Zmrtvýchvstání v Olomouci, zmar Beksy a Děčína

ECHO 3. KOLA NADSTAVBY Olomoucko se v Olomouci nevídaně vykopalo z -22 bodů a ještě na startu poslední minuty vedlo na Nymburkem, když Javonte Douglas zapsal 30 bodů a desátý nejvyšší rating sezony (41). Pak ale zaúřadoval nymburský kapitán Pavel Pumprla a urval výhru pro mistra – i přes 32 úspěšných šestek domácích. Na guardech trojnásobně oslabeným Pardubicím, jež už naopak měly nového playmakera Evana Singletaryho, nestačilo ve Svitavách ani 25 útočných doskoků a o 25 střel víc, než měl soupeř. Pandy v Brně využily absence domácího forwarda Keelyho a drtivě egoé přeskákaly až k devítibodové výhře. A Válečníky v Opavě potkal další ofenzivní kolaps druhé půle, v níž shromáždili jen 13 bodů! Takové bylo sobotní dění třetího kola nadstavby v A1. V oddělení A2 Kolínu doma vydřeli výhru nad Hradcem David Machač s Anthonym Waltonem a USK si od druhé čtvrtiny šel za třicetibodovým domácím vítězstvím nad Ostravou, jež padla posedmé za sebou.

SKUPINA A1
Válečnické deja vu!

Děčínská doba ofenzivního temna nebere konce. Naopak, jeho intenzita ještě sílí. V Opavě měli Válečníci stejně jako v pohárovém semifinále proti stejnému soupeři do půle navrch, když druhou čtvrtinu ovládli 11-23. Jenže jejich trhák na 32-45 po páté trojce týmu byl uprostřed 19. minuty i jejich labutí písní. Za zbylých 21,5 minuty zvládli jen jednu další trojku a pouhých 13 bodů (3 ve 3. čtvrtině), aby padli 70-58, což vyznačilo už jejich 5. porážku v řadě.

Slezany (bez Šiřiny s Jurečkou) tlačili za výhrou Klečka (22), Kvapil (13+13) a Bujnoch (13+9 doskoků), za z pole jen 31procentní hosty dvojciferně kontroval jen Krakovič (16). Domácí byli lepší v produkci zpod koše (32-24) a ještě víc v bodech laviček (41-18), navíc zapsali jen 7 ztrát proti 13 soupeře.

Opavané v první vyrovnané čtvrtině skórovali prakticky jen zpod koše, aby hosté odpovídali třemi trojkami. Za stavu 29-27 pak využili hluchého útoku soupeře a z útočných doskoků se vyšvihli k obratu na 29-38 a poté i na 32-45. Jenže od té doby jejich útok ze hřiště zmizel, Opava ve třetí čtvrtině smazala manko a 3:40 do konce už za stavu 66-53 spěla k jasné výhře, když hosty opět drtila zpod koše.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Z našeho pohledu je to smutná porážka, po tom vývoji. Byly to dva různé poločasy. První se hrál v tempu, což nám vyhovuje. Byli jsme srovnaní v obraně i produktivní v útoku. Nevím, co se stalo po přestávce na druhé polovině, jestli dal někdo nějaký dekl na koš, byli jsme frustrovaní. Dali jsme za čtvrtku jen tři body, což nás rozložilo. Opava nestřílela nějak excelentně, ale dokázala si míče doskočit. Výsledkem toho byla čtvrtina 13-3, což je v basketu na této úrovni trochu unikátní. Když se domácí dostali na plichtu, probudilo se i hlediště, my jsme kupili ztráty. Dostali jsme jen 70 bodů, což by v Opavě mohlo být na výhru, s naší úspěšností to ale dnes nevyšlo.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Po dobré první půlce, kdy jsme byli aktivní, hlídali jsme si doskok a dodržovali vše, co jsme si řekli, přišel špatný druhý poločas. Hráli jsme takový pochoďák, nebyli jsme důrazní a když se k tomu přidala naše nízká úspěšnost střelby, na vítězství jsme nemohli pomýšlet. Domácí se zlepšili na doskoku, zatímco náš výkon se dál zhoršoval. Náš výkon z první půle jsme úplně zmuchlali a hodili do koše.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Nezbývá mi než souhlasit s Pavlem. Z naší strany byla ve druhém poločase výborná energie hlavně v obraně, dobře fungovala spolupráce Mirka Kvapila s Vencou Bujnochem, kteří byli u toho, když jsme zápas otočili. V první půli držel naše akcie Radim Klečka, protože jinak jsme působili trochu ospalým dojmem. Vítězství nad Děčínem vždy potěší, náš výkon byl ale takový zvláštní, ospalý. V jiných zápasech už se nám to nemusí podařit otočit.“

