22.0

#7
18.0

Pod tlakem od prvního zápasu

Ten okamžik symbolizoval jejich marnost z celého utkání, v němž spáchali 22 ztrát, a nevyhráli jej ani navzdory 22 útočným doskokům a o 22 většímu počtu střel z pole. Guard Příhonský se 4 vteřiny před koncem postavil za stavu 73-77 pro hosty z Opavy na trestnou linii. Měl jedinou možnost – trefit první pokus a nahodit druhý. První část úkolu splnil, ale místo nahození pak (nechtěně) dopravil o desku míč do koše a definitivně tak pohřbil šance alespoň na prodloužení. Jeho Beksa padla 75-78.

Na Pardubicích byl v Tipsport areně před TV kamerami a 1013 diváky od vteřiny 1 znát tlak, pod jakým budou v celé této sezoně. V roce 60. klubových narozenin jednoznačně cílí na triumf v Českém poháru a také na první finále v dějinách NBL. V dohrávce 1. kola navíc měly být i bez power forwarda Kohouta favority, když Slezanům chyběli rozehrávač Klečka, křídlo Vlček, power forward Gniadek a dlouhodobě zraněný Bujnoch. Jenže zbývající osma nalezla Beksu ve stavu porazitelnosti, který - byť nesnadno a i přes 21 vlastních ztrát - dokázala využít.

Hosté musí děkovat nejmladší ze svých posil. 9bodový guard Rostislav Dragoun (+7, 4 asistence, 2 zisky) postupně převzal roli X-faktoru po nečekaném základním power forwardovi Kvapilovi (všech 11 bodů dal za první půli), který v úvodu těžil z brejků a skvělých kombinací až do koše, a zastínil tak pardubické kolegy z letošní zázračné reprezentační dvacítky. Playmaker Půlpán i křídlo Škranc oba nastoupili do základu, a ač v zápase oba přispěli 8 body, zároveň při jejich pobytu ve hře šel tým do minusu. Škranc nakonec odehrál jen 8 minut, Půlpán o 5 víc, ovšem končil bez asistence, když při řadě situací v útoku včetně brejků nevolil správná řešení.

Domácí celý zápas vršili lehkovážné chyby jako na běžícím pásu, a byť si jich postupným zagresivňováním obrany spoustu vynutili i od soupeře, jejich celkově nesourodá hra bez potřebného rytmu i brejků jim vyjma úvodu a jedné sekvence v závěru nedovolila jít přes Opavu. Mnohokrát se v utkání stalo, že se individuální průnik bez naděje na úspěch rozbil o dvoj- až trojblok soupeřů, pravidelně se zatahujících - ať v zóně nebo osobce - do vymezeného území. Míč rotoval pomalu nebo vůbec a třeba do půle (35-42) měl domácí tým pouhé 3 asistence.

Opava celý zápas těžila z neuvěřitelné úspěšnosti dvojek kolem 70 procent (27/18), díky níž také nakonec uspěla. Poločas navíc držela na uzdě i útočný doskok Beksy (5, ale první čtvrtina 0). Ve druhém už domácí utrhli stavidla (17, z toho 7 Nečas, celkově autor 18 doskoků), ale ani 18 bodů z druhých šancí nakonec nestačilo. Týmu nepomohlo ani to, že dva zkušení Pandula se Sandersem měli společný nástřel 24/6 a k tomu 9 ztrát (Pandula 6). A oba hlavní podkošoví muži Švrdlík s Nečasem shromáždili dohromady bodů 8.

Ve třetí čtvrtině se rozhodl, že se zápasem sám zatočí reprezentační – a téměř nestřídající - point guard Šiřina, který třemi trojkami v řadě za necelé dvě minuty odvál Slezany na 48-58. Vzápětí ale furiantskou přihrávkou bez dívání za sebe nabil do brejku soupeři a od té doby se jeho nepřesnosti, nejspíš i pod vlivem únavy a dočasného drcení Kotasem, začaly vršit (celkem 5 ztrát). To však nemohlo zásadně zakrýt jeho klíčový příspěvek (22 bodů, +9, MVP utkání), včetně závěrečných úspěšných nájezdů přes Pandulu, kdy včas nestihla přijít ani výpomoc.

Zvýšený tlak domácích a nové chyby hostů pak ze zápasu udělaly drama, to už se ale ve čtvrté části nadechoval ke svým nejlepším kouskům Dragoun, který měl přitom už po 13 minutách na kontě 3 fauly. Nejdřív to byla kouzelnická asistence pod koš, poté z útočného doskoku upravil na 63-66 a především přetěžkou trojkou z rohu přes natažené ruce Kotase na 69-75 už minutu a půl do konce posunul Slezany na dosah vítězství.

Kolegové Zbránek a Šiřina pak sice dvěma fauly na trojkující střelce týmu notně zavařili, přesto už se domácí nedostali ani na remízový stav, když pro hosty v závěru mělo velkou hodnotu i 5 šestek Blažka. Domácí se seč mohl, snažil nad vodou udržet kapitán Kotas, ale ani jeho obrana a 10 bodů ve čtvrté čtvrtině JIP nespasilo.

Ani tato odveta za opavská "příkoří" z posledních dvou sezon tak Východočechům nevyšla…

Petr Czudek (trenér BK Opava): "Výsledek je překvapením, byť my jsme si v šatně před utkáním řekli, že máme šanci v Pardubicích vyhrát spíš v osmi než ve dvanácti. A také se to ukázalo. Trošku jsme se semkli, využili jsme počáteční nervozity soupeře, získali nějaký náskok a pak už to bylo o tom, jestli nám vydrží síly. Později už to vypadalo, že soupeř se dostává do potřebného klidu, ale ve druhé půlce nás Jakub Šiřina třemi trojkami opět uklidnil a domácí trochu znervózněli. Koncovku jsme zvládli a za to jsem hodně rád. Soutěž bude hodně vyrovnaná a každé vítězství zvenku se bude počítat."

