Znepříjemnil jsem mu to. Moje tvrdost mu nevoněla

Byl to na pohled zcela nerovný souboj. Dvoumetrový forward lvů Martin Kříž dostal v kvalifikačním duelu s Francií úkol z kategorie neřešitelných - bránit o dva decimetry vyšší hříčku přírody s teleskopickými chapadly a očekávanou jedničku letošního draftu NBA Victora Wembanyamu.

K úžasu téměř pěti tisíc fanoušků v pardubické aréně si ale zejména v první čtvrtině vedl víc než skvěle. Až ve druhé čtvrtině i díky 19letému zázraku ve francouzském dresu začal favorit získávat půdu pod nohama a pomalu zápas překlápěl na svou stranu, až ke končenému vítězství galského kohouta 59-72.

„Porážka mrzí určitě hodně, nikdo z týmu nešel do zápasu s tím, že nechce vyhrát, zvlášť když byl začátek v naší režii. Náskok byl dostatečně velký, ale Francie má obrovskou kvalitu, a když přitlačili v obraně, začali náš presovat, tak jsme měli problém zorganizovat si útok a pramenilo z toho, že balon tolik nelítal,” litoval zkušený forward.

Martine, start utkání vám ale vyšel snad až nad očekávání, ne?
Začátek byl hodně v naší režii, padly nám i střely z dálky. Asi nikdo nečekal, že budeme vést 17-3 a v půlce druhé čtvrtiny asi 32-15. Ale Francie má obrovsky zkušený tým, a jak jsme mohli vidět, tak když nás přitlačili, ztratili jsme nějaké balony, a pak se k tomu ve druhém poločase přidaly úspěšné trojky Wembanyamy. A my jsme začali hrát trošku, nechci říct lehkovážně, ale už nám tolik nelítal balon v útoku, chodili jsme trochu naivně pod koš, protože jsme v první čtvrtině viděli, že tam šance je, když se přes Wembanyamu prosadil Ondra Balvín, a dali jsme nějaké koše z nájezdů. Ale ve druhém poločase se to nepovedlo a bloků na nás bylo hodně.

Jak se vám bránil forward Wembanyama?
Do zápasu jsem šel s tím, že mu to chci co nejvíc znepříjemnit. Za mě asi spokojenost, myslím, že jsem mu to znepříjemnil, jak jsem jen mohl. Škoda, že se v závěru trefoval z dálky.

Trápil vás hodně?
Ohromný talent, takovýhle hráč se nerodí každý den. Je schopný skloubit takovou výšku, pohybové schopnosti i ty dovednosti, dokáže střílet z dálky, prosadit se skoro z každé pozice. Já jsem do zápasu nešel s tím, že bychom šli hrát proti někomu výjimečnému, protože přehnaný respekt člověka svazuje. Pro mě to byl zápas jako každý jiný.

Zdálo se, že mu celkem vadila fyzická hra.
Byli jsme domluvení od začátku, že chceme, aby měl co nejmíň prostoru. Já jsem známý tím, že to umím protihráčům znepříjemnit, bylo vidět, že se mu nelíbí, když mu člověk hraje do těla. I první poločas naznačil, že nebyl ve své komfortní zóně. Ve druhém se rozstřílel, my udělali nějaké chyby nahoře a při pick-and-rollu, nakonec dal 22 bodů a potvrdil, že kvalitu má.

Kdybyste tu tvrdost v obraně přehnal, mohl jste mít potenciálně na svědomí i velký zvrat v letošním draftu NBA...
Bavili jsme se o tom už asi měsíc zpátky, když jsme věděli, že bude hrát. Samozřejmě jsme říkali, že by bylo vtipné, kdybych sem přišel a zranil jedničku draftu, ale zvlášť já, po tom, čím jsem si prošel, nikomu nic nepřeju. Určitě to nebylo, že bychom chtěli, aby se mu něco stalo.

Co je na herním projevu Wembanyami specifické?
Je to něco jiného, nicméně já jsem si myslel, že bude hrát víc z perimetru jedna na jedna, ale jestli jsem se dobře díval, tak hrál hlavně na pozici 4 a 5 a hráli s ním pick-and-rolly nahoře. Jak říkám, snažím se do zápasů nejít s přehnaným respektem. A že člověk bránil největší hvězdy, si uvědomí až po nějakém čase.

Hrozí hodně svým neskutečným rozpětím paží, atakujícím dva a půl metru?
Ani Giannis Antetokounmpo nemá tak dlouhé ruce, potíže byly úplně všude. Ať už na doskoku, měl i šest bloků. Pokaždé když jsme tam šli jen trochu naivně, tak přišel nějaký zásah. A nejen od něj. Na doskoku jak je schopný dosáhnout i přes hráče, který ho brání, tak je to něco výjimečného.