Radim Klečka (guard BK Opava): „Byl to z naší strany zápas dvou poločasů. V tom prvním jsme neudělali snad nic z toho, co jsme si řekli, hlavně nám nešel doskok. Ve druhé půli jsme zabrali a mohli se radovat z vítězství.“

O 25 střel víc bylo pořád málo

Oslabená Beksa opět posunula hranice možného. V dramatickém derby ve Svitavách ulovila 25 útočných doskoků (Tuři 13) a i díky lepšímu ztrátovému managementu měla o 25 střel víc (celkem 83), přesto nastřádala jen 63 bodů a s Tury padla poprvé v této sezoně (71-63). Svitavy se tak udržely v osamění na druhé pozici, naopak JIP, hrající bez tria guardů Willams – Jackson - Půlpán, nabral další dílčí manko.

Bekse se dařilo často využívat útočné doskoky především v první čtvrtině, ale od té doby už v této přeměně své aktivity v body jen paběrkovala a z druhých šancí vyhrála jen 16 ku 10. Efektivnější Tuři se tak stále drželi na vyrovnaném skore a při ztrátách hostů se ve třetí části vyšvihli do trháku 45-34. Nový pardubický rozehrávač Singletary pak byl u gumování manka, jenže právě on následně namísto udržení nastavené laťky vršil ztráty, minuté střely z pole i z trestné linie. A když neproduktivní útok hostů i vinou ztrát drhnul i ve 4. dějství, domácím to v půlce čtvrtiny stačilo k odskoku na šest až osm bodů, z čehož už vyžili až do konce.

Jejich šiky vedli Slezák (19, trojky 7/4), Aiken (14+13 doskoků), Marko (13+8 asistencí a 6 doskoků) a Puršl (11), u z pole jen 30procentních hostů (dvojky 56/16 měli dokonce horší než trojky 27/9) se zviditelnili pouze Švrdlík (20+7 doskoků) a Pavlovič (16). Singletary v pardubické premiéře zaznamenal jen 2 body (z pole 13/1) a 7 asistencí za 39 minut obalil 6 ztrátami. Domácím patřily především lepší šestky (dané 18-4).

Už je počítali, pak sahali po výhře!

Jako na tobogánu z Matějské pouti se odbýval nakonec velmi třaskavý duel v Olomouci, který byl reprízou semifinále poháru. Právě z něj se Hanáci chtěli poučit, ale na startu se jim to znovu vůbec nepovedlo. Po třech ztrátách s mistrem okamžitě prohrávali 0-11 a po dalších čtyřech to bylo už 5-23 za pouhých šest a půl minuty, když Nymburk soupeře ničil z útočných doskoků i zisků. Game over? Ani náhodou. Svěřenci kouče Benáčka se i ve svém nezvyklém domácím prostředí zvedli, a ač za 12 minut byli zpět dokonce o 22 bodů, po střelecky divokém poločase se drželi na stále životaschopných 13 bodech (44-57), když je sytilo trio Douglas, Palyza, Pelko.

Ve třetím dějství už mistr pod větším tlakem produkoval hodně ztrát a domácí se po 26 minutách dostali na 65-67. Dlouho se ale nemohli prodrat do vedení, což zařídil až dvě minuty do konce Goga (91-89). Po technických chybách nymburského Wrighta i kouče Amiela pak Palyza proměnil oba trestné hody na 93-89. Za stavu 93-91 však spáchal dvě slepené chyby domácí Dunans, který nejprve neproměnil dunk a pak se dopustil ztráty, načež nesportovně a pro vývoj koncovky fatálně zastavil Pumprlu. Nymburký kapitán sice proměnil jen jeden trestný hod, ale z následného útoku skóroval s faulem a vytěžil tak z jednoho trestu hned 4 body, což hostům při vedení 93-95 stačilo.

Domácí Pelko poté minul dvojku z odskoku na vyrovnání, nymburský Vyoral už byl cíleně faulován a jednou šestkou zvýšil na tři, a když domácí Palyza minul jednu ze dvou šestek, což se mu ve vyrovnaných závěrech stává v této sezoně opakovaně (byť v předchozím průběhu zápasů bývá bezchybný), Vyoral z dalších trestných hodů už pro domácí dokonal dílo zkázy.

