1700 u erupce Slavíka! Tuři přišli o LeBrona

ECHO SOBOTY V NBL Brzké zranění dosud nejlepšího doskakovače Kooperativa NBL, svitavského univerzála Garreta Kerra, otevřelo Kolínu cestu k šestému vítězství ze sedmi posledních zápasů. Jon-Christopher Fuller stanovil hodnotou 50 rekord sezony v užitečnosti a 33 body vedl Olomoucko k dobytí stánku Lions a také k už páté výhře ze 7 posledních zápasů. Jeho tým spolu s Medvědy a Tury nyní sdílí pátou bilanci ligy (9-8). Pod košem oslabená Opava vyhrála poločas nad mistrem a ve hře byla ještě před koncem třetí čvrtiny, když před téměř 1700 fanoušků řádil její osmnáctiletý forward Jakub Slavík. A Canyon Barry byl na stráži jako velitel jednotek mmcité+ při zdolání USK, což vyznačilo už třetí brněnskou výhru za 4 utkání.

Rychlý konec Kerra sfoukl šance Turů

Seděl v koutu haly, vedle svitavské lavičky, a připomínal hromádku neštěstí. V našlapaném kolínském hledišti bylo nejspíš nemálo domácích fanoušků, kteří byli zvědavi právě i na bývalou oporu GEOSANU a její souboj s lídrem Medvědů Skinnerem nejen o doskakovací trůn NBL. Garret Kerr byl v prosinci nezpochybnitelnou hlavní hvězdou Turů a jeho výkon měl být i jedním z taháků očekávaného duelu.

Jenže americký forward už po čtyřech minutách odkulhal na lavičku se znovuobnoveným zraněním pravého kotníku, s nímž už v první fázi sezony laboroval měsíc a půl. A teď nějaký čas bude opět. Jako by nestačilo, že kameníci dorazili bez svého druhého rozehrávače Smithsona a veškerá tíha řízení týmu po celých 40 minut ležela na Romanu Markovi, ač ten už za pět minut nabral dva fauly.

Hosté i tak, tehdy ještě i díky 5 bodům Kerra, měli do zápasu skvělý start a vedli 2-14. Při rychlém zakončování jim ani nevdailo, že na domácím koši chyběla časomíra s limitem na útok a Tuři se tak museli do půle spokojit s hlášením od stolku.

Za kritického stavu pro Medvědy však zakročil domácí playmaker Šafarčík, pěti body v řadě zastavil nejhorší „krvácení“ a jeho tým se několika bleskovými přechody rychle vrátil do hry. Hosté začali míjet, a pokud za ně neskórovali Marko se Slezákem (do půle dali 24 ze 36 bodů), nebyla za ně náhrada, protože podkošový kvartet se složil do poločasu (40-36, Kolín 10 bodů z útočných doskoků) jen na 7 bodů.

Klíčová fáze utkání přišla před polovinou třetí čtvrtiny, kdy se útok hostů topil ve ztrátách a neproduktivitě, a Kolín tažený Šafarčíkem odskočil na 51-41. Levoruký rozehrávač pomohl přetavit nesportovní faul Strii ve 4bodový útok, pak získal míč a bez dívání asistoval na snadné zakončení Pajoviče a po jeho obraném doskoku zvýšil na deset znovu Pajovič, který i jako centr v řadě obran bez skrupulí přebíral rozehrávače Marka.

Sviravské opory i pak dřely a držely hosty na dostřel, ale rozjetý domácí tým s nastartovaným hledištěm už nešlo zastavit. Zvlášť když se do hry svým všeplatným způsobem ve čtvrté čtvrtině vkládal lídr týmu Skinner, který se díky čtvrtému double doublu v řadě (12+14 doskoků) a při jen 4 odehraných minutách Kerra stal novým ligovým číslem 1 na doskoku.

