Walton zničil Nymburk. Beksa už před Pískem! A Adamu čaroval!

I sobotní pětice duelů 20. kola byla nabitá událostmi. Předně hned ve čtyřech halách se shromáždilo nejméně 1000 fanoušků, za což jim patří velký dík. A čeho byli svědky?

Především osamostatnění Opavy v čele ligy po jejím vydřeném domácím vítězství nad Kolínem (89-82) a po nečekaném výpadku Nymburka v Děčíně (83-66), kde v rozhodné čtvrté čtvrtině kraloval Válečník Anthony Walton. Pardubická Beksa se už vyhoupla před Písek, když doma přemohla zásadně oslabenou Slavii (84-75), a Sršni nezvládli svůj duel v Ostravě (88-70). A křídelník Amin Adamu v poslední vteřině velkou ranou trefil nejtěsnější výhru Olomoucka doma proti Sovám (67-66).

Mistr i přes potíže složil Medvědy

V zásadním oslabení hrající Medvědi (bez Číže, Smithe a zatím bez nového rozehrávače Burnse) nemají v posledních kolech na pohled co ztratit, hrají uvolněně a i venku zatápí lecjakému soupeři, včetně mistra. Pokaždé střelecky vylétne někdo jiný, ale pořád je to málo na výhru. Stejně to dopadlo i v Opavě, byť domácí se bez zraněného šéfa Šiřiny hodně zapotili, než eliminovali kariérní explozi kolínského guarda Gogy (31 bodů, trojky 12/7), sebrali desátou výhru (89-82) z jedenácti posledních utkání a opět se osamostatnili na čele tabulky. Hosté padli popáté z šesti posledních zápasů.

Trojkově plodný Goga 11 body už v první čtvrtině odmítl úvodní nápor Slezanů, které tuctem z prvních 17 bodů poháněl power forward Mokráň. Jeho tým si pomáhal z útočných doskoků a zisků, ale z pole přesnější hosté trojkami i přes 11 ztrát uhráli vyrovnanou první půli (41-39), jejíž poslední čtyři minuty vyhráli domácí, kteří už tady měli o 17 střel víc, jen 2-0.

Opava se odloučila na 10 bodů díky dvěma slepeným trojkám až v závěru třetí části. Náskok kolem této hranice pak držela prakticky až do závěru, byť Goga dál živil kolínskou naději a Novotný dvěma trojkami ještě dvacet sekund do konce snížil na pět bodů. Na víc už ale bylo příliš pozdě.

Vítěze nejvíc sytili Mokráň (18+9 doskoků), Townes (15), Puršl (14) a Kouřil (10+6 asistencí). Za GEOSAN vedle Gogy odpovídali Novotný (14) a Boškovič (11). Opava si v kulise 1930 fanoušků víc pomohla z brejků (13-2), útočnými doskoky (23-11, body z nich 21-13), lepší péčí o míč (ztráty 6-15) i o 19 vyšším počtem střel. Na straně Kolína byly hlavně trojky (10-13).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Důležité vítězství, které se nerodilo lehce. Kolín hrál naprosto bez zábran a celé utkání se držel na dostřel. Dnes nás podržel útočný doskok, kde jsme dominovali. V závěru, kdy jsme vedli již o čtrnáct bodů, hosté zaznamenali dvě trojky a koncovku zdramatizovali. Celkově byli produktivnější ve střelbě z dálky. Diváci byli opět skvělí a hodně nám pomohli k vítězství.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Máme radost z výhry. Kolín přijel bez svého lídra Adama Číže, ale dnes ho skvěle nahradil Adam Goga, který nás trápil jak z trojkové vzdálenosti, tak svými nájezdy do koše. Občas to tak bývá, že se oslabený tým semkne a kouše.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. Opava vedla téměř celé utkání, ale my jsme ji dlouho nepouštěli do většího náskoku. Obdivuji naše hráče za bojovnost po celé utkání a za to, že se nepoložili a dotáhli to do poměrně vyrovnané koncovky.”

Adam Goga (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Určitě zasloužená výhra Opavy. My se trápíme se zrněními a tak hrajeme v užší rotaci a to se projevuje na únavě. Příští týden máme ve středu volno, tak snad rychle zregenerujeme a potrénujeme a do konce základní části ještě zabojujeme o účast v A1.”