Středočeši, kteří měli při výhře 94-98 pět dvojciferných střelců v Bendovi (18), Jaromíru Bohačíkovi (17), Hrubanovi (13), Pavlu Pumprlovi (12) a Wrightovi (11+7 asistencí), byli lepší z trojek (6-8) a brejků (9-15), Hanáci těžili především z nemalé šestkové převahy (41/32 – 29/20) a také méně ztráceli (16-19). Jejich tahouny byli Douglas (30, TH 13/12), Dunans (16), Pelko (15+7 asistencí) a Palyza (14, TH 9/8).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Stejně jako v pohárovém utkání jsme nezvládli začátek. Tým nabral velkou ztrátu, to se proti takovému soupeři těžce otáčí. Nám se to téměř povedlo, přestože jsme ztráceli 22 bodů. Hráči ukázali charakter. V závěru jsme dokonce sahali po velkém úspěchu. Nepovedlo se, jako bychom se lekli toho, že můžeme vyhrát. Některé situace prostě vyžadovaly jiné řešení.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Po dobrém začátku jsme polevili. První poločas byl z naší strany dobrý. Průběh zápasu mě pak docela překvapil. Ofenzivní síla Olomoucka, o které jsme ale věděli, se ukázala. S výhrou jsme pochopitelně spokojení. Soupeř má můj respekt. Protivníka, jakým je Olomoucko, nikdy nepodceňujeme. Pro náš tým bylo utkání dobrým testem. Takové vyrovnané zápasy potřebujeme hrát.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Ano, potřebujeme takové zápasy. Nikoho nebaví pořád vyhrávat o 20, 30 bodů. Jsem proto za takový zápas rád, protože je to zkušenost pro hráče, kteří s námi takové zápasy ještě nezažili, že i v lize se něco takového může stát. A také je třeba ocenit Olomoucko, i když mě to nepřekvapilo, protože zejména ve druhé polovině sezony ukazuje, že může být nebezpečným soupeřem pro každého. A věřím, že v play-off bude minimálně v semifinále.“

Po lupu v Brně pátá v řadě!

Nedávno pořízený americký power forward Martin sestrojil v pátém duelu za Ústí svůj na míle největší výkon a 26 body a 10 doskoky Pandy v Brně dostrkal k vítězství 72-81, jež je při už pátém úspěchu v řadě udrželo na třetí pozici v tabulce. Martinovi ovšem zdatně sekundovali Pecka (15+12 doskoků), Wisseh (14) a Houška (11). Z výčtu jmen jasně vyplývá, odkud se hosté chtěli přes Brňany dostat – přes své podkošové hráče. To ještě podtrhla absence domácího power forwarda Keelyho a SLUNETA si tak došla pro drtivou převahu na doskoku (23-46, v útoku 2-12) i v bodech z druhých šancí (3-16).

Domácí se i přes manko na doskoku ve hře udrželi v první půli (34-39), kdy trefili pět trojek, a rozehrávače Geigera podpořili i mladé české pušky. Ústí pak prásklo do kočáru hned na startu druhé půle, kdy po dvou trojkách a maximálním využití technické chyby domácího Farského uniklo na 34-48, a z tohoto trháku vyžilo až do konce, byť domácí Nehyba se třemi trojkami v řadě a snížením na 4 a poté ještě na 6 bodů pokusil v závěru zadělat na drama. V jeho týmu, který ztratil jen 7 míčů (hosté 14), byli vedle něho (12 bodů, trojky 8/4) cítit i Geiger (24) a Stegbauer (11).

SKUPINA A2
Sovy se trhly na tři výhry

Pro Ostravu krutému výsledku 95-65 na pražské Folimance dlouho nic nenasvědčovalo. Prvních 16 minut držela vedení, místy až 11bodové. Hosty však tížily ztráty, Sovy se přes ně i bez Ondřeje Sehnala a Petružely ještě do půle dostaly a od třetí čtvrtiny už byl na hřišti jen jeden tým. USK veden autorem 30 bodů a 6 asistencí Applebym ovládl druhý poločas 54-28 a odpoutal se jedenácté NH už na tři výhry. Dalšími dvojcifery vítězů byli Křivánek (16), Štěrba (14+11 doskoků,) Vukosavljevič (13) a Tůma (10).

Ostravané měli jen dva dvojciferné střelce – Stanojeviče (16) a nového guarda Barhama (11), který nahradil končícího Stojačiče. USK dominoval především produkcí zpod koše (50-34) a z brejků (16-5).

