Willieho epos a Jordan řádící v Tatranu!

ECHO SOBOTY V NBL Čtyři z pěti zápasů do 9 bodů rozdílu, jedna nečekaná krádež hostů a nůše fantastických individuálních výkonů. To bylo sobotní menu 11. kola Kooperativa NBL. I když nejvidititelnějším mužem „Bitvy u Kolína“ byl navrátilec do Svitav Jiří Jelínek, za nitky tahal při nečekaném tuřím lupu famózní rozehrávač Willie Bannister. Beksu dovedl i přes zaváhání týmu v druhé půli 27 body k triumfu nad Opavou Dominez Burnett. Nová posila Nové huti, rozehrávač Jordan Riewer, si vzal 17 body na starosti duel s oslabeným USK. Duo 24bodových Lions Terell Lipkins a Malcolm Brooks se obsadilo do hlavních rolí při domácím pokoření Brna. A Orli budou chtít zapomenout na dostaveníčko s mistrem, protože jejich 32 ztrát je pátou nejděsivější cifrou v lize od roku 1998.

Zničujících 32 ztrát!

Nymburští do zápasu vlétli velmi sebevědomě, dali prvních osm bodů a určili ráz utkání hned od samého úvodu. Na první dvouciferné vedení čekali jen dvě a půl minuty, kdy se z trojky prosadil Allen a zvýšil na 13-2 a po další trojce tentokrát Martina Peterky to bylo dokonce 25-5.

Domácí se nemohli střelecky prosadit, navíc je od samého úvodu trápily ztráty. Středočeši tak mohli vyrážet do rychlých protiútoků a navyšovat vedení. Ve druhé čtvrtce už působili domácí trochu kompaktněji, ale stále kupili ztrátu za ztrátou a hosté mohli točit sestavu a zvyšovat náskok. Poprvé o třicet to bylo dvě minuty před poločasem po šestkách Bendy. I přes polevení ve druhém poločase dosáhl Nymburk v 11. utkání na svou sedmu stovku a bez problémů získal jedenáctou výhru (69-109).

Hned šest hráčů mistra dalo aspoň deset bodů, nejvíc v laufu byl forward Kříž (18). Poražené táhl před největší sobotní návštěvou (1344) centr Souček s 15 body. Hosté výborně stříleli za tři body (21/12), ale hlavní rozdíl byl ve ztracených míčích, protože domácí spáchali hned 32 ztrát, ze kterých hosté dali 42 bodů.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Kontrolovali jsme zápas od prvních minut, dobře jsme bránili a Prostějov jsme nepouštěli do střeleckých pozic, na které je zvyklí, a tak to byl pro nás lehký zápas.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Nikdo asi nečekal, že porazíme Nymburk, ale já jsem nečekal, že budeme hrát tak zakřiknutě. První půlka byla strašná, dvacetkrát jsme soupeři naházeli balon do ruky a to se potom těžko hraje. Hráli jsme bázlivě a málo na koš, těžko jsme se uvolňovali pro míč. Od půlky jsme hráli trošku víc, hráli mladší hráči. Nymburk nás trestal dobrou kombinací nebo trojkou z dálky, kdy měl úspěšnost skoro šedesát procent.“

Drama na Dašické pro Beksu

Domácí Pardubice do očekávaného zápasu před 1115 diváky výborně vstoupily a hlavně díky rychlým devíti bodům Walla získaly mírný náskok, který poté díky košům Švrdlíka a Burnetta narostl až na osm bodů. Hosty držel ve hře sedmi body Zbránek. Druhá čtvrtina pak nabídla v Česku málo vídanou přestřelku, kdy se oba celky blížily třiceti bodům za jedno hrací období.

U domácí Beksy se o skórování staral Burnett, jenž přihodil dvanáct bodů a byl v poločase na sedmnácti a také Potoček, který se ve druhé desetiminutovce blýskl 8 body. Slezané se drželi díky košům z vymezeného území a byli v kontaktu, přestože jim nepadaly trojky, nicméně v závěru poločasu se ve skore propadli na -12.

