šancí (6-8) a rovněž efektivnější byl na trestné linii (30/19 - 20/19). Za Opavu, která nasázela víc trojek (30/14 - 30/12), v kulise 1730 fanoušků odporovali Puršl (16), Slavík (15), Gniadek (14), Farský (12) a Kouřil (9+8 asistencí a 7 doskoků).

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Děčín přijel koncentrovaný, vůbec na něm nebyl znát těžký pohárový zápas ve středu. My jsme dnes tahali špatné karty. Výborně vstoupil do utkání Kuba Slavík, ale žel se k němu nikdo nepřidal. Martin Gniadek také výborný výkon, ale dnes to na Waltona a bojovnost Děčína nestačilo. Musíme jít dál, čeká nás spousta těžkých zápasů.”

Jakub Mokráň (pivot BK Opava): „Začali jsme vcelku dobře, ale nedokázali jsme si vytvořit náskok. Děčín hrál bojovně a o vítězství dnes rozhodlo naše špatné procento proměněných trestných hodů. V takto vyrovnaném utkání zahodit jedenáct trestných hodů, to se vymstí.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Po dlouhé době jsme vyhráli v Opavě a budeme se vracet konečně v lepší náladě než obvykle. Na nějaké oslavy není prostor, protože ve středu nás čeká utkání doma s Kolínem. Musíme makat a šroubovat dál.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Bylo to vyrovnané utkání od začátku do konce, ve kterém si obě družstva dokázala vytvořit menší náskok a pak o něj přijít. Myslím, že jsme dnes do toho dali více energie než domácí. Jsem za vítězství hrozně rád, protože je to moje první výhra v dresu Děčína na půdě Opavy.”

43 bodů. Medvědi stanovili negativní rekord sezony

Jen zhruba devět minut dokázali oslabení Medvědi (bez Číže, Smithe, Burnse) v domácím prostředí vzdorovat favoritům z Nymburka (bez Collinse a Svejcara). Do stavu 15-21 se ještě zvládali prosazovat zpod koše a trestných hodů. Ovšem když si rozehrávač hostů Ondřej Sehnal otevřel osobní střelnici a čtyřmi trojkami v řadě během tří minut na přelomu prvních dvou čtvrtin nastartoval trhák 17-33, bylo už za tucet minut prakticky vyřízeno. Kolín za druhou čtvrtinu vsítil jen 6 bodů a za čtvrtou dokonce pouze 3 a 43 body v útoku při už šesté porážce (43-87) ze sedmi posledních zápasů stanovil nový negativní rekord ligy v této sezoně.

V utkání měl jen dva dvojciferné střelce v Boškovičovi (11) s Veljkovičem (10). Tým ERA dvojciferně táhli Sehnal (18, trojky 10/6), který si udělal ligový obloukový osobák, Bohačík (13) a Sanders (12+13 doskoků). Z pole přesnější hosté (v procentech 29-44), kteří po jen 55 bodech inkasovaných ve středu od turecké Manisy šli v sobotu ještě o štok výš, měli o 31 střel víc, vládli zpod koše (16-34), z trojek (21/3 - 39/15), na doskoku (26-49, útočné 4-21, body z nich 2-27) i ve ztrátách (22-14).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Před zápasem jsem požádal hráče, aby hráli dobrý basketbal, protože to je podle mě nejlepší způsob, když dosáhnete společně něčeho takového, jako jsme dosáhli v týdnu. Myslím, že jsme měli velmi úspěšných deset dní. A nejlepší způsob, jak to oslavit, je hrát další velmi dobrý zápas, užívat si basketbal, hrát společně, dělit se o míč a hrát sebevědomě. To se nám povedlo a jsem šťastný, že jsme měli tuhle šanci si zahrát dobře spolu, protože jsme si zasloužili nějaký okamžik, ve kterém jsme si všichni užili to, že jsme se trochu zbavili tlaku posledních dnů, užili si basketbal celkově a myslím, že jsme to udělali s dobrým přístupem, každý k tomu přispěl, takže mám radost.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Nymburk byl dneska o dvě třídy lepší než my, my jsme se trápili hrozně v útoku, měli jsme dvakrát víc ztrát (22) než asistencí (11) a dali jsme 43 bodů. Nevím, co říct, Nymburk byl mnohem lepší.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Zápas byl hlavně o obraně, kterou jsme opět zvládli neskutečně. Ukazuje se, že poslední zápasy nám to v obraně funguje a my jedině takhle musíme bránit v každém zápase. Není to ale tak, že teď jsme měli tři nebo čtyři zápasy v obraně skvělé, takže si budeme myslet, že to půjde samo. Není to tak, trénujeme to vlastně každý den, specializujeme se na to a je vidět, že ta tvrdá dřina se vyplácí i v tom zápase. Jinak dneska to bylo hodně v tom, že Kolín byl zatažený v „bedně” nebo pod trojkou a my jsme stříleli hrozně moc trojek. Naštěstí jsme dávali, Ondra Sehnal, jestli se nepletu, tak dal dneska rekord, co dal nejvíc v zápase, takže gratuluju a skvělý týmový výkon opět.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Dneska jsme bohužel na Nymburk vůbec nestačili, vlítli na nás a od začátku byli lepším týmem. Trápili jsme se v útoku a bohužel je z toho velmi špatný výsledek. Musíme si odpočinout a zlepšit naši hru.”

