25 ztrát Slezanů a drama pro bankéře

ECHO SOBOTY V NBL Zcela rozdílné byly oba dnešní ligové duely. Zatímco Opava v dohrávce 1. kola A1 bez kapitána Šiřiny nebyla v Nymburce mistrovi soupeřem (110-68), v zápase posledního kola A2 se u Vajgaru strhlo drama, které v koncovce lépe zvládli domácí, kteří porazili Olomoucko 85-83.

Opava u mistra bez Šiřiny a s 25 ztrátami

Místo dalšího očekávaného šlágru mezi obhájcem trofeje a hlavním vyzyvatelem Nymburk na domácí palubovce s opavským vicemistrem rychle zatočil. V kulise šesti set diváků byl od startu dohrávky 1. kola A1 agresivní v obraně i na útočném doskoku a koš ztékal nájezdy i otevřenými trojkami z druhých šancí.

Hosté, kteří přijeli bez šetřeného lídra Šiřiny, se zjevně víc soustředí až na pondělní závěrečný duel nadstavby doma s Ústím, kde si budou chtít zajistit definitivu druhého místa. Pokud by Slezané neuspěli a Brno v Kolíně ano, vzalo by si i druhé místo před play-off, což by před sezonou čekal jen málokdo.

Nymburk (bez Gibbse) už po 13 minutách vyskákal do už rozhodného trháku 43-20, když tu vedl na trojky 6-2, na body z druhých šancí 14-5 a ve ztrátách 3-11. Už před poločasem byl vpředu o třicet a pak už jen pádil za dosažením stovky.

Pod vítězství domácích 110-68 se dvojciferně podepsali Harding (21), Ross (19), Palyza (14) a Hruban (13). Za hosty (i bez Dragouna) byli vidět Slavík, Jurečka (po 15), Švandrlík (13) a Mička (10). Polabané byli jasně lepší z pole (v procentech 52-32), zpod koše (42-18), z brejků (28-13), z trojek (29/12 - 28/7) i ve ztrátách (10-25).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Je to velké vítězství. Hráči od začátku hráli opravdu naplno, dobře bránili. Opava postrádala svého klíčového rozehrávače, který byl jedním z jejich nejlepších hráčů v předchozích zápasech. To pro nás znamenalo o trochu lehčí práci a dokázali jsme toho využít. Ale bez ohledu na to jsme si takovou výhru naším výkonem zasloužili. Každý na hřišti se o to zasloužil. Dnes jsem s výkonem opravdu spokojený. Samozřejmě jsou tam pořád věci, které je třeba zlepšit, ale soustředění tam bylo po celých 40 minut. My se nekoukáme na tabulku, pro nás je každý zápas velmi důležitý. A tato výhra nám určitě dodá před play off určité povzbuzení, což se bude hodit, protože v play off musíme naplnit očekávání. Když si hráči užívají zápas a jsou šťastní a spokojení stejně jako fanoušci, tak pak je to pro mě jako trenéra snadná práce a mohu si zápas jen užívat. A to se dnes stalo. Ale musíme se z toho poučit a přenést si tuto hru do dalších zápasů.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes je hodnocení jednoznačné. Nymburk na nás nastoupil velmi agresivně v obraně i v útoku a ani v jedné čtvrtině jsme nebyli důstojným soupeřem. Byly tam dobré momenty a individuální výkony Kuby Slavíka či Honzy Mičky, který se dobře popral s minutami, ale celkově musím pogratulovat Nymburku. Dnes jasně ukázal, kdo je tu pánem. K tomu, abychom porazili Nymburk, tak se musí sečíst spoustu věcí, na naší straně plusových a na straně Nymburka minusových. A Nymburk dnes hrál velmi lehce, u nás byla trochu brzda v tom, že jsme věděli, že v pondělí hrajeme velmi důležitý zápas s Ústím. A to když se sečetlo, tak je výsledek jaký je. Chyběl nám Kuba Šiřina jako kapitán a tahoun. Nymburk toho využil a vytvořil obrovský tlak na naše rozehrávače, u kterých jsem měl obavy, aby kvůli faulům vůbec dohráli. Samozřejmě jsme tu chtěli vyhrát, ale karty byly rozdány tak, jak byly rozdány a dnes jsme prostě neměli nárok.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Pro dnešní zápas jsme trochu změnili styl naší hry, především agresivitu v obraně. Snažíme se hodně presovat. Je pravda, že jsme si s Opavou chtěli trochu spravit chuť po Českém poháru a myslím, že se nám to povedlo. Nám se povedlo vstoupit do zápasu s energií, s jakou jsme vstoupit chtěli. Absence Kuby Šiřiny nám sice hrála do karet, ale na utkání jsme byli dobře připraveni. Myslím, že výsledek jsme si za předvedenou hru zasloužili. Dnes to byl krásný týmový výkon, i když někteří hráči dali více bodů jiní méně. Před play-off je takové výrazné vítězství nad Opavou dobrým počinem. Dodalo nám to nějaké sebevědomí do utkání s Opavou. Do začátku play-off nám chybí jeden zápas s USK, i v něm bychom chtěli předvést stejný výkon jako dnes.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Dneska byl Nymburk jednoznačně lepším družstvem na hřišti, my jsme se trápili jak v útoku tak s návratem zpátky do obrany. Myslím si, že Nymburk nám měl co vracet za Český pohár a že si chtěli spravit chuť a vrátit nám to zpátky. To se jim dneska drtivým vítězství vcelku povedlo. Nemyslím si, že Nymburk hrál dnes výrazně jinak, oni jsou stále rychlí a tvrdí směrem do koše, jak hrají celou sezonu. Pro nás bude teď důležitější se soustředit na domácí zápas proti Ústí, kdy nám jde o udržení druhého místa v tabulce. Absence Kuby Šiřiny je cítit. Je to náš ústřední rozehrávač, který tvoří hru pro ostatní. Na rozehře jsme se dneska trápili. Nymburk nás dobře presoval a pramenily z toho i naše ztráty.”