Beksa je dnes v A1! Už 12. porážka v řadě oslabené Slavie

Poslední slávisté ve velikém oslabení (kromě avizovaného Pumprly nakonec chyběl i top skórer Varner a power forward Kimbrough) dali v Pardubicích Bekse nečekaný boj, ale v cílové rovince v omezené rotaci odpadli a zapsali už 12. porážku v řadě (84-75). Tento výsledek je však mnohem podstatnější pro domácí tým, který během necelého měsíce nevídaně přetočil kola dějin, když se z takřka neřešitelné situace s mankem tří výher a horších vzájemných zápasů s Pískem aktuálním vítězstvím (čtvrtým z posledních pět zápasů) už dostal o výhru před Sršně, což mu dává dvě kola do konce základní části momentální příslušnost k elitní osmičce a tedy už velmi nadějný příslib na horní nadstavbovou skupinu. Jeho svědkem byla první tisícihlavá návštěva na Dašické v této sezoně (1090).

Bekse, která na první tři minuty nasadila nového amerického pivota Marshalla, vyšla druhá část úvodní čtvrtiny i prvních šest minut druhé, když z 9-9 utekla díky mnoha podkošovým operacím na 36-22. Pak ji ale začala brzdit sešívaná zóna a Okereaforem tažení hosté i díky trojkám přirazili do půle na 41-39. Ve třetím dějství se dostali i do vedení, ale to už Chatman úřadoval dvěma trojkami, pardubičtí kolegové přidali další dvě a zlepšená obrana znamenala únik z 50-54 na 68-59 osm minut před koncem. Slavila ještě srazila deficit na 71-68, ale pak za čtyři a půl minuty zvládla jediný bod a Chatman se Škifičem zajistili domácím rozhodné 12bodové vedení.

Chatman KVISU zařídil 24 bodů, Škifič 20 a Šafarčík 13 s 10 doskoky a 6 asistencemi. Za Slavii korigovali Okereafor (31), Thompson (12+7 doskoků) a Agravanis (10+8 doskoků). Beksa se opřela o trojky (32/11 - 21/7) a útočné doskoky (12-5, body z nich 15-2), navíc měla o 12 střel z pole víc.

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„Za výhru jsme moc rádi. Je to pro nás třetí vítězství v řadě, což je nejdůležitější, protože jsme v závěrečné fázi základní části, kdy se láme chleba. Musíme vyhrávat, abychom se dostali do skupiny A1. Do utkání jsme vstoupili dobře, bohužel, ve druhé čtvrtině už jsme nebyli tak agresivní v obraně jako při vstupu do zápasu, což nás stálo dvouciferný náskok. Teď se nechci úplně zabývat nějakými detaily, utkání si musíme podrobně zanalyzovat.”

Jure Škifič (pivot BK KVIS Pardubice): „Utkání rozhodl až druhý poločas, v němž jsme lépe a agresivněji bránili. Celkově jsme udrželi Slavii na 75 bodech, což je slušné číslo. Vyzvedl bych naši týmovost na útočné polovině hřiště. V útoku nám dobře putoval míč, což je přesně to, co chceme, to je hra, kterou se chceme prezentovat. Měli jsme 30 asistencí, což je skvělé číslo.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Zápas nemůžu hodnotit nijak negativně. Jsem pyšný na to, co moji hráči předvedli. Určitě jste si všimli, že nezažíváme nejlepší sezonu, máme hodně zraněných hráčů. Dnes nás bylo jen 8, ale bojovali jsme. Za rozhodující faktor utkání považuji právě to, že jsme nastoupili jen v 8 hráčích, byli jsme unavenější mnohem dříve než domácí hráči. Také jsme v klíčové fázi zápasu neproměnili několik důležitých střel, zatímco domácí ano, to nakonec rozhodlo.”

Teddy Okereafor (rozehrávač SK Slavia Praha): „Jsem pyšný na náš tým, jakým výkonem jsme se prezentovali, bojovali jsme. Hráli jsme v podstatě to, co jsme chtěli, ale chyběli nám dva klíčoví hráči a nastoupilo nás jen 8. V koncovce rozhodlo to, že jsme byli unavenější. Já osobně jsem rád za 31 bodů, ale když to nevede k týmovému vítězství, samozřejmě to hodně mrzí.”

