Zvládne to nestřílející šéf Číž i podruhé?

PREVIEW ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Po nedělních výkopech pokračují dvě čtvrtfinálové série už dnes utkáními číslo 2. Před kamerami ČT Sport se od 20:00 představí Kolín s Pardubicemi a ve stejný čas bude pokračovat i série mezi Nymburkem a Ústím.

20:00 NA ČT SPORT
3. BC GEOSAN KOLÍN - 6. BK JIP PARDUBICE

Výsledek Zápasu 1: 92-87

První duel série ukázal, že může být ještě velmi zajímavá. Po úvodním díle je tou nejdůležitější otázkou, v jakém zdravotním stavu je klíčový rozehrávač a celou sezonu nepostradatelný tahoun Kolína Adam Číž. Toho zranění v horní polovině těla podle všeho limituje tak, že mu neumožňuje kvalitní střelbu (v Utkání 1 5 střel a 6 bodů za 37 minut).

Napoprvé se z absence jeho obvykle velké bodové nůše Medvědi ”vylhali” famózně (92 body), když Číž kolegy zásobil (i přes pro něj netypických 5 (většinou) přihrávkových ztrát) hned 12 asistencemi. Otázkou je, zda to tak může fungovat celou sérii, nicméně po posílení rotace tým může spoléhat na větší paletu zakončovatelů, mezi něž se zásadně přidal Pekárek. Navíc nikdo neví, čeho by byl při větším zapojení schopen nový playmaker Torreborre, který se dost vyzná i v obranné práci.

Nakonec kompletní Beksa na úvod propásla šanci na mnohem větší drama. Neudržela však své nasazené tempo, aktivitu a poměrně přísnou obranu i kvalitní doskok, a když dvě minuty do poločasu za vedení o 10 fatálně polevila, dala soupeři možnost, který ji na přelomu poločasů šňůrou 16-0 beze zbytku využil.

Kolín po změně stran zásadně zvedl svou aktivitu, místo velmi rozvážného přechodu do útoku létal do trojkami zakončovaných brejků a Petráš a spol. začali hosty drtit i na útočném doskoku. Opět se tak ukázalo, že Medvědům nejde dát absolutně žádný prostor v žádné sekvenci utkání, neboť jej dokážou využít k velkým bodovým erupcím.

Bylo nicméně znát, že i řada mužů Beksy není zdravotně plně fit. Power forward Slanina se zapojil poprvé po delší době, poslední zápasy absentující Burnett v první půli míjel i zakončení z nájezdů a 10 body v řadě se chytil až v závěru třetí čtvrtiny, čímž ale také jeho aktivita skončila. Absolutorium zřejmě zaslouží guard Dunans, který se velkou část sezony potýká se zdravotními limity a zjevně nemůže podnikat všechny své eskamotérské vzdušné kousky, přesto neúnavným nájezdničením shromáždil 25 bodů z jen 12 střel z pole.

Beksa celkově prohrála doskok, který tak musí do druhého utkání zvednout, a podívat se musí i na svůj návrat do obrany, který v rozhodné třetí čtvrtině nebyl vůbec dobrý. A v obraně posupného útoku musí po výpomocích zejména na Skinnera ještě lépe rotovat ke střelcům. Sama pak potřebuje vydržet běhat do protiútoků celý zápas a ne jen první poločas. Včera z brejků do půle dosáhla 19 bodů, ale pak už jen 4, což ovšem zapříčinila i mnohem lepší péče o míč soupeře (ve druhé půli jen 3 ztráty).

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”První poločas prvního utkání nebyl podle našich představ, ale do druhého jsme vlítli s jinou energií, trefovali jsme střely a jsme rádi za první bod. Není ale čas na slavení, musíme zregenerovat a dnes na to jít znovu.”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Musíme hrát aktivně, ne se koukat na to, jak Kolín střílí volné trojky. Jednoznačně potřebujeme zlepšit i práci na doskoku a také hrát rychleji, protože v neděli jsme v rozhodujících chvílích akceptovali pomalejší tempo Kolína.”

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): ”Bohužel, s obranou z prvního utkání nemůžeme vyhrát zápas play-off. Podíváme se na video, kde jsme hořeli nejvíc, hlavně se budeme snažit eliminovat chyby v obraně. Nesmíme se první porážkou nechat srazit, naopak je potřeba přijít maximálně koncentrovaní na druhé utkání a jít si pro výhru.”

20:00
1. ERA BASKETBALL NYMBURK - 8. SLUNETA ÚSTÍ

Výsledek Zápasu 1: 99-61

Absence Nymburka: forward Kříž (koleno) a možná dále rozehrávač Obasohan (po covidu)

Úvodní seznamovací duel série pro SLUNETU nedopadl ani trochu dobře. Hrála tři dny po velmi náročném dvojzápase předkola, navíc při účasti ve skupině A2 nyní dlouhé týdny nenarazila na tak těžkého soupeře, což muselo být znát. Pandy nezachytily už úvod utkání a pak bylo na jakékoli hašení požáru pozdě. I když si ale tým v neděli osahal vyšší kvalitu, hrát podruhé ve dvou dnech nebude zejména pro hlavní opěrné hráče nic snadného.

Ústí nemůže celý zápas létat do protiútoků, protože musí mít síly i na návrat a práci v obraně, navíc rychlým zakončováním dává o to víc šancí na útok soupeře. Při postupném útoku Ústí má ale Nymburk dost kvality na to, aby si poradil a zejména americkému perimetru nedal mnoho dobrých výhledů na koš. Pandy tak musí zkoušet chytrou hrou využívat získaných výhod a doufat, že jim padne i dostatek trojek. Především ale budou potřebovat mít správně nastavené hlavy, na což už včera upozornil jejich pivot Rakočevič.

Stephen Zimmerman (pivot ERA Basketball Nymburk): „Splnili jsme to, co jsme chtěli, ale stále je tam ještě velký prostor na zlepšení. Náš cíl je kromě výhry také hrát dobře a připravit se tak na Final-8 Ligy mistrů. Z tohoto pohledu jsme si mohli vést lépe a být přesnější. Musíme hrát nejlépe, jak umíme. Věřím, že ať soupeř přijde s čímkoli, my budeme připraveni.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „My jsme měli v prvním zápase nastavení hlav tak, jako když je konec sezony. To se musí změnit a dnes musíme udělat lepší výsledek a hlavně podat lepší výkon. Tím, že jsme hráli nastavbovou skupinu A2, neměli jsme v poslední době porovnání s tou lepší skupinou a Nymburk je svou kvalitou ještě nad celou skupinou A1. Na našich hráčích se projevila také únava ze souboje se Svitavami. Neměli jsme sílu, a chceme-li vzdorovat Nymburku, energii mít musíme. Věřím tomu, že dnešní zápas bude vypadat lépe, protože jsme si trochu osahali vyšší ”level” soupeře. Věřím, že hráči nechtějí sezonu skončit takhle (vysokými porážkami).“

Gligorie Rakočevič (pivot SLUNETA Ústí): „Nymburk má velmi dobré hráče. My také máme dobré hráče, ale mám pocit, že nevěří, že se dá Nymburk porazit kvůli té jeho historii. Vládne lize dlouhé roky a lidé už s tím sem tak přijíždějí, že to nepůjde. Před druhým zápasem se podíváme na nějaké video, máme ranní trénink, pokusíme se dát dohromady a dnes předvést to nejlepší.“