NH Ostrava

#13
9.0

Mistr před 1000 dobyl Tatran útokem

V tisícem fanoušků napěchovaném Tatranu se dlouho schylovalo k velmi dramatické koncovce, když obhájce trofeje svým výkonem příliš nenavazoval na velkou úterní výhru v Lize mistrů. V poslední čtvrtině (22-31) duelu 8. kola si však nakonec řekl o očekávané vítězství 86-97.

Nová huť odehrála s výjimkou obrany velmi dobrou první půli (46-50), v níž se vyrovnala i 57procentní úspěšnosti hostů, kteří produkovali vyváženou hru s 28 body zpod koše, 12 body z brejků a trojkami 16/5. Také ale nebyli v některých případech důslední při obranném doskoku, často se nechávali obcházet v obraně jeden na jednoho a v řadě případů nebyli dost blízko u hlavních ostravských ostrostřelců včetně ligového skórera číslo 2 Morgana.

A NH takovými příležitostmi nepohrdala. Navíc si brala první volné pozice z oblouku, nebála se ani ran přes ruce obránců a s poločasovými trojkami 20/7 při pouhých 5 ztrátách proti 9 hostů si řekla o téměř vyrovnaný stav.

Nymburk v první čtvrtině - s řadou individuálně skvostných akcí i těžkých tref na obou stranách - z 29 bodů vytěžil rovných 20 od svých náhradníků (domácí 2) a vytočil plných 10 hráčů. Ve druhé čvrtce naopak zabrali polabští záklaďáci. To na domácí straně si vzali celý poločas na starosti především členové zahajovacího kvintetu Majerčák (16), Morgan (13) a Radukič (11).

Trio ostravských skórerů nebylo favoritem zchlazeno ani ve třetím dějtví a po 30 minutách tlačilo domácí 52 body k udržení naděje (64-66), když tým tu měl příznivých 10 ztrát, téměř se dotáhl v zásazích zpod koše a přetlačoval mistra z druhých šancí.

V sedmi až osmi hrající domácí rotaci, z níž nejdelší minuty točili tři klíčoví střelci, postupně ale také těžkly nohy a první čtyři minuty poslední čvrtiny rozhodly o její porážce. Tým tu už nezvládal skórovat, třikrát ztratil, ani k bodu nevyužil nesportovní faul Klassena a do brejků pelášící hosté unikli i díky trojce z útočného doskoku na 64-77. A až do konce pak kontrolovali bezpečný odstup.

Jejich střeleckému poli šéfovali Klassen (17+8 doskoků a 5 asistencí), Kříž, Simmons (po 14), Lockett (13+9 doskoků) a Ivanauskas 11. Za domácí (bez Bohačíka) kontrovalo 66bodové trio Radukič (24+9 doskoků), Morgan (22+7 doskoků, trojky 11/5), Majerčák (20). Nymburk vládl z pole (v procentech 44-54), zpod koše (36-54), z brejků (13-22), v produkci laviček (9-42) i na doskoku (34-43). Domácí pak byli o dvě trefy lepší z trojek (11-9).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Věděli jsme, že nás tu nebude čekat nic lehkého. Do ideální formy nám ještě pořád něco chybí. Dnes jsme nedokázali pokrýt zejména tři klíčové hráče Ostravy, ačkoli jsme se na ně připravovali. Na to se musíme příště ještě více soustředit. Když dokážeme v Lize mistrů zastavit klíčové hráče s kvalitou Euroligy, tak by to mělo jít i v Ostravě. Ale nelze vytknout hráčům velkou bojovnost. Šli jsme si za vítězstvím, většinu zápasu jsme vedli, i když ne o moc. Líbilo se mi tempo, ve kterém jsme hráli. To nám pomohlo i při tom nástupu do poslední čtvrtiny, kdy jsme dali nějaké lehčí koše. Celkem jsme dali 97 bodů, přestože naše úspěšnost nebyla nijak zázračná. To je také pozitivní. Teď bude čas pracovat na obraně a postupném útoku.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Jeli jsme sem s tím, že to bude těžký zápas a to se potvrdilo. Ostrava v první půli trefovala i těžké střely a bylo vidět, že si domácí věří do útoku. Ve druhé půli jsme ale zabrali a rozhodla šňůra 0-11 na začátku poslední čtvrtiny, kdy jsme byli hodně koncentrovaní. Taková šňůra vždy hodně pomůže. Takové úseky vyhrávají zápas.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „My jsme to soupeři nedali zadarmo, za naši bojovnost jsem rád. Může to znít i troufale, ale mohli jsme i vyhrát. Ale každý mrtvý balon byl nakonec jejich. Hořeli jsme na doskoku, navzdory 86 bodům. V obraně nedokážeme hrát celých 40 minut. Když přitvrdíme na doskoku a v obraně, tak to půjde.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Byl to celkově dobrý zápas, dali jsme Nymburku 86 bodů. Bojovali jsme celý zápas a byli jsme vyrovnaným soupeřem. Bohužel jsme propadli na doskoku.”

• podkošová síla

Mistr netradičně v pátek vyráží potvrzovat své výkonnostní povstání do ostravského Tatranu, kde narazí na druhý nejofenzivnější tým NBL (84), vedený druhým střelcem soutěže Morganem (20,8). Nymburk, který ve srovnání s domácími výrazně méně ztrácí, musí zastavit především zahraniční legii NH, jež se stará o drtivou většinu týmové produkce.

Ostrava, jež Polabany naposledy skolila před 15 lety, se popáté za šest zápasů představí v domácím prostředí. Při bilanci 2-3 však zatím úvodní výhodu příliš nevytěžila a čeká ji tak složité další pokračování základní části. Tým musí vedle radikálního snížení průměru ztrát vylepšit i trojkovou úspěšnost, která je zatím na 29 procentech.

NH se tímto zápasem zapojí do charitativní akce Bez faulu ve prospěch basketbalistky na vozíku Jany Hanové.

Absence Ostravy: power forward Bohačík, křídlo Janů

Absence Nymburka: křídlo Váňa (rekonvalescence)

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Najeli jsme na pozitivní vlnu a na ní chceme zůstat i přes reprezentační pauzu, proto chceme v Ostravě zahrát dobře a vyhrát. Víme ale, že nás tam nečeká nic jednoduchého. Ostrava teď zahrála dobře proti Děčínu, doma porazila Pardubice a vzhledem k dlouhé cestě musíme být maximálně koncentrovaní, abychom uspěli.”

Gerel Simmons (guard ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je nyní nejdůležitější pokračovat ve zlepšujících se výkonech a udržet nastolený trend i do dlouhé pauzy, která nás čeká. Trenér po nás chce maximální koncentraci a tu také ukážeme. Chceme předvést dobrý výkon a zachovat si dobrou náladu.“

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Nymburk měl poněkud slabší start do ligy, ale po výměně trenérů již zabral i v Lize mistrů a nás tedy čeká těžká práce. Pokud se vyvarujeme velkého množství ztrát, což se nám stalo osudným v Děčíně, máme šanci hrát vyrovnanou partii.”