NH udržela mikronaději, Sršni vypadli z osmičky

Kdyby tak na Tatranu získali Rashada Maddena o něco dřív. Anebo současnou formu rozfofrovali o nějaké to kolo dřív. Mohlo být leccos jinak. Ani mocný finiš v základní části s aktuálně šesti výhrami z posledních devíti zápasů nejspíš už týmu nezajistí skupinu A1. Leda by došlo na několik novoročních zázraků. NH totiž dvě kola do konce základní fáze má manko dvou výher na nyní osmé Pardubice a k tomu míří do Nymburka.

Poslední úspěch Ostrava sestrojila po sebevědomém výkonu doma s Pískem (88-70), který tím při jeho už šesté porážce v řadě poslala za Pardubice s deficitem jedné výhry a těžšího závěrečného losu.

Téměř neztrácející a z brejků produktivnější Nová huť vystřelila do utkání skvělou první čtvrtinou (27-11), po úniku z 9-8, organizovaného z podkošového prostoru. Písku se aspoň v posledních dvou minutách podařilo trojkami srazit poločasové manko z 18 na 11 bodů, což byl při úspěšnosti z pole 26 procent, devíti minutých šestkách a chabém využití 15 útočných doskoků malý zázrak. V úvodu druhé půle se nováček přiblížil na osm, ale pak Majerčák s Jeterem vytáhli nový trhák domácích na 21 bodů. Ve čtvrtém dějství se ještě Sršni z 20 bodů přitáhli čtyřmi trojkami za 80 sekund na deset, ale to bylo z jejich strany vše.

Vítěze v kulise 1100 fanoušků vedli Jeter (21+14 doskoků), Majerčák (18), Williams (13+10 doskoků) a Michal Svoboda (12). Za Písek (bez Englického, Týmla), který zahodil 15 šestek, byli vidět Martin Svoboda (23+12 doskoků, TH 21/11), Šlechta (12) a Sýkora (11+11 doskoků). Z pole dominantní NH (v procentech 46-24) byla napřed zpod koše (40-14), z brejků (23-14) a při bilanci útočných doskoků 13-27 i z druhých šancí (18-15).

Štěpán Svoboda (forward NH Ostrava):
„Od nás to byl super výkon, dobře jsme bránili. Zbytečně jsme v poslední čtvrtině nechali Písek nadechnout a hosté stáhli na 10 bodů, ale naštěstí jsme si to pohlídali a došli si pro výhru.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Dnes jsme podali týmový výkon a za to jsem šťastný. Na agresivní obranu Písku jsme dobře reagovali. Vše, co jsme chtěli, tak fungovalo, až na útočné doskoky soupeře. 27 je strašně velké číslo. Ale Písek má na to tým, že to obstřeluje z venku. V obraně jsme podali hodně dobrý výkon, když jsme se připravili na hru Písku a dokázali jsme se dobře vracet.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Rozhodl náš vlažný vstup, kdy jsme nesplnili vůbec nic z toho, co jsme si řekli. Zbytek zápasu jsme to sice nezabalili, bojovali jsme, máme 27 útočných doskoků, 73 střel z pole, ale úspěšnost je 24 procent a zahodili jsme 15 šestek. Nedá se vyhrát venku s takovou úspěšností střelby. Když vynechám první čtvrtinu, tak jsme špatně nehráli. Ale je to teď psychický blok a je to v hlavách. Spoustu volných pozic jsme měli a nedali. Na tak špatnou úspěšnost se nedá vyhrát.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Gratulace Ostravě k zasloužené výhře. Nevím, zda jsme byli nervózní, ale vstoupili jsme do zápasu úplně opačně, než jsme chtěli. Báli jsme se střílet, nebránili jsme. O osudu zápasu rozhodla první čtvrtina. Pak jsme sice převedli dobré úseky, ale bylo to málo.”

Adamu v poslední vteřině vystřelil druhou v řadě!

Mistři dramatu z Hané mají za sebou v sezoně už pátý zápas s konečným rozdílem do dvou bodů. Poslední edici si střihnuli na domácí půdě s USK, když tentokrát vše rozřešil v poslední sekundě těžkou dvojkou zevnitř vymezeného území křídelník Adamu. Olomoucko tak po druhé výhře v řadě (67-66) získalo polštář už tří vítězství před chvostovou Slavií. Pro USK, který už má nyní jen výhru náskoku před osmými Pardubicemi, to naopak byla již pátá porážka v řadě.