Pak ale jakoby se domácí zapomněli v poločase v šatně a Opava začala stav postupně dorovnávat. V 7. minutě třetí čtvrtiny už Jurečka otáčel trojkou na 61-63 a do závěrečné desetiminutovky vstupovali hráči Opavy s nejtěsnějším náskokem. Poslední čtvrtina byla na body relativně skoupá, ale drama nechybělo. Týmy se střídaly ve vedení velmi pravidelně. V domácím dresu se ke skórujícímu Burnettovi přidal Autrey, hosté sázeli na rozloženou ofenzivu mezi více hráčů.

Na Autreyho trojku odpověděl košem Šiřina a minutu před koncem bylo znovu srovnáno. Domácí znovu poslal do vedení Burnett, Šiřina dal na druhé straně pouze jednu šestku a poté fauloval Burnetta, jenž zvýšil na 85-82. Po timeoutu našel Šiřina výborně Kvapila a ten snížil na rozdíl jediného bodu. Poté už hosté museli faulovat Walla a jeho trestné hody stanovily konečné skore.

Hvězdou utkání byl Burnett, který dal s výbornou úspěšností 27 bodů. Zdatně mu sekundoval Autrey, jenž ke 20 bodům přidal i 7 doskoků a 8 asistencí. Do dvouciferných čísel se za domácí dostali ještě třináctibodoví Wall se Švrdlíkem a desetibodový Potoček. Beksa střílela s výbornou úspěšností z pole, navíc doskočila 16 míčů v útoku, čímž vynahradila 19 ztrát.

Od druhé porážky v řadě (87-84) neuchránila Opavu ani čtveřice střelců s dvouciferným počtem bodů, vedena Dragounem a Gniadkem s 12. Šiřina sice zůstal na sedmi bodech, ale přidal k nim málo vídaných 11 asistencí. Hosté trefili jen sedm trojek z 26 pokusů.

Petr Czudek (kouč BK Opava):  „Byl to pěkný zápas. My jsme chtěli hrát v jedenácti hráčích, využít větší rotaci, než jsme předpokládali, že bude mít soupeř. Šli jsme do toho s velkou energií, bohužel první čtvrtka nám trošku utekla, nebyli jsme schopni zastavit útočný doskok Pardubic. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali zpátky do hry, tam jsme hráli výborně a Pardubice si vybraly trošku slabší koncentrační chvilku. Rozhodovala koncovka, kde rozhodují individuality a ty byly na straně soupeře: Burnett s Autreym jsou zkušení hráči a umí koncovky zahrát. Až na nepokrytý útočný doskok soupeře nemůžu svému týmu nic vytknout. Jsem rád za energii, kterou jsme do toho dali. Jenom mě mrzí, že kdybychom takový výkon podali doma, tak porazíme Kolín, což je pro nás daleko větší ztráta, než tady prohrát o 3 body. Celkově se nemáme za co stydět.“

Tomás Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám se podařil první poločas. Měli jsme výborný útočný rytmus, vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice v postupném útoku, díky převaze na obranném doskoku jsme chodili do rychlých protiútoků, které jsme proměňovali. Bohužel nás srážely jednoduché ztráty, poločas byl o 10 bodů, ale my jsme dovolili Opavě dát 16 bodů po našich hloupých ztrátách, kdy to hosté chodili jedna na nula nebo dva na nula. Rozdíl mohl být daleko vyšší a zápas by se asi vyvíjel jinak. Ve třetí čtvrtině jsme totálně ztratili útočný rytmus, vypadli jsme úplně z útočné role, byli jsme chvíli v křeči, ale možná už nabranými zkušenostmi ze zápasů z evropského poháru jsme zachovali chladnou hlavu. Hrozně důležité pro nás bylo, že v poslední minutě jsme proměnili šestky. Dlouhodobě nemáme nějak vysoké procento, ale v rozhodujících chvílích jsme všechny proměnili a získali jsme náskok, který už Opava nebyla schopná zvrátit.”

