4.0

#8
2.0

Soví start rozhodl vše!

Duel pod Špilberkem postrádal jakoukoli zápletku, neboť energií sršící Sovy si vzali do batohu rozehrávači Appleby s Tůmou, kteří tým od startu řídili jako perfektně šlapající stroj. Ten si z kurtu soupeře veze první vítězství (61-78) a na domácí půdě může v neděli už vybojovat postup do čtvrtfinále.

V brejcích smrtící Raheem Appleby dokonce atakoval triple double (19 bodů, 10 asistencí, 7 doskoků) a 20letý zelenáč Jakub Tůma podal svůj výkon sezony (15+6 doskoků za 33 minut, nejvíc z týmu v plusu) v zápase, kdy jej bylo při trvající absenci kolegy z rozehry Ondřeje Sehnala nejvíc potřeba. A to ještě vše jistilo duo Vukosavljevič (23) - Stevanovič (10). USK si nejvíc pomohl zpod koše (32-42), na útočném doskoku (6-11) a z druhých šancí (9-17). Za domácí se nejvíc snažili Geiger (16), Stegbauer (11+8 doskoků) a zřejmě stále indisponovaný Keely (10). Jediný bod za 26 minut vsítil Roby.

Do půle prakticky neztrácející Pražané se za prvních pět minut neseni osmi body Applebyho vyšplhali do trháku 8-13, za chvíli vedli o deset a na sílu hrající americké opory domácích marně bušily na soví vrata. A když Appleby stále odmítal polevit, náskok jeho týmu činil už ve 12. minutě 16-33. Mladé české pušky pak ještě dočasně Brno protloukly pod 10 bodů, ale ztráty a povolení dalších útočných doskoků soupeři tým vrátily do vyššího minusu, ve třetí čtvrtině se egoé propadlo až na dvacet bodů a s tím už se nedalo nic dělat.

Absence Brna: možná dále power forward Keely

Absence USK: rozehrávač Ondřej Sehnal (koleno)

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 76-77, 87-69

Osmé Brno, které jde do předkola s devátým USK po úseku s 11 porážkami z 12 posledních zápasů, se postaralo o zvýšený náboj už tak zajímavé série fotografií v tričkách s nápisem „Play-off 2019“, ač v něm tým zatím ještě není. A to nezůstalo bez povšimnutí soupeřů z Prahy, kteří tak napnou ještě o to víc sil, aby tento brněnský outfit „zneplatnili“.

Série ovšem poutá pozornost už proto, že Brňany vede loňský kouč USK Chris Chougaz. Na druhé straně z tehdejšího kádru mezi opěrnými hráči Sov aktuálně operuje ve hře už jen trio Mareš, Křivánek, Tůma s 11minutovými Štěrbou a Petruželou.

V utkáních série, která nemá zjevného favorita, půjde zřejmě o velmi defenzivní bitvy, neboť útoky obou týmů v této sezoně nepřekonávají kótu 80 bodů. O poznání efektivnější je přesto ofenziva USK, která je na 79 bodech oproti 72 bodům egoé. Sovy jsou navíc v průměru o dva doskoky lepší. Asi nejvíc bude rozhodovat produktivita zahraničních opor, a tady by trio USK (Appleby, Vukosavljevič, Stevanovič) mělo mít převahu nad zřejmě jen dvojicí Brna (Geiger, Roby).

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Až příliš dlouhá cesta nadstavbovou skupinou A2 je u konce a náš tým dostál svého cíle a z prvního místa postupujeme do předkola play-off, ve kterém bude naším soupeřem Brno. Tým bývalého lodivoda USK Praha Chrise Chougaze ve skupině A1 skončil s bilancí 3 vítězství a 11 porážek. Hra Brna se opírá o trio zahraničních hráčů Geiger - Roby - Keely, které doplňuje bodově především Stegbauer. Čeká nás rozhodně zajímavá série utkání dvou mladých týmů, na jehož konci se rozhodne, kdo postoupí do play-off, a to je to jediné, o co v tuto chvíli budeme usilovat. Srdečně zveme všechny fanoušky již tuto neděli od 18:00 na Folimanku!“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Upínáme pozornost k předkolu už poslední tři kola nadstavbové části. Jsme rádi, že už je tu. Brno toho moc v nadstavbové části nevyhrálo, během čtrnácti kol vyhrálo třikrát. To je ale trochu zavádějící, protože sportovní úroveň skupiny A1 byla vyšší. Kvalitu v podobě cizinců rozhodně kádr trenéra Chougaze má a z tohoto úhlu pohledu je favoritem. Náš cíl před sezonou byla účast v play-off, to stále platí a stále ho můžeme dosáhnout. Jedinou cestou je však projít přes Brno a dvakrát nad ním vyhrát.“