Zmar Slezanů, Beksa i Kolín slaví

Nekonečný smutek Opavy a radost jen pro Beksu a Medvědy. Tak skončila náročná evropská pohárová středa pro pětici ligových celků. Největší hořkost cítí Slezané, kteří v Levicích dlouho cílili na postup ve FIBA Europe Cupu, aby nakonec padli 94-80 a přišli tak i o pokračování v soutěži. V Severoevropské lize se v polském Štětíně ani napodruhé neradovalo Brno, jež v posledních vteřinách ztratilo duel s estonským Tartu (75-77).

V Alpe Adria Cupu vytěžili vítězství i bez svých šéfů hráči Pardubic a Kolína. Beksa dobyla rakouský Oberwart 76-85, Medvědi doma dramaticky zdolali chorvatské Škrljevo 66-65. A Olomoucko v prvním domácím zápase ve stejné soutěži podlehlo v koncovce Vídni 81-90.

Sen, který vzal druhý poločas

Slezané bez druhého rozehrávače Kouřila jako by v Levicích veškerou dostupnou energii vrhli do výborné první půle, kterou ovládli 42-54, a v tu chvíli měli nabité všechny mety. Ve druhé půli už ale jen odvraceli katastrofu a domácí si tu dílčím skore 52-26 řekli nejen o výhru 94-80, ale zejména o postup do další fáze Europe Cupu, ač do soutěže vstoupili bilancí 0-3.

V tabulce skupiny nakonec všechny týmy měly po třech výhrách i porážkách a rozhodovalo tak skore, které měl nejlepší díky 21bodové domácí výhře nad Botevgradem Keravnos (+22), a za ním už byly Levice (+4). Opava skončila třetí s -12 a Botevgrad poslední s -14.

Český vicemistr měl díky hře do koše a šestkám ofenzivně silnou první čtvrtinu, tam se ale ještě domácí drželi. Pak ale bez ztrát hrající hosté přidali i trojky, zisky a pevnější obranu a utrhli se až na poločasových 42-54 (s dvojkami 19/14 a 20 body lavičky), když Levice tu horko těžko držel 15 body jejich lídr Lapornik.

Od stavu 45-60 ale opavský útok začal strádat, minuté střely se střídaly se ztrátami (13 ve druhé půli) a domácí se hnáni hlučnou kulisou přiblížili. Za stavu 60-70 devět minut před koncem pak opavský útok i obrana ztratily sílu docela, domácí skórovali z brejků, trojek i útočných doskoků, šli přes Slezany a v posledních minutách dosáhli i na kýžený rozdíl ve skore. Čtvrtou část vyhráli 34-13.

Lapornik je potáhl 37 body (trojky 11/8, TH 12/11) a Freeman 29 body a 13 doskoky. Za Opavu odpovídali Šiřina (26+9 asistencí na 9 ztrát), Bassett (17) a Švandrlík (11). Domácí měli víc trojek (11-9), šestek (25-15) a také méně ztráceli (12-15).

Vysílení Brňané padli v posledních vteřinách

Tým Brna na svůj první turnaj Severoevropské ligy nebude vzpomínat v dobrém. Po úterní porážce s domácím Štětínem na polské půdě ztratil i druhý duel s estonským Tartu, aktuálně druhým celkem lotyšsko-estonské ligy, když pro soupeře rozhodl o výhře 77-75 jeho top skórer Voinalovič až osm sekund před koncem, kdy skóroval po útočném doskoku.

Brno mělo lepší vstup, vedlo 16-8 a později díky rychlým protiútokům bylo napřed až o 12 bodů. Po 32bodové první čtvrtině ale už tým zřejmě začal cítit jen 18 hodin starý předchozí duel, do půle už mnoho bodů nestihl a soupeř skore dorovnal. Prsa na prsa se bojovalo i ve třetí čtvrtině, aby na začátku posledního dějství zajistil Brnu vedení 73-67 Chatman. Tartu ale těsně před koncem vyrovnalo a Voinalovič posledními šesti body rozhodl.

Za Brno se dvojciferně prosadili Chatman (19), Bálint (16) a Mišula (10). Tým zaostal na doskoku (30-40) a zpod koše (24-44), kompenzoval to lepšími trojkami (7-4) a dokonalou bilancí šestek (17/17).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Zápas byl podobný jako včera, velmi dobře jsme do něj vstoupili. V první čtvrtině jsme hráli velmi efektně i efektivně. Bylo na nás vidět, že jsme v dobrém rozpoložení. Postupem času soupeř přitvrdil v obraně a nám docházela energie. Bylo vidět, že druhý zápas ve dvou dnech, respektive čtvrtý v osmi, se na naší úzké rotaci podepsal. Od poločasu to byl boj o každý bod, o každý doskok. V závěru byli hosté šťastnější. Bohužel jsme nezačali soutěž optimálně, chtěli jsme alespoň jednou uspět. Teď nám nezbývá nic jiného, než dobře zregenerovat a připravit se na sobotní venkovní utkání v Kolíně.”