První půle patřila domácím, kteří pod vedením dua Bailey - Adamu utekli ve druhé čtvrtině až na rozdíl 14 bodů. Střelecky se dlouho trápící Pražané povstali ve třetí části, ovládnuté 10-22, když pod vedením Vlka a pomocí trojkových zásahů otočili z minus 13 na plus jedna. Vše pak rozhodl až úplný závěr, v němž domácí tři minuty do konce vedli 65-62, ale poté čtyřikrát minuli a USK dvěma trefami Samoury otočil. Poslední útok však patřil soupeři.

Hanáci (nadále bez rozehrávače Shavera) se opřeli o Baileyho (25+12 doskoků, TH 14/9), Adamua (14) a McBrayera (11). U hostů (bez Švece) byli víc vidět jen Vyroubal (25+7 asistencí, trojky 11/5) s Vlkem (12). Domácí se prosadili zpod koše (38-24) a z šestek (16-4), navíc méně ztráceli (8-13). Naopak USK vysázel víc trojek (3-10).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„Byl to hodně těžký zápas, moc jsme si přáli uspět a potvrdit předchozí úspěch. Po prvním poločase jsme v tom druhém měli v některých úsecích problémy na obranné polovině, hráči se ale dokázali zvednout a v úplném závěru měli i potřebné štěstí, po kterém můžeme být šťastní za vítězství.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „USK je hodně fyzický tým, byla to taková pouliční bitka. S tím jsme se vyrovnali, měli jsme ale chvílemi problém s útočným doskokem soupeře. Nakonec to dospělo do vyrovnané koncovky, v níž jsme byli odměněni za to, že vždy hrajeme až do konce. Máme obrovskou radost, i z toho, že se podařilo navázat na předchozí výhru na Slavii.”

Frank Kuhn (kouč USK Praha): „Byla to velká bitva z obou stran, ve které měli domácí více štěstí v úplné koncovce. Hráli ale dobře a rozhodně nevyhráli náhodou. My jsme neměli dobrý první poločas, dokázali jsme se ale zvednout a za to si hráči zaslouží kredit. Zlepšeným výkonem se dostali k možnosti bojovat o výhru, příště se jim to povede.”

František Fuxa (pivot USK Praha): „Neměli jsme dobrý vstup do zápasu. V poločase jsme si ale řekli, že není konec a podařilo se nám ztrátu stáhnout. Po takových koncovkách se utkání hodnotí obtížně, ještě čtyři vteřiny před koncem jsme a výhra byla na dosah. Olomoucko ukázalo, že má dobrý tým, přestože je ve spodních patrech tabulky. Liga je prostě vyrovnaná.”

Děčín ve čtvrtém dějství smetl Nymburk. Králem Walton

Tak tohle se nečekalo. Nymburk tři dny poté, co si i bez Bohačíka s Bellem poměrně jasně poradil doma s Opavou, byť mistrovi ve středu chyběl šéfrežisér Šiřina, drtivou většinu zápasu v Děčíně jen naháněl domácí Válečníky a ve čtvrté čtvrtině (24-8) byl soupeřem zcela rozložen, když si s ním doslova pohrál MVP minulé sezony Anthony Walton (27+10 doskoků, TH 14/10), který řídil už sedmou vítěznou show v řadě třetího celku tabulky (83-66).

Na Polabanech, kterým lídr typu Waltona citelně chybí, se opět projevily jejich letošní slabiny, tedy nekonzistence útoku a střelby i výkonu celkově, a to včetně obranné činnosti. A před svou opět napěchovanou pevností (1200 fanoušků) po 40 minut palubovku brousící vicemistři toho náležitě využili. Místy až velmi snadno napadali podkošový prostor Nymburka a po vyrovnané první čtvrtině zvedli kotvy v té druhé, v níž hosté ztratili střeleckou mušku. Děčín se tak utrhl až na 43-30.

Jen ve třetí části dokázal obhájce bronzu produkovat basketbal na úrovni Europe Cupu, když presoval všechny hráče s míčem včetně Waltona, sahal do přihrávek a driblinku a z všestranné aktivity otočil na 55-58. Jenže pak si vzal slovo Walton, zavřel těžkou obratovou dvojkou třetí část a v té čtvrté hned z kraje devíti body v řadě stvořil rozhodný únik na 68-59, kdy navíc i skvěle bránil. Podráždění hosté tu vršili chybu na chybu, a když se na domácí straně přidal těžkými zásahy i další playmaker Ogundiran, byl už s hosty amen definitivně.

