Zřídlo mistra vyschlo po 6 trojkách. Děčín se 13

POHÁROVÉ ECHO Českým šampionům se díky výbornému vstupu naskytla nebývalá šance porvat se o výhru proti oslabenému tureckému vicemistrovi, po nekonečném vyschnutí zprvu životodárného trojkového pramene ale doma ve čtvrtém kole Ligy mistrů podlehli Besiktasi Istanbul 64-70 a zapsali už druhou domácí porážku.

Nymburk zápas proti druhé obraně soutěže otevřel smrští útočných doskoků (za první čtvrtinu 8) a 15 body za prvních pět minut (15-10). Od té doby se však zápas proměnil v ohromnou šachovou partii. Domácí byli zprvu úspěšní s hrou s jedním pivotem a kvalita hry i náskok se udržely i s rozehrávačem Vyoralem, který několikrát odvážným nájezdem získal faul a po vymíchání obránce trefil i trojku na 23-12.

Tým si v obraně skvěle pomáhal i přebíral a veden Pumprlou i účinně odstavoval soupeře na obranném doskoku. Při výhozech zpod vlastního koše si navíc uměl poradit i s vysunutým presinkem Besiktase.

Kouč hostů Sarica už se na to pak nemohl dívat a nasadil svůj největší kalibr – novou posilu centra Erdena s druhým dlouhým Sanlim. Nymburk vzápětí první dva útoky s hrou hostů dolů nezvládl, ale po timeoutu upravil výpomoci a trenér Amiel dál nechal ve hře 4 malé hráče s Pumprlou na pozici 4. Jeho celek začal vysokou sestavu soupeře přehrávat v útoku, a když si Erden udělal na Bendovi (přežil celý poločas bez faulu) útočný faul, a nymburský veterán vzápětí slepil koš z útočného doskoku i trojku přes ruce Erdena na 31-18, donutil Saricu vyjmout jednoho dlouhého opět ze hry.

Nymburk však od vedení 32-18 v útoku docela zamrzl, od Bendovy trefy nedal po dalších 19 minut ze spousty možností včetně těch úplně otevřených ani jednu trojku a při utažení obrany hostů, která z postupného útoku nic než právě trojkové pokusy nedávala, právě tady ztratil zápas. Od vedení o 14 dal za zbytek utkání už jen dalších 32 bodů a padl i přes závěrečné vzepětí o šest bodů.

Besiktas se i bez dvou důležitých hráčů Clarka s Boatrightem rozstřílel z trojek, když po pouhých dvou trefách z první půle za prvních pět minut třetí čtvrtiny přidal do obruče hned pět dalších projektilů, a za stále hromovějšího řevu skupiny svých podporovatelů šel přes domácí. A když do toho domácí pod tlakem přidávali i driblérské ztráty Diggse s Rayem, málo si pomáhali brejky a z rukou střelců včetně těch amerických se vytrácela sebedůvěra, odrazil se Besiktas z obratu na 42-48 až k vedení 50-66 tři minuty před koncem.

Zdvojování v obraně a několik tříbodových akcí ještě domácím přineslo jiskru naděje za snížení na 61-66 96 vteřin před koncem, ale dopich Sanliho už znamenal konec.

Střelecké pole Nymburka vedli Ray (12), Hruban (12+8 doskoků) a Benda (11+9 doskoků), hosty nejvýrazněji táhl Strawberry (18). Domácím sice patřil zejména díly silné první půli útočný doskok (18-7), ale při 15 střelách z pole navíc je srazila bídná úspěšnost – u dvojek (35/14) to bylo 40 procent, u trojek (34/9) 26. Navíc po změně stran házeli jeden jediný trestný hod.

Pavel Pumprla o utkání
„Občas člověk hraje zápas, kdy ví, že to jde jenom zkusit, a ať se to povede, nebo ne, při porážce není tak zklamaný. My jsme ale dnes měli na to vyhrát, jen jsme dostali lekci z agresivity, protože jakmile na nás ve druhé půli hosté vytáhli, co umějí, najednou jsme udělali krok zpátky, místo abychom jejich úroveň agresivity dorovnali. Z toho pak pramenilo, že jsme dostatečně neubránili a oni své otevřené střely proměňovali, kdežto my jsme s lehkou nervozitou a pod tlakem míjeli, a velmi rychle jsme přišli o náskok z první půle. Byli jsme pak natolik dole, že tím, jak se nedařilo střelecky, a zároveň jsme nebyli schopni pořádně ubránit, už se to těžko vracelo zpátky.“