V bodech jej však tentokrát předčili Pajovič (15) a Šafarčík (14). Za hosty byli při porážce 76-65 nejvíc vidět Slezák (21) a Marko (18). Medvědi při šesté výhře ze 7 posledních zápasů čněli v šestkách (19-6), doskocích (49-29, v útoku 15-5), bodech z druhých šancí (16-2), z brejků (13-0) i v produkci laviček (32-7).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme sem přijeli s plánem, který nám na začátku vyšel, hráli jsme opravdu dobrý basketbal a Kolín nevěděl, kde je. Ale pak se bohužel stalo to, co je ve sportu velmi nepříjemné, a to bylo zranění Garreta Kerra. Vůbec nevíme, na jak dlouho bude mimo, jelikož to bylo na stejné noze jako naposledy. Všichni, kdo aspoň trošku rozumí basketbalu, si musí uvědomit, že Garret je pro nás něco jako LeBron James pro Cleveland. Všichni hráči dali najednou hlavu dolů, protože se lekli. Tohle je nepříjemné, ale ke sportu to patří. Samozřejmě jsem se hráče snažil burcovat, dávat jim hlavy nahoru, ale pak se to promítlo i do druhé statistiky, a to je procentuální úspěšnost střelby za 3 body. Tuším, že v půlce 4. čtvrtiny jsme pětkrát v řadě ubránili a měli jsme čtyři naprosto otevřené střely, které bychom třeba u nás doma proměnili, ale bohužel, byli jsme pod dekou a trochu s hlavami dole, a proto jsme tahali za kratší konec. Pochvala pro družstvo Kolína, hraje velmi chytře, má dobrého trenéra, který je chytrý, takže čte hru a my jsme dnes bohužel byli ten slabší tým, hlavně po zranění Garreta.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme byli unavení v 1. čtvrtině, bylo to na nás vidět po náročném utkání, které jsme odehráli ve středu s Děčínem, v němž jsme dominovali. Hráči do zápasu nevstoupili dobře a je pravda, že Svitavy na nás vlítly a vytvořily si velký náskok. Musím říct, že poté to určitě ovlivnilo zranění Garreta Kerra, protože on je pro Svitavy minimálně 50 procent výkonu. Dělá velká čísla jak pro sebe, tak pro družstvo. Svitavy jsou velmi dobře složené v poměru bojovnosti a talentu. Nabádali jsme hráče, abychom hodně nechali hrát samotného Marka s pivoty, protože jsme nechtěli dostat do hry ostatní hráče, nechtěli jsme dostat do hry ani Slezáka, ani Striu a Puršla. Nepodařilo se nám to jen u Pavla Slezáka, který hrál vynikající utkání. Chtěli jsme, aby Marko hodně zakončoval, a to se povedlo. Též jsme nabádali hráče, aby chodili pro útočný doskok a měli jsme jich nakonec 15, což je pro nás výjimečné číslo, protože my jsme družstvo, které nemá úplně výšku, ale bojovností jsme to nahradili. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za nasazení a divákům, jak nás hnali dopředu, protože to bylo vynikající a krásné utkání a jsme hrozně rádi, že jsme se udrželi v boji o A1.“

Brett Roseboro (centr DEKSTONE Tuři Svitavy): „Začali jsme velice dobře, ale po zranění Kerra jsme byli znatelně oslabeni. Snažili jsme se probrat, ale minuli jsme několik střel a soupeř nás porazil na obou stranách hřiště.“

Miloš Pajovič (centr BC GEOSAN Kolín): „Jako první chci pogratulovat Svitavům ke skvělému výkonu. Trenér Beneš nás výborně připravil na toto utkání a všichni jsme byli stoprocentně soustředění na tento zápas, protože to pro nás bylo velmi důležité utkání. Chci moc poděkovat fanouškům, kteří přišli a hnali nás dopředu.“

Fuller vystoupil na trůn sezony!