Utkání nabídlo i řadu horkých momentů, kdy třeba křídelník Nymburka Bohačík zatáhl za rameno při rozjedu útoku Kroutila, a domácí křídelník Matěj Svoboda pak udeřil rukou do obličeje soupeře Gordona, což se pokaždé řešilo na videu.

V děčínském týmu se dvojciferně prosadili i Ogundiran (15) se Svobodou (12, 7 ztrát), u hostů (bez Bella) to byli jen Gordon (15) a Mathon (13+10 doskoků). Z pole přesnější domácí (v procentech 45-35) měli víc bodů z brejků (21-15) a také z šestek (39/31 - 31/16), navíc 26 bodů vsítili po ztrátách Nymburka (17, stejně jako Děčín).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Dnes jsme hráli výborně sudé čtvrtiny. Ve třetí čtvrtce se Nymburk vrátil do zápasu, protože v ní předvedl, kdo je to Nymburk. Ale nedostal se tolik přes nás, nedokázal zápas utrhnout. Ve čtvrté čtvrtce jsme předvedli asi náš nejlepší výkon, protože jsme Nymburk udrželi na osmi bodech. Dnes jsme porazili Nymburk s dvanácti asistencemi, takže je vidět, že rozhodovaly individuální výkony hráčů. My jsme proti tak agresivní hře nebyli schopni tolik sdílet míč. Já bych si představoval, že si víc půjčíme míč a bude víc rotovat, ale nemohu nic hráčům vyčítat, když jsme porazili Nymburk. Byl to z naší strany velmi dobrý výkon.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme měli dobrý vstup do zápasu, také jsme měli správně nastavené hlavy a věřili jsme, že dokážeme Nymburk porazit. Chtěli jsme vyhrát a šli jsme za tím celý zápas. Nezalekli jsme se ničeho a nenechali jsme se ušlapat jejich agresivní hrou. Naopak jsme se jejich hře velmi dobře přizpůsobili a byli jsme také agresivní. To byl základ úspěchu. Ve třetí čtvrtce přišel můj incident s Gordonem, v momentě, kdy Nymburk měl nějaké momentum na své straně. Tímhle incidentem došlo k zastavení času na delší dobu a tlak soupeře polevil. Mě to sice stálo úmyslný faul, ale nyní to vnímám vlastně vcelku pozitivně. Celou sezónu se snažíme hrát tvrdou a dobrou obranu, protože víme, že toto nám pak přináší ovoce. Takže dnes nám naše obrana hodně pomohla, nenechali jsme nikoho ze soupeřova týmu extrémně rozehrát a vcelku se nám dařilo pohlídat si ty hráče, které jsme chtěli hlídat. Dnes rozhodla naše agresivita a obrana.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hráli jsme ve skvělé atmosféře a byla to velká show. Nemohu si stěžovat na přístup mých hráčů. Věděli jsme, že to tu bude těžké i proto, že jsme nechali hodně energie a emocí ve středečním utkání s Opavou. Na to se nám nepovedlo navázat. V první půli jsme nebyli dostatečně dobří a dovolili soupeři odskočit. Pak jsme zařadili vyšší rychlost, zlepšili jsme se, ale chybělo nám i trochu štěstí, když jsme minuli otevřené střely. Soupeř naopak trefil těžké střely, chytil se a zápas dohrával v euforii. My se naopak nechali pohltit frustrací. Chtěl bych ocenit nasazení, které hráči dali do druhé půle, ale potřebujeme mít konzistentní výkon po celých 40 minut a to tam stále není.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Když má tým úspěšnost z trestných hodů 50 procent a z trojek 18 procent, tak je to těžké. Zvláště když je naše hra založená na trojkové střelbě. Ale to se může stát a měli bychom najít jinou zbraň, což se dnes nepovedlo. Teď se na to detailně podíváme, ale není čas o tom moc přemýšlet, protože nás čeká důležitý zápas ve FIBA Europe Cupu, který bude jedním z nejdůležitějších ve skupině. Rozhodně do té středy chceme jít úplně jinak. Nemohu říci, že by tam od nás nebylo nasazení, ale dělali jsme chyby v obraně. A když nám to nešlo v útoku, tak právě v obraně jsme to měli zvládnout lépe. V jednu chvíli jsme se dotáhli, a pak tam kvůli dohadům byla dlouhá pauza a od té doby se domácí zas chytli, ale horší bylo, že jsme tam pak zas udělali chyby, které domácím pomohly.”