O koncovce, kde se Nymburk dostal z -16 na -5
„Soupeř tam udělal stejnou chybu jako my předtím, tedy že trochu zvolnil a polevil v agresivitě. My jsme naopak byli agresivnější, začali víc zdvojovat a útok přišel s tím. To už ale bylo pozdě. I to, že jsme se dostali na pět bodů, byl malý zázrak a výhra už by byla z říše snů.“

O svém potýkání s podkošovými hráči soupeře na pozici 4, kde nyní poprvé v kariéře hraje častěji
„Je trochu škoda a je to možná na diskusi s trenérem, že když už jsme se do téhle situace dostali a hosté využívali to, že do mě hráli zády ke koši, bylo by vhodné využít na opačné straně pro změnu mojí rychlosti. Před zápasem jsme se ale na tuhle variantu příliš nepřipravovali, protože se dvěma dlouhými jsme je hrát neviděli. Bylo by tedy fajn na příště mít tuhle variantu připravenou.“ (v závěru první půle to byl právě Pumprla, kdo agresivním nájezdem přes pivota Erdena přivodil soupeři druhý faul a dostal jej konečně na střídačku, o což se domácí nesnažili dostatečně)

Sólo pro Tomáše Pomikálka

Když to nevyšlo mistrovi, navlékl si při pohárovém úterku vítěznou šerpu vicemistr NBL, který i bez Houšků a Halady uspěl ve svém druhém duelu Helios Alpe Adria Cupu, v němž především díky famóznímu forwardu Pomikálkovi sestřelil doma slovinský KK Šentjur 98-80.

Válečníci před zápasem nebyli v oslnivé kádrové situaci, ale povzbuzeni nedělním ligovým skolením Pardubic vlétli do bitvy jako rozvodněné Labe a s podporou svých čtyř trojek a také 6 ztrát i dvou nesportovních faulů hostů ovládli úvodní dějství jasně 31-17.

Druhá čtvrtina se zvrhla v ohromnou přestřelku (32-34) s dalšími 7 děčínskými trojkami a díky 11 poločasovým projektilům zpoza oblouku tak domácí před odchodem do kabin vedli 63-51. Ve třetí části svůj náskok vysunuli až na dvacet bodů a na této úrovni jej dovezli až na cílovou šachovnici.

Střelecké pole vítězů vedle 27bodového Pomikálka (trojky 5/4) vedli i Kroutil (16), Šiška (14) a Feštr (10+5 asistencí). Hlavní devizou Děčína byly trojky, jichž trefil 13 ze 30 pokusů. Hosté zvládli jen 5 ze 16.

Trenér KK Šentjur Andrej Žakelj o zápase
„Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Děčín je dobrý, silný, fyzický tým, což nemáme rádi. My nejsme takový typ družstva. Hlavně ale nadšení a vůle nebyly z naší strany dobré, špatně jsme zápas začali. Děčín byl pak v pohodě, dával všechno, ale to bylo hlavně proto, že jsme mu to dovolili. Zkusili jsme se ještě dostat zpátky do hry, povedlo se nám dostat na osm nebo deset bodů, ale pak znovu soustředěnost a energie nebyly správné a Děčín si výhru zasloužil.“

Trenér BK ARMEX Děčín Pavel Budínský o utkání
„Pro nás to je historicky první domácí vítězství v Alpe Adria Cupu, o kterém se rozhodlo v našem extrémně povedeném vstupu do utkání. Rychle jsme se ujali dvojciferného vedení, hráli jsme s lehkostí a byli jsme koncetrovaní v obraně. Pak jsme ale výrazně polevili, nechali soupeře zagresivnit, přišly i ztráty, přesto jsme v poločase vedli o dvanáct. Během přestávky jsme udělali nějaké korekce a myslím, že jsme se vrátili k trendu z první čtvrtky. Je to příjemná výhra a jsem také rád, že se dařilo všem devíti hráčům.“

MVP Tomáš Pomikálek o zápase
„Měli jsme super vstup, kdy jsme soupeři nedovolili žádný koš. Jediný bod dal ze šestky. Tam jsme si udělali náskok a cítili, že se s ním budeme moct hrát. Před zápasem jsme viděli jen jedno video a podle toho se moc nedalo usuzovat. Na úvod jsme se tedy hezky rozeběhli, ale ve druhé čtvrtině přišel propad v obraně a dostat 51 bodů za poločas je trochu škoda. Na druhou stranu my jsme dali šedesát tři a měli jsme extrémní úspěšnost trojek. Ve druhém poločase jsme si už drželi soupeře od těla, ještě jsme vedení navýšili a koncovka zápasu už byla hraná v poklidu. Ale nevypustili jsme to, protože jsme si uvědomovali, že i skore může rozhodovat.“