Peter Bálint (asistent NH Ostrava): „Tak, jak jsme vstoupili do utkání, tak jsme chtěli hrát po celou dobu. Začali jsme dobrých 12 minut, s energií, běhali jsme do protiútoku. Pak nám buď odešla šťáva, nebo jsme přestali hrát, to, co jsme měli. Nebylo to tím, že by domácí přitlačili, ale spíš jsme si to prohráli sami. Naše obrana byla jako den a noc. Prvních 12 minut… USK byl dnes lepší tým a dal do toho víc energie. Navíc měl rozdílového hráče, Appleby podal výborný výkon. My jsme naopak špatně pohybovali míčem, útok byl statický.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Obával jsem se, protože nás Ostravané dvakrát porazili a my přišli o klíčového rozehrávače, a ještě o prvního střídajícího pivota. Měli jsme čas se připravit a dobře jsme potrénovali během repre pauzy. V útoku jsme nebyli sobečtí, o čemž svědčí i pět dvouciferných střelců plus Tůma, který dal 9 bodů. Dobře nám dnes putoval míč. Stále je do konce 9 utkání a chceme dosáhnout co nejlepšího výsledku. Ostatní týmy posilují a já doufám, že se nám podaří co nejrychleji vyčistit marodku a přivést hráče zpět do hry.“

Walton s Machačem 50

Medvědi se při novém zranění rozehrávače Číže opřeli o velezkušené 50bodové duo Walton (29+8 asistencí) - Machač (21+7 doskoků) a doma zdolali Hradec 85-76, což znamená nejen čtvrtý úspěch za posledních pět zápasů, ale také odpoutání se jedenácté Ostravě už na rozdíl tří výher.

Kolín se začal trhat od poloviny druhé čtvrtiny, ale až do konce vedl jen rozdílem kolem šesti bodů a po 35 minutách dokonce jen o tři. To ale bylo při absenci Lošonského hradecké maximum, neboť pak čtyřikrát v řadě udeřil Machač a bylo definitivně po zápase.

Hosty drželi při životě Sedmák (20+8 doskoků), Stamenkovič (12+11 asistencí na 8 ztrát), Kolář (12) a Ondřej Peterka (10+8 doskoků). Z vyrovnaných statistik lze za dílčí kolínské plus vybrat body zpod koše (46-38).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Oběma týmům chyběli důležití hráči a na výkonu se to podepsalo. Bylo vidět, že byla reprezentační pauza a že v ní je velmi složité sehnat tým na sehrání přípravného zápasu. Proto to bylo v prvním poločase takové neučesané, spíše bojovné. My jsme se soustředili hlavně na obranu, protože jsme věděli, že Hradec má velmi útočné družstvo. Že ho potřebujeme udržet pod 80 body a to se nám povedlo. S čím jsme velmi nespokojeni, tak to je náš obranný doskok. Šestnáct útočných doskoků soupeře nás mohlo stát vítězství. Souhlasím s tím, že jsme zaslouženě vyhráli, protože jsme celý zápas vedli. Musíme na tom postavit náš výkon na příště, kdy nás čeká doma USK. Chceme si splnit cíl a hrát předkolo play-off. Přivítal bych do týmu benjamínka našeho družstva Filipa Novotného. Jsme rádi, že se to povedlo a on odehrál výborné utkání.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Očekávali jsme velmi těžké utkání, a to se naplnilo. Bylo to celou dobu víceméně vyrovnané. Nás podrželi hlavně dva hráči - David Machač a AJ Walton. Největším problémem byl náš obranný doskok, ale ubojovali jsme to. Jsme rád, že moje premiéra byla vítězná.“

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Domácí měli také hodně okleštěnou sestavu, stejně jako my. Tento zápas se odvíjel přesně, jak jsme předpokládali. Že nás tady bude ničit Walton, ale stejně jsme ho neubránili. Porazili nás tady dva hráči. A my jsme k tomu navíc přidali 16 ztrát a nízkou úspěšnost za dva body. Domácí působili hlavně v útoku agresivnějším dojmem. Vítězství získali zasloužené, ale mrzí mě to, protože jsme cítili šanci. Ten devítibodový rozdíl je skoro až nespravedlivý, protože se to celý zápas tahalo o tři čtyři body. Stále jsme se drželi na jednu dvě střely ve hře, ale Kolín ukázal, že má v týmu velké hráče a zvítězil.“

Martin Kolář (křídlo Kingspan Královští sokoli): „Byl to agresivní zápas. My jsme sem jeli s tím, že chceme zvítězit. Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Většinu zápasu jsme se s Kolínem drželi na jednu až dvě střely, ale bohužel v koncovce nám utekl. Věděli jsme, že největším problémem bude ubránit Waltona. To se nám bohužel nepodařilo. Porazili nás vlastně dva hráči. Ale důležité je, že když jsme prohrávali o více než čtyři body, tak jsme se dokázali vrátit. To je pro nás dobré zjištění, bohužel jsme se přes to nedokázali přenést. Nejhorší věc byla našich 16 ztrát, z toho soupeř těžil.“