Zamrzlý útok mistra, vendeta Grazu i Brna

POHÁROVÉ ECHO Třetí porážka Nymburka v Lize mistrů, druhý neúspěch Ústí a USK v Alpe Adria Cupu a velká odplata oslabeného Brna v téže soutěži. Takové byly poslední čtyři duely zástupců Kooperativa NBL v pohárové Evropě.

POHÁROVÉ ECHO Třetí porážka Nymburka v Lize mistrů, druhý neúspěch Ústí a USK v Alpe Adria Cupu a velká odplata oslabeného Brna v téže soutěži. Takové byly poslední čtyři duely zástupců Kooperativa NBL v pohárové Evropě.

Bez bodů, jež by jim vdechly život

Pořádat se kontinentální mistrovství basketbalových obran a útočného doskoku, měl by Nymburk s výkonem ve střední části bitvy v Avellinu velkou šanci na pódiové umístění. Jenže 68 bodů inkasovaných venku po 37 minutách ani se 17 útočnými doskoky navrch pořád nestačilo na to, aby se český mistr byť jen na dosah přiblížil ke třetí výhře v Lize mistrů. V pátém kole na palubovce pátého celku italské ligy padl 80-63, ač ještě tři minuty do konce po nezměrném úsilí na obranném doskoku vyrážel do brejku za stavu 66-58 se šancí jít ještě blíž. Jenže jinak jeden z mála stabilních prvků ofenzivy Lawrence vyslal ztrátovou přihrávku a kontra dunk na minus 10 načal cestu k nakonec vysoké porážce.

Hosté (bez Pumprly) byli sice po celý zápas pozadu, když už v první čtvrtině (23-14) dovolili nemilosrdným domácím nájezdníkům dvojky 7/7 a šestky 9/6. Minimálně chybující Avellino do půle z 9 získaných faulů vytěžilo 16 šestek, když ke dvěma faulům došlo za trojkovým obloukem, a nedalo soupeři ani jeden životodárný bod z protiútoků.

Nymburk se však i bez této klíčové ingredience svých vítězných dortů dokázal do půle udržet na skore 42-36, když jej za stavu 31-20 podržel playmaker Lawrence, a tým se stále opíral o útočné doskoky (do půle 13). Zvládl tak zamaskovat i 17 bodů domácího lídra Riche, skórujícího i z hodně těžkých pozic.

Ve třetí čtvrtině Nymburk stále přirážel na dostřel, když se zprvu snažil obalit fauly Riche (nakonec 23 bodů). Po návratu matných a individuálně nedisciplinovaných amerických guardů Raye s Diggsem však skore opět ujelo na 13 a ve čtvrté části se tým už o mnoho blíž nedostal, neboť jeho střely a dokonce i nájezdy míjely obruč až příliš často.

V útoku českého šampiona – jako jediní nadsedmibodoví střelci - táhli Hruban (18), Lawrence (12) a Ray (10). Nejvíc mu srazilo vaz pětadvacetiprocentní manko ve dvojkové střelbě a pouhých 7 brejkových bodů.

Doma triumf o 49, venku zklamání

Ač v domácím duelu ústecká SLUNETA rozbila rakouský Graz na padrť (93-44), na palubovce soupeře bylo vše úplně jinak a Severočeši ve svém třetím duelu v Alpe Adria Cupu podlehli 75-73.

Dlouho vyrovnaný zápas víceméně v pěti hrající domácí v úvodu čtvrté části utrhli až na 13 bodů, Pandy (už bez propuštěného pivota Wolframa) však 6 minut do konce zahájili velký comeback a taženy Peckou se 100 vteřin do konce dostali na 74-73. Poté ale nevyužili tří slepených ztrát domácích k obratu a v posledních vteřinách navíc o dva míče přišel Pecka.

Ten byl se 17 body nejlepším střelcem Ústí, následován Robinsonem (14), Štefflem (12) a Singletarym (12+8 asistencí). Týmu při minimalizaci ztrát nepomohl ani o 12 vyšší počet pokusů z pole. Jeho aktuální bilance v soutěži je 1-2.

Hubálek katem oslabených Sov

Druhý zápas opět venku a duhá porážka, taková je po úterním výsledku 83-71 ve Vídni bilance pražského USK v Alpe Adria Cupu. O úspěch rakouského celku se nejvíc zasloužil autor 32 bodů Jiří Hubálek.

Pražané (už bez Petersona) začali nabírat větší bodovou díru už na přelomu první a druhé čtvrtiny, aby se postupně propadli až na -16. A ani ve druhé půli už domácí tým nedokázali víc ohrozit.

Ze sovího tábora nejvíc vyniknuli Michal Mareš (20+7 asistencí), Křivánek (15), Madsen (13) a Ondřej Sehnal (12). Největší rozdíl byl v bodech zpod koše (42-18).

Odplata i bez Sullivana

Jediným úspěšným celkem NBL bylo v pohárových bitvách tohoto týdne mmcité+, jež doma v úterý bez potíží skolilo Osijek (73-53), jemuž tak oplatilo porážku z prvního kola. Zvládlo to i bez svého top skórera Sullivana, když střelecké břemeno převzali Tomanec (16), Primorac (15+8 doskoků a 7 asistencí) a Kozina (10+7 asistencí).

Po vyrovnaných 25 minutách Brno rozhodlo ve druhé polovině třetí čtvrtiny, kdy syceno 8 body rozehrávače Koziny uniklo z 37-36 na 53-38 a dál už se neohlíželo zpět.

Domácí dominovali z trojek (11 ku 2), hosté měli zoufalou 37procentní střelbu z pole.