32.0

#18
13.0

Na úvod remíza!

89-89! I kuriózní remízové skore úvodního barážového utkání symbolizuje neuvěřitelnou vyrovnanost celého prvního dílu souboje o NBL. Z pohledu hostů z prvoligového Hradce Králové je však i nerozhodný výsledek z palubovky Prostějova malým vítězstvím. Přesto však nemohou jásat příliš, protože i loni zahájili dokonce výhrou v Jindřichově Hradci, aby pak splakali nad výdělkem.

Orli, kterým nakonec ze zahraničních akvizic zbyl pouze rozehrávač Simmons, s 26 body hlavní tahoun týmu, zahájili lépe a první čtvrtina jim při 13 bodech Sehnala (z jeho 21) a 4 trojkách týmu patřila 31-24. Královští sokoli z Hradce se však v utkání s vyšší třídou bez problémů aklimatizovali a do půle zaostávali nejvýš o devět bodů.

Po střelecky nabitém poločase (53-50) už body přibývaly pomaleji, jen na straně Prostějova se rozohnil Simmons, který se postaral o 18 z 36 bodů celku v druhé půli. Hosté se však až do konce drželi na dostřel a tak si náskok do nedělní hradecké odvety neodnesl ani jeden celek.

Za Královské sokoly se nejvýrazněji prosadili Majerík (20+13 doskoků), Andres (15) a Ondřej Peterka (15), který ještě v minulé sezoně hájil prostějovské barvy. Téměř všechny statistiky byly nebývale vyrovnané, jen útočné doskoky (12-18) a body z druhých šancí (5-19) patřily hostům, zatímco domácí byli lepší v bodech z brejků (12-4).

18 22 40 1 17 6 14 24 19 0 101 89

Třetí rok v řadě budou usilovat o postup do Kooperativa NBL z baráže Královští sokoli Hradec Králové. Na rozdíl od minulých dvou let, kdy padli ve finále s Litoměřicemi a opavskou rezervou, to nyní bude z pozice vítěze první ligy. První duel přijde na řadu už v pátek od 18:00 v Prostějově, odvetný zápas v hale Třebeš v Hradci Králové se uskuteční v neděli od 17 hodin. Rozhodovat tak bude celkové skóre.

Orli z posledních 22 zápasů sezony prohráli plných 20 a navíc v posledním utkání play-out přišli kvůli utrženým křížovým vazům o power forwarda Fitzpatricka, třetího střelce aktivního kádru. Z klíčových legionářů tak zbyli rozehrávač Simmons a centr Jacobs. Lídry šampionů první ligy jsou syn trenéra Ondřej Peterka, který přišel právě z Prostějova. S průměry 16,5 bodu a 6,5 doskoku je také lídrem týmu, následován 11bodovým Faifrem a 10bodovým Majeríkem.

Hradec v prvoligové sezoně prohrál jen 4 zápasy, když se opíral o průměry 38 doskoků, jen 11 ztrát a také o baterie trojek. V 7 z posledních 8 zápasů doskočil nejméně 40 míčů a opět v 7 z 8 posledních utkání (a celkem v 15 z 28) dal i nejméně 10 trojek, přičemž dvakrát vyslal z oblouku 40 pokusů. Jeho průměrné skore v sezoně bylo 86-71. Orli jej měli 78-85, doskakovali 36 míčů, ztráceli 18 a 10 trojek dali ve 4 z posledních 6 utkání. Tato disciplína tak možná sehraje už v páteční první bitvě nemalou roli.

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „O přednostech soupeře víme. Ale soustředíme se na náš výkon. Se situací, do níž jsme se dostali, si musíme poradit. Jdeme do prvního zápasu s cílem uspět a získat dobrý výsledek do odvety. Je to pro nás poslední příležitost, jak sezonu alespoň částečně zachránit. Celý tým je odhodlaný udělat pro záchranu maximum. Baráž bude o hlavě a vůli."

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli Hradec Králové): „Před dvěma lety se hrál jen jeden zápas v Brně, takže tam jsem tomu moc nevěřil. Loni jsme byli po prvním vítězství v Jindřichově Hradci docela blízko, ale doma jsme to pak nezvládli a letos doufám, že máme minimálně stejnou šanci jako loni. Prostějov bude oslabený, mohl by být nervózní, protože zápasy o záchranu nikdo dobrovolně nevyhledává. Doufám, že budeme připraveni.“