Americký guard Jon-Christopher Fuller se rozhodl přepsat rekordní statistiky tohoto ligového ročníku. Efektivitou 50 stanovil nové maximum, které je zároveň 26. nejlepším výkonem NBL od roku 1998. U Vajgaru to byl vůbec plodný zápas, neboť 33 bodů lídra Olomoucka je zároveň třetím nástřelem této sezony a jeho autor už je i třetím skórerem ligy (z hráčů aktivních v NBL) s průměrem 20,18. Svůj výkon ozdobil trestnými hody 16/16 z 9 získaných faulů, střelbou z pole 13/7 i 13 doskoky.

Nebylo to však jediné monstr představení v duelu nováčka na palubovce Lions, neboť domácí lídr Upchurch se zaskvěl 34 body (z pole 21/13, trojky 10/5), což je druhý výkon této sezony a jeho autorovi zajišťuje už druhé místo v lize podle průměru s 21,1 za vedoucím Dominezem Burnettem.

Ve statisticky výjimečném duelu však šlo především o výsledek a výhru a tu uchvátil po nijak dramatickém vývoji hanácký celek (86-96), který ukořistil pátou výhru za 7 zápasů a dělí se s Kolínem a Svitavy o pátou bilanci ligy. Naopak Lions i po 17 zápasech dál čekají na první radost.

Pro vývoj zápasu byl zásadní už přelom prvních dvou čtvrtin, kdy Fuller a Mitchel vytáhli hosty na plus 10, a když domácí posledních 4 a půl minuty první půle i kvůli 4 ztrátám neskórovali, Šepa dvěma trojkami rozdmýchal únik hostů až na poločasových 35-51 (trojky 2-7). A ve druhé půlce už se domácí nedostali nebezpečně blízko.

V dresu vítězů Fullera doprovodili Mitchell (23) a Močnik (12+9 asistencí). Jejich tým byl lepší v šestkách (12-22) i na doskoku (34-46). Domácí kromě Upchurche drželi ještě Zuzák (19) a Sinadinovič (13).

27 minut a 18letý Slavík senzací

Opava je doma proti Nymburku schopna hrát v lecjak seslabených sestavách. A opět to dokázala (bez podkošových Kvapila a Bujnocha) i v 17. kole, minimálně po prvních 27 minut. V tu dobu bylo ještě napínavé skore 61-64, ale pak už mistr, hrající druhý zápas za 24 hodin, i bez ústředního rozehrávače Lawrence ukončil pochybnosti o vítězi. Za zbytek zápasu vystřílel 7 trojek, z nichž hned 5 mělo podpis 20bodového top skórera Jaromíra Bohačíka, který 4 projektily vysázel během tříminutovky v poslední části!

Konečné vítězství mistra 75-101 vyznačilo jeho desátou stovku a také 16. úspěch ligové sezony v řadě. Bohačíka následovali ve střeleckém pelotonu Beriša (13) a Ray s Davisem (po 12). Nymburk v trojkové přestřelce (14-13) dominoval na doskoku (27-51), v bodech z druhých šancí (5-22) i z brejků (5-25).

Domácí především do půle, kterou vyhráli 49-48, mocně sytily trojky (22/10), 14 bodů se 4 trojkami Šiřiny a nakopl je i parádní kariérní výkon 18letého nováčka Slavíka. Ten v kulise 1680 diváků už do poločasu stihl 9 bodů a celkem zazářil patnácti za téměř 25 minut. Byl druhým střelcem týmu, až za ním se umístil Jurečka se 14 a před ním byl pouze playmaker Šiřina (19, trojky 11/5).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zasloužené vítězství Nymburka. My jsme měli velmi úzkou rotaci a to proti tak silnému soupeři je málo. Naši hráči podali heroický výkon v prvním poločase, ale ve druhém už soupeř předváděl basketbal, na který jsme neměli. Zejména poté, co pro pět faulů musel odstoupit Martin Gniadek, Nymburk byl o hodně lepší na doskoku. Rovněž vysoká úspěšnost střelby za tři body dotlačila Nymburk k pohodlnému vítězství.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Dnes to opět bylo utkání, ve kterém jsme věděli, co Opava bude hrát, ale stejně jsme na to nezareagovali a dovolili domácím poločasové vedení. V přestávce mezi druhou a třetí čtvrtinou jsem byl na své hráče hodně rozzlobený. Naštěstí ve druhé půli jsme zlepšili obranu a dokázali domácí přehrát. Přeju Opavě hodně úspěchů v dalším průběhu ligy.“

