44

12
12

Bankéři po obratu v Edenu o 4 body blíž NBL

GBA to jako mírný favorit barážového dvojutkání měla v pražském Edenu už řádně nahnuté, když v prvním duelu na palubovce Slavie ztrácela po 27 minutách až 58-44, nakonec však po velkém obratu, taženém křídelníkem DuBosem, veze domů čtyřbodový náskok (74-78) a v nedělním zápase v Jindřichově Hradci (18:00) bude mít o špetku blíž k udržení příslušnosti v Kooperativa NBL.

Slavia coby vítěz první ligy vstoupila v kulise 900 fanoušků do zápasu lépe a po trojkách si vybudovala v úvodu druhé čtvrtiny desetibodový náskok (28-18), který díky dalším obloukovým zásahům (po 20 minutách 16/9, hosté 10/1) udržela až do půle (46-36). Poslední tým letošního ročníku NBL se naopak přichycoval v utkání zejména zpod koše a z trestných hodů, odkud vygeneroval 31 bodů.

Když se domácí po ofenzivním suchu soupeře vyšvihli ve třetí části až na 58-44, zdáli se být na dobré cestě. Jenže bankéři si vzali timeout, Linhart je dvěma rychlými trojkami vtáhl zpět do utkání, Victor přidal třetí trojku a ve čtvrtém dějství, jež GBA ovládla 12-21, se už o většinu útoku postaral DuBose (13). Po jeho zakončeních Jihočeši otáčeli čtyři minuty do konce na 70-71 a ve ztrátami lemovaném závěru už těsný náskok udrželi.

DuBose nakonec vysázel 27 bodů, dvojciferně mu sekundovali i Victor (17+9 doskoků), Brown (11+13 doskoků) a Welsch (11). Tým, který se už delší dobu musí obejít bez top skórera Dorna, 17 minut před koncem přišel i o zraněného forwarda Stegbauera. Lepší byl zpod koše (24-42) a z trestné linie (12-19). Z trojek plodnější domácí (12-5) se opírali o Parka (15), Novotného (14), Bradleyho (13) a Radka Pumprlu (13+9 asistencí), čerstvě angažovaný 224 vysoký centr Fusek stihl 4 body za 18 minut.

• rychlá hra

Prvním zápasem bude v pátek večer v pražském Edenu otevřena nevyzpytatelná dvojzápasová baráž o NBL, v níž bude mít na úvod proti poslednímu celku dlouhodobé části NBL z Jindřichova Hradce výhodu domácího prostředí pražská Slavia, vítěz první ligy, který si už dva roky na postup do nejvyšší soutěže brousí zuby.

Už v prvním utkání bude důležité skore, a tedy to, kdo si odveze náskok do nedělního Utkání 2 u Vajgaru. Je také možné, že duel skončí remízou bez prodloužení.

Favoritem by měl být účastník z NBL, GBA však za sebou při pouhých 7 výhrách ze 34 zápasů nemá vůbec vydařenou sezonu, navíc jí bude chybět největší tahoun guard Dorn, který už ale kvůli dalšímu zranění nemohl odehrát ani závěr dlouhodobé části. Stejně tak kvůli regulím baráže nový kouč Beťko, který po nadstavbě nahradil trenéra Abrahama, bude postrádat 15bodového ukrajinského guarda Sydorova, který GBA pomáhal v závěru nadstavby. Tým navíc nyní přes měsíc nehrál soutěžní zápasy a pouhé dvě přípravy nemohly být plnohodnotnou náhradou, forma týmu zejména v prvním utkání tak bude otázkou.

Jihočeský celek se bude opírat především o křídla DuBose a Victora, svou rychlou hru, útočný doskok či trojky Novotného, zabrat však bude muset i v obraně, kde se bude soustředit na klíčového rozehrávače Slavie Bradleyho a oba bratry Pumprlovy. Velkou neznámou bude v dresu Slavie bodový příspěvek čerstvě pořízeného slovenského reprezentačního pivota Fuska, jehož 224 centimetrů by však mělo být pod košem hodně znát. Také ale měl jen minimum času na zapracování do týmu.

Slavia zažila během sezony v první lize jen hrstku skutečně vyrovnaných duelů, z nichž ty nejtěžší přišly až ve finále proti Písku. Zároveň to ale byla ta nejlepší příprava právě na baráž.

Absence GBA: guard Dorn (zranění do konce sezony)

Pavel Pumprla (křídlo a manažer SK Slavia Praha): „GBA hrála v sezoně většinou v sedmi osmi hráčích včetně čtyř až pěti cizinců. Všichni zahraniční hráči i tři Češi s většími minutami jsou svým způsobem nebezpeční. U amerických hráčů je velká míra nevyzpytatelnosti v tom, jak se jim zápas povede, což platí i o celém týmu. Doma měli Jihočeši zápasy, kdy se tam pomalu třásl i Nymburk, a Pardubice se dotřásly úplně, a když porazili Děčín, vypadali, že by měli být tabulkově úplně jinde. Taky ale měli utkání, kde se čekal vyrovnaný průběh, nebo i výhra a vůbec to tak nedopadlo. Já jen doufám, že zrovna my budeme těmi, kdo GBA donutí k tomu, aby neměla svůj den, jak v pátek, tak v neděli.”

Craig Victor (křídlo GBA Fio banka J. Hradec): „Letošní sezona se nevyvíjela podle našich představ, ale touto cestou bych chtěl vyzvat všechny naše fanoušky a obyvatele města Jindřichův Hradec, aby v posledních dvou zápasech sezony přišli povzbudit své Lions. Jedná se o dva velmi důležité zápasy proti Slavii, pojďme sezonu zakončit úspěšně, v tomto boji jsme společně. V dalších letech si naši fanoušci zaslouží basketbal nejvyšší české úrovně a přesně o to budeme v pátek a v neděli bojovat. V pátek pro fanoušky vypravujeme autobus a věřím, že ho zaplní a že v Praze budou slyšet. V neděli 8. května se série přesouvá do našeho města. Pojďme naplnit naši sportovní halu až po střechu a ukažme našim budoucím protivníkům v NBL, jakou atmosféru mohou čekat, když se budou snažit dobýt náš hrad. Basketbal je hra 5 na 5, ale to není vždy pravda. Tuto neděli budou fanoušci naším šestým hráčem, pojďme vyhrát společně!”

Stanislav Zuzák (manažer GBA Fio banka J. Hradec): „Jsme si vědomi kvalit především zkušených hráčů Slavie, obavy z nich ale nemáme. Jednoznačně se chceme v NBL zachránit. Neřekl bych, že jsme velcí favorité, i proto, že naše výsledky v sezoně nebyly dobré, ale pořád jsme tým z nejvyšší soutěže a určitým favoritem z tohoto pohledu jsme.”