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Pro nás byl určitě klíčový první poločas, hlavně první čtvrtina, kdy jsme neplnili úkoly trenéra, ustupovali jsme od střelců, kteří proměňovali. Trojky v prvním poločase byly pro vývoj zápasu klíčové. Pardubice se dostaly na koně a potom už to nějak setrvačně dojely až do konce. Dostali jsme se sice ve třetí čtvrtině do zápasu, což je určitě pozitivní, ale nepodařilo se nám vyhrát, takže se už můžeme připravovat na další zápas a snad vyhrajeme v Ústí.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Hlavně byla škoda třetí čtvrtiny, mohl to pro nás být trošku pohodovější zápas a nemuseli jsme jít do další koncovky. I tak jsme rádi, že jsme ji zvládli, ale musíme se vyvarovat takových třetích čtvrtin, kdy jsme úplně vypadli z rytmu, a byli jsme úplně mimo.“

Úleva v Tatranu! I díky posile

Velká bitva se odehrála v ostravském stánku Tatran, kde chtěl i přes výrazné oslabení loupit USK, ale domácí po 9 porážkách v řadě (posledních dvou navíc v koncovce) nehodlali dát svou kůži lacino. První čtvrtina jim však před 800 diváky hrubě nevyšla, dali jen čtyři koše z pole a mladík Petružela v sedmé minutě posílal v pohodě hrající hosty do dvouciferného vedení.

Druhá čtvrtina byla jako přes kopírák, ovšem v obráceném gardu. Až patnáctibodový náskok Pražanů se začal postupně vytrácet a po Painterově dunku v závěrečných sekundách poločasu už to bylo jen o tři. Obrat byl dokonán v polovině třetího období, kdy se rozstřílela nová ostravská posila na rozehru, 188 vysoký Jordan Riewer, který rychlými pěti body otočil skore. Do poslední čtvrtiny tak šli s nejtěsnějším náskokem domácí.

Asi málokoho by ve čtvrtém nadějství napadlo, že když hostující Štěrba pět minut před koncem pošle svůj tým do tříbodového vedení, budou to poslední body USK! Pak přišlo už jen deset minutých střel a domácí svůj obrat dokonali. V rozhodném závěru se za ně prosazovali výhradně Painter a Riewer (na snímku číslo 9) a Sovám se vůbec nedařilo je zastavit. Konečné skore 67-58 stanovil trojkou Bohačík, což byly také jediné body Ostravy v poslední čtvrtce, které nedali oba američtí pistolníci.

Painter s Riewerem nakonec nasázeli po 17 bodech, Petr Bohačík jim sekundoval double doublem za 13 bodů a 10 doskoků. Třináctibodoví Madsen s Jaromírem Bohačíkem byli lídry hostů, kterým se vůbec nedařilo při střelbě za tři body, a navíc dovolili soupeři patnáct útočných doskoků.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pod tíhou posledních porážek jsme začali katastrofálně, v první čtvrtině jsme dostali 20 bodů a dali jen 8. Řekli jsme si, že takhle hrát nechceme, změnili jsme obranu a pak to šlo. Do poločasu jsme se dostali na přijatelný rozdíl. Rozhodla poslední perioda, kdy jsme dali otevřené střely, dali i šťastnou trojku a ubránili jsme USK na 9 bodech. Gratulace klukům za obranu, 58 bodů je důvod, proč jsme vyhráli. Je to pro nás obrovsky důležitá výhra a snad nás nakopne k lepším výsledkům.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „My jsme se celý týden připravovali na dnešního soupeře, ale dokázali jsme udržet koncentraci pouze 32 minut. Bohužel se nenašel nikdo, kdo by na sebe vzal zodpovědnost a místo toho jsme se schovávali.“

Show Willieho Bannistera

Šestizápasová vítězná série Medvědů překvapivě skončila v domácím zápase se Svitavami, které naopak po pěti porážkách konečně zvítězily (88-94). První poločas byl v kulise 620 diváků velmi vyrovnaný, ani jeden z týmů si nevypracoval větší náskok. Domácí tu držel 11 body power forward Machač, na druhé straně výborně střílela dvojice Jelínek (13) – Bašta (11). Klíčem pro jejich tým bylo využívání volných trojkových pozic (19/7, domácí 11/1), o jejichž tvorbu se celý zápas mistrně staral playmaker Willie Bannister. Hosté navíc soupeři nedali mnoho letos smrtících brejků, byť Kolín se do půle zaskvěl dvojkovou bilancí 20/16.