Medvědi uspěli i bez Číže

I bez svého lídra Číže Kolín doma zvládl pátý duel Alpe Adria Cupu, když po dramatické koncovce před 600 fanoušky skolil chorvatské Škrljevo 66-65 a s bilancí 4-1 si ve své první evropské sezoně zajistil postup do čtvrtfinále.

Bez šéfa kolínský útok drhnul a převážnou část svých bodů tým do půle vytěžil zpod koše. Při 12procentním manku z pole však prohrával jen 36-38. Domácí však zabrali ve třetí čtvrtině obratem ze 43-47 na 49-47, když hosté čtyři minuty nedokázali skórovat. V úvodu čtvrté části pak Medvědy třemi trojkami v řadě poponesl power forward Jelínek a křídelník Novotný další trojkou zvyšoval už na 61-51. Škrljevo však kontrovalo třikrát z útočného doskoku a po koši s faulem už minutu do konce snížilo na 64-63. Šiška pak nájezdem zvýšil na tři, ale hosté opláceli rovněž zpod koše. Šiška poté znovu zblízka minul, ale soupeř se z podobné pozice netrefil rovněž a na víc už neměl čas.

Kolín se opřel o 16bodové Šišku a Jelínka a také o 30 bodů lavičky. Dal i víc trojek (7-4), méně ztrácel a nakonec přežil i 40 bodů hostů zpod koše.

Beksa si veze první místo

Pardubice i bez svého generála Vyorala na palubovce spolulídra rakouské ligy v Oberwartu prokázaly své kvality a pátou výhrou v řadě (76-85) si zajistily postup do čtvrtfinále Alpe Adria Cupu z prvního místa.

Ve vyrovnané první půli byla Beksa mírně vpředu (42-47), když neztrácela a kralovala zpod koše (6-22) a z druhých šancí (0-10). Ve třetí části se ale domácí rozohnili z trojek a ze 47-57 se prostříleli k obratu. Ten však Beksa včas zarazila a rozhodla v posledním dějství, jež vyhrála 8-19. Za prvních pět minut i pomocí nůše domácích ztrát unikla na osm bodů a tím získala klíčový náskok.

Vedli ji Pekárek (19+7 doskoků), Rikič (19), Šafarčík a Švrdlík (po 10). Pardubický celek velel zpod koše (22-36), z šestek (9-20), z druhých šancí (9-15) i ve ztrátách (12-6), čímž vykryl trojkovou převahu soupeře (13-7).

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Oberwart v poslední čtvrtině neatakoval tak dobře naši zónovou obranu, to, myslím, rozhodlo. Bylo to od nás velké riziko, protože domácí dali za první tři čtvrtiny spoustu trojek, ale jak jsme přešli do zónové obrany, už se netrefili. To je ale basket: někdy je logický, někdy ne, a dneska nebyl. Museli jsme hrát zónovou obranu, protože jsme byli trošku unavení. Máme ale výsledek, jaký jsme chtěli, a jsme šťastní, že jsme skončili první ve skupině.”

První domácí duel v Evropě nevyšel

Hanáci (nadále bez Stamenkoviče) se po třech venkovních výpravách ve své premiérové eurosezoně představili poprvé doma a nechybělo moc, aby ve čtvrtém duelu Alpe Adria Cupu setnuli rakouského šampiona a aktuálního spolulídra ligy jižních sousedů. V rozhodné poslední čtvrtině jim ale došel dech, ztratili ji 9-26 a padli 81-90.

Už v prvních minutách se při vídeňských výpadech pod koš a třech vlastních ztrátách propadli do manka 2-17, ale velkým finišem v první čtvrtině se dotáhli na 22-23 a ve druhé části je playmaker Feštr přivedl až do trháku 41-30. Díky několika trojkám si tento náskok REDSTONE udržel ještě po 27 minutách, ale pak už zapnuli dva tahouni hostů Rados a Murati (po 26 bodech). Olomoucko zahájilo čtvrtou část spoustou ztrát a naposledy skórovalo 2:36 do konce dorovnáním na 81-81. Pak už mu tři další ztráty (ve čtvrtině celkem 7) srazily vaz.

Tým měl pětici dvojciferných střelců v Kněževičovi (18+9 doskoků), Feštrovi (15+8 asistencí), Williamsovi (12), Heinzlovi a Haladovi (po 11). Domácí měli sílu ve své lavičce (29-9), ale dali méně trojek (9-11).