25.0
#32
37.0

Brno dalo favoritovi boj i doma

Retin Obasohan je poezií v pohybu a námětem na všelijaká instruktážní videa - počínaje veškerým pohybem v obraně přes techniku vedení míče a obcházení soupeřů až po létání nad obroučkou. I v duelu v Brně vypakoval ze své brašny skutečné klenoty. Těch ovšem bylo hodně třeba. Šéf belgické reprezentace musel zůstat ve hře téměř třicet minut, podobně jako další hlavní opory mistra, aby favorit pod Špilberkem nedopustil další nečekaný výsledek. Přesto je skore 92-101 znamením, kam se mladý brněnský celek posouvá, a že už na konci této sezony, po případném dalším posílení, to může dopadnout ještě mnohem větším dramatem.

Nymburský playmaker Obasohan končil zápas 26 body, 6 asistencemi, 5 zisky, 10 získanými fauly a šestkami 15/10, přičemž zejména jeho těsná agresivní obrana, kde stíhá vykrýt každý pokus útočníka o únik, musela být pro brněnské zelenáče doslova noční můrou. Dalšími výraznými střelci Nymburka (bez Šafarčíka), byli už jen obvyklí podezřelí Hruban (18) s Prewittem (16). Ostatní se podíleli spíše jinými činnostmi, například Zimmerman s Bendou dvojcifernými doskoky. Domácí měli dokonce pětici dvojciferných střelců, a to Puršla (19+9 doskoků), Půlpána (17+10 asistencí), Farského (12, trojky 6/4), Nehybu (12) a Krakoviče (11).

Brňané drželi krok v trojkách (27/12 – 26/12), trestných hodech, produkci z brejků i z druhých šancí a také ve ztrátách, ale zradil je obranný doskok, když lov odražených míčů v útoku patřil hostům 8-18, což jim při horší úspěšnosti střelby dalo o důležitých 12 střel navíc. Pro Brno znamená 92bodový nástřel významný počin, přesto v současné situaci je snaha vyrovnat se Nymburku v jeho rychlé hře výhodou spíš pro Polabany, v této hře už dlouho kované.

Půlpán a spol. nicméně zejména vířivou hrou plnou pohybu v postupném útoku ukázali, jak lze překonávat i kvalitní obranu. Neustálé probíhání vymezeným územím, využívání clon i spousta přihrávek se obráncům často složitě zachytává, jednotliví hráči navíc dobře vědí, kdy mohou sáhnout ke hře 1 na 1 zády ke koši nebo při ataku z perimetru. Právě tím domácí dosahovali mnoha bodů ve vyrovnané první půli (48-51), v níž jako po většinu zápasu oba týmy aplikovaly aktivní celoplošné krytí.

Nymburk se krátce odpoutal čtyřmi trojkami v úvodu druhé čtvrtiny, když zejména do půle důsledně čistil obranný doskok, domácí ale vždy našli někoho, kdo byl připraven odpovídat. Až ve třetí čtvrtině Brňané už trochu začali podléhat vlastnímu vysokému tempu zejména proti elitní pětici hostů. Ti ale ani po Hrubanem a útočným doskokem taženém trháku na 55-71 nezískali rozhodný náskok a postupně se ostřící žatva s řadou nesportovních faulů i dost úzkostlivých hvizdů se vrátila k těsnějšímu rozdílu. Zejména motorová myš Obasohan, který nedal soupeři ani centimetr kurtu, však žádné větší napětí ve čtvrtém dějství nepřipustil. Nymburk navíc využíval i zatahování obrany protivníka k poměrně otevřeným trojkám.