Třetí čtvrtina pokračovala ve stejném duchu, jen hosté drželi mírný náskok. Ten dvakrát vyrostl až na osm bodů, ale domácí dokázali vždy zareagovat a před závěrečným obdobím ztráceli 6 bodů. Pokračovalo střelecké představení Jelínka, díky kterému se vedení Turů poprvé přehouplo do dvouciferných čísel, a 4 minuty před koncem to bylo po koši Bannistera dokonce 69-84. Právě zkušený americký rozehrávač v závěrečném dějství zcela zastiňoval chybujícího krajana Dixona, přes nějž snadno přecházel, a buď sám zakončoval, nebo skvěle uvolňoval spoluhráče a doslova tak zabíjel tradiční kolínskou zónu.

Středočeši se přesto nevzdali a provedli jeden ze svých klasických domácích comebacků. Tury donutili k sérii chyb a Skinner 40 vteřin do konce šestkami snížil až na tříbodový rozdíl.  Poslední slovo však měl znovu Jelínek, který mazácky využil „mismatch“, a zpod koše 18 sekund před koncem zlomil naděje Kolína na prodloužení série výher.

Právě Jelínek dovedl Tury, kteří proměnili 12 trojek ze 27 pokusů, k překvapivé výhře 25 body včetně 4 trojek (přesto byl za svých 33 minut -2) a vedl tak tým střelecky v obou utkáních po příchodu z Handlové. Přes deset bodů se dostali ještě Bannister (18+10 asistencí bez ztráty) a Bašta (15, 4 trojky). Vítězstvím jejich týmu byly pouhé 3 body druhého nejužitečnějšího hráče ligy Kerra, který se v druhé půli neprosadil vůbec (byť střelecký výpadek částečně nahradil 11 doskoky a 5 asistencemi).

Domácí, jež v druhé půli srazilo 11 většinou naivních ztrát (z celkových 18), spoléhali na produktivní kvartet Dixon (19), Bakič (18), Skinner (15), Machač (15). Medvědům k výhře nepomohlo ani výrazné druhopoločasové zlepšení na doskoku (celkově 37-23) a také celý zápas skvělé dvojky (34/25).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Soupeř byl dobrý v útoku a ještě lepší v obraně. My jsme nedokázali ubránit Bannistra. Myslím, že to byl nejlepší zápas roku pro tým Svitav. Dále jsme nedokázali ubránit trojky soupeře, naše rotace byly pomalé nebo špatné a tím jsme nechávali volné střely hlavně Baštovi a Jelínkovi. Trochu jsme to ještě zdramatizovali v závěru, ale to nestačilo. Bylo to zasloužené vítězství Svitav, byly mnohem lepší než my. Máme velké množství ztracených balonů u našich hráčů na perimetru Bakiče, Ličarovského, Dixona. Pak se velmi těžko hraje. Svitavy vyhrály hlavně proto, že to chtěly o mnoho více než my.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Dostali jsme hodně košů z rychlých protiútoků. My jsme na půlce ztratili balon a oni šli sami do koše a to si myslím, že udělalo ten rozdíl 8 bodů a to byl náš dnešní problém.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme šťastní, že jsme přerušili sérii porážek trvající od 8. října. Byla moc dlouhá a bylo to vidět zejména v koncovce utkání, kdy jsme vedli o 12 bodů a najednou jsme se lekli dotáhnutí zápasu do vítězného konce. Musím říci, že potenciál našeho týmu je slušný a musíme mít dobře nastavené hlavy do dalších bojů, abychom pak nedopustili takový zmatek jako v koncovce tohoto zápasu, kdy jsme vedli o 12, a mohli to kontrolovat. Co nás dovedlo k vítězství? Enthusiasmus, dobrý pohyb na útočné polovině, ať už míče nebo hráčů bez míče, a týmový duch. Gratuluji svým hráčům, odvedli kus dobré práce, a protože se v Kolíně moc často nevyhrává, tak je to pro nás velmi cenné vítězství.“