Dušan Bohunický (trenér BK JIP Pardubice): "Hosté 36 minut vyhrávali, proto jejich vítězství bylo zasloužené. My jsme chtěli hrát stylem, jaký nás zdobil v přípravě, tedy rychle a aktivně na útočnou polovinu hřiště. Nevím, jestli to bylo nervozitou z domácího prostředí, nebo tlakem z prvního zápasu, ale jednoznačně jsme v tomto selhali. Nepodařilo se nám navázat na herní projev z přípravy. Dalším faktorem, který hodně ovlivnil zápas, bylo hodně jednoduchých ztrát. Opavě jsme dovolili skórovat snadné koše z protiútoků. V závěru jsme nedokázali proměnit některé otevřené pozice, na druhé straně Kuba Šiřina se chytil, nastartoval Opavu a v závěrečných minutách už jsme nedokázali skórovat. Gró našeho neúspěchu však vidím hned v úvodu zápasu. My jsme vůbec neměli připustit takovýto styl hry, měli jsme se prezentovat úplně jinak."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): "Přijeli jsme v osmi lidech, kteří byli schopni hrát, ale určitě jsme to nepřijeli jen tak odehrát. Přijeli jsme se porvat o vítězství a od začátku jsme to dávali jasně najevo. Věděli jsme, že když se budeme držet na dostřel a budeme to držet co nejdéle, tím lépe pro nás. Je to hodně důležité vítězství, když máme takhle velkou marodku, snad se z toho odrazíme k dalším dobrým výsledkům."

Lukáš Kotas (guard BK JIP Pardubice): "Nehráli jsme moc dobře. Na každý koš jsme se hrozně nadřeli. Oproti přípravě, kdy nám vycházela spousta věcí a lehkých košů, tak jestli jsme s Opavou takto dali 10 bodů, je to moc. Neprosadili jsme se ani pod košem, Opava tam výborně zdvojovala a někdy i ztrojovala. My jsme z těchto situací měli snadné ztráty, nebyli jsme schopni vyhodit míč ven. V klíčové fázi to Kuba Šiřina vzal na sebe a dal tři trojky. Tyto situace jsme měli řešit jinak, ale takový je basket."

5 30 35 3 13 18 21 22 20 17 96 78

Televizní lahůdka úvodního kola výjimečně hraná v Tipsport aréně. Beksa má za poslední dva roky Slezanům hodně co splácet, neboť ti ji připravili jak o loňský bronz, tak o jarní semifinále. V domácí premiéře Pardubicím sice bude chybět power forward Kohout (stále rehabilituje po operaci kolene), nicméně to není nic proti problémům hostů. Ty v přípravě stíhala jedna zdravotní rána za druhou a do prvního kola půjdou bez Bujnocha (nejspíš odepsaná sezona kvůli obnovenému zranění již operovaného kolena) a Vlčka (zlomená ruka), navíc potíže se zády vyřadily z posledního přípravného utkání Gniadka a s achilovkou laboruje Kramný. Karty jsou tedy rozdány jasně, přesto i tato hra musí být dohrána až do konce. Otázkou bude, do jaké míry budou nyní ještě víc trojkařsky disponované Pardubice ostřelovat koš zpoza oblouku, a do jaké půjdou přes Švrdlíka s Nečasem nekompromisně pod koš.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Chtěli bychom navázat na zápasy z přípravy, v nichž jsme udržovali vysokou rotaci, hráli rychle dopředu a měli vysokou četnost střel. Naším primárním cílem by mělo být, abychom se prezentovali touto hrou během celé sezony. Samozřejmě, že zápasy v přípravě a v sezoně se odlišují v tom, že v lize se co nejvíc soustředíte i na vítězství. V utkáních mohou nastat hluchá místa, ale my musíme být schopni měnit rytmus hry, být vyvážení nejen v protiútocích, ale i v postupných útocích. Opava v přípravě odehrála kvalitní zápas se Zhořelcem a mám i další informace od kamaráda Richarda Leška. Víme, že soupeř měl v přípravě velké zdravotní problémy, ale celkově platí, že jde o tým, který se podle mě posílil. Kariéru sice ukončil Ladislav Sokolovský a odešel Petr Dokoupil, ale přišli Zbránek, Jurečka a Dragoun, takže kvalita určitě neklesla. Budou pokračovat v tom, co měli doposud nastavené, co je zdobilo a co jim přineslo úspěchy. My se musíme snažit pokrýt nejsilnější stránky soupeře, to znamená hru 1 na 1 z perimetru a střelbu za 3 body."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Začátkem sezony nás sužují četná zranění, takže v Pardubicích nebude určitě hrát Kryštof Vlček, který má zlomený malíček, nenastoupí ani Radim Klečka, kterého po reprezentační srazu stále zlobí koleno. Takže budeme pouze v 10 hráčích. Pardubice jsou určitě favoritem, ale jedeme tam s odhodláním předvést výkony z přípravy, které nebyly vůbec špatné."

Atrakce utkání: dětský koutek, soutěž pro děti s klaunem Ronaldem McDonaldem, soutěž ve střelbě na koš ve foyer arény o ceny od McDonald´s, čestný rozskok bude vhozený trenérem mistrovského týmu Pardubic z roku 1984 Lubošem Buluškem, v přestávkách vystoupí cheerleaders IM CHEER Pardubice a taneční skupina T-komplex Vysoké Mýto, Beksa navíc představí i svého nového maskota.