Bankéři nadstavbu zavřeli výhrou

Jihočeši se se svými fanoušky na více než měsíc rozloučili pozitivně. Na závěr nadstavby doma po velkém dramatu skolili jedenácté Olomoucko 85-83 a nyní mají zhruba pět týdnů na přípravu na baráž s vítězem první ligy.

Veleoslabení bankéři (bez Dorna, Linharta, Novotného, Stegbauera či Crawforda) byli sice v utkání několikrát v sedmibodovém vedení, ale jinak se celých 40 minut hrálo prsa na prsa bez zásadního vedení obou týmů.

Vše se tak rozhodlo až v posledních 140 sekundách. Domácí DuBose a Borovka tu posunuli skore ze 77-77 na 83-77, když GBA využila ztrátu i promrhané útočné doskoky hostů. Po triple doublu sahající rozehrávač REDSTONU Feštr ještě 40 sekund do konce trojkou snížil, ale při útoku na vyrovnání pak přišel o míč a Victor šestkami pár sekund do sirény už dal Fio bance jistotu.

Vítěze táhli Victor (19+11 doskoků), Sydorov (19+7 doskoků a 7 asistencí) a DuBose (18+7 doskoků), už bez starostí hrající hosté (bez Tomsicka, Vučkoviče, Halady) se opřeli o Erika Klepače (17, trojky 8/5), Žáka (17+8 doskoků), Dragoviče (15+12 doskoků) a Feštra (15+10 asistencí a 8 doskoků za 21 minut). GBA byla mírně lepší zpod koše (52-46), Olomoucko z trojek (4-10).

Dominik Žák (forward BK REDSTONE Olomoucko): „Myslím, že jsme dnes odehráli dobrý zápas. Poslední utkání sezony jsme si chtěli hlavně užít a myslím, že se nám to povedlo. Prostor dostali mladí hráči jako já, Erik Klepač a Jakub Nosek a myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Soutěž jsme zachránili, chtěl bych klukům za tuto sezonu poděkovat a příští rok to snad bude lepší.”

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Jsem rád, že mladí hráči, kteří normálně nedostali tolik prostoru, dnes využili tu šanci a odehráli vyrovnaný zápas, na jehož konci vítězství patřilo zaslouženě domácímu družstvu. Přeji mu hodně štěstí v baráži a aby se udrželo v nejvyšší české soutěži.”

Craig Victor (křídlo GBA Fio banka Jindřichův Hradec): „Olomoucko bylo tuto sezonu náš hlavní rival, a proto jsme dnes velmi chtěli vyhrát. Chtěl bych poděkovat všem našim příznivcům v Jindřichově Hradci, kteří nás přišli povzbudit. Hlavně v dnešním a minulém domácím zápase byli naším hnacím motorem. Věřím, že v baráži zachráníme licenci pro nejvyšší soutěž. Znovu všem chci poděkovat, uvidíme se brzy.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka Jindřichův Hradec): „Zdůraznil jsem svým hráčům, že je důležité, abychom hráli proti každému soupeři s respektem a myslím, že to se dnes podařilo a všichni přispěli k vítězství tak, jak by měli. Dnes nám chyběli důležití střelci kvůli nemoci a zranění a o to jsem radši, že jsme zvítězili.”