Lukáš Šindelář (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme opravdu rádi za vítězství po dlouhé době. Hráli jsme jako tým, míč velmi dobře putoval, získali jsme z toho hodně volných střel. Co se týká obrany, občas jsme dostali velmi laciné koše. Jsme dva týdny pod novým trenérem a myslím, že jsme na dobré cestě k lepším výsledkům.“

Lipkins s Brooksem tahouny přestřelky

V přestřelku (99-90) se zvrtlo utkání Lions s Brnem, které vstoupilo do zápasu zhurta šňůrou deseti bodů. Domácí pak ale i přes osm bodů brněnského kapitána Křemena z manka ukrajovali a po deseti minutách už to bylo jen o čtyři. Ve druhém dějství se naopak výbornou střelbou blýskli domácí a zasypali koš Brna 30 body. Playmaker Lipkins rychlými pěti body otočil skore a najednou byli ve vedení Lions. Jejich náskok se vyšplhal až na sedm bodů, když půli uzavřel svou smečí Brooks.

Hradec před 727 diváky zvládl výborně i vstup do druhé půle, když zvedl náskok na 13 bodů, a hosté se drželi jen s vypětím všech sil. Po minisérii brněnského Sinadinoviče už to ale za chvíli bylo jen o dva. Bláznivý průběh pokračoval další sérií bodů, tentokrát pro domácí, kteří šli do poslední desetiminutovky se sedmibodovým náskokem. Nejblíž dalšímu zvratu byli hosté po třech minutách závěrečné čtvrtiny, kdy Mikulič trojkou snížil na rozdíl jediného bodu, ale to bylo vše. Závěr si domácí pohlídali a po vítězství nad Ostravou mají další „povinnou“ výhru.

V dresu vítězů excelovali 24bodoví Lipkins a Brooks, další tři spoluhráči přihodili aspoň deset bodů. Brnu nestačilo 19 bodů od Křemena s Tomancem, 16 Sinadinoviče a 15 s 9 asistencemi Mikuliče. Tišší duel si vybrala kometa minulých dnů Pumprla, který zůstal na dvou bodech. Hosty nezachránilo ani 12 trojek, protože se dopustili o osm více ztrát než Lions (celkem 18).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Po katastrofálním úvodu, kdy jsme ztráceli úplně ve všem, byli jsme bez krve a energie, jsme se na můj vkus až rychle vzpamatovali. Čekal jsem, že to budeme dotahovat déle, ale přišel rychlý obrat a pak jsme měli otěže zápasu ve svých rukách. Ani na vteřinu jsme si však nemohli být jistí výhrou. Čekal jsem těžký zápas a těžký zápas to byl až do posledních sekund. Brno hrálo v útoku velmi dobře a pro diváky to byl zajímavý zápas. Rozhodlo domácí prostředí - fantastičtí diváci se sešli a fandili, k tomu se přidala nezměrná bojovnost všech hráčů, kteří šli na krev a pro výhru udělali snad všechno.“

Zorah Helbich (kouč mmcité Brno): „Čekali jsme těžký zápas, protože tady mnoho týmů nevyhrává. Věděli jsme, že klíčem bude obrana. V útoku jsme si věřili, dali jsme 90 bodů, ale v obraně jsme nepodali výkon, a to byl problém. Problémem byla i nesoustředěnost na náš plán zápasu ve druhé čtvrtině, kde jsme prohráli o 11 bodů. To jsme potom doháněli do konce zápasu, ale nepovedlo se.“