NH v Edenu dorovnala Sršně

Nové huti se povedl na Slavii velký nástup do utkání, díky němuž získala důležitou venkovní výhru (80-89), která ji zarovnala s devátým Pískem a udržela nejtěsnější odstup od dotírajícího Olomoucka. Slavia naopak zaknihovala 15. porážku ze 16 posledních utkání.

Ostrava, ač nadále bez prvního pivota Jetera, se v úvodní čtvrtině vyhoupla z trojek a útočných doskoků do velkého trháku (10-25), a když závěru poločasu díky ukrutné převaze v úspěšnosti z pole, z trojek (1-6) i na doskoku (8-21) vedla až o 21, zdálo se být utkání vyřešeno. Slávisté si ale v poločase umyli hlavy, zagresivnili všechny činnosti a z 36-57 se i pomocí útočných doskoků přitáhli 13 minut do konce na 50-57. Hosté se pak vzpamatovali a jejich opory spolu s Heinzlem kontrovali novým 17bodovým náskokem, na nějž ale sešívaní reagovali převážně zpod koše snížením na 68-72 6 minut před koncem. NH ale znovu zabrala únikem na 11 zásluhou trojek a domácí už se dostali nejblíž na pět dvě minuty do konce.

Vítěze, kteří byli lepší z trojek (18/6 - 21/10) a z lavičky (8-23), sytili Madden (19), Williams (13+7 doskoků), Snopek, Rhodes (po 12), Majerčák (11) a Michal Svoboda (10). Za Slavii (bez Jelínka, Šťovíčka) korigovali Varner (29), Agravanis (20+7 doskoků, 6 asistencí a 4 zisky) a Thompson (12).

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha):
„Tenhle zápas měl dvě úplně rozdílné části. V první polovině jsme si asi mysleli, že nemusíme hrát, když jsme vyhráli minulý zápas. V druhé polovině jsme se dokázali do zápasu vrátit, i když jsme ztráceli 20 bodů, bojovali jsme o vítězství se stejnou aktivitou jako v minulém zápase. Jednoduše řečeno je potřeba, abychom tu stejnou intenzitu z druhé poloviny předváděli celý zápas.”

