Zápas sezony pro Děčín i Beksu je tu!

Kdo to dnes večer pod děčínskou skálou bude chtít víc. Kdo zvládne všechny činnosti aspoň o malý kousek lépe. Kdo se bude moct víc opřít o své opory.

Ten se bude v dosavadním Zápase sezony pro oba týmy radovat z postupu do finále. Mezi domácími Válečníky a hosty z Pardubic se o tom rozhodne v semifinálovém Duelu 7 od 18:00, ale už od 17:40 můžete sledovat předzápasové Studio Basketbal.

Oba celky mají o motivaci postaráno. Děčín, hnán znovu napěchovaným domácím stánkem, se může po loňské bídné sezoně dokonale rehabilitovat a dál při postupu do pátého finále za posledních osm play-off snít i o historickém ligovém titulu. Ten už jeden Beksa má ještě z federálních dob, ale je už řádně vousatý, navíc tým od onoho roku 1984 čeká i na stříbrnou medaili a finále by se pro něj stalo naplněním odvěké touhy.

Z kádrového pohledu jsou na tom lépe domácí, kterým se do sestavy vrací potrestaný top skórer Nichols, zatímco Bekse podruhé v řadě hrozí absence prvního pivota Rikiče. I bez něj ale se štěstím v prodloužení zvládla Utkání 6, na druhé straně ARMEX si poradil v Duelu 5 bez Nicholse.

Válečníci budou vedle podpory svého domácího prostředí opět spoléhat především na své hlavní zbraně - rychlý protiútok, hru 1 na 1 v podání zejména amerických guardů, útočný doskok a maximální agresi v obraně, zejména dokud v každé čtvrtině nebudou hrozit střelecké fauly.

Tým KVIS se už dokázal adaptovat na hru bez Rikiče, ale má pak bez jeho 25 minut vše o to těžší v obraně i útoku. Beksa se musí vyvarovat svých mnohdy laciných ztrát na rozehře, musí se včas vracet do obrany a maximálně si pomáhat na nájezdy dua Walton - Nichols, aby bylo nuceno odkládat míče na procentuálně horší zakončovatele. Bez bodů z protiútoků se Bekse sice nehraje úplně snadno, ale zatím tak dokázala uhrát stav 3-3, a pokud zvládne obstojně proměňovat šestky, a guard Dickerson nebude čekat se zahřátím až do třetí čtvrtiny, může poprvé v sezoně v Děčíně vyhrát, protože jak praví letité moudro - v Zápase 7 už je možné cokoli. A Pardubice, které si už jeden ve čtvrtfinále vyzkoušely, to dobře vědí.

Absence Pardubic: pivot Rikič (start nejistý, zranění)

Odehrané zápasy v sérii: 88-85 PP, 83-74, 65-75, 75-81, 83-62, 78-81 PP

Kurzy Chance na výhru: 1,72 - 2,37

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Děčín dvakrát ukázal, že hraje dobře i bez Nicholse, který se teď vrátí. Uvidíme, možná jeho návrat trochu změní hierarchii v týmu. Před námi je zápas číslo 7, tedy jedno utkání od finále. Pro tohle jsme 10 měsíců pracovali, pro těchto 40 minut, které jsou před námi. Víme, že letos jsme v Děčíně ještě nevyhráli, ale před domácími semifinálovými zápasy jsme to měli s Děčínem 0-6 a pak jsme vyhráli 3 domácí utkání. Každá série jednou skončí, nemůže pokračovat donekonečna. Musíme odehrát náš nejlepší zápas v sezoně. Potřebujeme lépe střílet - dávat otevřené střely a trestné hody -, pokračovat v dobré obraně 1 na 1 a být dostatečně dobří na doskoku.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Základ v této sérii byl uhájit domácí hřiště, což se nám podařilo a došlo to do rozhodujícího sedmého zápasu. Motivaci máme obrovskou, každý si velice dobře uvědomuje, že je před námi jedinečná šance, která se zase nějakou dobu nemusí opakovat. Potřebujeme navázat na dobré věci z šestého zápasu. I když jsme neměli Roberta Rikiče, vyhráli jsme doskok, také jsme byli schopni ubránit v rozhodujících momentech jejich hru 1 na 1. Tohle musíme zvládnout i v Děčíně. Necháme tam všechno, abychom se po sezoně mohli podívat do zrcadla: buďto s vědomím, že jsme postoupili, nebo ne, ale s čistým svědomím, že jsme pro to udělali naprosté maximum.”