Richard Bálint (guard Basket Brno): „První čtvrtinu jsme na soupeře vletěli a dokonce ji vyhráli, začátek druhé nám utekl, ale dostali jsme se zpět do zápasu, aby nám hosté utekli znovu ze začátku druhého poločasu a ten náskok si udrželi až do konce.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Byl to skoro identický zápas jako u nás, soupeř se držel dvě čtvrtiny, v té třetí jsme zrychlili hru, začali hrát, co jsme chtěli. To však nevydržíme celých 40 minut, jsme schopni to držet nějakých 15 minut, pak se trochu trápíme, jak v útoku, tak v obraně, ale máme ještě pár dní do utkání v  Lize mistrů, tyhle chyby odstraníme a budeme zase hrát naši hru.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Byl to dobrý zápas, dobrý boj. Musíme najít cestu zpět k našemu rytmu před Ligou mistrů, ale je pro nás dobré hrát zápasy, jako byl tento.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Zápas rozhodl útočný doskok, hosté měli spoustu druhých šancí, tam jsme propadli, nestačili jsme fyzicky. Před zápasem jsem hráčům říkal, že jsem pyšný, že mohu být jejich trenérem, protože opravdu tvrdě pracují. Jestliže se dokážeme postavit týmu, jako je Nymburk, donutit ho hrát celý zápas v plné sestavě, tak je to pro nás taková odměna a vítězství. Počítají se však vítězství, to jsme nezískali a musíme dál tvrdě pracovat. Pokud však budeme takhle pokračovat, nemám o nás strach, protože jsme hráli dobře na útočné polovině. Chyby se vždycky najdou, basket je hra chyb, Nymburk dnes trestal každou z nich v naší obraně.“

• návrat top skórera Hardinga

Absence Brna: křídlo Nečas (poraněný hlezenní kloub)

Absence Nymburka: guard Šafarčík (zranění chodidla)

První vzájemný zápas v sezoně: 76-86

Už po týdnu se spolu znovu utkají Brňané s Nymburkem, jen se tentokrát změní domácí hala. A Brno, jež předvánoční desetibodovou porážku nebralo za nějaký zásadní milník, si brousí zuby na ještě větší drama. Přitom už ve stánku šampiona přes nijak excelentní výkon drželo krok a zápas mu neulétl ani ve druhé půli. Postarala se o to velmi solidní obrana i 11 trojkových tref, jež střelecky se trápícímu Nymburku dělaly díry do rozpočtu.

Kdo po týdnu dokáže svůj výkon ještě navýšit, to se uvidí v úterý večer. Domácí už budou mít k dispozici prvního centra Puršla a hosté svého 19bodového top skórera Hardinga, který naposledy hrál v polovině října, kdy ho začala trápit dříve zlomená noha. Už téměř kompletní sestavy obou celků z čela soutěže jsou tou nejlepší pozvánkou k usednutí k večernímu přenosu TVCOM.cz.

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Soupeř hraje běhavý a rychlý basketbal, který se nám na palubovce Nymburka podařilo zpomalit. Udělali jsme ale hodně chyb v přechodové fázi, kterých se musíme vyvarovat. Očekávám tedy další těžký zápas, který je pro nás velkou výzvou.“

Javion Blake (křídlo Basket Brno): „Očekávám vítězství a chci, abychom celé lize dokázali, že jsme špičkový tým, i když jsme mladí. Máme jeden velký cíl, a to hrát v květnu o titul.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Brno nás před Vánocemi prověřilo a hodně nám to ztížilo. Očekáváme, že v odvetě to bude podobné. Snažili jsme se připravit co nejlépe, abychom předvedli lepší výkon než doma, kdy nám to moc nepadalo.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Uvidíme, jestli to bude podobné utkání i venku. My určitě s naším domácím výkonem spokojeni nebyli, nedařila se nám vůbec střelba a v obraně na klíčové hráče soupeře jsme mohli být důslednější. Máme tak co zlepšovat. Na druhou stranu je ale dobře, že nás někdo takhle prověřil, protože z těchto zápasů si máme co vzít, a je to pro nás impuls se zlepšovat. Tím, že se hraje se stejným soupeřem takhle rychle po sobě, to bude mezi trenéry šachová partie. Brno u nás ukázalo zajímavé herní myšlenky a bylo nepříjemné, takže se musíme poučit. Chce něco v naší hře narušit, my jsme ale natolik zkušení, že bychom na to měli umět zareagovat a dobrý výkon podali i z něčeho trochu jiného, než na co jsme zvyklí.