Lesley Varner (křídlo SK Slavia Praha): „Myslím, že byla škoda, že jsme nehráli celý zápas jako v druhé půlce. Trvalo nám dlouho, než jsme začali doopravdy hrát, nepadaly nám snadné střely. V druhé půlce nám to začalo padat, bojovali jsme, ale rozdíl ve skore byl už moc velký na to, abychom se dostali do vedení. Teď se musíme soustředit na středeční utkání, které potřebujeme vyhrát.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Pro nás důležité vítězství, potřebovali jsme to po špatném vstupu do A2 v Písku, kdy byl podobný průběh jako dneska, vybudovali jsme si 15bodové vedení a poté jsme to pustili a prohráli jsme. Dneska opět jsme měli náskok 21 bodů a nechali jsme domácí se přiblížit, ti začali hrát s ohromnou energií, která jim, myslím, chyběla celou sezonu. Pokud budou takhle hrát, tak s nimi bude mít každý tým problém. Nám zase chyběl pivot Jeter, do toho měl hned Williams problém s fauly. Výborně zahrál Snopek, snažili jsme se to hrát na širší rotaci, nakonec jsme ji museli zúžit v druhém poločase, aby se hráči cítili komfortně a vyhráli jsme. Obrana prvních 25 minut byla přesně tak, jak jsme si představovali, zbylých 15 minut to i na doskoku úplně odešlo. Slavia se chytila, dávala těžké body a my s nervozitou chodili do útoku, čehož se musíme vyvarovat. Chybí nám první pivot, Dominik Heinzl dneska neměl úplně formu, byl týden nemocný, takže když Dominik chytne formu, nebo budeme mít zase prvního pivota, tak nebudu mít strach, ale musíme být všichni a hrát to, co chceme my.”

Igor Svoboda (pivot NH Ostrava): „Hráli jsme naši hru první poločas, poté jsme ztratili to momentum naší hry a dopadlo to vlastně tak, že jsme válčili dlouho. Jsem rád, že kluci to nakonec zvládli, zvedli jsme se, opět jsme našli náš rytmus, vyhráli jsme a to je nejdůležitější.”

Hanáci dál stíhají Sršně i NH

Olomoucko se po postupu do pohárového FINAL 8 vzmáhá čím dál víc a díky jasně ovládnuté druhé půli (46-30) tentokrát doma spláchlo nováčka (96-78), čímž přidalo čtvrtou výhru z posledních šesti ligových zápasů, a je o jedno vítězství za nyní sdíleně devátými celky Písku a Ostravy.

Písek, který padl podeváté za posledních deset utkání, mohl žít v naději na druhý lup na Hané do začátku druhé půle. V první enormně vyrovnané si pomohl sedmi trojkami i deseti body z druhých šancí a ještě po 22 minutách vedl 50-54. Pak ale míjel i šestky, příliš ztrácel, čtyři minuty neskóroval a rozehrávač Townsend trojkami nastartoval trhák domácích na 62-54. A po snížení hostů na 64-60 hlavní opory REDSTONU (bez Hemphilla) Adamu, McBrayer a Townsend uklidily zápas do bezpečí (80-61).

Townsend řádil 30 body s trojkami 11/7, McBrayer byl hned v závěsu (28+9 asistencí) a Adamu jen o malý kousek zpět (20+4 zisky). Za Sršně (bez Faita, Šlechty, Týmla) byli vidět Martin Svoboda (17+12 doskoků, TH 12/5), Borovka (15), Sýkora (7. triple double sezony za 12+11 doskoků a 10 asistencí) a Novotný (11). Hanáci si nejvíc pomohli z brejků (27-19), produkcí lavičky (35-19) a nižším počtem ztrát (11-19).

Dominik Žák (forward BK REDSTONE Olomoucko):
„Je to po nás hodně důležité vítězství. Po zbytečné porážce se Slavií jsme to potřebovali. Dostali jsme se v tabulce zase do kontaktu s týmy před námi. Rozhodovalo se ve třetí čtvrtině, kdy jsme soupeři nedovolili bodovat z jednoduchých pozic a získali klíčový náskok.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Do obou poločasů jsme vstoupili výborně, z náporů se ale nepodařilo nic většího vytěžit. Mysleli jsme si, že můžeme soupeře přestřílet, to byla cesta do pekla. Ve druhém poločase se zdálo, že nám po pěti minutách trošku došly síly. Dovolili jsme třem lídrům soupeře, aby nám dali sedmdesát bodů, to se nemůže stávat.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Na začátku jsme se dostali rychle do vedení, následně se nám nepodařilo proměnit několik dvojtaktů a soupeř to dokázal potrestat. Ve druhém poločase jsme měli několik dobrých úseků, zase jsme měli náskok několika bodů. Nepodařilo se nám ale vedení udržet, některé střely jsme neproměnili i kvůli faulům soupeře.”