Zadělal Liberec na nové pořádky?

V první lize mužů se vynořila nová síla ze severu. Že v případě Liberce v západní skupině již nejde o náhodu, potvrdil tým posunem už na třetí příčku po šesté výhře ze sedmi posledních utkání, kdy navíc ty dvě nejnovější byly proti čelním celkům - nejprve před Vánocemi na Sokole pražském a nyní čerstvě doma i s lídrem z Jindřichova Hradce (85-81).

Liberecký Lynx s GBA rozhodl ve čtvrté čtvrtině, v jejíchž závěrečných 8 minutách udržel Jihočechy na 11 bodech a z šestek a zpod koše otočil z 67-71 na 81-75. V utkání byl efektivnější z pole (v procentech 54-40), což mu v součtu s převahou zpod koše (na body 36-28) a kompletně dvojcifernou základní pěticí pomohlo nejvíc.

Zaváhání vedoucího celku využil druhý Sokol, který se po domácí výhře nad Polabím (98-85) přitáhl na rozdíl jediné výhry. Statisticky ultra vyrovnaný duel utrhl vyšší produkcí šestek (20-11). Dosud třetí Litoměřice v severozápadní bitvě padly v Chomutově (88-80), který teprve čtvrtou výhru definitivně získal v závěrečných sedmi minutách. Napřed byl hlavně zpod koše (36-16).

Největší drama se odehrálo na pražské Folimance, kde poslední tým SP sklidil svůj třetí úspěch (67-69) a dorovnal tak Polabí. Vítěznou trefu doručil dvacet sekund před koncem zpod koše Pelikán.

Na Východě došlo k velkému překvapení ve Svitavách, kde domácí Tuři jako lídr nestačili na Nový Jičín (75-87), který rozhodl silnější druhou půlí (29-42). Ještě 90 sekund před koncem byl stav 75-79, ale pak domácí pohřbily dvě technické chyby. Hosté si o překvapení řekli z druhých šancí (9-15) a šestek (11-20).

Svitavy dorovnali na čele Královští sokoli po snadné domácí výhře nad Zlínem (98-75, trojky 15-8, z brejků 28-12, z druhých šancí 12-5).

Na třetí bilanci se pak zarovnali rezervní Opavané a Brňané. Slezané prováhali koncovku v Pardubicích, kde domácí Svojanovský s Mrázkem v poslední minutě zajistili odskok ze 64-63 na konečných 70-63. Brno pak bez problémů spláchlo doma Olomouc (116-78), a to zejména zpod koše (62-42) a z trojek (12-6).

SKUPINA ZÁPAD - 15. KOLO

SOKOL PRAŽSKÝ - POLABÍ 98-85 (Zach 19 - Dávid Novák 29, Kováčik 22)
LIBEREC - JINDŘICHŮV HRADEC 85-81 (Olejník a Příhonský po 18 - Jansa 24)
CHOMUTOV - LITOMĚŘICE 88-80 (Macháč 28 - Slowiak 27)
PLZEŇ - RADOTÍN 77-59 (Honomichl 19 - Černý 25)
USK PRAHA B - SP BASKET 67-69 (Ježek 15 - Mičuda a Pelikán po 15)

POŘADÍ PODLE BILANCÍ

1. Jindřichův Hradec (13-2), 2. Sokol pražský (12-3), 3. Liberec (10-5), 4. Litoměřice (9-5), 5. Plzeň (9-6), 6. Radotín (7-8), 7. USK B (4-10), 8. Chomutov (4-11), 9.-10. Polabí, SP (3-12)

SKUPINA VÝCHOD - 15. KOLO

KRÁLOVŠTÍ SOKOLI - ZLÍN 98-75 (Sedmák 23 - Nehoda 19)
BRNO U23 - OLOMOUC 116-78 (Kubín 17 - Zdravkovič 34)
SVITAVY - NOVÝ JIČÍN 75-87 (Marko 29 - Janů 22, 175  fanoušků)
PROSTĚJOV - SNAKES OSTRAVA 78-83 (Kaštil 18 - Jakel 18)
VIVIDBOOKS PARDUBICE - OPAVA B 70-63 (Svojanovský 24 - Štěpánek 14)

POŘADÍ

1.-2. Královští sokoli, Svitavy (12-3), 3.-4. Brno U23, Opava B (11-4), 5. Nový Jičín (7-8), 6. Vividbooks (6-9), 7. Snakes (5-10), 8.-9. Zlín, Olomouc (4-10), 10. Prostějov (2-13)