18
11

GBA EU

První krok k NBL udělala GBA

Když časomíra ukazovala necelých devět sekund do konce čtvrté čtvrtiny, vedli na palubovce GBA Europe jindřichohradečtí Lions po šestkách Farského 89-91 a měli nakročeno k prvnímu barážovému vítězství. Soupeř už navíc neměl k dispozici timeout a musel tak vyhazovat zpod vlastního koše. Míč však rychle našel Pekárka, který prosvištěl útočnou polovinou a s faulem přesně zakončil svůj nájezd na vyrovnání. Ještě než mohl provést dodatkovou šestku, kouč Jihočechů Forejt si vzal timeout a Pekárek poté minul trestný hod na výhru v základním čase, což znamenalo nástup prodloužení.

V něm už ale GBA měla navrch (15-7) a po vítězství 106-98 je o krok blíž k postupu do Kooperativa NBL, kterou si zajistí jen ten nejlepší ze tří účastníků baráže. Naopak týmu Jindřichova Hradce se hned první den vidina návratu do nejvyšší soutěže notně zamlžila.

Domácí měli mírně navrch v první čtvrtině, ale v polovině druhé Lipkins otočil pro Lions. Dvě trojky Pekárka však ve třetím dějství nakoply trhák GBA na 72-62 a Jihočechy stálo ohromné úsilí, aby se ve čtvrté části probili zpět a dokonce i k šanci na vítězství. To jim ale v závěru základní hrací doby proklouzlo mezi prsty.

GBA se v kulise téměř tří set diváků, z nichž mnozí dorazili z tábora soupeře, opírala o dvojciferný kvintet Pekárek (26+16 doskoků, trojky 7/4), Sisoho (20, trojky 7/4), Chachašvili (15), Novotný (14) a Štafl (10). Lions táhli Lipkins (25, trojky 8/5), Zuzák (17), Šoula (14) a Stegbauer (11+11 doskoků), pouhých osm minut odehrál ex-reprezentant Hubálek. Z pole jen 37procentním Jihočechům nepomohl ani o 21 větší počet střel z pole (při podobném počtu šestek) a rozdílovou statistikou nakonec byly body z protiútoků (30-14 pro GBA).

18 28 46 2 14 7 11 25 29 0 90 98

Vzájemné zápasy v této sezoně: 60-85 (v Hradci), 90-92, (v Praze), 86-79 (v Praze), 76-80 (v Hradci)

Velkou reprízou finále první ligy odstartuje v pátek v hale GBA Europe v pražských Stodůlkách tříčlenná baráž o Kooperativa NBL. Oba celky mají z nedávných dvou střetů ve finálové sérii druhé nejvyšší soutěže spoustu studijního materiálu a tak měli přípravu o něco snazší.

Oba zápasy byly velmi vyrovnané, nicméně překvapilo, že jindřichohradečtí Lions ani s řadou borců s NBL zkušenostmi z let minulých i z právě probíhající sezony nakonec na celkové skore z obou zápasů s mladíky z GBA neuspěli. A přišli tak o důležitou výhodu domácího prostředí v barážovém turnaji, jehož hostitelství podle regulí náleží vítězi první ligy. Klíčovost této okolnosti ještě vzrůstá při vědomí, že oba prvoligoví účastníci baráže do NBL chtějí postoupit. GBA svůj zájem potvrdila v druhé polovině sezony, kdy mocně finišovala a vyhrála drtivou většinu svých utkání.

A co rozhodovalo bitvy prvoligového finále?

V té první GBA na domácí půdě využila absence Tomance v týmu soupeře, který disponuje hráči NBL, jakými jsou Šoula, Stegbauer, Farský, či Jokl, a na závěr sezony se posílil i o ex-reprezentanta Jiřího Hubálka. Pražané většinu utkání vedli do 10 bodů a bezpečně jej dovedli k vítězství 86-79. Zářili Killeya-Jones (21+13 doskoků, TH 14/11), Pekárek (19+11 doskoků), Konontšuk (16) a Sisoho (15), za hosty se činili Hubálek (17), Farský, Lipkins (po 15) a Zuzák (13). GBA byla lepší z trojek (8-5) a přežila i 24 ztrát.

V odvětě Lions chyběl pod košem Zuzák a zřejmě indisponovaný Tomanec odehrál jen 9 minut, přesto se tým už po 16 minutách dostal ke zdánlivě klíčovému vedení 42-21. Jenže GBA pak zahájila velký kontr, po 30 minutách už vedla 63-65 a domácí pak zvládli vyhrát jen o 4 (80-76).

Táhli je Lipkins (18+13 doskoků, 11 asistencí a 5 zisků), Farský (13), Novák, Hubálek (po 12) a Šoula (11), soupeře tlačili Sisoho (19), Pekárek (14+13 doskoků), Konontšuk (11) a Jaakson (10). Lions nespasila obří převaha zpod koše (54-28), ani o 23 větší počet střel, neboť při poměru útočných doskoků 26-13 skončily body z druhých šancí jen 18-14.

Velký souboj lze očekávat i od barážového duelu, kde bude zajímavé sledovat, zda uspěje talent mladíků z GBA, nebo zkušenosti starších i mladších borců z NBL v dresu Jihočechů, kteří na zápas vypravují i zájezd pro fanoušky.