Jakub Slavík (power forward BK Opava): „Jsem rád, že jsem dnes dostal ve hře téměř dvacet pět minut. Hrát proti tak silnému soupeři je pro mě velká škola a snad jsem předvedl výkon, který potěšil trenéra i diváky.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Dnes to byl náš typický ligový výkon v poslední době. Začneme poněkud laxně, soupeř se chytí a jsou tady problémy. Díky vyrovnanosti naší lavičky nakonec soupeře přehrajeme, ale stojí nás to hodně sil. Opava odehrála velmi dobrou první půli a dělala nám problémy. Zrychlenou hrou a přesnou střelbou jsme nakonec výrazně zvítězili.“

Mmcité+ třetí výhru za 4 zápasy

V Brně se šlo prsa na prsa ještě do začátku poslední čtvrtiny, pak ale útok USK na pět minut úplně vyschnul a zahraniční kvartet domácích utrhl klíčové vedení 60-51, neboť Pražané za prvních 9 minut tohoto dějství vsítili pouhých 6 bodů. Ztratili jej celkem 20-10 a zápas 70-59, což znamená jejich osmou porážku z 9 duelů. Mmcité+ naopak uspělo potřetí ze čtyř posledních utkání.

Jeho řady vedli Barry (20, TH 11/10), Mays (14+14 doskoků), Lelič (14, trojky 6/4) a Primorac (12+12 doskoků), za hosty kontrovali Bookert (20) a Raines (11). Domácí rozhodli na trestné linii (dané šestky 22-6) a na doskoku (41-29).

Chris Chougkaz (kouč USK Praha): „Věděli jsme, že to bude těžký zápas a těžký zápas to opravdu byl. Bylo to naše čtvrté utkání za poslední týden. Na poslední chvíli se nám objevila dvě zranění – Madsena a Ondřeje Sehnala. Myslím, že v prvních třech čtvrtinách jsme měli zápas pod kontrolou. V poslední čtvrtině jsme ale odvedli velmi špatnou práci v obraně na doskocích. O několik doskoků jsme přišli a to byl podle mě ten hlavní důvod naší prohry. Udrželi jsme však soupeře na 70 bodech. Zejména v posledních třech minutách jsme ale neměli čistou hlavu a nenašli si cestu do koše.”

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Utkání jsme začali špatně. Měli jsme asi čtyři nebo pět ztrát během prvních tří minut, takže to nebylo dobré. Odehráli jsme další zápas s velmi špatnou úspěšností střelby. Při útočném doskoku je vše v pořádku, ale nedali jsme několik lehkých dvojtaktů, opakuje se to v každém zápase. V dalších utkáních na tom musíme hodně zapracovat. Stejně si ale myslím, že naše útočné doskoky v koncovce byly zásadní, abychom vyhráli. A také naše obrana zejména v poslední čtvrtině.”

Devon Bookert (křídlo USK Praha): „V prvních třech čtvrtinách jsme odvedli dobrou práci, ale když došlo na lámání chleba, měli jsme v útoku problém. Několik špatných odstavení svých hráčů a v útoku jsme nedokázali najít cestu ke koši... To byl podle mě jeden z hlavních problémů.“

Kevin Mays (forward mmcité+ Brno): „Nejprve byt chtěl USK projevit respekt za jeho výkon. Vím, že měl spoustu zápasů a dnes hrál se stejným nasazením jako jakýkoli jiný tým. Za to si zaslouží respekt. My sami jsme začali špatně, pomalu, ale neustále jsme se povzbuzovali, drželi spolu a snažili se. Myslím, že jsme neodehráli dobrý zápas, ale našli jsme si cestu k vítězství.“